Malta Atrakcje – 17 Miejsc, Które Cię Zachwycą

Co warto zobaczyć na Malcie blog

Spis treści

Malta co warto zobaczyć na wyspie, czyli najciekawsze atrakcje

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci nasze ulubione miejsca, które mieliśmy okazję zwiedzić na Malcie. Malta atrakcje, które rozkochały nas w tej wyspie. Jeszcze kilka miejsc z pewnością tutaj dodamy, bo nie zdążyliśmy zwiedzić na wyspie wszystkiego, chociaż byliśmy na niej już 4 razy.

Dzisiaj przedstawiamy miejsca i atrakcje Malty, które udało nam się zwiedzić i które zdecydowanie warto jest zobaczyć. Poniższa lista atrakcji Malty jest całkowicie losowa – nie jest to lista od najlepszych do słabszych atrakcji czy odwrotnie.

Zatem zaczynajmy. Oto nasza lista atrakcji – co warto zobaczyć na Malcie:

Atrakcje Malty mamy także w formie wideo, dlatego zapraszamy też na film, który znajdziesz poniżej:

Valletta – stolica Malty

Malta atrakcje, czyli co warto zobaczyć na Malcie Valletta
Valletta widziana z miasta Sliema po drugiej stronie zatoki.

Wpis w którym opisujemy co warto zobaczyć na Malcie, zaczynamy od Valletty, czyli stolicy Malty. 

Valletta została w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez wielu Valletta nazywana jest muzeum pod gołym niebem. Jest tam naprawdę masa atrakcji, muzeów, pięknych zabytkowych kościołów i innych zabytków. 

Valletta to też pyszne jedzenie i świetny klimat miasta. My za każdym razem odwiedzamy na przykład Górne Ogrody Barrakka. Uwielbiamy to miejsce za jego świetną atmosferę i widoki.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat Valletty to tutaj znajdziesz wpis dokładniej opisujący stolicę czyli Malta Valletta atrakcje.

Co warto zwiedzić na Malcie Valletta stolica Malty
Valletta ulice miasta i charakterystyczne balkony.
Malta Valletta Górne Ogrody Barracka atrakcje Malty
Górne Ogrody Barrakka w Valletcie

Blue Grotto – błękitne jaskinie

Blue Grotto to jaskinie do których wpływa się łódką. Woda tam jest krystalicznie czysta a jej kolor w niektórych miejscach jest tak niebieski, że na zdjęciach zdawało by się, że to sprawka Photoshopa 😉

Malta atrakcje Blue Grotto co zwiedzić na Malcie
Malta Blue Grotto co warto zobaczyć na Malcie

Do samego Blue Grotto dostaniesz się autobusem, lub oczywiście samochodem, a na miejscu za kilka euro możesz kupić krótką przejażdżkę łódką. Jeśli pominiesz część z łódką, to w okolicach i tak masz nieco pięknych widoków i jedne z bardziej rozpoznawalnych skał na Malcie.

Malta atrakcje Blue Grotto co zobaczyć i co zwiedzić na wyspie
Blue Grotto atrakcje Malty
Blue Grotto rejs po błękitnych jaskiniach Malty

Mdina – dawna stolica Malty

Teraz przeniesiemy się ciut dalej od wody, a konkretnie do miasta Mdina, które było dawną stolicą Malty i liczy sobie ponad 4000 lat.

W chwili obecnej miasto zamieszkuje tylko kilkaset mieszkańców.
Znajdziesz tam jednak wiele ciekawych atrakcji i piękne widoki na sporą część wyspy.

Warto też wspomnieć, że nagrywano tam niektóre sceny bardzo popularnego serialu HBO „Gra o tron”.

Mdina Malta co warto zobaczyć
Malta Mdina dawna stolica Malty i atrakcja turystyczna
Mdina Malta miejsca które warto zobaczyć i zwiedzić
Mdina atrakcje turystyczne Malty

Melliaha Bay – największa piaszczysta plaża na Malcie

Dla osób które lubią nieco odpocząć w przerwach od zwiedzania, myślę, że ciekawym miejsce do odwiedzenia będzie największa piaszczysta plaża na Malcie, czyli Mellieha Bay. 

Nie jest to jedyna piaszczysta plaża na Malcie, ale ja osobiście ją bardzo lubię, bo tam wszystko mam pod ręką. Jest sklepik gdzie można zamówić zimne napoje i ciepłe jedzenie, zatem praktycznie można nie opuszczać plaży przez cały dzień.

Kiedyś mieliśmy okazję zatrzymać się w apartamencie w miejscowości Mellieha. Wtedy od plaży dzielił nas jedynie 15 minutowy spacer.

Więcej na temat tego wyjazdu znajdziecie na filmie na naszym kanale YouTube.

Malta piaszczyste plaże Mellieha Bay
Piaszczysta plaża na Malcie

Niedaleko plaży znajdują się też bardzo fajne restauracje z pięknymi widokami na plażę i zatokę. Więc jeśli masz chęć na coś więcej niż ciepłe dania dostępne w sklepiku na plaży, to od pysznego lunchu lub obiadu dzieli Cię tylko króciutki spacer.

Malta Mellieha Bay restauracje niedaleko plaży

Blue Lagoon – błękitna laguna Comino Malta

Błękitna laguna na Comino to bardzo popularne miejsce i kierunek wielu wycieczek drogą morską na Malcie.

Blue lagoon czyli po polsku błękitna laguna przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą o bardzo intensywnym niebieskim odcieniu.

Na miejscu znajduje się nawet bar i można wynająć leżak. Jednak w sezonie lepiej się tam wybrać wcześnie rano, bo w godzinach okołopołudniowych ciężko nawet przejść do wody, nie przepychając się pomiędzy ludźmi. O wynajęciu leżaka można już tylko pomarzyć.

Comino Blue Lagoon błękitna laguna Malta
Błękitna laguna Malta wyspa Comino
Atrakcje Malty błękitna laguna rejs na Comino

Na błękitną lagunę na Comino można dostać się małymi łódkami które wypływają z okolic promu na Gozo, a nawet z pod hoteli znajdujących się w tej części wyspy.
Również wiele rejsów wypływających na przykład z portu w Sliema ma w swoim programie postój na kilka godzin na plażowanie i pływanie na błękitnej lagunie na Comino.

Marsaxlokk i kolorowe łódki na Malcie

Marsaxlokk Malta kolorowe łódki wizytówka Malty

Marsaxlokk to rybacka wioska w której raz w tygodniu odbywa się znany na całej wyspie targ (o ile dobrze pamiętam targ jest w każdą niedzielę).

To właśnie z tego miejsca pochodzą zdjęcia kolorowych łódek rybackich. My dodatkowo wzięliśmy rejs małą kilkuosobową łódeczką która zabrałą nas z Marsaxlokk drogą wodną do St. Peter’s Pool i jeszcze dalej do kolejnej zatoki, gdzie można podziwiać piękne skalne klify.

Malta Marsaxlokk miejsca które trzeba zobaczyć na wyspie
Marsaxlokk Love Malta
Marsaxlokk rejs łódką na St. Peter's Pool Malta
Co warto zwiedzić i zobaczyć na Malcie podczas podróży łodzią

St. Julian’s – imprezowa część Malty

Dla osób które lubią na wakacje sobie nieco poimprezować, zdecydowanie miejscem które trzeba odwiedzić będzie St. Julian’s.

Malta St. Julian's atrakcje Malty i imprezowa część wyspy
St. Julian's imprezowa dzielnica na Malcie

St. Julian’s to ta część wyspy, gdzie możesz balować do białego rana. Chyba każdy kraj, a często nawet każda wyspa ma takie swoje imprezownie. Na Malcie to właśnie jest St. Julian’s.

Na temat tej części wyspy nie będę się za bardzo rozpisywał, bo chyba każdy mniej więcej wie jak takie imprezownie wyglądają. Jeśli nie, to już piszę w wielkim skrócie. Masa barów i klubów, ogrome ilości piwa i shotów i pełno młodych ludzi którzy zazwyczaj wypijają więcej niż powinni 😉
Raj na ziemi 😉 ;P (ale tylko jeśli lubisz się bawić. Jeśli przez jakiś zbieg okoliczności masz hotel w takiej dzielnicy, a lubisz wstawać wcześnie rano i wcześnie też chodzić spać, to już tak kolorowo raczej nie będzie 😉 )

Świątynie Tarxien na Malcie

Świątynie Tarxien jest to komplex megalitycznych świątyń, z których najstarsza jest datowana na rok 3500 przed naszą erą!

Świątynie Tarxien Malta megalityczne świątynie z 3500 lat przed naszą erą.

Za dużo na temat tych megalitycznych świątyń nie będę pisał, bo nie chcę tutaj kopiować Wikipedii, a sam jakimś wielkim znawcą tego miejsca nie jestem.

Podaję tutaj też link do strony (niestety tylko w języku angielskim), gdzie znajdziesz więcej informacji na temat świątyni oraz aktualne ceny biletów:
https://heritagemalta.org/tarxien-temples/

Starożytne atrakcje Malty, czyli Ggantija Temple

Na Malcie znajdziesz wiele megalitycznych świątyń, które, przed odkryciem tych w Göbekli Tepe w Turcji, były najstarszymi odkrytymi świątyniami na świecie.

My mieliśmy okazję odwiedzić świątynię Ggantija na wyspie Gozo, o której wspomina między innymi, Graham Hancock w swojej serii “Prehistoryczna apokalipsa” na Netflixie.

Ta pradawna budowla na Malcie, a konkretnie na mniejszej z wysp Malty, czyli na Gozo, ma ślady używania narzędzi metalowych, które w tamtych czasach nie powinny istnieć…
Myślę, że jest to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii.

Popeye Village czyli wioska Popeye’a na Malcie

Wioska która została zbudowana na potrzeby nagrywanego tam filmu Popeye z 1980 roku.

Wioska przedstawiająca filmowe Sweethaven, które po wyprodukowaniu filmu zostało pozostawione na Malcie jako atrakcja turystyczna.

Popeye Village czyli wioska Popeye'a Malta atrakcje turystyczne do zwiedzania.
Wioska Popeye'a na Malcie
Popeye Village wioska Popeye'a co zwiedzić na Malcie blog podróżniczy

Rotunda – sanktuarium w Mosta, jedna z atrakcji Malty

W miejscowości Mosta, znajdziesz Sanktuarium Wniebowzięcia Matki Bożej, czyli kościół z 9 największą niepodpartą kopułą na świecie i trzecią w Europie.

Miejsce to ma bardzo ciekawą historię, a mianowicie 9 kwietnia 1942 roku, podczas nalotu Luftwaffe, spadła tam półtonowa bomba. Przebiła ona kopułę i spadła pomiędzy ludzi oczekujących na mszę świętą.

Bomba jednak nie wybuchła. Oryginał bomby został zrzucony do morza, a w tej chwili w kościele można podziwiać replikę takiej samej bomby. Można tam również zejść do podziemi, gdzie ukrywali się ludzie, podczas nalotów.

Cytadela na Gozo, w miejscowości Victoria

Jednym z miejsc, które zdecydowanie trzeba zobaczyć na wyspie Gozo, jest cytadela.
Znajduje się ona w stolicy wyspy Gozo, czyli Victorii.

Cytadela została wybudowana na wzgórzu, które było naturalnym miejscem obronnym.
Z samej cytadeli roztacza się piękny widok na dużą część wyspy Gozo.

Klify na Malcie

Na Malcie najwyższe klify to Dingli Cliffs. Mają one 253 metry wysokości.
Na wyspie Gozo natomiast znajdziesz piękne klify, które zrobiły na nas ogromne wrażenie, czyli klify Ta’Cenc.

Jeśli będziesz na Gozo to zdecydowanie polecamy zobaczyć to miejsce, a będąc na Malcie, oczywiście nie można pominąć największych klifów na tej wyspie. Przy klifach nie ma żadnej miejscowości, ale jest tam i tak przystanek autobusowy, więc do tej atrakcji dojedziesz również bez problemu autobusem.

Panwie solne jako atrakcja Gozo

Na wyspie Gozo znajdziesz panwie solne, z których wciąż w ten sam sposób, od lat wytwarzana jest sól morska.

Taką sól można kupić na miejscu. Mieliśmy okazję nawet poznać tam Alberta, który zajmuje się pozyskiwaniem soli z morza, już od 48 lat.

Bazylika Ta Pinu – najważniejsze miejsce sakralne na Malcie

Kolejnym miejscem, które jest warto odwiedzić na wyspie Gozo jest bazylika Ta Pinu.
Jest to miejsce, które było odwiedzone przez papieży Jana Pawła II, Benedykta i Franciszka.

Jest to miejsce wielu pielgrzymek i objawień. Wchodząc do środka, znajdziesz tam zdjęcia i opisy ozdrowień ludzi, którzy to miejsce odwiedzili.

Wąwóz Ghasri

Następnym z miejsc wartych odwiedzenia na Malcie i na Gozo, jest wąwóz Ghasri.

W tym miejscu morze wdziera się na około 250 metrów w głąb lądu, malowniczym wąwozem szerokim na 15 do 30 metrów.

Chociaż, aby dotrzeć do tego miejsca będzie potrzebny dość długi spacer od przystanku autobusowego, lub nieco krótszy, jeśli zdecydujesz się na Ubera, jednak nawet Uber nie dowiezie Cię na samo miejsce. 
Więc aby tam dotrzeć, potrzebny będzie albo spacer, albo wynajęty skuter lub quad. Wtedy własnym transportem dojedziesz aż pod sam wąwóz.

Po zejściu schodami na sam dół wąwozu znajdziesz małą kamienistą plażę. W sezonie letnim można tam spotkać wiele osób pływających, a nawet skaczących do wody ze ścian wąwozu.

Ramla bay

Dla miłośników plażowania, przebywających na Gozo, miejscem obowiązkowym będzie plaża Ramla.

Piękna piaszczysta plaża o niemal pomarańczowym kolorze piasku, którego nie spotkasz nigdzie indziej na Malcie.

Przy plaży jest restauracja i budki z przekąskami i lodami, zatem śmiało, można się tam wybrać na cały dzień plażowania.

Co warto zobaczyć na Malcie – podsumowanie

Oto atrakcje Malty które naszym zdaniem jest warto zobaczyć.
Muszę jeszcze powiedzieć, że za każdym razem kiedy przyjeżdżamy na Maltę, a w ostatnich latach, ma to miejsce co roku, to znajdujemy tam coś nowego, czego jeszcze nie widzieliśmy.

Jeszcze zdecydowanie będę chciał napisać posta z kulinarnymi miejscami do odwiedzenia na Malcie, bo na kilka perełek już mieliśmy okazję trafić. Dlatego zachęcam do zapisania się na newsletter (formularz powinien być gdzieś w menu po prawej stronie wpisu – po zapisaniu się będziesz otrzymywać automatyczne powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę mailową).

Jeśli jakichś atrakcji turystycznych brakuje na tej liście, to koniecznie daj znać w komentarzu pod wpisem.

Na koniec jeszcze nasz film z ciekawymi miejscami na Gozo. Wizualnie takie miejsca zawsze łatwiej jest przedstawić w formacie wideo, dlatego jeśli wybierasz się na tą piękną słoneczną wyspę, zachęcam również do obejrzenia filmu poniżej.

Jeśli planujesz wycieczkę lub wakacje na Malcie na własną rękę, to koniecznie rzuć okiem na ten wpis w którym znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do zorganizowania takiego wyjazdu bez biura podróży.

Zapraszam również na inne wpisy o Malcie i nie tylko, na naszym blogu podróżniczym.

Na dzisiaj to już tyle. Trzymaj się i do zobaczenia (czy raczej przeczytania) w kolejnych wpisach.

Cześć!

2 Responses

  1. Witam Łukasz, nie znam Malty ale na pewno jest ładnie. Twoje zdjęcia jak zawsze super! no i oczywiście super wszystko opisane dla mnie jak zawsze na plus 👍. Pozdrawiam.Adam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *