Odwołany lub opóźniony lot, overbooking, Twoje prawa !

Spis treści

Problemy na lotnisku, co robić?

Sezon wakacyjny już za pasem. Polacy coraz chętniej wybierają dalsze i bardziej egzotyczne kierunki urlopowe, a najczęściej wybieranym rodzajem transportu będzie samolot.
Lotniska są przepełnione podekscytowanymi turystami, podróżnikami, którzy z wypiekami na twarzach wyczekują tej wyjątkowej chwili i wypatrują napisu “boarding on time”.
Co, jednak jeśli napis się nie pojawia? Co jeśli nie wpuszczą Cię do samolotu, odwołają lot i co to w ogóle jest overbooking?

Dziś o tym, jakie są Twoje prawa w przypadku odwołania lotu, opóźnionego lotu, oraz overbookingu?
Poznaj swoje prawa i dowiedz się gdzie można szybko, łatwo i przyjemnie ubiegać się o należne odszkodowanie.

Odwołany lub opóźniony lot

Samolot czy auto? Najpopularniejszy i najbezpieczniejszy środek transportu

Wielu z nas wciąż wybiera auto, nawet jeśli ma do pokonania tysiące kilometrów.
Boimy się, przeraża nas wizja zamknięcia w metalowej puszcze, kilka kilometrów nad ziemną. Znam to doświadczenia, bo wiele lat mój małżonek Łukasz zmagał się z podobnym lękiem, który totalnie go paraliżował.
Ręce spocone, oddech przyspieszony. Jest wiele technik, które z pewnością pomogą Ci pokonać lęk, jeśli oczywiście takowy posiadasz, ja dziś przedstawię Ci tę nieco bardziej racjonalną stronę i wyłożę argumenty, które być może pomogą Ci przełamać strach i następnym razem na wakacje polecisz samolotem, oszczędzając swój cenny czas.

Odszkodowanie za odwołany lot

Samolot najbezpieczniejszym środkiem transportu

Zacznijmy od tego, że samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu jeśli chodzi o ilość wypadków i ofiar śmiertelnych.

W ostatnim dziesięcioleciu, na całym świecie doszło do około 39 śmiertelnych wypadków lotniczych, które miały miejsce w różnych fazach lotu. Warto zaznaczyć, że 2023 rok był jednym z najbezpieczniejszych lat w historii lotnictwa, gdzie zarejestrowano jedynie jeden śmiertelny wypadek w lotnictwie komercyjnym​ (Airbus)​.

Dla porównania w samej Polsce w 2023 roku odnotowano 20,936 wypadków drogowych i 1,893 ofiary śmiertelne.

(O tym jak szukać tanich biletów lotniczych, przeczytasz we wpisie: JAK KUPIĆ TANIE BILETY LOTNICZE?).

Odszkodowanie za opóźniony lot? Kiedy się należy?

Lecisz na swoje wymarzone wakacje samolotem. Oczywiście zawsze wyruszamy z myślą, że wszystko pójdzie gładko, pięknie i bezproblemowo, jednak, co jeśli będzie inaczej?
Warto znać swoje wszystkie prawa i obowiązki, tak żeby w razie jakichkolwiek problemów, wiedzieć, jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji.

Zacznijmy od sytuacji, w której Twój lot został opóźniony. W przypadku jakichkolwiek zakłóceń lotu, które nie są wynikiem jakichś nadzwyczajnych i niezależnych od linii okoliczności, możesz otrzymać odszkodowanie od tychże linii lotniczych sięgające do 600 euro za osobę.

Wysokość Twojego odszkodowania będzie zależna od długości trasy oraz miejsca docelowego.
Odszkodowanie za opóźniony lot dostaniesz wtedy, kiedy przesunięcie czasu wylotu jest spowodowane problemami operacyjnymi, technicznymi czy logistycznymi, powstałymi po stronie linii lotniczej.

Odszkodowanie za opóźniony lot

Odszkodowanie za odwołany lot, kiedy się należy?

Kolejną sytuacją, w której masz prawo ubiegać się o odszkodowanie, będzie moment, w którym Twój lot został odwołany.
Wysokość kwoty, jaką możesz otrzymać od linii lotniczych, będzie również uzależniona od miejsca docelowego Twojej podróży oraz od długości lotu.
Przykładowo przy locie wewnątrz UE, przy trasie większej niż 1500 km możesz otrzymać 400 euro odszkodowania.

Odszkodowanie za odwołany lot możesz otrzymać ponownie, jeśli zaistniała sytuacja nie jest sytuacją nadzwyczajną i zależy całkowicie od problemów leżących po stronie linii lotniczych.
Dodatkowo możesz ubiegać się o odszkodowanie w momencie, w którym linia lotnicza poinformowała Cię o odwołaniu lotu mniej niż na 14 dni przed planowaną datą wylotu.

Tutaj przeczytasz więcej informacji o odszkodowaniach za lot.

Overbooking, co to jest i jak dostać odszkodowanie?

Overbooking, będzie przesłanką do tego, aby ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych. Co to w ogóle jest overbooking?

Overbooking pozwala liniom lotniczym zminimalizować koszty podróży. Ta niekorzystna dla pasażerów praktyka jest najczęściej stosowana przez najtańsze linie lotnicze.
Mówiąc najprościej, linie lotnicze liczą na to, że część klientów, którzy opłacili bilet, nie stawią się na lotnisku i jakoś to będzie. Chcąc uniknąć sytuacji, w której w samolocie będą puste miejsca, sprzedają większą ilość biletów niż dostępnych miejsc, na dany lot.
W sytuacji kiedy na lotnisku pojawią się wszyscy, części z pasażerów może być zabronione wejście na pokład samolotu.

Najśmieszniejsze jest to, że to wszystko jest legalne i kupując bilet, zawierasz umowę z przewoźnikiem, w której istnieje zapis o overbookingu.
W przypadku overbookingu linia lotnicza może zaoferować Ci voucher na inny lot, wyszukać Ci lot w innym terminie, np. na dzień kolejny (w takich przypadku mają również obowiązek zapewnić Ci nocleg).
Jednak pamiętaj, że jeśli dobrowolnie oddasz swoje miejsce i zrezygnujesz z lotu, tracisz tym samym prawo do ubiegania się o odszkodowanie.

Overbooking co to znaczy? Odszkodowanie za overbooking

Odwołany lub opóźniony lot, overbooking gdzie szukać pomocy?

Wpis powstał we współpracy z portalem Aircashback.com.
Portal pomaga pasażerom w dochodzeniu odszkodowań od linii lotniczych.
Od 2013 roku działają na rynku i pomogli już tysiącom klientów, którzy dzięki pomocy otrzymali odszkodowanie na odwołany lub opóźniony lot.

Na stronie znajdziesz mnóstwo praktycznych informacji o tym kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie za lot, o wysokości odszkodować, wszystkie Twoje prawa, oraz bardzo przydatny i ciekawy poradnik.
W poradniku niezwykle ciekawe artykuły i informacje np. o tym jak bezpiecznie przewozić leki, o tym dlaczego w samolocie powinno się włączać tryb samolotowy, oraz rekordowe odszkodowania popularnych linii lotniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *