Amsterdam – unikaj tych 6 błędów

Amsterdam Holandia blog podróżniczy

Spis treści

Amsterdam – 6 błędów których lepiej nie popełniać odwiedzając stolicę Holandii

Po naszej kolejnej już wizycie w Amsterdamie, postanowiliśmy spisać listę rzeczy których nie powinno się robić w stolicy Niderlandów. Niektóre z nich to typowe błędy Amsterdamu, inne to nasze rady czego unikać.

Myślę, że informację okażą się przydatne dla osób planujących swój pierwszy wyjazd do stolicy Holandii, bo Amsterdam to nieco inne miasto niż inne stolice Europy… Ale osoby które już były w Amstedamie też pewnie znajdą jakieś ciekawe informacje dla siebie. Zatem zaczynajmy.

Amsterdam blog podróżniczy - 6 błędów których lepiej unikać w Amsterdamie i Holandii

Nie wjeżdżaj do centrum Amsterdamu samochodem

Jeśli planujesz odwiedzic stolicę Holandii samochodem, to jeśli nie chcesz wydać majątku na parkingi, to nie wjeżdżaj samochodem do centrum miasta. Parkingi w centrum potrafią kosztować nawet 17 euro za godzinę.

O wiele tańszym rozwiazaniem jest zostawienie samochodu na jednym z parkingów P+R na obrzeżach miasta. Na takim parkingu w Amsterdamie można zostawić auto na cały dzień i jeśli wykupi się bilet na transport publiczny na parkingu to skanując ten bilet w automacie do uiszczenia opłaty za parking, cena za zostawienie tam auta spada do 1 euro.

Zatem podsumowując, zostawiając samochód na parkingu na cały dzień i kupując bilet na transport publiczny w Amsterdamie, na którym można dojechać do centrum miasta i z powrotem (nie mozna na tym bilecie jeździć sobie po całym mieście tylko w jedną i w drugą stronę), który kosztuje 5,50 euro za 2 osoby + 1 euro za parking. Całość zatem wychodzi 6,5 euro.

Poniżej link do naszego ulubionego parkingu P+R w Amstedamie:

Amsterdam parking P+R zaparkuj i jedź transportem publicznym do centrum

W Amsterdamie nie rób zdjęć i nie nagrywaj pań w dzielnicy czerwonych latarni

W dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie nie można nagrywać stojących tam w okienkach dziewczyn. Jeśli zobaczą, że masz w rękach kamerę albo robisz zdjęcia telefonem, to od razu pukają w szyby aby upomnieć, że nie wolno tego robić.

Krąży plotka, że za takie nagrywanie można nawet zostać pobitym, ale nie słyszałem aby coś takiego miało faktycznie miejsce. Pewnie jest to rozpuszczona po internecie plotka, aby powstrzymać ludzi od nagrywania i robienia zdjęć.

W każdym bądź razie, jeśli dziewczyny sobie tego nie życzą, to myślę, że trzeba to uszanować i ich nie nagrywać.

amsterdam blog podrozniczy Amsterdam

Amsterdam sklepy z pamiątkami i używkami

Amsterdam słynie z używek, coffeeshopów, smart shop’ów, gdzie można kupić magiczne grzybki… Jednak z wielu miejsc już słyszałem, że produkty z zawartością pewnych substancji – o których pewnie każdy ten tekst czytający, wie jakie substancje mam na myśli – są robione typowo pod turystów. 
Jeden z moich kolegów który lubi testować takie rzeczy powiedział, że w Amsterdamie robione są one tak, aby później im turyści nie powpadali do kanałów. Zatem po prostu są bardzi słabe.

Jeśli zatem szukasz tego typu przygód w Amsterdamie miej świadomość, że aby dostać coś mocniejszego (chodzi o formę jadalną) trzeba będzie wybrać się do jakiegoś sprawdzonego coffeeshopu albo zrobić takie zakupy w innym mieście w Holandii.

Amsterdam Holandia używki i coffeeshopy blog podróżniczy
Holandia Amsterdam sklepy z pamiątkami blog o podróżach

W Amsterdamie uważaj na rowery

Jeśli będziesz pierwszy raz w Amsterdamie, to pewnie zadziwi Cię ilość osób poruszających się po mieście rowerami. Jest to bardzo popularny środek transportu w całej Holandii.

Holendrzy potrafią jeździć rowerami po tych ścieżkach z dość dużą prędkością, więc uważaj wchodząc na nie czy przechodząc ulicą na drugą stronę.

Nie używaj też ścieżek rowerowych do poruszania się na pieszo, bo ludzie tego tam bardzo nie lubią, a przechodząc przez ścieżkę rowerową lepiej się rozejrzyj w obie strony.

Zarezerwuj hotel w Amsterdamie przed przyjazdem

Amsterdam to bardzo turystyczne miasto, zwłaszcza weekendowo. Zatem jeśli planujesz przyjechać do Amsterdamu na weekend, to pamiętaj, żeby zabukować sobie hotel nieco wcześniej.

Wiele hoteli ma wyprzedane wszystkie pokoje na weekend. Dlatego jeśli masz upatrzony jakiś hotel w którym chcesz się zatrzymać, zrób szybciej rezerwację, aby nie trzeba było szukać na miejscu na szybko nowego zakwaterowania.

Pamiętaj o tym zwłaszcza jeśli w Amsterdamie są zaplanowane jakieś atrakcje jak na przykład koncert albo mecz piłki nożnej. Wtedy hotele wyprzedają się jak świeże bułeczki a ceny hoteli potrafią pójść w górę nawet dwukrotnie.

A już na pewno pamiętaj o zrobieniu sobie rezerwacji przed odwiedzeniem coffeeshopu. Później to może być bardzo trudna rzecz do „ogarnięcia”.

Amsterdam hotele, hostele i apartamenty w stolicy Holancii

Amsterdam to miasto grzechu i rozpusty ale…

Chociaż Amsterdam to miasto rozpusty i jedna wielka impreza (czasami mogłoby się tak wydawać), bo nie znaczy, że można tam robić wszystko i wszędzie. 

Podczas naszego ostatniego pobytu w Amsterdamie spotkaliśmy w hotelu Polaków, którzy mieli wieczorem w pokoju hotelowym dość głośną imprezę. Kiedy ich spotkaliśmy koło windy na drugi dzień, dowiedzieliśmy się, że dziewczyny które z nimi imprezowały, zostały wyrzucone z hotelu.

Ten punkt w sumie dotyczy się hoteli nie tylko w Amsterdamie, ale wszędzie na świecie. Kiedy ludzie podróżują to chca odpocząć w hotelu. Zatem jeśli się chcesz pobawić, to są do tego odpowiednie miejsca. 

Amsterdam – porady i błędy jakich unikać

To kilka z naszych porad dotyczących Amsterdamu, które przyszły nam do głowy po którejść z koleji wizycie w stolicy Holandii. Jeśli masz jakieś inne porady i błędy dotyczące pobytu w Amsterdamie, to koniecznie nam napisz w komentarzu. Być może jeszcze zainteresuje Cię wpis Natalii „Amsterdam dlaczego warto odwiedzić stolicę Holandii?” 
Można tam dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat Amsterdamu i Holandii.

Jesli lubisz oglądać treści podróżnicze w formie wideo, to zapraszamy też na film na naszym kanale YouTube, który znajdziesz poniżej:

Mamy nadzieję, że porady dotyczące Amsterdamu się przydadzą i dodatkowo zapraszamy na nasze inne wpisy na blogu, gdzie opisujemy nasze podróże po Holandii.

Na dzisiaj to już tyle. Aby być na bieżąco zapisz się na nasz newsletter (można się wypisać w każdej chwili). Znajdziesz tam zawsze świeżą dawkę porad i wiedzy na temat podróży.

Jeśli interesuje Cię temat Holandii to zapraszamy też na bloga Natalii na wpis Holandia ciekawostki, gdzie Natalia opisuje wiele interesujących informacji na temat Holandii, które poznaliśmy mieszkając 7 lat w Niderlandach.

Do „przeczytania” na innych wpisach lub do zobaczenia na naszym kanale YouTube. Cześć!

2 odpowiedzi

  1. Amsterdam, to jedno z najpiękniejszych miast w jakich byłam. Nie zdawałam sobie sprawy z braku miejsc parkingowych, więc popełniłam błąd numer 1, ale co do reszty, trzymałam się ich i miałam cudowny wyjazd. Nie możemy doczekać się z mężem, żeby spędzić tam znów trochę czasu. Zawsze przed wyjazdem korzystamy z kantoru walutowego w Warszawie https://kantorsolec.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *