Jak zacząć taniej podróżować?
Jak spojrzę teraz na nas, jak zaczynaliśmy podróżować, to czasami się zastanawiam, co my sobie myśleliśmy ;P
Popełnialiśmy te proste błędy, przez które mogliśmy mniej zwiedzić, stracić więcej czasu lub po prostu wydać więcej pieniędzy.
Dzięki unikaniu tych błędów teraz możemy podróżować znacznie częściej niż kiedyś.
W dzisiejszym wpisie przedstawiamy 15 błędów, które kiedyś rujnowały nasz budżet na podróże, albo przynajmniej kosztowały nas dodatkowo sporo pieniędzy, które wydawaliśmy, jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Czyli jak tanio podróżować, unikając kilku prostych błędów!
Zobacz, czy też przypadkiem nie popełniasz niektórych z nich.
1. Rezerwowanie hotelu osobiście
Jeśli przyjeżdżasz do hotelu osobiście, bez wcześniejszego bukowania niczego przez internet, zawsze, zanim podejdziesz do recepcji, sprawdź sobie, jakie są ceny w tym hotelu na przykład na Booking.com
Zdarzyło nam się i to nie jednokrotnie, że zapytaliśmy o pokój i otrzymaliśmy ofertę wyższą niż ta, która widniała na Bookingu.
Czasami trafiają się jakieś promocje, zniżki, jednorazowe rabaty, których przy recepcji nie dostaniesz.
We Wrocławiu kiedyś powiedzieliśmy recepcjoniście, że w takim razie zamówimy sobie pokój na Bookingu i wtedy obniżyli nam cenę.
Innym razem, całkiem niedawno w Wiedniu zaoferowano nam pokój, ale bez klimatyzacji. Powiedzieliśmy, że w tej cenie na Bookingu mamy opcję z klimatyzacją. Recepcjonista nie mógł nic znaleźć w swoim systemie, więc doradził nam, abyśmy zarezerwowali pokój przez Booking.
Zajęło nam to minutkę czasu i za chwilę mieliśmy pokój o wyższym standardzie w tej samej cenie.
Również w Międzyzdrojach Booking dał nam jakąś zniżkę specjalną, że nawet pani, która pracowała w obiekcie, w którym się zatrzymaliśmy, była zdziwiona, że dostaliśmy tak ciekawą ofertę specjalną.
W recepcji nie zawsze muszą mieć dostęp do takich promocji, które akurat w tej chwili mogą się pojawiać na Bookingu. Dlatego my zawsze, zanim w ogóle podejdziemy do recepcji, sprawdzamy, jakie mamy opcje przez Booking. W ten sposób czasami można sporo zaoszczędzić na podróży, zwłaszcza na dłuższym pobycie, albo chociaż dostać wyższy standard w tej samej cenie.
2. Rezerwowanie hotelu w jednym miejscu, kiedy planujesz zwiedzić spory obszar
Pamiętam nasz wyjazd na Kretę w 2012 roku, kiedy postanowiliśmy zwiedzić pół wyspy.
Nie pomyśleliśmy jednak o tym, aby zwiedzić najpierw jedną część i później przenieść się do innego hotelu, aby zwiedzić inną okolicę.
W ten sposób jeździliśmy codziennie setki kilometrów, żeby dojechać do miejsc, niedaleko których dzień czy dwa wcześniej już w sumie byliśmy. Kreta co prawda została przez nas zwiedzona, ale wydaliśmy na paliwo dużo więcej i straciliśmy sporo czasu na jeżdżenie samochodem w tą i z powrotem.
Teraz, jeśli mamy jakiś większy obszar do zwiedzenia, czyli na przykład większą wyspę taką jak Kreta czy Sycylia, to dzielimy sobie taki wyjazd na przynajmniej dwa różne miejsca zakwaterowania. Zwiedzamy jeden region i przeprowadzamy się w nowe miejsce, aby zwiedzić kolejną część.
W ten sposób jesteśmy w stanie taniej podróżować, bo oszczędzamy na paliwie i na czasie, który lepiej spędzić przecież na podziwianiu wielu pięknych miejsc. 🙂
3. Jedzenie w restauracjach na turystycznych szlakach
W tą pułapkę czasami nadal potrafimy wpaść, bo zmęczeni nie mamy ochoty szukać czegoś na uboczu. Jednak zdecydowanie warto jest nieco odejść od głównego turystycznego szlaku. Nie tylko będzie taniej, ale często też smaczniej.
Co prawda, na szczęście, coraz rzadziej trafiamy w miejsca, gdzie wykorzystuje się dobrą lokalizację, aby tylko wcisnąć byle co turystom, bo przecież i tak na dniach pojadą do domu i już pewnie tutaj nie wrócą.
Więc można taniej podróżować po prostu jedząc nieco dalej niż główne szlaki turystyczne. Na pewno przyniesie to spore oszczędności w dłuższym okresie.
4. Poruszanie się po mieście taksówką, zamiast transportem publicznym
Ten punkt jest może bardzo oczywisty, ale początkujący podróżnicy często nie wiedzą, jak łatwo w dzisiejszych czasach trafić do miejsca docelowego używając transportu publicznego.
Kiedyś nie znając miasta, czasami też woleliśmy skorzystać z taxi, żeby czasami gdzieś nie pobłądzić. Jednak w dzisiejszych czasach Google Maps działa tak dobrze, że poruszanie się taksówkami, to naprawdę spory wydatek, którego można uniknąć.
Wystarczy w Google Maps wbić, gdzie się chce jechać i ustawić sposób poruszania się na “transport publiczny”, a aplikacja podpowie, gdzie dojść na pieszo, w jaki autobus lub numer metra wsiąść, gdzie się przesiąść i po ilu przystankach, na jakiej stacji wysiąść.
Jeśli jeszcze z tego nie korzystasz, musisz to przetestować.
Dla osób preferujących formę wideo oczywiście mamy również film na temat taniego podróżowania 🙂 Link poniżej:
5. Sprawdzaj opinie
Ten punkt pewnie nie pomoże oszczędzić pieniędzy podczas podróży (chociaż czasami może też), ale pomoże prawie zawsze smacznie zjeść, lub skorzystać z lepszej opcji zwiedzania czy wycieczki, skoro już i tak wydajemy pieniądze.
Restauracje i bary z najlepszymi opiniami często też niestety, będą miały nawet wyższe ceny. Jednak nie zawsze musi tak być, a czasami lepiej wydać 10 zł więcej i zjeść naprawdę ze smakiem.
To samo tyczy się organizacji lokalnych wycieczek. Jeśli nawet kosztowałaby taka wycieczka nieco więcej, to i tak warto, jeśli doświadczenie będzie o wiele lepsze.
Więc sprawdzanie opinii nie zawsze da jakieś oszczędności, ale za to pomoże lepiej wydać pieniądze. Chociaż czasami w opcji wycieczki może być dodatkowo lunch, więc wtedy przełoży się to już na tańsze podróżowanie. 🙂
6. Złe planowanie dnia to też wyższe koszty podróży…
Już tłumaczę, jak złe zaplanowanie dnia, może się przełożyć na większe wydatki w podróży.
Na przykład dokładnie taki błąd popełniliśmy bardzo niedawno w Wiedniu. Wiedząc, że zbliża się pora naszego śniadania, poszliśmy najpierw do turystycznego centrum Wiednia, a później dopiero, jak już dopadł nas największy głód, szukaliśmy miejsca, gdzie możemy zjeść jakieś śniadanie.
W ten sposób skończyliśmy, jedząc posiłek, w samym centrum turystycznego Wiednia, co kosztowało nas 29 euro i nawet się nie najedliśmy do syta. Na szczęście, chociaż było smacznie.
Dlatego warto pójść zjeść, zanim wkroczy się na główny szlak turystyczny, gdzie ceny często są dużo wyższe.
Zatem dobre zaplanowanie co danego dnia chce się robić, przełoży się również na tańsze podróże.
7. Kupowanie karty sim do internetu na lotnisku
Czasami internet jest potrzebny szybko, a nawet od razu po wylądowaniu w danym kraju i wtedy nie ma za bardzo wyboru, ale jeśli masz już załatwiony transport z lotniska i hotel, do którego masz się udać, to warto kupić sobie kartę SIM gdzieś w sklepie w mieście, bo na lotnisku ceny będą zazwyczaj o wiele wyższe.
8. Wymiana walut po niskich kursach
Często wymiana walut kosztowała nas dodatkowo kilka przysłowiowych złotych, bo wymienialiśmy pieniądze w złych miejscach po złych kursach.
Jeśli lubisz podróżować albo też na przykład robić zakupy w zagranicznych sklepach w obcych walutach, to być może warto zaopatrzyć się w kartę Revolut.
Takie konto w Revolut daje ogromne możliwości wymiany walut, płacenia za zakupy czy przelewania pieniędzy.
Do konta Revolut można zamówić fizyczną kartę do bankomatu, tak na marginesie, całkiem za darmo (płaci się tylko za wysyłkę). Można też wygenerować karty kredytowe i płatnicze wirtualne, służące do płatności online.
Ciekawym rozwiązaniem są tutaj karty jednorazowe, które po dokonaniu zakupu są niszczone, i generowana jest nowa karta. W ten sposób nie musisz się martwić, że podając gdzieś dane do karty kredytowej, zostaną one w przyszłości ponownie użyte.
Konto Revolut można zasilić dowolną kwotą, przelewając na nią pieniądze, a tam można stworzyć kilka kont w różnych walutach i przewalutowywać sobie pieniądze po praktycznie średnich kursach bankowych, bez tak dużych widełek, jakie oferują kantory.
Podstawowe konto Revolut jest całkowicie darmowe i ono powinno wystarczyć dla wielu osób, ale jeśli wymieniasz często waluty, są opcje płatne, dające więcej możliwości.
Aby sprawdzić i przetestować takie konto, wystarczy kliknąć ten link i pobrać aplikację.
Jeśli jeszcze nie masz takiego konta, to myślę, że ono Cię zachwyci. Przetestuj i zobacz, to nic nie kosztuje.
9. Szukaj parkingów P+R
Zwiedzając miasta samochodem, warto zorientować się, czy są tam dostępne parkingi P+R (Park and Ride)
Są to parkingi najczęściej na obrzeżach miasta, z których jest zorganizowany transport publiczny do centrum.
Na przykład w Amsterdamie zwykłe parkingi w centrum miasta są bardzo drogie, a można samochód zostawić na parkingu P+R na obrzeżach miasta i za 6 euro zostawić auto na cały dzień i jeszcze w tej kwocie dojechać metrem do centrum i z powrotem.
Takie parkingi są coraz bardziej popularne, więc warto sobie sprawdzić, czy dane miasto ma opcję P+R.
10. Zbiorcze bilety na atrakcje, to tańsze podróżowanie
Wiele miast oferuje bilety typu City Pass. Przykładowo w Nowym Jorku korzystaliśmy z takiej opcji, kupiliśmy wejściówki do kilku atrakcji jednocześnie.
Wjechaliśmy na Empire State Building, Top of the Rock i odwiedziliśmy Statuę Wolności, oszczędzając około 40% ceny, w porównaniu, gdybyśmy te bilety kupowali osobno.
Bilety City Pass są coraz bardziej popularne. Na przykład wykupując taką opcję w Amsterdamie, nie tylko dostaje się wejściówki na wiele atrakcji, ale też transport publiczny w mieście.
11. Sklepiki turystyczne
Małe sklepiki typowe dla turystów, zawsze będą droższe. Czy to pamiątki, czy zwykła woda, będzie kosztować więcej.
My często, zwłaszcza zatrzymując się w apartamencie, a nie w hotelu, podjeżdżamy sobie do marketu, aby kupić zapas wody i ewentualnie jakichś przekąsek, czy cokolwiek jeszcze może okazać się przydatne.
Poza tym mamy takie dziwne, można powiedzieć hobby, a mianowicie lubimy sprawdzać jakie lokalne produkty można w takich marketach znaleźć. Co dany market w danym kraju ma ciekawego do zaoferowania. Nawet tak wydawałoby się oklepany Lidl, ma swoje lokalne produkty, inne w każdym kraju.
No i zawsze też lubimy sobie porównać ceny pomiędzy różnymi krajami.
12. Podróżuj taniej, rezerwując hotel lub apartament w drugiej linii brzegowej
Nie wiem, czy to można w ogóle nazwać błędem, bo jeśli ktoś lubi mieć piękny widok na morze, ocean czy góry, to najlepiej zarezerwować coś w pierwszej linii brzegowej czy z widokiem na góry 🙂
Jednak my starając się podróżować w każdej wolnej chwili, wybór takich hoteli z pięknymi widokami, składa się rocznie na całkiem spory dodatkowy wydatek.
Dlatego, jeśli widok nie jest dla kogoś priorytetem, to biorąc hotel czy apartament w drugiej linii brzegowej, można sporo zaoszczędzić.
Przykładowo mogę przytoczyć nasz wyjazd na wakacje do Hiszpanii a konkretnie do Costa Blanca. Wynajęliśmy tam bardzo atrakcyjny cenowo apartament, który znajdował się jakieś 20 minut spacerem od plaży. Miał jednak dostęp do dwóch basenów, blisko sklepy, centrum handlowe, przystanek autobusowy i tak dalej. Była to świetna opcja noclegowa i idealna baza wypadowa do zwiedzania okolicy.
Tutaj zobacz ten niedrogi, a bardzo fajny apartament w Hiszpanii.
13. Wycieczki, atrakcje, sporty wodne
Wykupowanie atrakcji, sportów wodnych, wycieczek w hotelach lub na głównych szlakach turystycznych.
Ten błąd też mieliśmy okazję popełnić kilka razy. Największym chyba było wykupienie wycieczki po wyspie Rodos, od organizatora całego wyjazdu. Objechaliśmy całą wyspę Rodos i było fajnie, muszę przyznać.
Na drugi dzień chcieliśmy jeszcze zamówić rejs na wyspę Simi, ale na szczęście przeszliśmy się na spacer niedaleko portu i znaleźliśmy taką samą wycieczkę za połowę tej kwoty. Wycieczka objazdowa po Rodos, którą mieliśmy dzień wcześniej, też była mniej więcej o połowę tańsza.
Podobnie może być z wykupowaniem sportów wodnych czy innych wycieczek. Szukając w najbardziej turystycznych miejscach, cena będzie pewnie wyższa, niż znajdując stoisko czy biuro nieco dalej od głównego szlaku turystycznego.
Dlatego warto rozejrzeć się za biletami na atrakcje, nieco poza główne szlaki turystyczne, bo to na pewno pozwoli podróżować taniej.
Bilety lotnicze – podróżuj tanio kupując tanie loty
Aby podróżować tanio, należy chyba zacząć od kupowania tanich lotów lub ogólnie transportu. Aby móc to zrobić jak najbardziej wydajnie, najlepiej jest mieć elastyczne daty wyjazdu.
Warto dostosować sobie urlop do kupionych biletów, a nie kupować bilety do już sztywno wyznaczonych dat. Często bilet lotniczy w odstępie kilku dni od siebie, może być dwa razy tańszy.
Warto też planować lot poza szczytem sezonu, kiedy są wakacje lub ferie. Wtedy bilety są znacznie droższe, bo o wiele więcej osób chce podróżować w tym czasie.
Mamy na blogu wpis jak szukać tanich biletów lotniczych, także zapraszamy zainteresowane osoby również do tamtego wpisu.
Natomiast dla osób, które mają już bilet lotniczy, ale jeszcze nie miały okazji podróżować samolotem, albo nie mają w tym dużego doświadczenia, zapraszamy na wpis o tym pierwszy lot samolotem i jak poruszać się na lotnisku. Znajdziesz tam porady jak bezstresowo przejść kontrolę bezpieczeństwa, jak szukać bramki czy check-in’u, a nawet jak się spakować, aby uniknąć zostawiania rzeczy na lotnisku.
Rezerwowanie hotelu z All inclusive, kiedy planowaliśmy dużo zwiedzać
Kiedy wybieraliśmy się w nasze pierwsze podróże zagraniczne, rezerwowaliśmy hotel w opcji All Inclusive, kiedy i tak planowaliśmy dużo zwiedzać.
W ten sposób sądziliśmy, że oszczędzimy, bo taka opcja wychodzi taniej niż jedzenie w barach czy restauracjach.
Jednak kiedy wyjeżdżaliśmy zwiedzać okolicę i tak praktycznie nie było nas od rana do wieczora, a i tak kończyliśmy, jedząc gdzieś poza hotelem.
Dlatego warto przemyśleć, czy się jedzie zwiedzać, czy raczej odpocząć, bo może nie zawsze warto, jest brać opcję All Inclusive.
Jeśli ktoś lubi i zwiedzanie, ale też chce troszkę odpocząć, to warto jadąc na własną rękę, można sobie zarezerwować dwa różne hotele. Jeden przeznaczony jako baza wypadowa do zwiedzania okolicy, a drugi typowo na wypoczynek. Wtedy jak najbardziej można sobie wziąć taką opcję All Inclusive.
My dopiero po jakimś czasie zaczęliśmy tak dzielić sobie podróże i jak się okazało, było nie tylko taniej, ale i fajniej. Dodatkowo jeszcze nie wiem, czy każdy będzie tak miał, ale kiedy ja zmieniam kilka razy miejsce zakwaterowania podczas podróży, to cały wyjazd wydaje mi się być dłuższy.
Kiedy w jednym hotelu po kilku dniach zaczyna się wpadać w rutynę, czas jakby przyśpiesza… 😉
Jak tanio podróżować? Unikaj prostych błędów!
Jak widać, można sporo oszczędzać na wydatkach w podróży, czyli tanio podróżować, po prostu unikając prostych błędów.
Podróżować taniej, nie w każdej sytuacji będzie się przekładało na „podróżować lepiej”, dlatego czasami świadomie warto „popełnić kilka błędów” z tej listy, aby podróż była lepsza.
Wszystko zależy od tego, jak lubisz podróżować, co lubisz robić, gdzie lubisz jeść itd.
Dlatego tę listę należy traktować luźno (a zwłaszcza niektóre jej punkty) i pamiętać, że czasami warto wydać kilka złotych więcej, ale mieć też lepsze doświadczenia, a oszczędności w podróżach należy szukać tam, gdzie nic lub niewiele zyskujemy, a wydajemy wiele więcej.
Jak taniej podróżować? Podsumowanie
Dla nas tanie podróżowanie, to dość ważny temat w ostatnim czasie, bo każdą praktycznie wolną chwilę przeznaczamy właśnie na podróże. Kiedyś jednak kiedy wyjeżdżaliśmy na urlop raz w roku, to woleliśmy wydać nieco więcej, ale mieć fajny basen, blisko do centrum czy piękny widok z okna.
Dlatego pamiętaj, żeby zawsze dostosować wyjazd do swoich potrzeb i oczekiwań. Nie warto oszczędzić 10 złotych, jeśli to pogorszy Twoje wrażenia z podróży.
Zatem nasza lista 15 błędów, których należy unikać, aby tanio podróżować, powinna być czasami traktowana wybiórczo. Tak, aby nie obniżać Twoich wrażeń z wyjazdu. 🙂
Do zobaczenia w kolejnych wpisach na naszym blogu podróżniczym. Cześć!
2 Responses
Super informacje! Dziękujemy!
Dziękujemy za miły komentarz i pozdrawiamy!