Cabo de Palos – Hiszpania Costa Calida Atrakcje

Spis treści

Co warto zobaczyć na białym wybrzeżu Hiszpanii Costa Blanca? Jakie miejsca nas zauroczyły i jakie atrakcje polecamy zobaczyć? Dziś właśnie o jednym z takich miejsc – Cabo de Palos półwysep, który odwiedziliśmy dwukrotnie – co takiego przyciągnęło nas do tego miejsca, gdzie warto zjeść, co zobaczyć i czego się spodziewać?

Cabo de Palos / Cartagena / Murcia

Cabo de Palos – dawna wioska rybacka znajdująca się na przylądku należącym do gminy Cartagena w regionie Murcia.

Miasteczko leży 60 km na południe od La Zenia czyli miejsca w którym się zatrzymaliśmy. Miejsce to poleciła nam znajoma która od 5 lat mieszka w pobliskim San Pedro. 

To właśnie Cabo de Palos było pierwszym miejscem które odwiedziliśmy na zatrzymując się na słonecznym wybrzeżu Costa Blanca, chociaz samo Cabo de Palos leży już w Costa Calida.

Cabo de Palos Hiszpania gdzie jest latarnia morska

Cabo de Palos – Latarnia Morska

Jedną z głównych atrakcji miasta jest zdecydowanie Latarnia morska usytuowana na wzgórzu.

Przyznam, że wygląda to dość imponująco a widoki są bajeczne. Na latarnię trafić bardzo łatwo wystarczy w nawigację wpisać „Faro Cabo de Palos” i dojedziesz bez problemów. Pod samą atrakcją znajdziesz parking ale uprzedzam, że na weekendy jest on bardzo zatłoczony i dość ciężko znaleźć miejsce.

U stóp wzgórza na którym usytuowana jest Latarnia znajduje się przyjemna kawiarenka z tapas, kawą i zimnym piwkiem.

W pobliżu znajdziecie również bardzo urocze plaże znajdujące się między skałami. Na Latarnię wstęp jest darmowy, można przespacerować się dość łagodnym wejściem i rozkoszować się cudownymi widokami… morze, skały, widoczna gołym okiem sąsiadująca z Cabo La Manga, wsłuchać się w szum fal, cieszyć się chwilą…

Latarnia pochodzi z XIX wieku. 

W czasach starożytnych na miejscu dzisiejszej latarni stała prawdopodobnie świątynia poświęcona bóstwu nieba Baalowi-Hammonowi. Dziś stojąca na solidnym kwadratowym fundamencie na dwóch kondygnacjach i o całkowitej wysokości 60 metrów latarnia jest dostępna do podziwiania z bliska.

Cabo de Palos – najlepsze miejsce do nurkowania

Cabo de Palos posiada również idealne warunki do nurkowania. Niektórzy śmią twierdzić iż jedne z najlepszych w Hiszpanii o ile nie w całej Europie. 

Dno morza w tym rejonie jest terenem rezerwatu przyrody i to nie byle jakiego bo jednego z najcenniejszych na całym Morzu Śródziemnym.

Co kryje morze to nie tylko tętniące życiem rafy koralowe ale również wraki rozbitych tu niegdyś statków.

Cabo de Palos – gdzie zjeść? co robić?

Miasteczko ma bardzo fajny klimat, na próżno było nam go szukać w przewodnikach co jest dla mnie totalnie niezrozumiałe, może i dobrze bo nie czuć tu pędu, natłoku turystów, wszystko płynie swoim rytmem, naturalnie. Warto wybrać się na spacer wzdłuż linii brzegowej trasę zaczynając właśnie od latarni i podążać ścieżką tuż przy brzegu morza.

Po drodze niesamowita roślinność, zapierające dech w piersiach widoki, skały, urokliwe odosobnione plaże. Warto poszwędać się bez celu i chłonąć klimat miejsca.

W sercu miasta mały port, łódki, sklepiki z miejscowym rękodziełem, biżuterią czy odzieżą.

Warto wybrać się do jednej z polecanych na Trip Advisor restauracji – my wybraliśmy „Bocana de Palos” i był to strzał w dziesiątkę. Od razu mówię, że na weekend warto zrobić wcześniejszą rezerwację – restauracja pomimo wielu miejsc dla gości pęka w szwach.

Trafiliśmy na niesamowicie miłą kelnerkę mówiącą świetnie po angielsku (dowiedzieliśmy się iż wychowała się w USA stąd ta umiejętność). Pyszne owoce morza, paella z ośmiornicą – niebiańska, lokalne białe wino – cudownie orzeźwiające idealnie schłodzone. Za porcję kalmarów, paellę z ośmiornicą – porcja dla 2 osób, dwie lampki białego wina, colę zero, guacamole z nachosami zapłaciliśmy 64 euro, wydaje mi się, że jak na taką jakość jedzenia i profesjonalny serwis to nie jest absolutnie wygórowana cena.

Cabo de Palos czy warto?

Do Cabo de Palos powróciliśmy raz jeszcze aby polatać troszkę dronem, świetne materiały będziecie mogli podziwiać na Youtube. 

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Dla mnie samo jedzenie jest dość wystarczającym argumentem a jeśli dodać do tego widoki, skały, kolor morza to nie mam więcej pytań i wątpliwości.

Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

My zatrzymaliśmy się w Hiszpanii w La Zenia, Costa Blanca, ale do Cabo de Palos w Costa Calida jest około 40 minut drogi samochodem, więc na pewno warto się tam wybrać.

O Cabo de Palos dowiedzieliśmy się od koleżanki która w Hiszpanii zamieszkała na stałe. Bardzo za to dziękujemy, bo to naprawdę piękne miejsce.

2 odpowiedzi

    1. Super, cieszę się, że informacje okazały się przydatne. Udanej podróży i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *