Organizujesz podróż na własną rękę? Pamiętaj, żeby kupić ubezpieczenie turystyczne

Spis treści

Podróże są okazją do odpoczynku, poznania innych kultur, architektury, sztuki, obcowania z pięknem i przyrodą. Żebyś mógł w pełni cieszyć się czasem spędzonym na wyjeździe, powinieneś odpowiednio się do niego przygotować. Jednym z etapów takich przygotowań do wycieczki jest wybór ubezpieczenia turystycznego. Co musisz o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie turystyczne – czy zawsze trzeba je mieć?

“Wyjeżdżam tylko na jeden dzień.” “To tylko wyjazd do Czech.” “W Polsce pójdę do lekarza na NFZ.” “Wyrobiłem EKUZ.” “Przecież jadę tylko zwiedzić stolicę.”
Wymówek, które usprawiedliwiają podróż bez ubezpieczenia, jest bardzo dużo. Część turystów jest przekonana, że nic im się nie stanie, skoro jadą na jeden czy dwa dni lub niezbyt daleko. Kolejni są pewni, że ubezpieczenie na NFZ wystarczy, bo podróż organizują na terenie Polski lub zabierają za granicę Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jeszcze inni wychodzą z założenia, że ich plany nie powodują zagrożenia, więc polisa im się zwyczajnie nie przyda. Tymczasem trudno przewidzieć, czy w ciągu jednodniowego wyjazdu nie zgubisz dokumentów, w sąsiednim kraju nie będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarza, gdy nasilą się objawy choroby przewlekłej, na którą cierpisz, lub podczas pobytu nad Bałtykiem nagle nie rozboli Cię ząb, a jedynym sposobem na uzyskanie natychmiastowej pomocy będzie udanie się do dentysty prywatnie.
Leczenie za granicą potrafi kosztować fortunę. W zależności od tego, w jakim kraju wypoczywasz i jaką dolegliwość będziesz musiał skonsultować z lekarzem, rachunek może opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy euro czy dolarów.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ile kosztuje leczenie za granicą?

Leczenie jest drogie zwłaszcza w krajach zachodnich. A im bardziej skomplikowany problem zdrowotny, tym wyższe rachunki za opiekę medyczną. Jak wynika z danych AXA Partners, jeden z klientów tego ubezpieczyciela podczas pobytu w Austrii musiał przejść operację kolana po wypadku na nartach. Udzielone mu świadczenia wyceniono na 15 449,73 euro. Inny turysta podczas pobytu na Cyprze zatruł się i musiał zostać przetransportowany karetką powietrzną, co wyceniono na 26 700 euro.

Jeszcze inny turysta otrzymał rachunek na 6320,81 euro w Hiszpanii, gdy musiał zostać w szpitalu w związku z zakażeniem dolnych dróg moczowych. Aż na 75 093,22 dolarów wyceniono 5-dniowy pobyt ubezpieczonego dziecka na oddziale intensywnej terapii w Stanach Zjednoczonych.
Nie trzeba jechać daleko, żeby być narażonym na wysokie koszty leczenia. Jeden z klientów AXA Partners, który przebywał w Niemczech, potrzebował pomocy lekarza, gdy nasiliły się objawy jego choroby przewlekłej. Ubezpieczyciel zapłacił wówczas za interwencję lekarską 14 766,26 euro.

Opieka medyczna w ramach ubezpieczenia podróżnego

Ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu i inne – jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie turystyczne?

Mówiąc o ubezpieczeniu turystycznym, najczęściej mówi się przede wszystkim o pokryciu kosztów leczenia. Trudno się dziwić. To korzystanie z pomocy lekarskiej, pomocy ratowników górskich czy transport medyczny generują największe koszty. Mało kto byłby w stanie pokryć je z własnej kieszeni. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na polisę z odpowiednim zakresem ubezpieczenia kosztów leczenia.
To jednak niejedyna ochrona, jaką oferują ubezpieczyciele w ramach polisy turystycznej. Owszem, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie na podróż, które zapewnia finansowanie tylko leczenia i ochronę assistance, np. Proama w najtańszym wariancie, ale zdecydowana większość ubezpieczycieli oferuje także:

 • ubezpieczenie NNW (jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, zapewnia zadośćuczynienie za ból i cierpienie),
 • OC w życiu prywatnym (jeśli spowodujesz szkodę komuś innemu, np. uszkodzisz czyjś bagaż lub Twoje dziecko wybije szybę w hotelowym oknie),

a w bardziej rozbudowanych pakietach również:

 • ubezpieczenie bagażu (jeśli zgubisz, uszkodzisz lub utracisz dwoje walizki w wyniku kradzieży),
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego (jeśli ktoś zniszczy lub ukradnie Twoje narty czy rower),
 • OC sportowe (jeśli podczas uprawiania sportu wjedziesz w kogoś, kto złamie rękę w wyniku zderzenia albo uszkodzi swój ekwipunek),
 • klauzulę alkoholową (na wypadek zdarzeń po alkoholu – uwaga, działa tylko w niektórych przypadkach),
 • ubezpieczenie rezygnacji z podróży (jeśli stanie się coś, co uniemożliwi Ci wyjazd lub spowoduje, że będziesz musiał przerwać urlop).

Więcej o ubezpieczeniu rezygnacji z podróży przeczytasz tutaj: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-rezygnacji-z-podrozy/

Suma ubezpieczenia – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Pomoc w ramach każdego rodzaju ubezpieczenia jest udzielana do pewnej kwoty. Górna granica ochrony ubezpieczeniowej to suma ubezpieczenia. To od niej zależy, jak wysokie otrzymasz odszkodowanie.

Przykład:

Arek zwiedzał Amsterdam na rowerze. Nagle niefortunnie upadł, a wynikiem tego upadku było dotkliwe złamanie prawego kciuka. Oceniono uszczerbek na zdrowiu na 10%. Ze względu na to, że jego ubezpieczenie NNW opiewało na sumę 30 000 zł, otrzymał odszkodowanie w wysokości 3000 zł.

Jakie sumy ubezpieczenia oferują towarzystwa w ramach ubezpieczenia turystycznego?

Ubezpieczenie turystyczne jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Każda firma ubezpieczeniowa sama określa sumy, na jakie turyści mogą zawrzeć polisę. Jakie zatem sumy masz do wyboru w poszczególnych ubezpieczalniach?

Jakie sumy ubezpieczenia turystycznego oferują poszczególne firmy ubezpieczeniowe?

Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

Turyści, którzy decydują się na wyjazd z biurem podróży, zwykle mają zapewnione ubezpieczenie w ramach wykupionej wycieczki. Jednak powinni dowiedzieć się, jakiego rodzaju ochronę zapewnia polisa oferowana przez organizatora i na jakie sumy opiewa. Zwykle nawet taką polisę należy uzupełnić na własną rękę o dodatkowe formy ochrony.
Tym bardziej musisz na własną rękę zadbać o ubezpieczenie, jeśli organizujesz swoje podróże od A do Z na własną rękę. Jak to zrobić? Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przed zakupem polisy zastanów się, jak planujesz spędzić czas na wyjeździe i jakie ryzyko niesie taka podróż, a więc jakiej ochrony możesz potrzebować.

O tym, jak kupić ubezpieczenie turystyczne i jak je wybrać przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Bezpieczeństwo w podróży nie zapomnij wykupić ubezpieczenia turystycznego

Gdzie kupić ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić przez internet. Na stronie ubezpieczycieli znajdują się kalkulatory, które przedstawią Ci oferty konkretnej firmy. Możesz też skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Wówczas otrzymasz listę ofert z wielu firm ubezpieczeniowych. Będziesz mógł je porównać pod względem zakresu ochrony i ceny. Pamiętaj też, żeby przed zakupem ubezpieczenia zapoznać się z dokumentem ogólnych warunków ubezpieczenia. Chociaż w tabeli z ofertami otrzymasz już informację o rodzaju ochrony i sumach ubezpieczenia, jakie zapewni Ci dany pakiet, to szczegółowe informacje znajdziesz właśnie w OWU.

Polisa na wyjazd już od 2,90 zł dziennie!

Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy w dużej mierze od wybranego przez Ciebie zakresu ochrony, ale też od długości pobytu i aktywności, jaką zaplanowałeś na czas wyjazdu. W mniejszym stopniu na składkę wpływa miejsce, do którego jedziesz czy Twój wiek. Cenę ubezpieczenia w niektórych firmach podnosi choroba przewlekła. Standardowa polisa może Cię jednak kosztować od 2,90 zł za dzień ochrony.
Sprawdźmy, ile zapłacisz za ubezpieczenie na 1 dzień, na weekend (2 dni) oraz na tydzień we Włoszech. Załóżmy, że masz w planach zwiedzanie, smakowanie włoskiej kuchni i wypoczynek.

Ile wynoszą składki na ubezpieczenia turystyczne w poszczególnych firmach ?

Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]
* W tabeli wymieniono najtańsze pakiety ubezpieczeniowe.
KL – ubezpieczenie kosztów leczenia
NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
OC – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne, które wybrać?

9 sytuacji, w których ubezpieczyciel Ci pomoże w ramach polisy turystycznej

 • Gdy skręcisz kostkę podczas spaceru lub zwiedzania na nierównej nawierzchni i będziesz potrzebował konsultacji u lekarza, prześwietlenia i leków czy środków pomocniczych.
 • Gdy Twój pies, z którym podróżujesz, ugryzie innego turystę w kolejce po pamiątki.
 • Gdy uszkodzisz rower podczas zwiedzania na dwóch kółkach.
 • Gdy linia lotnicza wyśle Twój bagaż w inne miejsce, dlatego nie dotrze on do Ciebie na czas.
 • Gdy ktoś na lotnisku ukradnie Twoją walizkę.
 • Gdy w pobliżu atrakcji turystycznej lub w metrze ktoś ukradnie Twoje dokumenty i gotówkę.
 • Gdy rozboli Cię ząb i będziesz potrzebował natychmiastowej interwencji dentysty.
 • Gdy nie będziesz mógł porozumieć się z lekarzem z powodu bariery językowej.
 • Gdy zaplanowałeś podróż z wyprzedzeniem, a niedługo przed wyjazdem dostałeś wezwanie do sądu, w związku z czym musiałeś odwołać wycieczkę.
Ubezpieczenie turystyczne porównywarka cen

Wpis powstał we współpracy z …

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *