Rzym – Co zobaczyć w 2 dni w Rzymie? Top 10 Miejsc!

Rzym co warto zobaczyć w dwa dni

Spis treści

Rzym atrakcje miasta, które trzeba zobaczyć odwiedzając Wieczne Miasto

Co zobaczyć w Rzymie podczas pierwszej wizyty w mieście

Co zobaczyć w 2 dni w Rzymie?

Rzym to zdecydowanie jedno z ciekawszych miast, w jakim miałem okazję być. Co warto zobaczyć w Rzymie, będąc tam 2 dni?

Myślę, że jest to zdecydowanie za mało czasu, żeby zobaczyć wszystkie te, co ciekawsze miejsca, ale da się zobaczyć przynajmniej te najpopularniejsze zabytki i miejsca Wiecznego Miasta.
Co moim zdaniem jest dużym plusem Rzymu, to rozmieszczenie miejsc wartych zobaczenia. Wszystko jest w miarę niedaleko siebie i można tak ułożyć plan zwiedzania, że co kilkaset metrów będzie się trafiało na jakąś fajną miejscówkę. Zatem jeśli nie boisz się przejść kilku kilometrów na pieszo, to obejdzie się bez korzystania z żadnych środków transportu.

Jeśli masz w Rzymie więcej niż 2 dni, to zobacz nasz wpis Rzym atrakcje 21 miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć odwiedzając stolicę Włoch.

Jaki hotel w Rzymie wybrać?

Jeśli wybierzesz hotel w dobrym miejscu (gdzie my się zatrzymaliśmy, opiszemy dokładniej w innym wpisie o Rzymie, w którym będzie jak zorganizować wyjazd do Rzymu na własną rękę — przelot, hotel, transport z lotniska itp.), to obejdzie się całkowicie bez korzystania z autobusów podmiejskich, taksówek czy metra.  Jedyny transport, który będzie potrzebny to autobus lub taksówka z lotniska.

Hotel, w którym zamieszkaliśmy w Rzymie, znajdziesz tutaj.

Nasz hotel w Rzymie spełnił nasze wymagania, czyli ma bardzo dobrą lokalizację, było w nim czysto, wygodne łóżko, cisza w nocy, więc można się wyspać… To chyba jest to, co dla nas najbardziej się liczy, wybierając hotel.

Jak zwiedzać Rzym – miejsca, które trzeba zobaczyć

My na pierwszy dzień zwiedzania Rzymu naszą trasę ustaliliśmy w ten sposób, aby na koniec dotrzeć do Watykanu, a po drodze tam, mieliśmy sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia.
Już kilka minut od naszego hotelu trafiliśmy na punkt pierwszy tego dnia. Później Rzym odsłaniał przed nami kolejne piękne zabytkowe budowle i miejsca.

Na naszej trasie, często przypadkiem, trafialiśmy na piękne zabytki i wcale nie mieliśmy ich na naszej liście „co zobaczyć w Rzymie”.
Te piękne miejsc i zabytki po prostu zaskakiwały nas na naszej drodze. Dlatego myślę, że warto poruszać się po Rzymie pieszo, bo jeżdżąc metrem lub inną komunikacją miejską, wiele miejsc się po prostu ominie.

Rzym w dwa dni mapa atrakcji i co warto zobaczyć

Plan zwiedzania Rzymu – co zobaczyć, dzień 1 mapa

Plac Wenecki w Rzymie

Plac Wenecki trafił na pierwsze miejsce miejsc wartych zobaczenia w Rzymie, z tego względu, że był oddalony od naszego hotelu o 15 minut spacerem.

Pałac na Placu Weneckim do połowy XVI wieku pełnił funkcję rezydencji papieskiej. Później była tam ambasada Republiki Weneckiej, a następnie Austro-Węgier.

Rzym Plac Wenecki atrakcje Rzymu

W Pałacu Weneckim aktualnie znajduje się muzeum, do którego, kiedy my byliśmy w Rzymie, można było wejść za darmo.
Jeśli masz niewiele czasu, to warto, chociażby zobaczyć tą atrakcję z zewnątrz, bo budynek jest naprawdę piękny.

Panteon w Rzymie

Kolejnym punktem po drodze do Watykanu był słynny Panteon w Rzymie, gdzie nawet były nagrywane sceny do filmu „Anioły i Demony” z Tomem Hanksem.

Panteon na początku był poświęcony bóstwom planetarnym, a od VII wieku zaczął być użytkowany jako kościół katolicki.

Panteon w Rzymie to bardzo popularna atrakcja miasta i zdecydowanie warto się do Panteonu wybrać

Jest to jeden z lepiej zachowanych budynków pochodzących ze starożytnego Rzymu. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia i zobaczenia, chociażby z zewnątrz, jeśli nie masz czasu na stanie w długiej kolejce, aby wejść do środka. Do tej atrakcji warto wybrać się wcześnie rano, wtedy szanse na krótsze kolejki są znacznie większe.

Plac Navona – Piazza Navona

Plac Navona, czyli w oryginale Piazza Navona, to kolejne miejsce w Rzymie, gdzie były nagrywane sceny do znanego filmu z Tomem Hanks’em, czyli „Anioły i Demony”.

Rzym Plan Navona

Na środku placu znajduje się fontanna „Czterech Rzek” powstała w 1650-1651. Na środku fontanny postawiony został egipski obelisk ozdobiony hieroglifami.

Fontanna Czterech Rzek to jedna z popularniejszych i bardziej rozpoznawanych fontann w Rzymie. Piękne miejsce którego na pewno bym nie odpuścił sobie zwiedzając Rzym.

Na Placu Navona znajdziecie też wiele restauracji i kawiarenek. Można na chwilę przysiąść i odpocząć, ciesząc się tymi pięknymi widokami, przy okazji regenerując siły na dalsze zwiedzanie :).

Budynek sądu najwyższego w Rzymie – Corte Suprema di Cassazione

Następnie po drodze do Watykanu warto tak wyznaczyć trasę, aby przejść koło budynku sądu najwyższego w Rzymie. Szczerze przyznam, że nie mieliśmy w planach tego punktu, a trafiliśmy tam zupełnie przypadkiem, wracając z Watykanu.

Budynek sądu najwyższego w Rzymie co warto zobaczyć

Budynek ten od razu przyciągnął naszą uwagę, bo jest naprawdę imponujący. Na szczycie budynku znajduje się piękny posąg rydwanu zaprzęgniętego w cztery konie.

Zamek Świętego Anioła i Most Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła to kolejny i już ostatni punkt naszej trasy i ostatnia atrakcje w drodze do Watykanu. Oczywiście nie jest to ostatnie miejsce, które odwiedzimy w Rzymie, a ostatnie przed Watykanem. Kolejne atrakcje Rzymu będą przez nas odwiedzane następnego dnia.

Ale wróćmy do tematu Zamku Świętego Anioła. Castel Sant’Angelo to grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny i następców. Obecnie od roku 1933 w budynku znajduje się watykańskie muzeum średniowiecznej broni.

Zwiedzanie Rzymu Zamek Świętego Anioła

Do Zamku Świętego Anioła prowadzi Most Świętego Anioła, na którym co kilkadziesiąt metrów są piękne posągi Aniołów. Naprawdę piękny widok. Tym właśnie mostem codziennie przechodzą tysiące turystów idących w stronę Watykanu.

Rzym Most Świętego Anioła

Watykan

Watykan to ostateczny nasz cel tego dnia. Jednak mała porada, jeśli spodobała się Ci nasza trasa zwiedzania, to chyba doradzałbym zrobić ją w odwrotnej kolejności. Z rana pojechałbym lub poszedł do Watykanu, aby uniknąć tych tłumów, na które trafiliśmy.

Z rana, zwłaszcza dość wcześnie pewnie unikniecie godzinnego czekania, aby wejść do Watykanu. Dlatego idealnym pomysłem byłoby zacząć od tego miejsca i podążać w drugą stronę, po drodze zwiedzając pozostałe atrakcje.

Watykan - co warto zobaczyć w Rzymie

W Watykanie można często zobaczyć wielu odwiedzających z Polski. Poznasz to po wielu flagach, z którymi przeważnie szedł przewodnik grupy, tak aby w tym tłumie nikt się nie zgubił i w razie czego podążał za powiewającą wysoko flagą.

Watykan to bardzo duża atrakcja Rzymu, również ze względu na muzea watykańskie, które powstały ze zgromadzonych przez poszczególnych papieży dzieł sztuki.

Jeśli lubisz muzea, a masz w Rzymie nieco więcej czasu, to polecam przeznaczyć na to miejsce cały dzień.

Miasto Watykan i Bazylika Świętego Piotra w Rzymie

Rzym co warto zobaczyć – zwiedzanie miasta dzień drugi

Plan zwiedzania Rzymu – dzień 2 mapa

Koloseum w Rzymie

Dzień drugi naszego zwiedzania Rzymu postanowiliśmy zacząć od Koloseum. Tym razem był to strzał w dziesiątkę, bo kiedy przyszliśmy, nie było jeszcze strasznych kolejek, ale widzieliśmy, jak ludzi przybywa i kiedy wychodziliśmy do Koloseum, to kolejka do wejście była już ogromna.

Rzym Koloseum atrakcje wiecznego miasta.

O Koloseum chyba słyszał każdy, dlatego moim zdaniem, jeśli pierwszy raz jesteś w Rzymie, to nie można tego miejsca nie zobaczyć. 

Ja widziałem Koloseum w wielu filmach, uczyłem się o nim w szkole, widziałem ten budynek w różnych grach komputerowych, także zobaczenie go w końcu na żywo zrobiło na mnie ogromne wrażenie. W końcu stałem tam obok i mogłem zobaczyć na żywo wielkie Koloseum w Rzymie…

Forum Romanum

Jeśli kupisz bilet do Koloseum, to masz też wstęp do Forum Romanum, które znajduje się niedaleko.

Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie. Główny towarzyski, polityczny czy też religijny ośrodek starożytnego Rzymu. Wszystkie najważniejsze uroczystości publiczne odbywały się właśnie tam. 

forum romanum rzym co zobaczyć w 2 dni w Rzymie

Forum Romanum zostało w dużej części zniszczone, to przez trzęsienie ziemi, to przez rozbiórkę przez ludzi w średniowieczu, kiedy to ruiny starożytnego Rzymu były uznawane za łatwe źródło surowca pod nowe budynki.
Jednak zdecydowanie warto zobaczyć to, co zostało. Można sobie tylko wyobrazić, jak Forum musiało wyglądać za czasów swojej świetności.

Fontana Di Trevi

Fontana Di Trevi to kolejna bardzo popularna i znana atrakcja w Rzymie. Przychodzą tam całe masy turystów. Większość z nich wrzuca do fontanny monetę, bo jak mówi legenda, jeśli wrzuci się monetę, tyłem, przez ramię, to wróci się jeszcze do Rzymu.

Rzym Fontana Di Trevi co warto zwiedzić w Rzymie

Fontanna przedstawia dwa pół konie pół ryby, czyli hipokampy. Prowadzone są one przez hybrydy człowieka i ryby – Trytony. Hipokamp po prawej stronie jest spokojny, natomiast tego po lewej próbuje okiełznać Tryton.

Hipokampy symbolizują tutaj dwa odmienne stany morza, czyli ciszę i sztorm. 
Natomiast cztery statuy ustawione wyżej, symbolizują cztery pory roku.

Co warto zwiedzić w Rzymie - Fontana Di Trevi

Schody Hiszpańskie

To już ostatni punkt na naszej liście na drugi dzień zwiedzania. Schody Hiszpańskie to jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Ustępują tylko schodom w Odessie.

Na szczycie schodów znajdziecie Kościół Świętej Trójcy z XVI wieku.

Na Schodach Hiszpańskich odbywają się coroczne pokazy mody, a wiosną są na nich ustawiana kwiatowa dekoracja z okazji festiwalu kwiatów.

schody hiszpanskie rzym co zobaczyć w 2 dni w Rzymie

To by było na tyle atrakcji, ale jeszcze nie koniec miejsc, które w Rzymie warto zobaczyć.
My na nasze 2 dni zwiedzania wybraliśmy tyle atrakcji. Dajcie znać w komentarzach, co byście do tej listy dodali.

Jednak Rzym to nie tylko miejsca, które warto zobaczyć, ale to także pyszna kuchnia i wieczorne i nocne życie. 

Restauracje, jedzenie, włoska kuchnia i wieczorne biesiadowanie w Rzymie

Nie zapomnij wybrać się w Rzymie na pyszną kolację, lampkę wina czy kufel piwa wieczorem. Warto zobaczyć jak biesiadują włosi z rodzinami i znajomymi. Nie wspomnę już, jak smaczna jest włoska kuchnia.

Rzym restauracje, jedzenie i nocne życie wiecznego miasta.

Właśnie te nasze wieczorne wyjścia na miasto wspominam równie dobrze, jak wszystkie te cudowne miejsca odwiedzone w Rzymie. 
Oczywiście polecam spróbować makarony. Raz zamówiłem jakieś danie mięsne. Też było pyszne, ale to właśnie w makaronach w Rzymie się zakochałem.

No i oczywiście nie mogło zabraknąć mojego ulubionego „deseru” 😀 (zdjęcie poniżej).

Uliczki z restauracjami w Rzymie
Booking.com

Co zobaczyć w 2 dni w Rzymie – podsumowanie

Rzym co zobaczyć w 2 dni – oto nasze pomysły na atrakcje w stolicy Włoch. Mam nadzieję, że się przydadzą.
Życzymy udanego pobytu w tym pięknym mieście. Do usłyszenia w kolejnym wpisie, jak zorganizować wyjazd do Rzymu na własną rękę, czyli Rzym city break.

Miłego zwiedzania! Cześć.

A dla tych, którzy zamiast czytać, lubią oglądać, poniżej filmik z tego wyjazdu do Rzymu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *