Atrakcje turystyczne Wiednia. Top 9 miejsc, które Cię zachwycą

Spis treści

Wiedeń atrakcje co warto zobaczyć i zwiedzić w Wiedniu podczas weekendowego city break

Wiedeń, co warto zobaczyć odwiedzając to miasto na weekend

Wiedeń atrakcje turystyczne- czyli dzisiaj o tym co warto zobaczyć w Wiedniu, wybierając się tam na weekend.

Wiedeń – stolica i jednocześnie największe miasto w Austrii.

Liczące około 1.8 mln ludzi miasto jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie.

Centrum muzyki klasycznej – to tu tworzyli Mozart, Beethoven, Schubert i wielu innym wirtuozów.

Wiedeń przez niektórych nazywany „Miastem Marzeń” bo przecież jest tu wszystko – historia, muzyka, kultura, zabytki, pyszne jedzenie i niesamowite wino:)

To tu znajdziesz najstarsze zoo na Świecie, zabytkowy park rozrywki, jeden z największych kompleksów pałacowych na Świecie, cudowne kawiarnie, a także historyczne centrum miasta naszpikowane cudami architektury zapierającymi dech w piersi.

Wiedeń został uznany za miasto o najwyższej jakości życia na Świecie (pod uwagę brano sytuację ekonomiczną, stan środowiska naturalnego, wskaźnik przestępczości, dostęp do oświaty i kultury oraz jakość służby zdrowia).

W Wiedniu znajdziemy również kilka akcentów polskich  – pierwszą kawiarnię założył tu Jerzy Franciszek Kulczycki, a kanapki Pana Trześniewskiego cieszą się ogromną popularnością po dziś dzień nie tylko wśród turystów.

Wiedeń atrakcje, czyli co warto zobaczyć w Wiedniu?

Miasto zauroczyło nas od pierwszego wejrzenia. Wiedeń zaskakuje, zachwyca i według mnie nie przypomina żadnego innego miejsca na mapie Europy. 

Dziś o tym co warto zobaczyć w tej cudownej stolicy Austrii?

Jakie atrakcje musisz zobaczyć? Co zwiedzić? 

Dziś atrakcje Wiednia – zaczynamy.

Kolejność zupełnie przypadkowa.

Wiedeń Atrakcje Turystyczne

Pałac Schönbrunn

Chyba najbardziej rozpoznawalna i popularna atrakcja Wiednia. 

Letnia rezydencja Habsburgów jest oddalona od historycznego centrum miasta.

Do Pałacu Schönbrunn należy wykupić bilet wstępu. Na miejscu znajdziesz cudowne ogrody, palmiarnię, wewnątrz cesarskie komnaty, których jest aż 1441 a 45 z nich, zostało udostępnionych do zwiedzania. 

Zwiedzający może również podziwiać galerię sztuki czy salon lustrzany. 

Pałac Schonbrunn warto odwiedzić jak najwcześniej, gdyż miejsce jest dość mocno oblegane przez turystów. 

Wiedeń atrakcje turystyczne miasta - Pałac Schönbrunn

Katedra Świętego Szczepana

Duma i symbol miasta. Majestatyczna budowla znajdująca się w sercu najstarszej części miasta przyciąga uwagę ogromnej liczby turystów.

Romańsko-gotycka katedra a w jej wnętrzu dzieła sztuki, kilkanaście barokowych ołtarzy oraz grobowiec księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

Katedra jest dostępna do zwiedzania, można również wejść na jedną z wież oraz do katakumb.

Z wieży rozpościera się przepiękny widok na miasto a aby wspiąć się na więżę południową będziesz musiał pokonać jedyne 343 schody.

Belweder

Belweder w Wiedniu to dwa kompleksy – Belweder górny oraz dolny.

Dwa barokowe pałace powstały w latach 1714-1722. Na terenie kompleksu znajdziemy przepiękne ogrody, posągi, galerię sztuki oraz muzeum. Belweder był niegdyś pałacem księcia Eugeniusza. 

Atrakcje turystyczne Wiednia i Belweder

Hofburg

Hofburg w Wiedniu to jeden z największych kompleksów pałacowych na Świecie. Był on oficjalną siedzibą rodu Habsburgów. 

Na terenie ogromnego kompleksu znajdziesz słynną hiszpańską szkołę jazdy konnej, austriacką bibliotekę narodową, muzeum księżnej Sisi czy cesarskie rezydencje.

To właśnie w Hofburgu w Sylwestra organizowany jest słynny bal cesarski.

Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej

Na placu Marii Teresy, naprzeciwko siebie stoją majestatyczne budynki Muzeum Historii Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej.

Sam skwer pomiędzy budynkami jest zniewalający. Muzeum Historii Naturalnej otwarto w 1889 roku. Zbiory muzeum bazują w większości na kolekcjach monarchów austriackich – około 30 tysięcy obiektów w tym skamieliny muszli, korali czy kamienie szlachetne.

39 sal z ekspozycjami dotyczącymi między innymi dinozaurów, geologii, ewolucji czy historii Ziemi, w kolekcji muzeum około 40 tysięcy czaszek. 

Muzeum Historii Sztuki jest jedną z największych na Świecie galerii. To właśnie tam znajdziesz cenne kolekcje monarchów europejskich czy dzieła sztuki starożytnej. Muzeum otwarto 2 lata po sąsiadującym Muzeum Historii Naturalnej.

Kanał Dunajski

Kanał Dunajski jest naturalną odnogą Dunaju. Odwiedzając Wiedeń, warto wybrać się w rejs po kanale, udać się na spacer wzdłuż niego odwiedzając liczne bary i restauracje. To właśnie nad kanałem dunajskim często organizowane są przeróżne festiwale.

Kanał dunajski ma długość 17,3 km, a przecina go aż 15 mostów. Nad kanałem znajdziesz również jedną z najpiękniejszych plaż w Europie.

Ratusz w Wiedniu

Ogromny budynek Ratusza to kolejny must see na mapie Wiednia. 

Ratusz zachwyca – niczym magiczna szkoła z Harego Potera. Od początku swego istnienia był budynkiem użyteczności publicznej. To właśnie na placu ratuszowym organizowane są popularne wiedeńskie iwenty takie jak np. Wiedeński Festiwal Filmowy. 

Zimą organizowany jest tu Jarmark Świąteczny. Obecnie budynek jest siedzibą zarządu miasta Wiednia, czyli burmistrza oraz rady miejskiej.

Park Rozrywki Prater

Jeden z najstarszych parków rozrywki na Świecie, który wciąż funkcjonuje i jest otwarty nie tylko do zwiedzania. 

Na terenie parku jeden z najstarszych diabelskich młynów, cudowny obiekt w starym stylu. Wejście na teren parku jest bezpłatne. Zajmujący około 1700 ha kompleks jest wypełniony karuzelami, rollercoasterami, barami oraz miejscami do odpoczynku. 

Świetna rozrywka dla każdego członka rodziny. Prater znajdziesz pomiędzy Dunajem a kanałem Dunajskim.

Kościół Wotywny

Kolejna wizytówka miasta. Budząca zachwyt neogotycka świątynia z dwiema prawie stumetrowymi wieżami przyciąga turystów odwiedzających Wiedeń.

Kościół z XIX wieku znajdziesz na głównym bulwarze, został on wzniesiony, aby upamiętnić cudowne ocalenie cesarza Franciszka Józefa I.

Wiedeń atrakcje turystyczne, co zobaczyć

Tradycyjnie już, jeśli lubisz bardziej formę wideo, zanim przejdziesz do czytania dalej, zapraszamy jeszcze na film z atrakcjami Wiednia, który znajduje się poniżej:

Wiedeń, co warto zobaczyć i dlaczego warto tu przyjechać?

Atrakcje Wiednia można wymieniać bez końca. Wiedeń zachwyca na każdym kroku a jego historyczna część to jedno wielkie WOW.

Oczywiście warto wspomnieć o cudownych ogrodach zamkowych Burggarten. Ogród należy do jednych z piękniejszych na terenie Wiednia i choć nie jest największy to zdecydowanie wart odwiedzenia. Ogród był prywatnym ogrodem cesarskim, a wstęp na jego teren jest darmowy dopiero od niespełna stulecia.

Warto również rzucić okiem na budynek Parlamentu, którego główny architekt inspirował się sztuką starożytnej Grecji.

Wiedeń to również słynna na całym Świecie Opera Wiedeńska. Otwarcie wiedeńskiego obiektu zainaugurowano operą Don Giovanii a wydarzenie odbyło się w obecności samego cesarza i cesarzowej. W repertuarze Opery Wiedeńskiej znajdowały się dzieła Mozarta, Beethovena, Verdiego czy Schuberta. 

W Wiedniu możesz również zwiedzić dom Mozarta, skosztować słynnego Wiener Schnitzla, Apfelstrudla, czy przepysznych kanapek Franciszka Trześniewskiego – polskiego imigranta, którego przekąski są doskonale znane zarówno turystom jak i rodowitym mieszkańcom Wiednia.

Austria wraz z jej stolicą, bardzo pozytywnie nas zaskoczyła, dlatego zdecydowanie polecamy city break w Wiedniu, lub nawet jednodniowy wypad do tego miasta.

2 odpowiedzi

  1. Wiedeń to miasto niezwykłe, które można zwiedzać na przynajmniej sto sposobów. 11 lat temu, przez przypadek odkryłam, ze nic nie daje takiej frajdy jak podróże filmowy i literackim szlakiem. W moje ręce wówczas trafiła książka „Malowany Pocałunek”, zbeletryzowana historia Gustawa Klimta, która pozwoliła mi spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na historię słynnego malarza i Emile Floge. Do takich własnie podrózy chciałabym Was zachęcić. Za sprawą Malowanego Pocałunka, a nastepnie kolejnej literackiej pozycji – „Złota Dama”, dzieła Klimta nabierają realnych kształtów, postaci zaprezentowane wpowieści mówią do nas ludzkim głosem, a my mamy szanse zrozumieć epoke, zaangazoac się emocjonalnie w podróz i przezyc wizytę w Muzeum jak największa życiową wyprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *