Paryż, 13 atrakcji, które zachwycają cały świat!

Paryż atrakcje miasta i co warto zobaczyć?

Spis treści

Paryż atrakcje turystyczne, co zobaczyć w weekend?

Paryż atrakcje turystyczne, które zdecydowanie trzeba zobaczyć, będąc pierwszy raz w Paryżu. Nasza lista to 13 atrakcji i miejsc, za jakie pokochaliśmy Paryż.

Jest to lista naszych top atrakcji, ale jeśli masz nieco więcej czasu, to Paryż oferuje zdecydowanie więcej. 

Paryż wręcz oferuje tak wiele atrakcji, że na zobaczenie większości z nich w kilka dni, po prostu nie ma szans. Najchętniej zostalibyśmy tam miesiąc, aby na spokojnie móc wszystko sobie pozwiedzać i jeszcze pożyć troszkę klimatem tego miasta. Chociaż pewnie i miesiąc, to byłoby mało, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca w Paryżu.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak budżetowo można taki wyjazd zorganizować, to koniecznie zobacz nasz wpis na tym blogu podróżniczym, Paryż, jak zorganizować wyjazd na weekend.

Paryż atrakcje miasta i co zobaczyć i zwiedzić, odwiedzając na weekend?

Dla osób lubiących treści w formie wideo, mamy oczywiście też film o najciekawszych atrakcjach Paryża na 2-3 dni. Zapraszamy:

Paryż atrakcje, czyli co zobaczyć w mieście zakochanych:

Bazylika Najświętszego Serca Sacré-Cœur w Paryżu

Bazylika Najświętszego Serca to bardzo ciekawe miejsce na mapie miejsc wartych odwiedzenia w Paryżu, ale z tego miejsca warto też zobaczyć piękny widok na miasto, który sam w sobie jest ciekawą atrakcją. Stając tyłem do bazyliki, można podziwiać naprawdę przepiękny widok na Paryż.

Bazylika powstała w 1914 roku, za sprawą dwóch francuskich przemysłowców, którzy po wybuchu wojny francusko-pruskiej w 1870 roku, obiecali, że jeśli zobaczą jeszcze Paryż po wojnie, takim jak przed wojną, to wybudują bazylikę ku czci Serca Jezusowego.

Bazylika wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre w 18. dzielnicy Paryża.

Atrakcje Paryża Bazylika Sacré-Cœur którą warto odwiedzić

Łuk Triumfalny w Paryżu

Nie można oczywiście pominąć tak znanej atrakcji Paryża, jak łuk triumfalny. Ten monumentalny pomnik, stojący na placu Charles-de-Gaulle, został wybudowany w XIX wieku, dla uczczenia walczących i poległych za Francję, podczas rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
Są na nim nazwiska generałów i marszałków, a wśród nich nazwiska 7 Polaków.

Łuk triumfalny w Paryżu ma prawie 50 metrów wysokości i aby wejść na samą górę, trzeba pokonać 284 schody.

To właśnie w drodze na Łuk Triumfalny okradli nas kieszonkowcy w metrze. Poważnie. Wyciągnęli mi portfel z przedniej kieszeni tak, że nawet nic nie poczułem. Kiedy się zorientowałem, drzwi metra się zamknęły i… 
Na szczęście w portfelu było tylko 10 euro, a po opróżnieniu go z gotówki, kieszonkowiec rzucił portfel na podłogę, dzięki czemu odzyskaliśmy wszystkie dokumenty i karty.

Największe muzeum sztuki na świecie – paryski Luwr

Paryski Luwr to jedno z największych i najczęściej odwiedzane muzeum sztuki na świecie.
Kompleks budynków Luwru wynosi ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych.

Znajduje się tam ponad 350 tysięcy dzieł sztuki, a wśród nich takie dzieła jak Mona Lisa Leonarda Da Vinci, czy Wenus z Milo.

Muzeum w Luwrze zostało otwarte 10 sierpnia 1793 roku i miało wtedy w posiadaniu 537 obrazów.

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych katedr na świecie, czyli Katedra Notre-Dame, która była budowana przez ponad 180 lat!

15 kwietnia 2019 doszło do dużego pożaru w katedrze, a w jego konsekwencji do bardzo dużych zniszczeń, między innymi zawalenia dachu, części sklepień i iglicy katedry.

Wiele osób może kojarzyć to miejsce też z animowanego filmu Disneya „Dzwonnik z Notre Dame”, który powstał na podstawie książki Wiktora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”.

Avenue des Champs-Élysées „aleja Pól Elizejskich” – główna ulica Paryża

Pola Elizejskie to aleja Paryża, łącząca plac „de la Concorde” z placem „Charles-de-Gaulle”, na którym znajduje się łuk triumfalny.

Pola Elizejskie to wiele teatrów, kin, restauracji i ekskluzywnych sklepów. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez wielu turystów.

Wieża Eiffla – chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja Paryża

Na naszej liście nie mogło zabraknąć ikony Paryża, czyli wieży Eiffla. Budowla ta jest najwyższa w Paryżu, a w momencie jej wybudowania, była najwyższą budowlą na świecie.

Wieża powstała specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku i miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej oraz być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i technicznej Francji.

Wieża miała być rozebrana po 20 latach, Gustave’a Eiffel, nie chciał jednak do tego dopuścić i założył na wieży laboratorium aerodynamiczne. Dopiero jednak po udanym eksperymencie z telegrafem bez drutu, odstąpiono od jej demontażu.
Na chwilę przed rozpoczęciem I światowej, wieża zapewniała Paryżowi kontakt z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami. Do tej pory używano gołębi pocztowych.

Jeśli planujesz wjechać na wieżę Eiffla, to aby ominąć kolejki, warto zamówić bilet online. Trzeba jednak mieć na uwadze, że może przytrafić się coś, co właśnie przytrafiło się nam i przez co mieliśmy spory dylemat czy wjeżdżać na górę, czy nie.

Mianowicie, tego dnia były bardzo niskie chmury, co nie uniemożliwiało wjazdu, ale nie widzielibyśmy nic poza mgłą. Decyzja zapadła taka, aby sobie odpuścić, bo wydamy ponad 50 euro, a zobaczymy tylko mgłę… Dlatego wjazd na wieżę Eiffla musimy zostawić na naszą kolejną wizytę w Paryżu.

Wieża Eiffla Paryż atrakcje miasta i co warto zobaczyć w mieście zakochanych?

Place de la Concorde – najpopularniejszy plac w Paryżu

Plac zbudowano w latach 1755-1775 i miał po drodze kilka nazw. Na placu była kiedyś ustawiona gilotyna, która pozbawiła życia ponad 1300 osób.

Na środku placu ustawiony jest egipski obelisk, ważący ponad 230 ton. Został on podarowany przez wice króla Egiptu. Obelisk liczy sobie ponad 3300 lat.

Ogród Luksemburski w Paryżu

Ogród Luksemburski powstał około 1630 roku, na życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku IV. Znajduje się tam też pałac luksemburski.
Jedną z większych atrakcji tam jest Fontanna Medyceuszy.

Park jest głównym miejscem wypoczynku i rekreacji na lewym brzegu Sekwany.

Jest tam też rozrywka dla dzieci. Aby się nie nudziły, można wypożyczyć drewnianą łódkę, którą można puszczać na niewielkim akwenie wodnym.

Co można robić w ogrodzie luksemburskim?

Panteon w Paryżu

Panteon w Paryżu został wybudowany pod koniec XVIII wieku, jako kościół, pod wezwaniem Świętej Genowefy. Od 1885 roku pełni rolę mauzoleum wybitnych Francuzów.

W Panteonie znajdują się grobowce wielu wybitnych osób, a wśród nich Marii Skłodowskiej-Curie.

Moulin Rouge – paryskie show znane na całym świecie

Jeśli chcesz zobaczyć tak popularne i znane chyba na całym świecie show, no i masz 118 euro na bilet za osobę, to myślę, że musi to być na pewno super przeżycie. My niestety w momencie, kiedy odwiedzaliśmy Paryż, nie mogliśmy sobie na to pozwolić, ale kiedyś na pewno będziemy chcieli tam wrócić i na takie show w Moulin Rouge się wybrać.

Jeśli planujesz odwiedzenie Moulin Rouge, to pamiętaj, że cena nie zawiera obiadu, a jedynie napoje. Zrób też rezerwację online, bo jak można zobaczyć na ich stronie, bilety są często wyprzedane.

Moulin Rouge ciekawa atrakcja w Paryżu

Moulin Rouge zostało otwarte 6 października 1889. Znajduje się w dzielnicy czerwonych latarni, gdzie jest też bardzo dużo sklepów z akcesoriami… wiadomo, jakimi 😀
Na przestrzeni lat Moulin Rouge stało się słynne z wykonywanego tam kankana.

Dzielnica artystyczna Paryża – plac Tertre

Paryż ma swoją dzielnicę, która skupia artystów. Mieszkali tam i tworzyli naprawdę znani na całym świecie artyści, między innymi tacy jak Pablo Picasso, Salvador Dali czy Vincent van Gogh.

Dzisiaj głównym punktem dzielnicy artystycznej jest plac Tertre, na który udało nam się trafić, dopiero ostatniego dnia naszych przygód w Paryżu.

Na tym placu znajdziesz wielu artystów, malarzy czy rysowników. Miejsce ma świetny klimat. Warto pospacerować tymi uliczkami albo usiąść na kawę i chłonąć klimat tego miejsca.

Ogrody Tuileries w Paryżu – Jardin des Tuileries

Ogrody Tuileries to jedno z piękniejszych miejsc w Paryżu. Łączą one Luwr z Place de la Concorde. My mieliśmy okazję spacerować nimi w drodze do Luwru.

W ogrodach można podziwiać piękne posągi, odpocząć i chwilę podładować baterie, przed dalszym zwiedzaniem miasta. Można też napić się na przykład kawy, w jednej z kawiarenek na świeżym powietrzu. Latem jest tam też karuzela.

Katakumby w Paryżu

Paryż oferuje jeszcze naprawdę wiele atrakcji. Jedną z nich, nad którą ubolewam, że nie zdążyliśmy jej odwiedzić, są Katakumby.
Jest to podziemna sieć korytarzy, która jest pozostałością po kamieniołomach, z których już za czasów cesarstwa rzymskiego, wydobywano wapień.

W 1786 roku, z powodów sanitarnych, król Ludwik XVI zlecił przenoszenie tam zwłok, z paryskiego cmentarza. Miało to zapobiec rozprzestrzenianiu epidemii dżumy, w przeludnionym mieście.

Obecnie część katakumb dostępna jest dla turystów.

Paryż katakumby pod miastem, których część jest dostępna dla turystó∑

Paryż co zobaczyć? Atrakcje miasta na 2/3-dniowy wyjazd – podsumowanie

Paryż na weekend. Jakie jeszcze atrakcje Paryża są warte zobaczenia, wybierając się tam na 2-3 dni?
Koniecznie napisz w komentarzu, czego na tej liście zabrakło, a postaramy się tam wybrać i to pokazać, podczas naszej kolejnej wyprawy do Paryża.

Paryż ma tak dużo atrakcji i pięknych miejsc, które warto zobaczyć, że trzeba by było naprawdę sporo czasu, aby dokładniej poznać to miasto.
Do wielu ciekawych miejsc trafialiśmy, po prostu spacerując po mieście lub idąc z jednej atrakcji do kolejnej. Dlatego też warto po Paryżu nieco pospacerować. Zwłaszcza jeśli kolejna atrakcja na Twojej liście miejsc do zobaczenia w Paryżu jest niedaleko. Czasami, zamiast podjeżdżać dwa przystanki metrem, postanawialiśmy po prostu się przejść i przeważnie po drodze trafialiśmy na coś ciekawego.

Paryż to masa historii i miejsc, gdzie przewijało się wiele znanych osób. Artystów czy polityków. Dzień przed naszą wizytą pod Łukiem Triumfalnym był prezydent Francji (wiem, bo w hotelu był włączony telewizor i przez chwilę go tam nawet widziałem).

Koniecznie zobacz też wpis, co robić w Paryżu. Tam mówimy o 11 rzeczach, które warto zrobić, będąc w Paryżu, a nie wszystkie są aż tak oczywiste.

Paryż atrakcje i co zobaczyć będąc w mieście na weekend?

Oto nasza lista atrakcji Paryża do zobaczenia w weekend lub podczas 2-3 dniowej wycieczki. 
Jeśli uważasz, że coś powinno jeszcze się znaleźć na tej liście, to prosimy, daj znać w komentarzu.

Natalia na swoim blogu (mojlifestyle.blog) ma też wpis o modzie, zatytułowany paryski styl. Jeśli taka tematyka Cię interesuje, to oczywiście zapraszamy.

Dla osób, które są zainteresowane Paryżem, zapraszamy na pierwszy odcinek z naszej serii vlogów z tego miasta. Film znajduje się poniżej:

8 odpowiedzi

  1. Nie daliśmy rady zerknąć na wszystkie te atrakcje ale mieliśmy tylko 24 godziny czasu. Choć przez dobę można sporo zobaczyć w Paryżu.

    Poczyniłem krótki film, co można zrobić w Paryżu będąc tylko chwilę. Może stanie się dobrą inspiracją dla tych, co planują lub miłym wspomnieniem dla tych, którzy już w Paryżu byli.

    Link do filmu: https://youtu.be/zPSuCW6M0

    Pozdrawiam!

  2. Super zdjęcia i przydatne informacje. Mogę wiedzieć w którym miesiącu byliście ? Po strojach sądzę, że było zimno ale pogoda wydaje się być przepiękna 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *