Jak spakować walizkę na podróż? Zyskaj więcej miejsca dzięki tym trikom

Jak spakować walizkę na podróż samolotem porady

Spis treści

Pakowanie walizki na wyjazd

Weekend w Wenecji… urlop nad morzem… city break w Londynie… wymarzona daleka podróż na Zanzibar…

Nie ważna destynacja, nie ważne na ile, samolotem czy pociągiem, gdzie, kiedy…

Pytania: jak spakować walizkę? jaki typ bagażu wybrać? jaka metoda pakowania najlepsza? jak spakować kosmetyki i co zabrać do bagażu podręcznego?

Te pytania zawsze pozostają niezmienne, bez względu na to jaki cel, jaki środek transportu, jaka długość wyjazdu.

Dziś odpowiemy sobie na pytanie jak spakować walizkę w podróż i poznasz 13 porad jak najlepiej spakować bagaż ?

1. Co zabrać ze sobą w podróż?

Zacznij od listy. Podstawą i początkiem każdego dobrze zorganizowanego wyjazdu powinna być lista rzeczy niezbędnych, rzeczy które koniecznie musisz zabrać ze sobą w podróż. Zapisz to bez czego wyprawa nie ma racji bytu, a tym sposobem unikniesz przykrych niespodzianek np. na lotnisku lub w miejscu docelowym. Potrzebne dokumenty, wizy, paszporty, ładowarki, leki, spf czy zatyczki do uszu bez których nie zmrużysz oka. Zacznij od listy.

2. Jaki rodzaj bagażu wybrać?

Paradoksalnie to w co się spakujesz może odgrywać dość istotną rolę. Dobór odpowiedniego bagażu może w znaczny sposób ułatwić przemieszczanie się zarówno w drodze do celu jak i już w samym miejscu docelowym. Na długie i dalekie podróże – pakowny plecak podróżny. Na weekendowe wypady za miasto lekka torba podróżna. Tydzień w Londynie lub Paryżu – walizka na kółkach. 3 dni w Wenecji – lekki plecak (przemieszczanie się walizką na kółkach po miejscu z tak dużą ilością mostów i bruku może być uciążliwe).

3. Metody pakowania walizki – która najlepsza?

Ludzie dzielą się na tych którzy rolują ubrania lub je składają. To zdecydowanie będzie zależało od tego jak dużym bagażem będziesz dysponować i ile rzeczy będziesz chciał w nim zmieścić. Zdecydowanie rolowanie ubrań sprawia, że do bagażu zmieści się więcej, a ubrania nie są tak wygniecione.

4. Dobrze spakowany i zorganizowany bagaż

Zdecydowanie odradzam wrzucenia wszystkiego do jednej walizki bądź plecaka bez uprzedniego, wstępnego posegregowania rzeczy i umieszczenia ich w przydatnych organizerach. Takie organizery nie kosztują wiele, a mogą znacznie ułatwić rozpakowywanie a także utrzymanie porządku w walizce bądź już w samym miejscu docelowym. Najprościej mówiąc wiesz co gdzie masz i nie musisz przerzucać wnętrzności walizki aby znaleźć strój kąpielowy. W jednym organizerze można umieścić bieliznę, w innym lekkie t shirty. Warto wziąć ze sobą pustą torebkę na zużytą bieliznę czy worek na zabrudzone obuwie.

5. Minimalizm w podróży

Zabierz rzeczy niezbędne. Nie warto pakować całej szafy. Przemyśl to w jakich ubraniach chodzisz najczęściej, ułóż stylówki w głowie, zaplanuj z wyprzedzeniem. Koniec z końców zawsze bieliznę bądź inne części garderoby można przeprać ręcznie a te mocno zabrudzone ubrania oddać do lokalnej pralni. 

My właśnie odwiedzając Zanzibar zamiast zabierać 2 torby rzeczy (bo dwie były już w cenie biletu z Qatar Airways), woleliśmy oddać sobie część ciuchód do pralni a w ten sposób mogliśmy być bardziej mobilni.

6. Jak spakować kosmetyki na wyjazd?

W kwestii pakowania kosmetyków udając się na krótki wyjazd warto postawić na próbki, miniaturki bądź pojemniczki plastikowe do których można przelać swoje ulubione kosmetyki. Kiedy oddajesz większy bagaż do luku bagażowego dodatkowo kosmetyki można zabezpieczyć folią aluminiową lub umieścić je w plastikowym worku tak w razie rozlania. Pamiętaj, że do bagażu podręcznego możesz spakować kosmetyki nie przekraczające pojemności 100ml, dotyczy to również każdego rodzaju płynów. Kosmetyki które zabierasz do samolotu należy umieścić w przezroczystej kosmetyczne. Jeśli zabierasz kolorowe kosmetyki pudrowe – włóż do środka płatek kosmetyczny, dzięki temu unikniesz rozkruszenia produktu.

7. Zaginięcie bagażu – przezorny zawsze ubezpieczony

W razie zaginięcia walizki warto do bagażu podręcznego spakować bieliznę na zmianę, koszulkę, bluzę i najpotrzebniejsze kosmetyki. Tym sposobem będziesz w stanie choć jedną noc jakoś przetrwać zanim całe zamieszanie się rozwiąże a Ty nie kupisz czegoś na miejscu. Dodatkowo jakieś ubranie na zmianę przyda się np. w razie zabrudzenia, wylania czegoś na siebie, bądź najzwyczajniej w Świecie jeśli będziesz chciał poczuć się świeżo w trakcie długiej podróży.

8. Nie ważna destynacja – spakuj coś ciepłego

Choćby najbardziej tropikalne i upalne miejsce docelowe, zawsze warto spakować coś ciepłego. Nawet najbardziej dokładne prognozy nie są w stanie przewidzieć jaka pogoda spotka Cię na miejscu. Ciepła bluza, lekka kurtka przeciwdeszczowa to są rzeczy które niekiedy mogą uratować Cię przed nieoczekiwanym przeziębieniem. Dodatkowo ciepła bluza przyda się w klimatyzowanym samolocie.

9. Jak przygotować bagaż na podróż?

Jeśli posiadasz walizkę lub torbę podróżna, którą z łatwością można pomylić w morzu tych innych podobnych, warto taką torbę w jakiś sposób oznaczyć aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Dodatkowo bagaż warto podpisać – to w razie zaginięcia. Jeśli posiadać bagaż który rozpina i otwiera się z łatwością można zamek zabezpieczyć dodatkowo swoją własną kłódką, taka kłódka przyda się również w miejscu docelowym w pokoju który nie posiada sejfu. Wszystkie swoje cenne przedmioty i dokumenty będziesz w stanie schować do zwykłej szafki a szafkę zabezpieczyć swoją własną kłódką.

Jak spakować walizkę na podróż - przygotowanie bagażu

10. Czego nie pakować do bagażu na podróż samolotem?

Warto zapoznać się z listą rzeczy, których nie należy zabierać ze sobą np. do bagażu podręcznego. Tak jak było to wspomniane wcześniej do bagażu podręcznego nie można pakować płynów i kosmetyków przekraczających 100ml. Nie zabieraj żadnych ostrych przedmiotów, w bagażu rejestrowanym nie umieszczaj baterii np. tych od drona.

11. Zostaw miejsce w bagażu

Walizki lub plecaka nie warto pakować po brzegi. Zostaw nieco miejsca na pamiątki dla bliskich, lokalne przysmaki, magnesy na lodówkę czy miejscowe rękodzieło.

12. To co najcięższe spakuj na dnie

Pakując bagaż warto wziąć pod uwagę to w jakiej pozycji będzie on najczęściej transportowany. Najcięższe rzeczy spakuj tak, by znalazły się na spodzie bagażu.

13. W podróży najważniejsze miej zawsze przy sobie

Najczęściej używane dokumenty, portfel, leki czyli wszystko to co najważniejsze i najcenniejsze miej zawsze przy sobie. Czy to w nerce zawieszonej na pasie, czy w saszetce umieszczonej na szyi. Wszystko to co w razie kradzieży mogłoby utrudnić lub uniemożliwić podróż trzymaj blisko.

Na temat niezbędników w podróży powstał już osobny wpis, na którym znajdziesz informacje co zabrać w podróż. Moje 20 rzeczy które zawsze zabieram ze sobą na moje podróże.

W podróży co warto mieć zawsze przy sobie pod ręką - jak się spakować na podróż

Pakowanie bagażu, jak spakować walizkę – wskazówki i porady

Mam nadzieję, że wszystkie wskazówki i porady okażą się pomocne. Każdy punkt opracowany na podstawie własnych doświadczeń, niekiedy bolesnych:) Koniecznie daj znać w komentarzach czy Ty posiadasz jakieś swoje triki jeśli chodzi o pakowanie walizki na wyjazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *