Chorwacja samochodem. Jak zorganizować wymarzone wakacje. Porady, winiety, ceny…

Chorwacja samochodem poradnik

Spis treści

Chorwacja samochodem. Winiety, porady, ceny.

Jak zaplanować podróż do Chorwacji samochodem?

Chorwacja samochodem, to muszę przyznać, ekstremalnie popularny sposób na spędzenie wakacji wśród wielu moich znajomych. Jeśli jednak wybierasz się tam po raz pierwszy autem, to tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Porady, które tutaj znajdziesz, pozwolą oszczędzić pieniądze, a nawet uniknąć stania w wielokilometrowych korkach.

Cały poradnik został stworzony na podstawie naszego niedawnego wyjazdu samochodem do Chorwacji, ale był on też konsultowany z osobą, która od 10 lat, rok w rok jeździ do Chorwacji autem.

Podróż do Chorwacji samochodem. Jak zorganizować?

Gdzie obowiązują winiety po drodze do Chorwacji

Jadąc z Polski do Chorwacji samochodem, będziesz przekraczać kilka granic, a w każdym z nich, aby poruszać się po autostradach będzie potrzebna winieta lub trafisz na bramki z płatnościami za przejazd autostradą.

Niektóre osoby z zachodniej części Polski mogą obrać część trasy przez Niemcy i to będzie jedyny odcinek, gdzie za przejazd autostradami nie trzeba będzie zapłacić.

Nasza trasa przebiegała właśnie przez Niemcy później Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację. Ale osoby jadące z innych części Polski, mogą mieć trasę przebiegającą przez też przez Słowację i Węgry.

W dzisiejszym wpisie pokażę, gdzie możesz kupić winiety w internecie, albo gdzie zakupić winietę, którą nakleja się na przednią szybę samochodu — taką winietę można kupić na przykład w Austrii.

Do Chorwacji samochodem. Gdzie kupić winiety.

Do Chorwacji samochodem, porady w formie wideo

Dla osób, które wolą oglądać treści wideo, zapraszamy na film o temacie podróży samochodem do Chorwacji.

Winieta Czechy / Republika Czeska

Zaczniemy od Republiki Czeskiej. Można tam wykupić winietę przez internet, podając numery rejestracyjne pojazdu, dla którego taką winietę wykupujesz. Czyli działa tam tak zwana e-winieta.

Można wykupić ją na 10 dni, 30 dni lub rok. W zależności na jak długo się do Chorwacji wybierasz, najpopularniejsza będzie zapewne 10-dniowa lub 30-dniowa.

Ta na 10 dni w czasie kiedy nagrywam ten odcinek, kosztuje 310 koron czeskich, czyli niecałe 60 złotych, a ta na 30 dni kosztuje 440 koron czeskich, czyli około 85 złotych.

Winieta w Czechach

Strona, na której dokonuje się zakupu winiety, jest też w języku polskim. Można płacić przelewem bankowym lub kartą kredytową. Trzeba jednak mieć na uwadze, że płatność przelewem bankowym może potrwać do 3 dni roboczych. Więc trzeba wykupić taką winietę z małym wyprzedzeniem przed wyjazdem.

Na szczęście w procesie zakupu można wybrać sobie datę, od której winieta ma być ważna, więc zakupu można dokonać sobie sporo wcześniej i nie martwić się, że winieta powoli traci ważność… Taka winieta będzie aktywna dopiero od daty, jaką podasz w formularzu.

Winietę na autostrady w Republice Czeskiej kupisz tutaj.

Winieta Austria

Kolejnym krajem na naszej trasie była Austria. W Austrii winietę można kupić na stacjach benzynowych jeszcze w Czechach, zbliżając się do granicy z Austrią, albo już po austriackiej stronie, również na stacjach benzynowych. Można winietę też kupić online.
My austriacką winietę kupiliśmy na stacji benzynowej jeszcze w po czeskiej stronie.

Koszt takiej winiety na 10 dni to około 10,56 Euro, taką kwotę przynajmniej pobrało nam z karty po przeliczeniu z koron czeskich. Kupując przez Internet, zapłacisz ciut mniej, bo 9.60 Euro.

Jeśli kupisz winietę na stacji benzynowej, to trzeba ją nakleić w widocznym miejscu na przedniej szybie. Winieta kupiona przez internet jest przypisana do konkretnych numerów rejestracyjnych.

Winietę na Austriackie autostrady kupisz tutaj.

Winieta Słowenia

Kolejnym krajem na naszej trasie była Słowenia. Nie był to duży dystans do przejechania przez ten kraj, także jeśli chcesz zaoszczędzić 15 euro, bo tyle kosztuje winieta w Słowenii, to można przełączyć sobie nawigację, aby unikała dróg płatnych i pojechać nieco dłuższą trasą, ale za darmo.

Jednak jeśli chcesz przejechać szybciej i bardziej komfortowo, to e-winietę można kupić online.

Winieta tygodniowa na Słowenię kosztuje 15 euro, a miesięczna 30 euro. Nie ma niestety opcji 10-dniowej, przez co jeśli wybierasz się na tydzień i jedziesz przykładowo w sobotę i w sobotę tydzień później wracasz, to trzeba będzie już wykupić winietę miesięczną.

Winietę na Słowenię kupisz tutaj.

Chorwacja – nie ma winiet, są bramki na autostradach

Kolejnym krajem na naszej drodze na wyspę Krk, jest już sama Chorwacja. Ten kraj nie posiada winiet, a ma system bramek na autostradach.

Nasza trasa na wyspę Krk przechodziła przez 2 bramki na autostradach. Na pierwszej bramce zapłaciliśmy około 6,5 euro, a na drugiej bramce, gdzie z autostrady zjechaliśmy już niedaleko wyspy Krk, zapłaciliśmy około 8 euro.

Są to opłaty w jedną stronę, więc już widać gołym okiem, że najdroższym krajem do przejazdu będzie właśnie Chorwacja.

Winieta Słowacja

Dla osób, jadących z innych regionów Polski, może być szybciej przejechać przez Słowację.

Na Słowacji obowiązują również e-winiety. Jest tam kilka opcji, jak długo ma być ważna taka winieta. Myślę, że najpopularniejsze będą 10-dniowe i 30-dniowe.

Winieta na 10 dni kosztuje 10 Euro, na 30 dni kosztuje 14 Euro. Strona, na której kupuje się winietę na Słowację, ma też wersję w języku polskim, co z pewnością ułatwi zakupienie takiej winiety.

Winietę na Słowację kupisz tutaj.

Winieta Węgry

Innym krajem, przez który część osób jadących do Chorwacji, może przejeżdżać, są Węgry. Na Węgrzech obowiązują również winiety elektroniczne.

Winieta na węgierskie autostrady na 10 dni kosztuje około 44,50 na złotówki. Jest też opcja miesięczna, która kosztuje około 61 złotych. Cena może się oczywiście nieco wahać, w zależności od kursów walut.

Winietę na Węgry kupisz tutaj.

Węgry winieta za przejazd atostradami

Jedziesz samochodem do Chorwacji? Pamiętaj o tym

O czym należy pamiętać, jadąc samochodem do Chorwacji? Chorwacja wchodzi do strefy Schengen od stycznia 2023 roku. Do tej pory na granicach były kontrole paszportowe.
Taka kontrola, choć jest raczej bardzo prowizoryczna, można powiedzieć, bo kiedy podawałem nasze dowody osobiste, widziałem tylko ruch ręki, aby jechać dalej. Także nawet w nasze papiery nikt nie zaglądał.

Jednak, pomimo iż kontrola jest praktycznie, jak już powiedziałem prowizoryczna, to korki, które przy tym się tworzą, są już jak najbardziej realne.

Dla osób jadących do Chorwacji samochodem, po styczniu 2023, ten problem zniknie, bo Chorwacja dołączy do strefy Schengen. Jednak wciąż pozostanie problem bramek na autostradach, gdzie przy zwiększonym ruchu też będą się tworzyć korki.

Chorwacja samochodem na wakacje co trzeba wiedzieć?

Dlatego warto zaplanować wyjazd z Chorwacji tak, aby nie wypadał w niedzielę, kiedy najwięcej ludzi będzie wracało na przykład z weekendowych wypadów do tego pięknego kraju.

Jak nam powiedział właściciel pensjonatu, w którym się zatrzymaliśmy, wiele osób z krajów takich jak Austria, Słowacja, Węgry, oraz pewnie wielu Chorwatów, przyjeżdża odpocząć nad morzem tylko na weekend.

[Jeśli szukasz pomysłu na zakwaterowanie w Chorwacji, to zdecydowanie możemy polecić pensjonat, w którym się zatrzymaliśmy. Bardzo miła obsługa, basen, niedaleko do plaży i pyszne śniadania.
Aby zobaczyć ten pensjonat, kliknij tutaj.]

Dlatego w niedzielę zawsze tworzą się bardzo duże korki na trasie z Chorwacji, bo wiele osób wraca z krótkiego wypoczynku, a też często ludzie przyjeżdżający tam na dłużej wracają również w niedzielę.
Osobiście wolałbym dobrać sobie 1 dzień wolnego więcej i wracać w poniedziałek.

My jechaliśmy w stronę Chorwacji właśnie w niedzielę i możemy potwierdzić, iż widzieliśmy w kilku miejscach tworzące się duże korki, wyjeżdżających z Chorwacji samochodów, czy to na granicy, czy na bramkach na autostrady.

Korki na autostradzie z Chorwacji

Porady dla osób podróżujących samochodem do Chorwacji

Parkingi w Chorwacji

W Chorwacji nie parkuj samochodu w niedozwolonych miejscach. Lepiej zapłacić kilka kun czy euro za parking, niż później sporo wyższą kwotę za parking, z którego trzeba będzie wykupić odholowane auto.

Znamy dwie osoby, które zostawiły samochód na kilkanaście minut, aby wyskoczyć na zakupy i po powrocie auta już nie było. Na parkingach też pamiętaj o wykupieniu biletu. Jedna osoba, którą znam, nie zauważyła automatu z biletami, niedaleko plaży, i myślała, że parking jest darmowy. Po powrocie, po kilku godzinach, samochodu już nie było. Jak się okazało, był na strzeżonym parkingu, gdzie odholowują auta.

Jaką walutę zabrać do Chorwacji

Ta porada oczywiście dotyczy się wszystkich podróżujących do Chorwacji, a nie tylko osób które jadą do Chorwacji autem 😉

Z Polski najlepiej zabierać ze sobą walutę euro, zwłaszcza że od 2023 Chorwacja dołącza do strefy Euro, ale oczywiście złotówki można wymienić też na miejscu.
Wypłata w bankomacie kosztowała nas za każdym razem około 25 złotych. Zatem jeśli już korzysta się z bankomatu to najlepiej wypłacać większą gotówkę za jednym razem.

Czasami może się okazać, że bank przeliczy waluty po lepszym kursie niż w lokalnym kantorze, więc wypłacanie pieniędzy z bankomatu nie zawsze musi być bardziej kosztowne.
Ale to już musisz sobie sprawdzić jaki kurs i ewentualnie jakie prowizje może pobierać Twój bank.

Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Chorwacja samochodem czy jednak samolotem?

My wśród naszych znajomych mamy osoby, które są zwolennikami latania na wakacje, bo jest szybciej i wygodniej, ale mamy w naszym gronie też osoby, które wybierają podróż samochodem, bo mają do dyspozycji auto podczas wakacji i nie muszą płacić za wynajem samochodu czy martwić się o kaucje, czy blokady na karcie kredytowej (wypożyczalnie samochodów często blokują jakąś kwotę na karcie kredytowej, jako depozyt, w razie gdyby przy oddawaniu auta, były jakieś uszkodzenia itp.).

Jeśli wahasz się, że taka podróż autem może być za długa, ale z drugiej strony samochód przydałby się na miejscu, to możesz skorzystać z naszego ostatniego doświadczenia, czyli dwudniowego przystanku po drodze na zwiedzanie Wiednia.

Chorwacja samochodem czy samolotem?

Zatrzymaliśmy się w hotelu Mercure Wien Westbahnhof.

Hotel posiada parking podziemny, za który niestety trzeba zapłacić dodatkowo 20 euro za dobę, ale wychodząc z hotelu, masz kilka, góra kilkanaście minut drogi na pieszo do wielu atrakcji w Wiedniu.

Na będę tutaj wszystkiego opowiadał, bo to pojawi się w osobnym wpisie z naszego wyjazdu do Austrii. Tutaj tylko wspominam, że to naprawdę świetny pomysł, a podzielenie sobie trasy do Chorwacji na dwie części powoduje, że praktycznie tej odległości się nie odczuwa. No i Wiedeń jest tak piękny, że naprawdę warto tam się zatrzymać, nawet jeśli długa jazda samochodem do Chorwacji, wcale nie jest dla Ciebie problemem.

Jeśli planujesz wakacje na wyspie Krk, to z pewnością zainteresuje Cię wpis Chorwacja wyspa Krk co zobaczyć i zwiedzić. Przedstawiamy tam 7 miejsc, które zdecydowanie polecamy zobaczyć, spędzając wakacje na tej największej chorwackiej wyspie.

Jeśli interesuje Cię Chorwacja, to pod tym linkiem znajdziesz więcej wpisów na temat tego pięknego kraju, na naszym blogu podróżniczym. Zapraszamy serdecznie.

24 Responses

  1. Świetny artykuł na pewno skorzystam z informacji w planowaniu trasy na Chorwację. Będzie to pierwsza tak długa trasa samochodem więc na pewno skorzystam. Pozdrawiam

      1. ekstra wskazówki, mega pomocny opis i linki do zakupu e-winiet.
        dodam tylko, że jako osoba fizyczna winietę w Austrii trzeba kupić z – uwaga – osiemnastodniowym wyprzedzeniem! rozwiązaniem jest zakup jako firma (zaznacza się stosowny kwadracik) – wtedy wybiera się datę dowolnie.

  2. Fajny poradnik, jadę pierwszy raz i sporo rzeczy ułatwi mi. Jak myślicie dla 3 osobowej rodziny w tym dziecko 4 lata ile muszę zaplanować euro na samo wyżywienie i atrakcje na miejscu? Z góry dziękuje

  3. dzięki za ciekawy i pomocny artykuł:)
    właśnie zaczynamy kreślić plany na wakacje 2024 i myślimy o podróży z Anglii do Chorwacji samochodem :))

  4. Dziękuję za cenne informacje i wskazówki. Właśnie w czerwcu wybieramy się autem do Chorwacji i kupno viniet spędzało mi sen z powiek, dlatego dziękuję za wszystkie porady.

    1. Bardzo cieszy nas fakt, że porady okazały się przydatne. Miłego wypoczynku i bezpiecznej drogi:) pozdrawiamy

  5. Dzięki za cenne wskazówki. Właśnie wybieram się autem do Chorwacji 7. czerwca i takie blogi są bardzo pomocne.

    1. No my bardzo chętnie, ale, że nie mamy kampera, to musiałaby się chyba znaleźć jakaś firma, która by nam kampera na taki wyjazd użyczyła w zamian za reklamę czy coś 🙂

      Pozdrawiamy cieplutko!

      1. Rozumiem, choć podpowiem, że jest też opcja kampera wynająć 🙂 Można wtedy sporo zaoszczędzić na noclegach.
        Serdeczności

  6. A jak jest z wyjazdem autem, ktorego wlascicielem jest inna osoba, nie podróżują w tym wyjezdzie? Potrzebne jest jakies mocowanie? Jak to wygląda?

    1. Co masz na myśli, pisząc „mocowanie”?
      Wydaje mi się, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem auta, ale takie rzeczy warto dowiedzieć się bardziej może w ubezpieczalni, bo to pewnie od tego czy wszystko pokrywają za granicą, przy prowadzeniu auta przez inną osobę niż właściciel.
      Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *