Rzym atrakcje, top 21 miejsc, które Cię zachwycą

Spis treści

Rzym, stolica Włoch

Rzym, wieczne miasto. Tu każda epoka pozostawiła swój wyjątkowy i niepowtarzalny ślad. Tu wkracza się w Świat legend, a każde miejsce kryje jakąś ważną opowieść, którą warto poznać.
Starożytne ruiny, barokowe fontanny, renesansowe kościoły, klimatyczne restauracje z wyjątkową w tym rejonie kuchnią.
Każda ulica, plac, most to zabytki skrywające tajemnicę i będące żywą lekcją historii.
Dziś zabieram Cię w niesamowitą podróż po najważniejszych zabytkach i miejscach w Rzymie, które musisz zobaczyć, będąc w tym zakątku Świata.
Dziś Rzym atrakcje, które Cię zachwycą.

Rzym, europejska stolica, która atrakcjami zachwyca miliony

Rzym przyciąga każdego roku miliony turystów i jakoś szczególnie ten fakt nie dziwi, bo według mnie, jest to miasto, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu. My będąc w Rzymie dwukrotnie, zawsze odkrywamy coś nowego, niezmiennie kopara opada nam na każdym kroku, za każdym rogiem kryje się jakiś wyjątkowy zabytek, posąg, kościół, fontanna, czy urocza kawiarenka. Rzym ma swoją magię i swój wyjątkowy klimat.
Tu warto żyć zgodnie z wyrażeniem “dolce vita”, jeść, spacerować, pić cudowne wino i rozpieścić się rozpustnymi deserami.

(Jeśli interesuje Cię wyjazd do Rzymu na własną rękę, koniecznie przeczytaj artykuł:  Rzym na własną rękę, gotowy plan podróży).

Koniecznie zobacz wpis, co zjeść w Rzymie? Najlepsze potrawy kuchni rzymskiej, nasze ulubione restauracje oraz ceny:) „Kuchnia rzymska„.

Jak najlepiej zwiedzać atrakcje Rzymu?

Rzym uwielbiamy zwiedzać pieszo i właśnie w ten sposób polecam Ci poruszać się po wiecznym mieście. Tu na każdym kroku znajdziesz coś wartego zobaczenia, a chodząc po Rzymie pieszo, masz pewność, że nic Cię nie ominie.
Wszystkie najważniejsze miejsca są w zasięgu spaceru, dlatego spakuj wygodne buty i ruszaj w drogę.

Rzym atrakcje, co trzeba zobaczyć w stolicy Włoch?

1. Watykan, najmniejsze państwo Świata

Watykan jest miejscem, które zdecydowanie trzeba zobaczyć. Miejsce niesamowicie istotne dla każdego katolika. Watykan jest odrębnym państwem, które posiada własną pocztę, wojsko, kolej, a nawet walutę. Jest najmniejszym państwem Świata, które w całości zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu swoją siedzibę mają najważniejsze osobistości kościoła katolickiego w tym oczywiście głowa kościoła — Papież. Watykan mieści się w samym sercu Rzymu, tu zawsze jest tłoczno, miejsce przyciąga ludzi (nie tylko wierzących) z najodleglejszych zakątków Świata.

2. Bazylika Świętego Piotra, co warto zobaczyć w Rzymie?

Odwiedzając Watykan, warto zajrzeć do Bazyliki Świętego Piotra. To tu spoczywa ciało naszego papieża Polaka, Jana Pawła II. Tu w podziemiach spoczywają ciała papieży w tym ciało świętego Piotra apostoła. Kościół robi niesamowite wrażenie. Bazylika jest jednym z najważniejszych obiektów religijnych na Świecie i swoistym arcydziełem architektury, za projektem bazyliki stoi między innymi sam Michał Anioł. Tutaj znajdziesz słynne dzieło artysty, czyli Pietà. Słynna Pieta przedstawia Maryję trzymającą w ramionach zdjętego z krzyża Jezusa.

3. Muzeum watykańskie, zobacz koniecznie w Rzymie

Muzea watykańskie to jedyny w swoim rodzaju zbiór arcydzieł, które gromadzone były przez głowy kościoła na przestrzeni wieków. Znajdziesz tu najważniejsze dzieła sztuki renesansowej na Świecie w tym dzieła Michała Anioła czy Caravaggio. Aby przejść całe muzeum, czeka Cię trasa licząca 7 km. Jeśli uwielbiasz sztukę, warto wybrać się na nocne zwiedzanie muzeum, wycieczka trwa 4 godziny, a bilet kupisz w sieci.

4. Koloseum w Rzymie, najważniejsze atrakcje wiecznego miasta

Myślę, że koloseum jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na Świecie. Jest swoistą wizytówką miasta. Koloseum znajdziesz na pocztówkach, magnesach, na pamiątkowych fotografiach milionów turystów. Koloseum dla Rzymu jest tym, czym wieża Eiffla jest dla Paryża. Podobno z okazji otwarcia koloseum, uroczystości celebrujące to wydarzenia, trwały aż 100 dni. Podczas tego czasu, toczyły się tu między innymi walki gladiatorów. Niektórzy historycy twierdzą, że w tym czasie, zginęło kilka tysięcy dzikich zwierząt. Swego czasu, na widowni mogło zasiąść, aż 50 000 widzów. Tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia publiczne, przedstawienia oraz walki najsilniejszych gladiatorów.

5. Forum Romanum, Rzym atrakcje

Tuż obok Koloseum jest słynne Forum Romanum, czyli jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych na Świecie. Było to niegdyś centrum życia politycznego, społecznego, oraz religijnego w starożytnym Rzymie. Tutaj znajdziesz takie zabytki (pozostałości i ruiny) jak Świątynia Saturna, czy Łuk Triumfalny Tytusa.

6. Fontanna di Trevi, największa fontanna w Rzymie

Chyba najpopularniejsza fontanna na Świecie i kultowe miejsce w Rzymie. Tu tłum turystów jest zawsze, o każdej porze dnia i nocy. Wszyscy w ścisku próbują wrzucić monetę, aby móc powrócić do Rzymu w przyszłości. Podobno jedna moneta oznacza powrót do Rzymu, dwie — przeżycie płomiennego romansu, 3, rychły ślub. Sama fontanna jest w stylu barokowym i jest największą fontanną w mieście. Centralną postacią jest tu oczywiście Neptun, otoczony przez mityczne postacie i dzikie konie. Wszystkie pieniążki wyławiane z fontanny, są przekazywane na cele charytatywne.

7. Schody Hiszpańskie w Rzymie

Schody hiszpańskie łączą plac hiszpański z kościołem Trinità dei Monti. Jest to również jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Rzymie. Wokół znajdziesz luksusowe butiki takie jak Chanel, Gucci, Prada, kawiarenki oraz restauracje. To właśnie tutaj odbywają się słynne pokazy mody. Tuż przed schodami znajduje się fontanna La Barcaccia. Aby wejść na górę, trzeba pokonać 138 schodków.

8. Panteon w Rzymie, najważniejsze zabytki stolicy Włoch

Potężna konstrukcja wzniesiona ku czci bogów, dziś pełni funkcję kościoła. Wyjątkowe dzieło pokazujące kunszt architektoniczny, starożytnego Rzymu. Panteon w Rzymie jest jednym z najlepiej zachowanych budynków starożytnych na Świecie. Całe światło naturalne, wpada tu do środka przez jedyny otwór w kopule. Kopuła została wykonana z jednego kawałka betonu, jak oni to zrobili??? Budynek mieści się na uroczym placu Piazza della Rotonda, znajdziesz tu liczne kawiarenki i restauracje. Bilet do środka można zakupić w automacie przed Panteonem.

9. Plac Navona, najpiękniejszy plac w Rzymie

Piazza Navona jest naszym ulubionym placem w całym Rzymie, w którego centralnej części mieści się fontanna czterech rzek. Wokół placu znajdziesz urocze kawiarenki oraz restauracje, a także sklepiki z pamiątkami. Plac powstał na miejscu dawnego antycznego stadionu, ruiny tegoż stadionu można zobaczyć tuż obok placu.

10. Plac wenecki w Rzymie

Plac był chyba najczęściej mijanym przez nas miejscem podczas eksploracji wiecznego miasta. Miejsce znajduje się w centralnej części Rzymu i zawsze panuje tu ogromny ruch i gwar. Tutaj znajdziesz przepiękny budynek Ołtarz Ojczyzny, pomnik konny Wiktora Emanuela II z brązu, na obu krańcach dachu dwa rydwany zaprzężone w cztery konie, powożone przez boginię Wiktorię. W dolnej części, z obu stron, umiejscowiono dwie neoklasyczne fontanny.

11. Zamek Świętego Anioła w Rzymie oraz most świętego anioła

Castel Sant’Angelo i most prowadzący do niego, są zabytkami, które z pewnością warto zobaczyć, będąc w Rzymie. Pierwotnym przeznaczeniem zamku było mauzoleum, po jakimś czasie na szczycie twierdzy przetrzymywano więźniów, potem była to siedziba papieska, dziś dostępny do zwiedzania budynek pełni funkcję muzeum. Nazwa „Świętego Anioła” pochodzi od legendy, według której archanioł Michał ukazał się na szczycie zamku, zwiastując koniec epidemii dżumy. Zamek jest połączony z Watykanem pasażem Borgo, który służył jako droga ucieczki dla papieży w czasach niebezpieczeństwa.

12. Campo de’ Fiori słynne targowisko w Rzymie

Nazwa placu oznacza “pole kwiatów”. Dziś targowisko, które jest jedną z głównych atrakcji Rzymu, niegdyś było miejscem palenia na stosie przeciwników kościoła, oraz innych skazańców. Dziś tętni tu życie, tu kupisz lokalne przysmaki, pamiątki, warzywa oraz owoce.

13. Pałac sprawiedliwości w Rzymie

Palazzo di Giustizia zrobił na nas ogromne wrażenie i myślę, że śmiało można go nazwać ,jednym z najbardziej majestatycznych budynków w całym Rzymie. Wewnątrz budynku swoją siedzibę ma sąd najwyższy. Budynek został zaprojektowany przez Guglielmo Calderiniego. Jego budowa rozpoczęła się w 1888 roku i trwała aż do 1910 roku. Pałac znajduje się w dzielnicy Prati, w pobliżu Watykanu, nad brzegiem rzeki Tyber.

Pałac sprawiedliwości w Rzymie najpiękniejsze zabytki miasta

14. Wilczyca Kapitolińska karmiąca Romusa i Remulusa

Średniowieczny posąg, który zdecydowanie warto zobaczyć, będąc w Rzymie. Jest to ikoniczny symbol miasta, który upamiętnia legendę związaną z powstaniem Rzymu. Bliźniacy Romus i Remulus, którzy zostali wyrzuceni na brzeg Tybru, zostali ocaleni, dzięki wilczycy, która zaopiekowała się nimi i wykarmiła. Bracia byli założycielami Rzymu. (Posąg znajduje się w pobliżu Kapitolu).

15. Kapitol w Rzymie

Kapitol w Rzymie mieści się na jednym z siedmiu wzgórz, na których zbudowano starożytny Rzym. Miejsce to ma istotne znaczenie historyczne i kulturowe. Niegdyś centrum życia politycznego i religijnego miasta. Obecnie mieści się tu muzeum, które jest jednym z najstarszych muzeów publicznym na Świecie. Plac Piazza del Campidoglio, na którym mieści się kapitol, został zaprojektowany przez Michała Anioła. Na placu znajduje się słynna brązowa statua cesarza Marka Aureliusza.

16. Wzgórze Gianicolo, Janikulum, najlepszy punkt widokowy w Rzymie

Jedno z najwyższych wzniesień w Rzymie, z którego rozpościera się cudowny widok na Rzym. Świetne miejsce na spacer i relax. Nazwa “Janikulum” wzięła się od boga Janusa, któremu ponoć zbudowano na szczycie świątynię. Wzgórze znajduje się na zachodnim brzegu Tybru i ma spore znaczenie historyczne, gdyż stanowiło istotną rolę w obronie Rzymu. Tu w 1849 roku toczyła się bitwa podczas powstania Republiki Rzymskiej.

17. Zatybrze, dzielnica Rzymu, którą warto zobaczyć

Trastevere, czyli Zatybrze, jedna z dzielnic Rzymu, która przez licznych uznawana jest, za najbardziej urokliwą i malowniczą dzielnicę Rzymu. Myślę, że koniecznie musisz udać się w to miejsce. Znajdziesz tu klimatyczne wąskie uliczki, liczne bary i restauracje, malownicze widoki. Niegdyś dzielnica zamieszkiwana przez biedniejszą społeczność oraz imigrantów, dziś przyciąga turystów z całego Świata swoim niepowtarzalnym klimatem. 

18. Pomnik Jana Pawła II, zwiedzanie Rzymu

Pomnik papieża Polaka mieści się, tuż obok głównego dworca Termini w Rzymie. Został odsłonięty w 2011 roku i wzbudził niemałe kontrowersje. Liczni uważają go za niezwykle brzydki i żądają jego jak najszybszego usunięcia. Pomnik nawiązuje do słynnej fotografii, gdzie Papież otacza małego chłopca swoim płaszczem. Artysta pod naciskiem władz i lokalnej społeczności, poprawił nieco postać, jednak wciąż nie spełnia od estetycznych kryteriów wielu Rzymian.

19. Curia di Pompeo, ważna strefa archeologiczna w Rzymie

Kuria Pompejusza znana jest przede wszystkim jako miejsce zamachu na Juliusza Cezara w 44 roku przed naszą erą. Tutaj niegdyś znajdowała się sala, w której toczyły się posiedzenia rzymskiego senatu. Dziś zostały tu wyłącznie ruiny, jednak dla samego znaczenia historycznego, zdecydowanie warto przyjść i zobaczyć. Miejsce znajduje się w Largo di Torre Argentina, które jest znanym sanktuarium kotów i zobaczysz tu wiele uroczych czworonogów.

Tu zginął Juliusz Cezar Rzym atrakcje

20. Kaplica Sykstyńska w Rzymie, arcydzieło Michała Anioła

Będąc w Watykanie, nie sposób pominąć Kaplicy Sykstyńskiej. Kultowe miejsce, stworzone ręką samego Michała Anioła. Twórca, który był architektem, odmawiał namalowania sklepienia, gdyż zupełnie nie było to zgodne z jego naturą i profesją. Opierał się, nie był zadowolony, jednak ostatecznie stworzył, bez niczyjej pomocy słynne dzieło, które dziś zachwyca turystów z całego Świata.

Sama kaplica nie jest spora i nie wolno w niej nagrywać ani robić zdjęć (podobno ze względów bezpieczeństwa oraz prawa do wszelkich materiałów ze środka posiada telewizja z Japonii). Dzieło robi naprawdę ogromne wrażenie. Oprócz stworzenia Adama zobaczymy również dzień sądu ostatecznego, niebo i piekło. Prawa strona sklepienia i postacie na niej zostały ocenzurowane. Nagie postaci zostały „odziane”. Po lewej stronie można podziwiać, oryginalne, nagie wersje. Podobno Michał Anioł celowo namalował postacie nagie, chciał tym ukazać, że wobec Boga i w czasie sądu ostatecznego jesteśmy równi, tacy sami, wtedy nie liczy się nasz status społeczny, majętność i ciuchy. Zostaniemy osądzeni przez nasze uczynki i to jakimi jesteśmy ludzmi.

21. Rzym atrakcje, czyli miejsca, które Cię zachwycą

Miasto jest atrakcją samą w sobie. Zabytki można wymieniać bez końca. Tak jak wspomniałam wcześniej, warto spacerować, zagubić się w uliczkach, wejść do restauracji i próbować cudownych potraw, kuchni rzymskiej, która ma swoje wyjątkowe specjały. Rzym zapiera dech w piersi, choć jest miastem specyficznym. Wieczne miasto, należy odwiedzić choć raz w życiu.

O tym jak zorganizować wyjazd od Rzymu na własną rękę przeczytasz na blogu: City break Rzym

6 odpowiedzi

  1. Fantastyczny przewodnik po atrakcjach Rzymu! Twoja lista top 21 miejsc doskonale ukazuje bogactwo i urok tego niezwykłego miasta. Opis miejsc, ich historii i kulturowego znaczenia dodaje magii każdemu z opisanych zakątków.

    1. Właśnie taki był mój zamiar, bardzo mi miło i ślicznie dziękuję za docenienie mojej pracy:) pozdrawiam cieplutko

  2. Czy w Rzymie jest coś, co Ci się nie podobało? Mnie zdecydowanie zniechęcały tłumy turystów i wiele osób w kryzysie bezdomności na ulicach. A i jeszcze to, że naprawdę rzadko słyszałam tam język włoski. I to nie z powodu rozwiniętej turystyki. Znaczna część mieszkańców pochodziła z innych krajów.

    1. Staramy się zawsze skupiać na pozytywnych stronach, bo nie ma miejsc idealnych. Oczywiście bezdomność, czy tłumy turystów nie będą czymś, co spowoduje, że w Rzymie się zakochamy, ale mimo to, dla nas osobiście miasto posiada więcej atutów aniżeli wad. Oczywiście to nasze, osobiste zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *