Gaj Palmowy Elche – Atrakcje Hiszpania Costa Blanca

Hiszpania Gaj Palmowy w Elche atrakcje Costa Blanca

Spis treści

Co zobaczyć na białym wybrzeżu Hiszpanii Costa Blanca? Jakie miejsca i atrakcje są warte odwiedzenia i co zrobiło na nas największe wrażenie? Dziś atrakcje Costa Blanca część druga. W pierwszej części którą polecam poznaliśmy nieco bliżej miejscowość Cabo de Palos, dziś pod lupę bierzemy Gaj Palmowy Elche –  Palmeral de Elche.

Gaj Palmowy Elche w Costa Blanca- co z tą Palmą?

Niegdyś symbol zwycięstwa, pokoju oraz płodności, dziś większości z nas Palma kojarzy się z wakacjami w jakimś gorącym i tropikalnym miejscu.

Soczysta zieleń na tle czystego błękitu nieba z lazurową wodą oceanu w tle – ten widok z pewnością uwielbiany jest przez wielu i zdecydowanie Ja również zaliczam się do miłośników takiego obrazka.

Choć razem z Łukaszem ekplorujemy Świat dość aktywnie to przychodzi taki moment, że odpoczynek i naładowanie baterii na rozgrzanym piasku plaży w cieniu palm się należy i takimi momentami również rozkoszujemy się od czasu do czasu. 

Gaj Palmowy Elche atrakcje hiszpańskiego wybrzeża Costa Blanca

Palma – symbolika, znaczenia i dlaczego to właśnie palma nam odbija?

Tak jak wspomniałam wcześniej palma niegdyś była symbolem zwycięstwa. W starożytności zwycięzców w różnych dyscyplinach zarówno sportowych jak i intelektualnych obdarowywano między innymi gałązkami palmowymi.

Do dziś przecież mówi się „dzierżyć palmę pierwszeństwa” czyli właśnie być najlepszym w jakiejś dziedzinie, przodować w czymś, a jeśli sukces kogoś przerasta to już „palma mu odbija”.

Palma wielkanocna – symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności, zwycięstwa ale również męki i odkupienia.

Zwykła palma a tak wiele symboliki i znaczeń.

Dziś palma to symbol wakacji, zabawy, tropików czy motyw na letniej odzieży zarówno męskiej jak i damskiej.

Co warto zobaczyć w Hiszpanii w Costa Blanca, czyli Gaj Palmowy w Elche

Gaj palmowy w Elche – Hiszpania atrakcje Costa Blanca

Rozpisałam się a miało być o konkretnym miejscu, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc na słonecznym wybrzeżu Costa Blanca w Hiszpanii.

Ta część Hiszpanii niesamowicie nas zauroczyła podobnie z resztą jak sam tytułowy Gaj Palmowy w Elche.

Miejscowość Elche znajduje się w prowincji Alicante. Sam gaj palmowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gaj palmowy jest największym skupiskiem palm w Europie – około pół miliona palm w jednym miejscu.

Gaj palmowy i atrakcje Elche – Hiszpania

Powstanie gaju zawdzięczmy Kartagińczykom, Rzymianie kontynuowali dzieło a Arabowie przyczynili się do jego rozbudowy i unowocześnienia. Systemy nawadniające i troska przyczyniły się do powstania tego cudownego miejsca na mapie Hiszpanii.

Palmy można spotkać praktycznie na terenie całego miasta. W Elche znajdują się liczne ogrody botaniczne a także muzeum palm. To właśnie w muzeum poznasz bliżej proces sadzenia palm, gatunki palm a także korzyści płynące z ich uprawy. W muzeum zaznajomisz się również z historią powstania gaju, którego powierzchnia to aż 300 km kwadratowych.

Ogród botaniczny Jardin Huerto del Cura, Elche, Costa Blanca

My sporo czasu spędziliśmy w jednym z ogrodów botanicznych Jardin Huerto del Cura. Niesamowite miejsce w sercu miasta. W upalny dzień warto po prostu pospacerować w cieniu drzew i rozkoszowań się ich pięknem.

Wstęp do parku dla osoby dorosłej to 6 euro. Oprócz palm znajdziemy tu również różnorodne kaktusy, pomniki, fontannę, oraz ciekawe ptactwo, podobno można tu również spotkać pawie albinosy, my niestety nie mieliśmy takiej przyjemności.

To właśnie w tym ogrodzie rosną największe i najstarsze okazy palm, niektóre z nich mają nawet ponad 300 lat. 

W samym sercu ogrodu majestatyczne wyrasta palma cesarska. Niesamowite wrażenie robi to drzewo którego z jeden pień dźwiga aż 8 odnóg. Całość wsparta została metalową konstrukcją aby zabezpieczyć drzewo przed zapadnięciem.

Palmera Imperial – palma imperialna, cesarska nazwana została na cześć Elżbiety Bawarskiej czyli księżnej Sisi, która niegdyś odwiedziła to miejsce.

Co warto zobaczyć w Costa Blanca czyli Gaj Palmowy w Elche jako atrakcja turystyczna Hiszpanii kontynentalnej

Gaj palmowy w Elche, atrakcje Costa Blanca – czy warto?

Dla miłośników przyrody, palm i dla wszystkich miłośników eksploracji odwiedzanych miejsc. Gaj Palmowy w Elche jest zdecydowanie wart zobaczenia i całe miasteczko ma bardzo przyjemny klimat. 

Same palmy robią niesamowite wrażenie, różnorodność, gatunki, każda z palm ma swoje imię i indywidualną nazwę. Każda jest wyjątkowa o każdą dba się z niesamowitą pieczołowitością i miłością. 

W słoneczny upalny dzień, siedząc wśród setek drzew odczuwa się niesamowity spokój i wytchnienie. 

Miejsce zdecydowanie godne polecenia.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *