Nowy Jork atrakcje – 15 miejsc, które MUSISZ zobaczyć na Manhattanie

Nowy Jork atrakcje turystyczne miasta które warto zobaczyć

Spis treści

Nowy Jork atrakcje, które zmieniły wszystko…
Po naszej pierwszej wizycie w Nowym Jorku zmienił się sposób, w jaki teraz patrzymy na to miasto, A już za chwilę (nieco dalej w tym wpisie) dowiesz się dlaczego.

Nowy Jork ma tak wiele atrakcji do zaoferowania, że przekroczyło to nasze najśmielsze oczekiwania. O wielu atrakcjach dobrze wiedzieliśmy i widzieliśmy je nie raz na filmach czy zdjęciach, ale to, co zobaczyliśmy na miejscu… plus klimat tego miasta… Nie do opisania. No ale będę próbował.

Jeśli jesteś fanem zwiedzania miast, to Nowy Jork powinien zdecydowanie być na Twojej liście… i to dość wysoko.

Nowy Jork atrakcje turystyczne

Top 15 atrakcji Nowego Jorku, których nie chcesz przegapić

Dzisiaj napiszę co nieco o tym, co moim zdaniem zdecydowanie warto zobaczyć i zwiedzić w Nowym Jorku, a konkretnie na Manhattanie. Będą atrakcje płatne i miejsca, które można zobaczyć całkowicie za darmo.

Na koniec podam kilka przykładów rzeczy, które naszym zdaniem zdecydowanie warto zrobić, odwiedzając tą metropolię.

Nowy Jork co zobaczyć w mieście które nigdy nie śpi

Nowy Jork to miasto pełne energii. Cały czas coś tam się dzieje. Dlatego nawet samo spacerowanie ulicami miasta to już świetna przygoda. Zresztą polecamy dużo chodzić na pieszo, od jednej atrakcji do drugiej, bo zawsze się trafi na coś, czego się w ogóle nie spodziewa.

Pamiętam jak przyjechaliśmy do Nowego Jorku z lotniska Newark i wysiedliśmy z podziemnego dworca na Penn Station. Pierwszy kontakt z miastem sprawił, że chyba stałem przez chwilę z rozdziawioną buzią. A tam naprawdę było jeszcze niewiele z tego, co to miasto później nam pokazało…Skupmy się jednak na temacie, czyli Nowy Jork atrakcje miasta, bo to jest temat wpisu 🙂

Pierwszym miejscem, które warto zobaczyć w Nowym Jorku (nie mam na myśli, że jest to pierwsze miejsce, do którego masz iść, bo kolejność miejsc na liście, jest całkowicie przypadkowa), jest plac, który potwierdza nieco, można powiedzieć tezę, że Nowy Jork to miasto, które nigdy nie śpi. Dlatego, że nawet w nocy jest tam prawie tak jasno jak w dzień. Mowa oczywiście o:

Plac Times Square w centrum Manhattanu

Times Square, czyli plac w Nowym Jorku, który przyciąga ponad 50 milionów odwiedzających każdego roku. Jest to jeden z najbardziej ruchliwych obszarów dla pieszych na świecie.

Miejsce to jest najbardziej znane z wielkich ledowych reklam i neonów.
Nazwa Times Square pochodzi od New York Times Tower, czyli wieży, w której ulokowana jest siedziba gazety New York Times.

Nasz hotel zarezerwowaliśmy właśnie w okolicy Times Square. Niewielki, ale czysty pokój, za jak na Nowy Jork w miarę rozsądne pieniądze. No i przede wszystkim hotel miał rewelacyjną lokalizację.

Hotel, w którym się zatrzymaliśmy, znajdziesz tutaj. Pokój nie był może duży, ale było czysto, a cena, jak na centrum Manhattanu, myślę, że jak najbardziej do zaakceptowania 🙂

Nasza lokalizacja i hotel świetnie się sprawdziły, ale to nie znaczy, żeby nie spróbować czegoś być może jeszcze lepszego 🙂 Kliknij tutaj i zobaczy jakie hotele oferuje Nowy Jork.

World Trade Center i Memoriał…

Na drapacz chmur World Trade Center można wjechać na wysokość około 380 metrów, gdzie znajduje się taras widokowy o nazwie One World Obserwatory.

Budynek jest tak duży, że stojąc koło niego, musiałem się naprawdę mocno wygiąć do tyłu, aby zobaczyć jego czubek.

Zaraz koło wieży znajduje się memoriał po drugim budynku, który został zniszczony podczas zamachów z 11 września. Są tam wypisane nazwiska wszystkich osób, które tego dnia zginęły.

Na tę atrakcję warto wybrać się wcześniej, bo chociaż jest darmowa, to podczas naszego pobytu zamykali memoriał o godzinie 17:00. My akurat na samo zamknięcie trafiliśmy, więc musieliśmy przyjść tam jeszcze raz kolejnego dnia.

Oculus w Nowym Jorku, czyli najdroższa stacja metra na świecie

Będąc już w pobliżu wieży World Trade Center, warto odwiedzić najdroższą w Nowym Jorku stację metra, połączoną z centrum handlowym.

Budowa tego miejsca pochłonęła dwa razy więcej pieniędzy, niż pierwotnie planowano. W 2004 roku budżet przewidywał 2 miliardy dolarów, jednak ostatecznie całość kosztowała 4 miliardy dolarów. To stawia Oculusa jako najdroższą stację kolejową na świecie.

Central Park, jako jedna z atrakcji Nowego Jorku

Central Park, czyli prawdopodobnie najpopularniejszy park na świecie…
Park ten kojarzy pewnie praktycznie każdy. Znany jest z filmów, programów i seriali.

Central park otoczony jest wielkimi wieżowcami, ale kiedy wejdzie się nieco głębiej, ciężko uwierzyć, że jest się w centrum tak ogromnego miasta.

Można tam też zjeść tak popularnego w Nowym Jorku hot-doga albo precla.

The Vessel – ciekawa architektura w Nowym Jorku

The Vessel — jedna z tych nowszych budowli w Nowym Jorku, która przyciąga wzrok swoim nietypowym kształtem. Będąc w pobliżu, na pewno warto podejść i zobaczyć tą bardzo nietypową konstrukcję.

The Vessel w Nowym Jorku przyciąga turystów swoim nietypowym kształtem

Empire State Building – jedna z ikon Nowego Jorku i Manhattanu

Empire State Building czyli budynek ikona Nowego Jorku. Najczęstsze pamiątki z Nowego jorku zawierają albo Statuę Wolności, albo właśnie Empire State Building.

Wieżowiec został ukończony w 1931 roku, został najwyższym budynkiem w mieście i przebił tym samym poprzedni najwyższy budynek w Nowym Jorku, jakim, przez okres tylko 11 miesięcy był budynek Chryslera.

Empire State Building to wciąż piąty najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych.
Można na niego wjechać na taras widokowy, który znajduje się na 86 piętrze, a kosztuje to jedyne 44$ 😉
Aby wjechać na 102 piętro, czyli na Top Deck, trzeba kupić bilet VIP, za 77$.

Jeśli interesuje Cię, jakie są ceny w Nowym Jorku, to zapraszam na ten wpis. Tam opisujemy znacznie więcej na temat cen atrakcji, zakwaterowania, transportu publicznego w mieście, jedzenia w restauracjach i street food’u.

Widok miasta z wieżowca Empire State Building spowodował, że po prostu zaniemówiłem. Nowy Jork z tej wysokości wygląda niesamowicie. 

Rockefeller Center

Rockefeller Center, to miejsce szczególnie popularne wśród turystów w okresie Świąt Bożego Narodzenia, bo właśnie w tym czasie ubierana jest tam ogromna choinka. Taką choinkę możesz kojarzyć z wielu filmów, jednym z nich był na przykład „Kevin sam w Nowym Jorku”.

W okresie zimowym jest tam też lodowisko, które mieliśmy okazję widzieć jeszcze w marcu.

Top of the Rock w Nowym Jorku

Przy Rockefeller Center mieści się kolejna atrakcja miasta, czyli taras widokowy o nazwie Top Of The Rock. Winda zabierze Cię na wysokość 260 metrów nad poziom morza, w mniej niż 1 minutę.
Dodatkowo sufit w windzie jest przeszklony, dzięki czemu widać pędzące co jedno piętro światła. Ciężko jest to opisać słowami, dlatego, aby to zobaczyć, zapraszamy na naszego vloga z tego dnia, który można znaleźć tutaj: Nowy Jork Vlog.

To właśnie z tego budynku pochodzi bardzo popularne zdjęcie pracowników siedzących na wysokości na wielkiej metalowej szynie.

Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na część Manhattanu. My mieliśmy zwiedzanie zorganizowane tak, że na Empire State Center wjeżdżaliśmy w dzień, a na Top Of The Rock w nocy (czy raczej wieczorem, ale było już ciemno), aby móc zobaczyć panoramę Nowego Jorku w obu wariantach.

Tak też polecamy to zrobić, bo Nowy Jork z góry wygląda bajecznie pięknie, choć zupełnie inaczej w dzień i w nocy.

Włoska Dzielnica i Chińska Dzielnica

Warto jest odwiedzić dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice Nowego Jorku, czyli Little Italy i China Town.
Spacer przez te dzielnice spowoduje, że poczujesz się jak w zupełnie innym miejscu niż Nowy Jork.

To właśnie w Little Italy nagrywane były takie filmy jak na przykład Ojciec Chrzestny.

Niezliczone muzea w Nowym Jorku

Nowy Jork to ogromna ilość naprawdę wartościowych muzeów. Jeśli to jest coś, co Cię interesuje, to na pewno w Nowym Jorku nie będziesz się nudzić.
Jest tam tak dużo ciekawych muzeów, że zasługują na osobny wpis, dlatego nie będę ich omawiać tutaj.

Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że osoby lubiące zwiedzać muzea, z pewnością nie będą w Nowym Jorku czuś się zawiedzione.

Muzea i atrakcje w Nowym Jorku

Brooklyn Bridge – most łączący Manhattan i Brooklyn

Brooklyn Bridge, czyli most, który łączy Brooklyn z Manhattanem. Most ten został otwarty w 1883 roku i w tamtych czasach był największym tego typu mostem na świecie.

Przejście tym mostem w jedną stronę zajmuje przynajmniej 20 minut, a jego długość ma lekko ponad 2 kilometry długości.

Spacer mostem jest jedną z atrakcji Nowego Jorku, bo można z niego podziwiać piękną panoramę miasta oraz widok na rzekę.

My koło Brooklyn Bridge w Nowym Jorku

Wall Street Nowy Jork

Wall Street to finansowe centrum Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych.

To właśnie w Nowym Jorku na Wall Street znajduje się największa na świecie giełda papierów wartościowych i symbol tej ulicy, czyli byk, który zresztą jest sporą atrakcję i ustawiają się do niego kolejki osób, aby zrobić sobie z nim zdjęcie.

Statua Wolności czyli symbol Nowego Jorku

Statua Wolności, to 46-metrowy posąg, który stał się największym symbolem Nowego Jorku.

Statua wykonana jest z miedzi, a jej zielonkawy kolor powstał w reakcji z tlenem z powietrza. Proces ten trwał ponad 30 lat.

Statua Wolności została podarowana jako dowód przyjaźni dla narodu amerykańskiego, od Francuzów. Budowa została ukończona w 1886 roku.

Dzisiaj tworzą się ogromne kolejki, aby zobaczyć to miejsce. Na szczęście te kolejki przesuwają się dość szybko, dlatego nie przerażaj się, jeśli zobaczysz 200-metrową linię czekających na prom na Statuę Wolności osób.

Statua Wolności to jedna z największych atrakcji Nowego Jorku, którą trzeba odwiedzić

Budynek z serialu „Przyjaciele” / „Friends”

Dla fanów kultowego już serialu “Friends”, czyli po polsku “Przyjaciele”, bardzo fajną atrakcją Nowego Jorku będzie z pewnością budynek, w którym mieszkała czwórka z szóstki głównych bohaterów serialu.

To właśnie w tym budynku mieszkali serialowi bohaterowie, Chandler i Joey, oraz Monika i Rachel.

Dom Carrie Bradshaw z serialu „Sex w wielkim mieście”

 Kolejnym miejscem, które każdy fan filmu fabularnego i serialu “Sex w Wielkim Mieście” z pewnością chętnie odwiedzi.

W tym apartamencie mieszkała główna serialowa bohaterka, czyli właśnie Carrie Bradshaw.

W tym apartamencie aktualnie ktoś oczywiście mieszka, dlatego przy schodkach do wejścia jest zawieszona tabliczka z informacją, iż jest to prywatna posiadłość i aby nie siadać na schodach i nie zakłócać spokoju mieszkańcom.

Nowy Jork co zobaczyć, czyli najpopularniejsze atrakcje miasta

Oto nasza lista miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Nowym Jorku po raz pierwszy. Oczywiście to nie jest wszystko, co miasto proponuje, bo jest jeszcze cała masa ciekawych miejsc, które zresztą już zaczynamy spisywać, na nasz następny wyjazd (jeszcze niestety nie wiemy kiedy).

Kiedy z Natalią opuszczaliśmy Nowy Jork, stwierdziliśmy, że miasto ma tak dużo do zaoferowania, że najchętniej wprowadzilibyśmy się tam na miesiąc, aby móc nieco bardziej doświadczyć tego miasta. Kto wie, może kiedyś takie marzenie uda się zrealizować. 🙂

Nowy Jork atrakcje — to zatem lista naszym zdaniem, najpopularniejszych miejsc w  Nowym Jorku, które trzeba zobaczyć, wybierając się do tego miasta. Jeśli uważasz, że czegoś na tej liście brakuje, to oczywiście daj znać, pisząc komentarz (a raczej, nie jeśli czegoś brakuje, a czego brakuje 🙂 ).

Jak oszczędzić na atrakcjach w Nowym Jorku?

Jak już wspominałem wcześniej, aby zaoszczędzić parę dolarów na biletach do różnych atrakcji, warto zakupić sobie bilet zbiorczy do kilku miejsc Nowego Jorku.

Można kupić bilet New York City Pass, albo New York C3.

Ten pierwszy kosztuje 129 dolarów i pozwala odwiedzić 5 różnych atrakcji w Nowym Jorku. Listę atrakcji, do których można wejść z tym biletem, można znaleźć na ich oficjalnej stronie, którą podlinkuję na dole w opisie.

Bilet C3 pozwala wybrać z tej samej listy 3 atrakcje. U nas z tym biletem padło na Empire Stare Building, Statuę Wolności i Top of the Rock. Ale można wybrać dowolne 3 miejsca z listy, którą znajdziesz też na ich stronie internetowej.

Nowy Jork ceny biletów na atrakcje i jak zaoszczędzić kupując bilety New Jork City Pass i C3

Nowy Jork atrakcje – w formie wideo

Jak to często bywa, na naszym blogu mamy też link do filmu na kanale YouTube, który również mówi o miejscach które warto zobaczyć w Nowym Jorku. Jeśli chcesz zatem dowiedzieć się więcej, zapraszamy na film Nowy Jork atrakcje, który znajdziesz powyżej i na naszym podróżniczym kanale YouTube.

8 odpowiedzi

  1. Dzięki za wpis , wkradł się wam błąd …Statuła Wolności nie jest wykonana z brązu tylko miedzi .

  2. Hej! 😊
    Byłam dwa razy w szkole średniej, oba pobyty po 30 dni. Najlepsze wakacje w życiu… Teraz po 20 latach zabieram tam Męża, żeby zakochał się w NY równie mocno co ja 😍
    Super wpis, pozdrawiam Was serdecznie

  3. w jakiej porze roku byliście? wpis jest z września, ale na zdjęciach wygląda, jakby było dość chłodno. super zestawienie BTW 🙂

    1. My byliśmy w lutym, było dramatycznie zimno, chyba nigdy w życiu tak nie zmarzłam.

  4. Super wpis! Masa przydatnych informacji, zwłaszcza dla osób, które wybierają się do NY po raz pierwszy 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *