Grecja Kreta wakacje / Najpopularniejsza grecka wyspa na idealny urlop?

Grecja Kreta wakacje, czy to wciąż najpopularniejsza grecka wyspa?

Spis treści

Najpopularniejsze greckie wyspy na wakacje - Kreta

Najpopularniejsze wyspy greckie – Kreta

Jeśli ktoś miał okazję być już na greckich wyspach, to z pewnością wie, że każda z nich, chociaż podobna do innych, to oferuje coś niepowtarzalnego.

Jedną z bardziej popularnych i rozpoznawalnych wysp jest chyba Santorini, ale moim zdaniem to właśnie grecka wyspa Kreta jest najpopularniejszym kierunkiem Polaków (a tuż przy niej jeszcze jest Rodos).
Grecja Kreta wakacje, czyli niedrogi i niezapomniany czas w tym pięknym kraju… Czy Kretę wciąż warto odwiedzić i spędzić tam wakacje czy urlop?

Kreta oferuje bardzo dużo atrakcji, piękne plaże, oczywiście, cudowną pogodą, ale też ceny, które w porównaniu na przykład z Santorini czy Mykonos, są o wiele bardziej atrakcyjne dla naszych portfeli.

Jakie są najpopularniejsze plaże w Grecji? Balos Kreta

Kreta, przed kryzysem zdrowia z 2020 roku, była odwiedzana przez ponad 5 milionów turystów rocznie. Jest to 1/6 całej branży turystycznej w Grecji.

Wyspa Kreta jest bardzo popularna, ale raczej nigdy nie jest przepełniona turystami. Jest to bardzo duża wyspa i tłumy turystów jakoś bardzo fajnie rozlewają się po całym jej terenie. Zatem zwiedzanie Krety, plażowanie czy chodzenie do restauracji nie powoduje bólu głowy z powodu przeludnionych miejsc.

 

Jakie są najpopularniejsze wyspy w Grecji?

Czy warto odwiedzić Kretę?

Zanim sami wybraliśmy się na Kretę, zastanawialiśmy się, czy warto? Nie należymy do osób, które lubią tylko leżeć na plaży. Wiedzieliśmy, że Kreta z pewnością oferuje, piękne plaże i pogodę, ale czy będzie co robić poza tym?

Krótki research w Internecie pozwolił nam ustalić, że Kreta oferuje masę pięknych miejsc i atrakcji, które są zdecydowanie warte zobaczenia i odwiedzenia. Więcej na temat atrakcji znajdziesz we wpisie „Kreta atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić na wschodniej Krecie”.

Wymienię tutaj jednak kilka popularnych miejsc, które możesz znać, chociażby ze szkoły. Jedną z nich będzie Labirynt Minotaura. Inną ciekawą atrakcją będzie wyspa Spinalonga, czyli wyspa trędowatych, która znajduje się u wybrzeży Krety.

Innymi ciekawymi miejscami będą na pewno Agios Nicolaos, plaża Matala, czy miejscowość Rethymnon. Więcej na temat tych miejsc przeczytasz we wpisie dedykowanym atrakcjom Krety.

Kiedy najlepiej wybrać się na Kretę?

Na Krecie od maja do czerwca jest okres, kiedy większość miejsc powinno już być otwartych. To znaczy, że można będzie wypożyczyć parasol z leżakiem, czy zjeść w lokalnej tawernie.

Od czerwca do września jest na Krecie główny sezon, co oczywiście wiąże się z wakacjami i sezonem urlopowym. Szczyt sezonu wakacyjnego na Krecie jest w sierpniu.

Następnie od września do października ilość turystów znowu się zmniejsza. Od listopada do marca jest na Krecie okres zimowy, dużo chmur i deszczu. Większe miasta takie jak Heraklion czy Chania zawsze mają coś otwarte, ale małe turystyczne miejscowości będą wyglądały na opustoszałe.

Ceny oczywiście będą niższe poza szczytem sezonu. Dla osób, które lubią tylko zwiedzać, dobrym wyborem może być okres październik — listopad, lub marzec — kwiecień. Z pewnością w tym okresie będzie taniej, ale też nie będzie dużych upałów, które mogą być uciążliwe podczas wielogodzinnego zwiedzania atrakcji.

Kreta — ceny na wyspie

Moim zdaniem dużym plusem Krety, jest to, że nie jest ona strasznie droga, jak na przykład wyspy takie jak Santorini czy Mykonos (o czym już wspominałem). Kreta oferuje umiarkowane ceny, które nie rozbiją całego budżetu w kilka dni wakacji. 

W ostatnim czasie ceny dość szybko się zmieniają, więc aktualne ceny noclegów polecam sprawdzić sobie na przykład na Booking.com, lub innym portalu porównującym ceny zakwaterowania.

Ciekawostki na temat Krety

Wyspa Kreta jest największą wyspą Grecji, piątą największą wyspą na Morzu Śródziemnym, i 88 największą wyspą na świecie. Jej długość to 260 kilometrów, a szerokość waha się od najwęższego miejsca, gdzie wyspa ma 11 kilometrów, do najszerszego, gdzie Kreta ma 60 kilometrów.

  • Według legendy Zeus — grecki bóg, urodził się właśnie na Krecie.
  • Jeden z najbardziej znanych greckich mitów miał tutaj miejsce. To na Krecie król, który władał wyspą, nakazał wybudowanie wielkiego labiryntu, gdzie miał być więziony Minotaur.
  • Mit z Dedalem i Ikarem zaczyna się na Krecie.
  • Na Krecie nie ma niebezpiecznych zwierząt. Co ciekawe, jest o tym także w greckiej mitologii. Herkules usunął wszystkie niebezpieczne zwierzęta z wyspy, aby zadowolić Zeusa.
  • Knossos — jedno z popularniejszych archeologicznie miejsc, jest uważane za najstarsze miasto w Europie.
  • Kreta ma dwie strefy klimatyczne. Na północy jest to klimat śródziemnomorski, a północnoafrykański, na południu wyspy
  • Wody wokół kredy są piękne i transparentne. Widoczność w dochodzi nawet do 40 metrów głębokości.

Prom z Krety na Santorini

Będąc na Krecie, można rozważyć wycieczkę na Santorini. Takie wycieczki są często organizowane bezpośrednio z hotelu za pośrednictwem biur podróży, ale można sobie zorganizować taką wyprawę praktycznie o połowę taniej na własną rękę.

Prom z Krety na Santorini wypływa codziennie i można tak zorganizować wyprawę, aby wypłynąć rano i wrócić wieczorem, lub zdecydować się na spędzenie nocy na Santorini. 
W ten sposób można zwiedzić tę piękną wyspę, bez wydawania miliona monet — bo Santorini do najtańszych miejsc nie należy.

Prom z Krety na Santorini Grecja

Kreta hotele na wyspie

Kreta oferuje praktycznie wszystkie możliwe opcje zakwaterowania. Od hosteli, przez pokoje i apartamenty, przez hotele budżetowe, aż po bardzo luksusowe hotele.

Zakwaterowanie na wyspie Krecie, będzie zależało tylko od Twoich wymagań i Twojego budżetu.

Aby zobaczyć przykładowe hotele na Krecie, kliknij tutaj. Znajdziesz tu wiele opcji hoteli i innych form zakwaterowania na tej popularnej greckiej wyspie.

Rozrywki na wyspie Krecie

Kreta oferuje prawdziwą różnorodność i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Od niewielkich spokojnych miejscowości, przez turystyczne piękne miasteczka takie jak Agios Nicolaos, czy Rethymnon, czy większe miasta jak Heraklion, czy Chania, aż po typowe imprezownie, gdzie muzyka gra do białego rana i leją się litry alkoholu. Takimi miejscami są na przykład Malia, ulubione miejsce imprezowe Brytyjczyków, lub Hersonisos, które z kolei zostało upatrzone sobie przez Holendrów (ale oczywiście nie tylko).

Grecja Kreta rozrywki i imprezy

Grecja Kreta wakacje – podsumowanie

Wyspa Kreta to piękne miejsce na spędzenie wakacji. Niezależnie czego szukasz, czy jest to plaża, pogoda, atrakcje, zabytki, imprezy… znajdziesz to wszystko na tej największej z greckich wysp.

Kreta była naszą drugą wyspą grecką, którą odwiedziliśmy. Naprawdę świetnie się tam bawiliśmy i od lat już obiecujemy sobie, że wybierzemy się tam ponownie, aby zwiedzić zachodnią część wyspy. Ten czas mam nadzieję, że niedługo nadejdzie 🙂

Jeśli nie wiesz, którą grecką wyspę wybrać, to zapraszamy na ten wpis, gdzie opisujemy 5 różnych greckich wysp, na których mieliśmy okazję być. Znajdziesz tam atrakcje i ogólne informacje na temat wysp i wakacji w Grecji. Być może tamten wpis pomoże Ci podjąć decyzję, jaką grecką wyspę wybrać na nadchodzące wakacje czy urlop 🙂

Tak oto w naszych oczach wygląda Grecja Kreta wakacje i urlop spędzony na wyspie. Jest masa rzeczy do robienia, bardzo dużo atrakcji i zabytków, a i ceny są jak najbardziej do zaakceptowania. Dlatego sami polecamy ten kierunek i z pewnością na Kretę na wakacje z pewnością jeszcze się wybierzemy.

Do usłyszenia w kolejnych wpisach z Grecji i nie tylko, na naszym blogu podróżniczym. Cześć!

Jedna odpowiedź

  1. Opisując jej piękne plaże, historyczne zabytki oraz kulturowe bogactwo, artykuł doskonale podkreśla, dlaczego Kreta jest uznawana za idealne miejsce na relaks i odkrywanie fascynującej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *