Podróżuj bez stresu!
Podróżowanie na własną rękę, lub z biurem podróży może być stresujące.
Najczęściej stres związany z podróżą w nieznane, zaczyna się już na lotnisku, no bo gdzie iść? Jak nadać bagaż? Co spakować i gdzie, tak aby wszystko poszło szybko, gładko, sprawnie i stress free.
Na naszym blogu znajdziesz już mnóstwo przydatnych treści na temat tego jak podróżować, by nie zwariować – jak podróżować bezpiecznie, jak podróżować tanio, jak poradzić sobie na lotnisku, ubezpieczenia podróżne i odszkodowania za opóźniony lot, ale dziś zajmiemy się tym, co kiedyś było dla mnie najbardziej stresujące.
Jak spakować bagaż podręczny? Co ląduje do bagażu nadawanego, a co do tego, który zabierasz ze sobą do samolotu?
Kilka największych błędów, kilka gadżetów, które zaoszczędzą mnóstwa stresu i wreszcie jak to możliwe, że dziś, ja, niegdyś zestresowana i spanikowana przechodzę security check like a pro?!:P
Przygotowanie do podróży i planowanie
Pakowanie bagażu, mniej znaczy lepiej
Zacznijmy od tego, że w przypadku pakowania bagażu w podróż, na wakacje czy na urlop marzeń, warto stosować się do jednej zasady – mniej i mądrzej znaczy lepiej.
O ile nie jesteś modowym influencerem i nie tworzysz kontentu, warto swoją wakacyjną garderobą mądrze i rozważnie zaplanować, można nawet skomponować sobie odpowiednie zestawy, zrobić fotki i tak na miejscu oszczędzisz sobie sporo czasu, każdego poranka, no bo chcesz wykorzystać każdą sekundę w pięknym miejscu, a nie tracić czas na wybór odpowiedniego ciucha.
Ja jeśli tylko mam taką możliwość, przed spakowaniem baażu, sprawdzam co z czym pasuje, czy wszystkie elementy zabieranej garderoby grają ze sobą i nie biorę wszystkiego co posiadam, bo to się zupełnie nie sprawdza. Ostatecznie i tak latam w jednej, ulubionej sukience, szortach, stroju kąpielowym i klapkach.
(pamiętaj rzeczy na miejscu można uprać ręcznie, np. ja często piorę sobie bieliznę, czy cienkie skarpetki, strój kąpielowy, a w ostateczności można rzeczy oddać do lokalnej pralni).
W ten sposób zostaje Ci więcej miejsca w walizce na zakup pamiątek, lub jakichś ekstra ciuchów, które na Świecie różnią się w znacznym stopniu od tego co możemy kupić w swoim miejscu zamieszkania i można znaleźć prawdziwe perełki.
Oczywiście pamiętaj, aby śledzić prognozę pogody, dostosuj swoją garderobę do okoliczności, zapoznaj się z zasadami dotyczącymi ubioru w danym miejscu, skomponuj swoją garderobę tak, by wszystko było dostosowane do rodzaju uprawianych przez Ciebie aktywności (czy będziesz chillować się na plaży i na basenie, imprezować, wspinać się, jeździć rowerem itp.)
Ja zawsze staram się dostosować to co zabieram do miejsca. Czy będą to miejskie wakacje, czy nieco bardziej na bogato, czy wyspiarski klimat na luzie itp.
Pakowanie bagażu z głową, najpierw lista…
Zrób sobię listę rzeczy, które chcesz zabrać. Niektóre mogą być oczywiste, jak dokumenty czy np. leki jakie zarzywasz, ale zapewniam Cię, że warto. Ja zawsze przed wyjazdem robię listę i skrupulatnie postępuję zgodnie z planem. W ten sposób jestem w stanie mieć wszystko pod kontrolą i nie wpadam w panikę.
Walizka, plecak, a może torba, wybór bagażu ma znaczenie
Dostosuj rodzaj swojego bagażu do rodzaju podróży. Czy krótki city break, czy wyjazd backpakerski, czy częsta zmiana noclegów, czy miejski chill, czy pobyt w resorcie – od tego wszystkiego będzie zależało w co się spakujesz, czy walizka na kółkach, torba podróżna, plecak podróżny, czy coś małego podręcznego.
Pakowanie bagażu a wymogi linii lotniczych
Przed lotem zawsze zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi bagażu, wybranej przez siebie linii lotniczej. Limity wagi, czy przysługuje Ci bagaż podręczny, czy mały bagaż osobisty i jakie są wymiary bagażu podręcznego.
Z naszego sporego doświadczenia podróżniczego wynika, że większość linii lotniczych nie waży bagażu podręcznego, ale to może się zdarzyć. Warto również przestrzegać pewnych reguł i dostosować swój bagaż podręczny względem rozmiarów, wiadomo nikt nie mierzy tego z linijką, ale to już chyba bardziej kwestia zdrowego rozsądku i ogólnej życzlliwości dla innych.
Spotykaliśmy się z przypadkami, że bagaże podręczne naszych współpasażerów były tak wielkie, że na nasze bagaże nie było miejca tuż nad naszą głową, a miejsce to nam przysługuje. Wtedy obsługa w popłochu biega i szuka wolnego miejsca, a Twój bagaż zamiast w rzędzie 27 ląduje w rzędzie numer 2.
Przeważnie jest tak, że kupując bilet lotniczy przysługują Ci duży bagaż, który jest nadawany, bagaż podręczny, który ląduje w schowku nad Twoją głową oraz mała osobista torebka, lub plecaczek, który musi zmieścić się pod siedzenie osoby siedzącej naprzeciw Ciebie.
Pakowanie bagażu podręcznego
Co spakować do bagażu podręcznego?
-
Przy sobie należy mieć wszystkie potrzebne dokumenty, paszporty, wizy, szczepienia, itp.
Warto wszystko to mieć w łatwo dostępnym miejscu, tak żeby nie trzeba było za każdym razem szperać, przeszukiwać, tu zawsze sprawdza się mała nerka, w której można umieścić dokumenty, kartę pokładową, telefon i mieć do tego szybki dostęp.
-
Wszystkie wartościowe rzeczy, biżuterię, gotówkę itp. należy mieć przy sobie.
-
Elektronika, ładowarki, baterie wszelakie i wszystko to, co baterie posiada, np. elektryczne maszynki do golenia itp. to wszystko idzie do bagażu podręcznego.
-
Leki, jeśli zażywasz jakieś leki, lepiej mieć je przy sobie, warto wziąć coś na ból w razie nagłej potrzeby, jeśli masz problem z zatokami, warto wziąć ze sobą jakiś lek, który pomoże udrożnić wszystkie kanaliki, (tak było w moim przypadku, podczas lotu do Rzymu, z uwagi na zmianę ciśnienia myślałam, że rozsadzi mi głowę, przez jakiś czas bardzo pomagał mi lek Cirrus, ale to wyłącznie w przypadku, gdy pojawiał się problem zatokowy z zapchanym nosem, katarem itp.).
Wiem, że niektórzy chwalą sobie posiadanie gumy do żucia, jakichś miętowych cukierków, to pomaga im wyrównywać ciśnienie podczas startu i lądowania.
-
Płyny do 100 ml. Ja zawsze ze sobą, do bagażu podręcznego pakuję, małą przezroczystą kosmetyczkę plastikową z podstawową pielęgnacją. Sprawdzą się miniaturki, kosmetyki jednorazowego użytku, zabieram małą pastę do zębów i szczoteczkę. Wszystko po to, aby w razie (odpukać) zaginionego bagażu, być w stanie umyć twarz, odświeżyć się do momentu, aż wszystko się rozwiąże. Takie podstawowe kosmetyki sprawdzają mi się zawsze podczas długich przesiadek, kiedy przesiadka jest długa, a następny lot będzie nocą, zawsze udaję się do lotniskowej toalety i robię wieczorną pielęgnację.
-
Ubrania. Na niektórych lotniskach potrafi być naprawdę zimno, klimatyzacja rozchulana na maxa sprawia, że naprawdę można zmarznąć, w sumie dotyczy to zarówno lotniska jak i samego samolotu. Ja zawsze mam ze sobą ciepłą bluzę, najlepiej z kapturem. Ogromny kaptur najlepszy, by osłonić głowę przed nawiewami sąsiada, lub po to, by mieć troszkę własnej przestrzeni. Na podróż bardzo sprawdzają mi się klapki i skarpetki. Kiedy jest mi zimno, zakładam ciepłe skarpety, a kiedy dolatuję w ciepłe miejsce ściągam skiety, pakuję do plecaka, a stopa może swobodnie odetchnąć.
Na podróż zawsze zakładam coś wygodnego, luźnego, preferowany długi rękaw i nogawka.
Opieranie się o zimne, krzesła lotniskowe, czy fotele, jest dla mnie czymś niezbyt komfortowym, a długie ubrania dają mi poczucie bezpieczeństwa, wygody i komfortu.
-
Środki antybakteryjne i inne przydatne gadżety. W swoim życiu podróżnym napatrzyłam się już na wiele. Ludzie robią mnóstwo dziwnych, czasami obrzydliwych rzeczy, wierz mi, widziałam wszystko:P Ja bez spreju antybakteryjnego i żelu nie ruszam się nigdzie. Zawsze na długi lot, dezynfekuję sobie wszystkie przyciski, które będę dotykała, oparcie, ekranik. Często dezynfekuje sobie ręce, po czym od razu nawilżam je dobrze kremem.
Jeśli jesteś już na wyższym poziomie, można zabrać maskę na twarz.
Jeśli chcesz w spokoju zasnąć, lub się nieco zrelaksować, warto wziąć opaskę na oczy, zatyczki do uszu, słuchawki, dobrze wygłuszające hałasy z zewnątrz, zagłówek itp.
Wszystko to co zapewni CI komfort i zrelaksuje ciało, warto!!!
-
Ja na długi lot, lub na lot z przesiadką zawsze dodatkowo pakuję (do bagażu podręcznego) t-shirt na zmianę i bieliznę. W razie czego, tak żeby czuć się komfortowo i świeżo.
-
W podróży przydaje się również bidon. Nasz bidon jeździ z nami po świecie już kilka lat. Przed security nie przejdziesz z żadnymi butelkami z wodą (na większości lotnisk), czyli tuż przed security check wypijamy sobie swoją wodę z bidonu, a po przejściu, na strefie bezcłowej, nalewamy sobie świeżą wodę (większość lotnisk posiada już miejsce, gdzie można sobie za darmo nalać wody pitnej, a jeśli takich miejsc nie ma, kupujemy wodę na lotnisku i przelewamy do bidonu, w ten sposób mamy chłodną wodę, na miejscu).
Oczywiście warto pakować się z głową, wybrać taki plecak lub walizkę, które posiadają kieszonki, przegródki, to wszystko sprawi, że każda rzecz będzie miała swoje miejsce, szukając czegoś, nie wpadniesz w panikę, że nie możesz czegoś znaleźć. Warto pakować się mądrze, na spokojnie, wiedzieć, co gdzie jest, a każdą rzecz zawsze odkładać w to samo miejsce, bez wyjątku.
Z doświadczenia wiem, że to jest niesamowicie cenna wskazówka.
Bez względu co by się działo, każdy element przeze mnie spakowany ląduje zawsze w tym samym miejscu. Jeśli będę potrzebowała słuchawek, zatyczek do uszu, paszportu, czy czegokolwiek innego, wiem, gdzie szukać.
Polecam Ci również film na naszym kanale, jak latać bez stresu, pierwszy raz na lotnisku:
Czego nie można spakować do bagażu podręcznego?
Jest również kilka rzeczy, których nie możesz spakować do bagażu podręcznego. Przy sobie, w bagażu podręcznym nie można mieć:
- Płynów, aerozoli i żeli – każdy pojemnik nie może przekraczać 100 ml, a wszystkie muszą zmieścić się w jednej, przezroczystej i zamykanej torbie o łącznej pojemności do 1 litra.
- Ostrych przedmiotów – noże, nożyczki o ostrzach dłuższych niż dozwolony limit (zazwyczaj około 6 cm), oraz inne ostre narzędzia, które mogłyby posłużyć jako broń.
- Przedmiotów wybuchowych i łatwopalnych – fajerwerki, substancje łatwopalne (np. benzyna), a także większość zapalniczek (choć często jedna osobista jest dozwolona, warto to sprawdzić).
- Broń palnej i jej replik – niezależnie czy to prawdziwa broń czy jej imitacja. Podczas naszej wycieczki na którą wybraliśmy się z Sajgonu, był to zorganizowany z przewodnikiem trip na tunele Cu Chi w Wietnamie, w sklepiku z pamiątkami można było nabyć repliki nabojów z czasów wojny wietnamskiej. Jest to jedna z tych rzeczy zakazanych, jeśli zdecydujesz się na zakup, wiedz, że taka pamiątka będzie Ci w 99,9% zabarana podczas sprawdzania bagażu.
- Niektórych narzędzi – ciężkie lub ostre narzędzia, które mogą zostać użyte jako broń (np. młotki, śrubokręty, piły).
Oczywiście sporo z tych obostrzeń będzie się różniło w zależności od lotniska. Np. na większości lotnisk, nie można również mieć przy sobie Hoverboard, czy deskorolek elektrycznych.
Jeśli chodzi o jedzenie, tutaj również są pewne zasady, których warto przestrzegać:
- Przy sobie można mieć jedzenie w formie stałej, czyli możesz mieć ze sobą wszelkie kanapki, owoce, ciasteczka, orzeszki i inne przekąski.
- Problem pojawia się przy produktach kremowych, pastach, czy jakichś produktach półpłynnych. Wszelkie sosy, jogurt, zupy, pasty kanapkowe (mi ostatnio zabrano masło orzechowe), będą rzeczami zakazanymi. Jeśli masz coś takiego w małej pojemności do 100 ml jednak to powinno podlegać takim samym zasadom, jak w przypadku innych płynów, ale takie produkty lepiej spakować do bagażu nadawanego.
- Wszelkie produkty o dziwnym zapachu lub konsystencji, również mogą przyciągnąć dodatkową uwagę ochrony. Warto również pamiętać o tym, że niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego jak wędliny mogą podlegać dodatkowym ograniczeniom, być zakazane, lub dodatkowo kontrolowane.
(wlatując do USA, moja kanapka z wędliną była dodatkowo sprawdzana).
Rzeczy i gadżety przydatne w podróży
Jest kilka gadżetów, które zawsze zabieramy w podróż i które ułatwiają nam nasze podróżnicze życie:
- Bidon. Butelka termiczna podróżuje z nami już od lat.
- Waga. Malutka, przenośna, podręczna waga na baterie. Zawsze z nami, po spakowaniu każdy bagaż jest przez nasz ważony. Widzimy na co dzień, mnóstwo ludzi, na lotniskach, w popłochu przepakowujących swoje walizki, a ten jeden malutki gadżet mógłby uchronić ich przed tym całym stresem.
- Przezroczyste kosmetyczki. Ja zawsze zabieram kilka takich ze sobą. Tani gadżet, a dla mnie totalny niezbędnik.
- Organizery do walizki. Nie wyobrażam sobie pakowania bagażu bez organizerów, torebek, woreczków itp.
- Zatyczki do uszu.
- Słuchawki.
- Spray antybakteryjny.
- Chusteczki zarówno nawilżane jak i suche.
- Nerka, malutka torebka, do której można mieć łatwy dostęp zawsze i wszędzie.
Wszystkie nasze podróżnicze niezbędniki, które staramy się dokładać do naszej listy na bieżąco, znajdziesz tutaj:
podróżnicze niezbędniki szewczyk travel
(jesteśmy partnerem Amazon, jeśli kupisz coś przez nasz link, płacisz tyle samo, a my otrzymujemy drobną kwotę od portalu, tym samym wspierasz nasz kanał i współtworzysz treści, które ukażą się na kanale, oraz na blogu, dostępne za darmo. Dzięki za wsparcie).
Bagaż podręczny – idealny plecak podróżny
Najważniejszym gadżetem będzie porządny plecak, który świetnie sprawdzi się jako bagaż podręczny. My od lat już kilku, jesteśmy oddani jednej marce. Zarówno plecak podręczny, jak i cała reszta naszych plecaków jest firmy James Hawk. Polecamy niezmiernie, bo plecaki podróżują z nami od lat, są niezwykle trwałe, porządnie wykonane, przeszły z nami tripy po Afryce, Azji, wciąż jak nowe. Zostawiam link do plecaków:
Pakowanie bagażu podręcznego – zrób to jak zawodowiec!
Wiem, że na pierwszy rzut oka, taka ilość wiadomości może przytłoczyć, ale wiedz, że jeśli przyswoisz tę wiedzę, wypróbujesz raz, drugi, to wszystko wchodzi w nawyk.
Dla mnie przejście przez security było zawsze mega stresujące, nie wiedziałam, co gdzie jak mam spakować, aby wszystko szło gładko i bez stresu. Najważniejsze to płyny, przezroczyste kosmetyczki, elektronika, przeważnie wyciąga się laptopy i telefony. Niekiedy trzeba ściągnąć swoje obuwie, często pasek od spodni i to tyle.
W najgorszym wypadku Twój bagaż przejdzie na specjalną linię, wtedy trzeba będzie go otworzyć, pokazać wnętrze, ktoś z obsługi zada kilka pytań i tyle. Najważniejsze to się nie stresować, bo o ile nie przenosisz dragów i broni, jesteś bezpieczny.
Szerokich lotów bez stresu.
2 Responses
Dzięki za fantastyczne rady! Warto również pamiętać aby nie pakować najcenniejszych dla nas ubrań, ponieważ podczas podróży często takie rzeczy się niszczą 🙂
Nie ma sprawy, ale nie za bardzo rozumiem, jak niszczą się te rzeczy, w sensie w pralni?:) pozdrawiamy