Londyn co warto zobaczyć i zwiedzić atrakcje w 2 dni?

Londyn atrakcje turystyczne co warto zobaczyć w 2 dni

Spis treści

Londyn na weekend, co warto zobaczyć i zwiedzić, nasze top 10 atrakcji

Londyn – co warto zobaczyć i co zwiedzić podczas weekendowego wypadu do stolicy Anglii, na tak zwany city break?

W tym wpisie przedstawimy Wam Londyn i jego niektóre atrakcje. Będzie to nasze top 10 ulubionych miejsc w Londynie z tych, które mieliśmy okazję odwiedzić, bo Londyn z pewnością oferuje wiele więcej, tylko może być ciężko zobaczyć wszystko w weekend.

Nasza lista Londyn top 10 to wybrane przez nas miejsca z tych, które udało nam się odwiedzić i zobaczyć. 

Londyn atrakcje turystyczne co warto zobaczyć i zwiedzić w Londynie

Londyn jest ogromnym miastem, liczy ponad 8 milionów mieszkańców, dlatego w weekend nie da się zobaczyć wszystkiego, co ta metropolia ma do zaoferowania.
W 2 – 3 dni jednak spokojnie można zwiedzić wszystkie punkty z naszej listy i to bez strasznego pośpiechu. Jeśli nie uda wam się zwiedzić wszystkich punktów z naszego top 10, to polecamy odwiedzić, chociaż część z nich. 

Londyn atrakcje:

Big Ben, Westminster Abbey, Palace of Westminster

To, co trzeba zobaczyć w Londynie i co wielu osobom chyba przyjdzie pierwsze na myśl, jeśli chodzi o zwiedzanie Londynu, to oczywiście Big Ben.
My wraz z Big Benem do jednego punktu na naszej liście dopisujemy jeszcze Westminster Abbey, Palace of Westminster i Westminster Bridge.

Atrakcje Londynu Big Ben i Pałac Westminsterski

Wszystkie te miejsca znajdują się praktycznie jedno obok drugiego, także bez większego wysiłku wyruszając na zobaczenie najpopularniejszego zegara w Londynie, możecie od razu zobaczyć Opactwo Westminsterskie, gdzie koronowani i chowani są królowie Anglii i Wielkiej Brytanii, no i Pałac Westminsterski, który jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin i Izby Lordów.

Westminster Bridge jest najstarszą konstrukcją mostową w Londynie. Wszystkie te miejsca znajdziecie zaledwie o 2 minuty drogi od siebie.

Atrakcje Londynu Big Ben w remoncie
Co warto zobaczyć i zwiedzić w Londynie - Westminster Abbey

Pałac Buckingham

Oczywiście będąc w Londynie, nie można pominąć zobaczenia siedziby brytyjskiej królowej, czyli Pałac Buckingham.

Wiesz, że po wybudowaniu był on przez wiele lat rozbudowywany i obecnie mieści się w nim 600 komnat, ponad 70 łazienek i prawie 200 sypialni?

Londyn co warto zobaczyć - Pałac Buckingham

Przed pałacem znajduje się pomnik królowej Wiktorii, która była poprzednią kobietą monarchinią, przed królową Elżbietą i władała Wielką Brytanią w latach 1837 do 1901. Rzeźbę z białego marmuru stworzył Thomas Brock w 1931 roku.

Przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. W miesiącach zimowych nie odbywa się ona codziennie, dlatego warto sprawdzić sobie na rozpisce, w jaki dzień takie zmiany warty będą.

W opisie na samym dole znajdziecie link, gdzie możecie sprawdzić datę i godzinę zmiany warty.
https://changing-guard.com/dates-buckingham-palace.html

Oko Londynu – London Eye

London Eye, czy też po polsku Oko Londynu, to wielki młyn diabelski znajdujący się na południowym brzegu Tamizy, niedaleko mostu Westminster.

Koło ma wysokość 135 metrów i znajdują się na nim 32 klimatyzowane kapsuły. Pełny obrót koła trwa 30 minut. Niewielka prędkość, z jaką ten wielki młyn diabelski się obraca, pozwala na wysadzanie i zabieranie pasażerów, bez zatrzymywania go.

Oko Londynu - London Eye jedna z atrakcji stolicy Anglii

W pobliżu London Eye, wzdłuż Tamizy, znajdziecie zawsze masy turystów. Można tam zjeść pysznego hot-doga, napić się pinta piwa czy pojeździć na karuzeli. Muszę jednak ostrzec, nie jest to najtańsze miejsce w mieście, bo za hot-doga zapłaciliśmy tam 8 funtów.

Dla osób, które chciałyby zorganizować sobie wyjazd do Londynu na własną rękę, zapraszamy do wpisu – Londyn jak zorganizować wyjazd na weekend na własną rękę. Znajdują się tam wszystkie informacje potrzebne do zorganizowania udanego weekendu w Londynie, bez biura podróży.

Atrakcje Londynu wielki młyn diabelski London Eye
Londyn widok wieczorem na Oko Londynu atrakcje warte zobaczenia

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus to plac znajdujący się w Soho w dzielnicy West End w Londynie.
Na placu znajduje się piękna fontanna z figurką Erosa, ale dla mnie to miejsce jest rozpoznawalne najbardziej po znajdujących się tam LEDowych reklamach. Widziałem to miejsce i te wielkie ledowe wyświetlacze wielokrotnie w telewizji czy w filmach, dlatego też chciałem koniecznie to miejsce zobaczyć na żywo.

Wcześniej w tym miejscu znajdowały się reklamy neonowe, jednak z czasem zaczęły je wypierać wyświetlacze LED, które w 2011 roku zastąpiły całkowicie wcześniejsze reklamy.

Fontanna kiedyś znajdowała się nieco bardziej na środku placu, ale kiedy przebudowywano i poszerzano drogi w 1980 roku, została ona przeniesiona nieco bardziej na południowo zachodni narożnik Piccadilly Circus.

Chinatown – chińska dzielnica

Chińska dzielnica w Londynie jest warta odwiedzenia, nie tylko ze względu na to jak różni się od innych części miasta. Jeśli ktoś się spodziewa ogromnej dzielnicy chińskiej niczym z filmu z 86 roku “Wielka draka w chińskiej dzielnicy”, to pewnie się rozczaruje, bo Chinatown w Londynie nie jest aż tak duże jak to amerykańskie.

Mimo to warto oczywiście zobaczyć to miejsce, a tam między innymi bramę chińskiej dzielnicy, sklepy i te wszystkie chińskie napisy i ozdoby. 

londyn chinatown chinska dzielnica Londyn co warto zobaczyć

Jednak dla mnie co jeszcze jest warte odwiedzenia w Chinatown, to jedzenie. W jednej z tamtejszych restauracji, której nazwy niestety nie pamiętam, jadłem najlepszą jak dotąd chińszczyznę w moim życiu. Co ciekawe w restauracji byliśmy jedynymi nieazjatyckiego pochodzenia gośćmi.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jest jednym z trzech dużych muzeów znajdujących się na tej samej ulicy.

Jest to bardzo duże muzeum, na którego zwiedzanie warto przeznaczyć co najmniej 3 godziny. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jest według różnych zestawień 10-tym – 12-tym najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Dlatego możecie raczej spodziewać się tam sporo ludzi.

Wstęp do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jest całkowicie darmowy, a jedynie kiedy odbywają się jakieś wydarzenia i wystawy, to mogę pojawić się jakieś opłaty. W muzeum znajdują się jedynie skrzynki na dobrowolne datki na utrzymanie muzeum.

W środku znajduje się około 80 milionów eksponatów w 5 różnych kategoriach tematycznych. Nie będę tutaj ich omawiał, bo zainteresowani znajdą wszystkie informacje na przykład w wikipedii.

Tower Bridge

Tower Bridge – jest jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Londynie. Został wybudowany niedaleko Tower of London, a prace nad nim zakończyły się w 1894 roku.

Jest to most zwodzony, pod którym mogą przepływać statki oceaniczne. Na moście znajdziecie zazwyczaj setki turystów, jak zresztą w większości turystycznych miejsc w tym mieście. Londyn w końcu po Bangkoku jest najczęściej odwiedzanym miastem na świecie.

Londyn Tower Bridge jedna z bardziej rozpoznawalnych atrakcji Londynu

Charakterystycznym elementem Tower Bridge są dwie wieże połączone na górze dwoma pomostami.

Zanim mechanizm służący do podnoszenia mostu zmieniono na elektryczny, znajdował się tam mechanizm napędzany parowo. Most od początku istnienia był uznawany za arcydzieło ówczesnej architektury.

Hyde Park w Londynie

Hyde Park, to jeden z Londyńskich parków. Dla osób chcących nieco odpocząć od zgiełku wielkiego miasta jest możliwość wybrania się do nieco spokojniejszego miejsca pełnego zieleni.

W Hyde Parku odbywają się od czasu do czasu duże koncerty, ale na co dzień jest to spokojne miejsce, gdzie można pospacerować, usiąść i odpocząć na leżaku lub ławce albo zjeść w barach i restauracjach, które znajdują się na terenie parku. Można tam też oczywiście jak na Anglię przystało napić się zimnego pinta.

Londyn Hyde Park - co warto zobaczyć i zwiedzić będąc w Londynie w 2 dni

Mniej więcej na środku parku znajduje się duże jezioro czy może zalew. Można tam wynająć rower wodny lub wykupić rejs łodzią.

Trafalgar Square

Trafalgar Square jest kolejnym popularnym miejscem w Londynie. Plac Trafalgar Square upamiętnia zwycięską batalię, brytyjskiej Royal Navy w morskiej bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku.

Na środku placu znajduje się 55-metrowa Kolumna Nelsona, wokół której są 4 ogromne odlane z brązu lwy.

Londyn Trafalgar Square - atrakcje Londynu w weekend

Plac zdobią jeszcze dwie piękne fontanny, a na jego północnej stronie znajdziecie National Gallery, czyli galerię sztuki w Londynie.

Harrods – luksusowe centrum handlowe

Dla osób lubiących zakupy zdecydowanie interesującym punktem zwiedzania Londynu będzie luksusowe centrum handlowe Harrods. Osobiście nie przepadam za zakupami, ale do tego centrum wybrałem się z ciekawości. 

Jest to idealne miejsce, w którym można zobaczyć bogactwo i przepych niektórych grup społecznych.
W Harrods znajdziecie wiele dóbr luksusowych i prawie wszystkie popularne i drogie marki. Można tam też znaleźć produkty w finansowym zasięgu zwykłych śmiertelników, dostępnych także w zwykłych centrach handlowych, ale można tam trafić też na przykład na kapcie za 500 funtów.

Londyn Harrods luksusowe centrum handlowe - atrakcje które trzeba zobaczyć w Londynie

Przy wejściu do tego centrum handlowego stoją elegancko ubrani odźwierni, a w środku znajduje się wiele pięknych pomieszczeń, różniących się od tych spotykanych w odwiedzanych przez nas na co dzień centrach handlowych.

Harrods obecnie znajduje się w rękach Qatar Investment Authority powiązanej z katarską rodziną królewską. Został przez nią zakupiony za 1,5 miliarda funtów brytyjskich.

Hotel w Londynie — świetna baza wypadowa na zwiedzanie miasta

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zatrzymać się w Londynie, aby mieć dobry dostęp do atrakcji, ale aby też był niedaleko dworca autobusowego i kolejowego?

My zatrzymaliśmy się w Hotelu Wellington Hotel by Blue Orchid, który znajduje się o kilkanaście minut drogi na pieszo od Big Bena. W pobliżu są sklepy i stacja metra, także hotel posiada wszystko, co potrzeba.

Jedyne co niepokojącego zauważyłem, to jego cena wzrosła sporo od czasu kiedy tam się zatrzymywaliśmy. Jest to bardzo ładny hotel, ale jeśli szukasz bardziej budżetowej opcji zwiedzenia Londynu, to zobacz pozostałe opcje, jakie oferuje to miasto. Znajdziesz je tutaj.

Hotel w centrum Londynu

Atrakcje turystyczne Londynu które warto zobaczyć

Londyn to piękne miasto z niepowtarzalnym klimatem i masą atrakcji. Mam jedną koleżankę, która miała okazję tam mieszkać i mówi, że Londyn do odwiedzenia i zwiedzania to cudowne miasto. Mieszkanie tam… to już troszkę inna historia. No ale dzisiaj mowa o atrakcjach Londynu dla osób go zwiedzających, a nie o tym jak tam się mieszka 😛

Z pewnością wymienione tutaj przez nas atrakcje Londynu to nie wszystkie ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić. Lista ta powstałą z miejsc, które my odwiedziliśmy podczas naszego kilkudniowego city break w Londynie.

Jeśli ktoś szuka informacji jak zorganizować wyjazd do Londynu na własną rękę, to zapraszamy na wpis, gdzie opisujemy wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby zorganizować sobie kilkudniowy city break w Londynie bez korzystania z pomocy biur podróży.

Dla osób, które zamiast czytać, wolą pooglądać informacje, na temat co warto odwiedzić w Londynie, zapraszam na nasz film, który powstał na nasz podróżniczy kanał YouTube. Znajdziecie go poniżej:

Londyn co warto zobaczyć – atrakcje w formie wideo

Adapter do prądu w Wielkiej Brytanii (5 w 1)

Pamiętaj, że w Londynie (i całej Wielkiej Brytanii) są inne wtyczki do prądu, więc zabierz ze sobą przejściówką. My polecamy naszą ulubioną przejściówkę, która zastępuje nawet 5 takich urządzeń. 

Ten adapter do prądu na Wyspach Brytyjskich posiada 3 wyjścia USA i jedno wyjście USB typu C. Dzięki czemu można ładować kilka urządzeń jednocześnie. Jedno urządzenie, a dla nas zastępuje kilka takich adapterów i dzięki niemu ładujemy wszystkie nasze sprzęty w jednym miejscu.

„Jestem Partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.”

To na dzisiaj byłoby tyle. Dziękuję jeśli udało Ci się dotrzeć aż do samego końca. Oczywiście zapraszam na pozostałe wpisy, nie tylko o Londynie, ale o podróżach po całym świecie.

Cześć.

10 odpowiedzi

  1. Londyn to miasto niezliczonych atrakcji, a zwiedzanie go zimą jest jeszcze piękniejsze. Moje ulubione miejsca to zdecydowanie Shard i Sky Garden.

  2. Fajnie artykuł! Dorzuciłbym do tego wszystkiego tylko Camden. Pierwsza dzielnica, która musiałem odwiedzić przy pierwszej wizycie Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *