TOP 5 rzeczy, o których należy pamiętać planując wycieczkę w góry!

wycieczka w góry blog

Spis treści

Wakacje w pełni. Sezon eksploracji, ekscytujących podróży, ładowania baterii i gromadzenia zapasów witaminy D. 

Lotniska pękają w szwach od weekendowych turystów oraz podróżników udających się w najdalsze zakątki Świata. Dworce zatłoczone a na drogach przeważającym środkiem transportu wydaje się być kamper.

Jak podają statystyki ponad połowa Polaków planuje wyjazd w celach wypoczynkowych, 71% z nich spędzi urlop w kraju. Wśród urlopowiczów destynacją dominującą wciąż jest polskie morze i aż 41% z nich wybierze właśnie wczasy nad Bałtykiem.  27% wczasowiczów spędzi swój wolny czas w górach.

Dziś skupimy się na górach i o tym jakie jest Top 5 rzeczy o których należy pamiętać planując wycieczkę w góry.

wycieczka w góry

Góry czy morze – gdzie na wakacje?

Ludzie dzielą się na dwie grupy. Grupa pierwsza planując swój urlop zawsze i niezmiennie wybierze morze, grypa druga – z całą stanowczością na pytanie: GDZIE NA WAKACJE? odpowie GÓRY.

Jeśli chodzi o mnie wybieram obóz drugi (oczywiście jeśli mowa o wypoczynku w Polsce).

Do gór mam ogromny sentyment i czy latem czy zimą wyprawa w góry jest zawsze ekscytująca i za każdym razem zupełnie inna.

Góry mają pewnego rodzaju magię. W górach czuję, że mogę odetchnąć pełną piersią, czuję niesamowitą jedność z naturą. Zabawne jest to, że czuję się integralną częścią tego co w danym momencie mnie otacza a jednocześnie taka mała i nieistotna w obliczu tego majestatycznego krajobrazu … Ja ze swoimi problemami 1 Świata, tak błahymi.

Zdobycie szczytu, przejście ciężkiego szlaku, przełamywanie swoich barier fizycznych i psychicznych, walka ze swoimi słabościami, wyciśniecie z siebie siódmych potów – robienie rzeczy trudnych, wyjście ze swojej strefy komfortu daje mi wiarę w to, że można, że stać mnie na więcej, że mam moc by przenosić góry.

TOP 5 rzeczy, o których należy pamiętać planując wycieczkę w góry

Kontakt z naturą – dlaczego tak ważny?

Oczywiście nie należy zapominać o tym jakie benefity daje nam taki kontakt z naturą właśnie pod względem naszego zdrowia psychicznego.

Badania mówią jasno – kontakt z naturą sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu. Przebywanie na łonie natury odpręża, wpływa korzystnie na nasz nastrój oraz redukuje stres.

Otaczanie się przyrodą jest głęboko zakorzenione w naszym DNA, mamy to w genach, jesteśmy nieodłączną i integralną częścią środowiska naturalnego które nas otacza.

Wystawianie się regularnie na działanie promieni słonecznych szczególnie z rana oraz w południe korzystnie wpływa na nasz zegar biologiczny, reguluje gospodarkę hormonalną oraz podwyższa poziom dopaminy czyli tzw. hormonu szczęścia.

co zabrać w góry blog

TOP 5 rzeczy, o których należy pamiętać planując wycieczkę w góry!

Zatem mając wszystko to na uwadze zacznijmy planować naszą wyprawę.

Mówiąc:  Top 5 rzeczy o których należy pamiętać planując wycieczkę w góry, na myśl przychodzi mi w pierwszej kolejności – ODPOWIEDNIE UBRANIE. Tutaj zawsze sprawdza się ubiór na cebulkę. Pogoda w górach zdecydowanie może zaskoczyć – ciepło na dole a wyżej możliwy śnieg. Na takie wyprawy świetnie sprawdzą się spodnie trekkingowe najlepiej z kieszeniami  https://www.e-horyzont.pl/kobieta/spodnie-i-spodnice/spodnie-trekkingowe-damskie.html (szeroki wybór odzieży sportowej i outdorowej znajdziesz na stronie https://www.e-horyzont.pl/ ). 

Kolejnym punktem będą przydatne dodatki takie jak wygodne obuwie, okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem czy pakowny plecak.

Dalej to już oczywiście telefon z internetem oraz zapisanymi numerami alarmowymi, termos z napojem no i na koniec rzecz jasna: prowiant.

Koniecznie pisz w komentarzach, do którego obozu należysz — Team Góry czy Team Morze? Udanego wypoczynku gdziekolwiek będziesz:)

6 odpowiedzi

  1. Jeśli ktoś ma stracha to polecam wyprawę w Góry Świętokrzyskie. Świetne miejsce dla początkujących amatorów chodzenia po górach 🌞 Od tego właśnie zaczynaliśmy my, a było to już lata temu. Piękne widoki ciągną się kilometrami. Jeśli ktoś szukałby przy okazji dobrej bazy wypadowej, to my zostaliśmy w Domkach Marzeń. Świetne miejsce w kapitalnym otoczeniu natury.

  2. Dzien dobry! W tym roku jedziemy cała rodziną pierwszy raz w góry na ferie, i tak sie zastanawiamy jak właściwie powinniśmy sie przygotować. Także super, że tu trafiłem. Na pewno wezmę sobie do serca wszelkie wskazówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *