Amsterdam – dlaczego warto odwiedzić stolicę Holandii?

Amsterdam dlaczego warto odwiedzić stolicę Niderlandów

Spis treści

Amsterdam – więcej niż sex i narkotyki

Amsterdam dlaczego warto?

Z pewnością dla wielu Amsterdam kojarzy się z trawą i legalną prostytucją, jednak dziś udowodnię, że ta tętniąca życiem stolica Holandii, ma dużo więcej do zaoferowania niż tylko sex i narkotyki.

Pomimo tego, że fakt… dzielnica czerwonych latarni, coffee shopy i smart shopy na każdym rogu – to odzierając Amsterdam z jego wierzchniej warstwy unoszącego się w powietrzu gęstego i odurzającego zapachu marihuany oraz prostytutek w oknach wabiących napaloną część męskich turystów, znajdziemy wyjątkową energię, muzea, ciekawą historię, pyszne jedzenie i  typową holenderką architekturę.

Stolica Holandii – pierwszy raz i miłość od pierwszego wejrzenia

Amsterdam to jedno z naszych ulubionych miast, które udało nam się zwiedzić jak dotąd. Stolica Holandii przyciąga rocznie około 14 mln turystów. To w Amsterdamie jest więcej rowerów niż ludzi a mostów więcej niż w Wenecji.

Czasami po prostu czujesz do miejsca pewną chemię, to tak jak zauroczenie czy zakochanie. Niekiedy nie potrafisz logicznie wytłumaczyć sobie swoich uczuć do osoby lub miejsca, ale wiesz jedno, to jest właśnie to i tak było w przypadku Amsterdamu.

Pierwszy raz Amsterdam odwiedziliśmy jesienią i nie potrafię zapomnieć tych wyjątkowo wysokich kamienic skąpanych w jesiennym słońcu i złoto czerwonych liści powiewających na wietrze.

Amsterdam i ulubiony sposób zwiedzania miasta

Do dziś jest to chyba mój ulubiony wypad jednodniowy bo bez żadnego konkretnego planu, bez googlowania, bez czytania przydatnych informacji, spacerowaliśmy ulicami wśród mostów i kanałów chłonąc niepowtarzalną atmosferę miasta.

Widok miejscowych pośpiesznie i zwinnie przemieszczających się na rowerach między tłumami turystów. Widok par siedzących nad kanałem, rozkoszujących się swoim towarzystwem popijając lokalne piwo.  Widok wypełnionych po brzegi kawiarni, śmiejących się ludzi, zapach pysznego jedzenia. Kwiaty, łodzie przemierzające kanały, kolejki ludzi ustawiające się przed wejściem do jednego z 75 muzeów, słodki zapach gofrów i odurzający zapach frytury.

Za co kocham Amsterdam?

Od głównego Placu Dam z Pałacem Królewskim w jego centralnej części, poprzez Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud po publiczny park miejski Vondelpark.

Od eleganckiej i nieco posh dzielnicy de Pijp, poprzez hipsterką i cool dzielnicę Jordaan, po wulgarną i opływającą seksem Red Light Discrict.

Od Muzeum Sexu, poprzez Muzeum Van Gogha po Dom Anne Frank.

Różnorodność, zapach, energia, ludzie, niesamowicie szeroki wachlarz rozrywek, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i fakt sprowadzania miasta wyłącznie do grzesznego przybytku Holandii, jest w moim odczuciu nietrafione i niesprawiedliwe.

Amsterdam – jak zwiedzać i czego się spodziewać?

Amsterdam polecam zwiedzić na pieszo oraz drogą wodną. Tutaj udasz się zarówno w grupowy rejs osłoniętą łodzią, romantyczną przejażdżkę tylko we dwoje, czy bardziej imprezowy wypad zakrapiany alkoholem.

To w Amsterdamie zobaczysz wyjątkowe dzieła Vincenta van Gogha, który urodził się właśnie w Holandii a muzeum jego imienia zawiera 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków i 700 listów (jest to największa taka kolekcja na świecie).

To tutaj obejrzysz wyjątkowe ekspozycje street artu, sztuki współczesnej i nowoczesnej w Moco Museum.

To w Amsterdamie skosztujesz najlepszych frytek, najsłodszych gofrów z nieprzyzwoitą ilością czekolady, typowego dla Holandii smażonego na głębokim tłuszczu street foodu, czy śledzika z cebulką.

Amsterdam dlaczego warto i co oferuje nam miasto?

Amsterdam to wysokie i wąskie jak nigdzie indziej kamienice z cegły, hipnotyzujący kolorami kwiatów jedyny taki wodny targ Bloemenmarkt, to uliczni performerzy, 2500 tysiąca mieszkalnych łodzi, gdzie jedna z takich łodzi jest otwarta do zwiedzania – Houseboat Museum.

To właśnie do amsterdamskich kanałów trafia około 25 tys. rowerów rocznie a każdego roku wyławia się ich ok 10 tys.

Amsterdam to miasto z 300 coffee shopami, 165 mostami, oraz 100 km kanałów (amsterdamskie kanały zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Myślę, że znalazłabym jeszcze milion powodów dla których warto odwiedzić stolicę Holandii. Powodów dla których można się uzależnić i zakochać. W moim przypadku była to zdecydowanie miłość od pierwszego wejrzenia i czy latem czy zimą czy jesienią, do Amsterdamu wracam z rozkoszą a opuszczam go za każdym razem z niesamowitymi wspomnieniami wyczekując kolejnej wizyty.

Zobacz jakich błędów warto unikać w Amsterdamie. To nasza lista porad która może się naprawdę przydać podczas odwiedzania stolicy Niderlandów. Może pomóc Ci uczynić wyjazd tańszym i przyjemniejszym…

Zobacz też wpis Keukenhof park kwiatów w Holandii, bo z Amsterdamu nie jest aż tak daleko i każdej wiosny turyści odwiedzający stolicę Holandii przyjeżdżają na jeden dzień do największego kwiatowego parku na świecie. Park kwiatów Keukenhof to naprawdę piękne miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia kiedy już jesteś w Holandii.

Amsterdam to nasze ulubione miasto w Holandii. Ma świetny klimat i bardzo fajnie się tam czujemy, za każdym razem kiedy odwiedzamy to miasto.

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *