Co się znalazło w moim plecaku foto – wideo na podróże w 2021 roku?
Mój plecak na podróże z założenia powinien być nie tylko wyposażony w sprzęt który ułatwi mi nagrywanie fajnych filmów na nasz podróżniczy kanał YouTube i robienie pięknych zdjęć na bloga. Plecak musi być także wygodny, nie za duży i nie za ciężki.
Z tym plecakiem mam w planach przemierzać spore odległości zwiedzając nowe miejsca każdego dnia. Dlatego sprzęt w który został wyposażony nie tylko nagrywa fajnej jakości wideo, czy robi ładne zdjęcia, ale jest także w miarę możliwości lekki i mobilny.
Plecak fotograficzny LowePro Protactic 350AW II
Zacznę od plecaka, bo bardzo ważne jest, aby transportowany sprzęt fotograficzny i wideo, który zazwyczaj nie jest tani, był w miarę możliwości jak najbardziej bezpieczny w transporcie.
Kiedyś nosiłem wszystko w zwykłym plecaku. Czułem się jak bym nosił tam surowe jajka, bo na każdym kroku musiałem uważać, czy plecak w nic nie uderzy, czy zbyt mocno nie szarpnę plecakiem itp.
Sprzęt był odgrodzony od siebie tylko przegródkami z cienkiego materiału, co praktycznie w ogóle nie zabezpieczało często bardzo delikatnych urządzeń.
Po jakimś czasie miałem dość takiego podróżowania i postanowiłem zainwestować w plecak fotograficzny z prawdziwego zdarzenia.
Po poczytaniu wielu opinii i obejrzeniu sporej dawki recenzji na YouTube, padło na plecak LowePro Protactic 350AW II.
Plecak wykonany jest z usztywnianego materiału, przegródki wewnątrz plecaka można dowolnie organizować, a całość sprzętu w środku wydaje się być bardzo bezpieczna.
Aktualną cenę plecaka znajdziesz tutaj: LowePro Protactic 350AW II
Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat plecaka, to zapraszam na recenzję którą nagrałem na YouTube:
Aparat fotograficzny Panasonic Lumix GH5
Można powiedzieć, że sercem całego plecaka jest aparat fotograficzny Panasonic Lumix GH5. Robi on nie tylko ładne zdjęcia, ale też, a może przede wszystkim nagrywać bardzo dobrej jakości wideo.
Lumix GH5 ma możliwość nagrywania w 4K w 60 klatkach na sekundę a w Full HD nawet w 180 klatkach na sekundę. Ma też opcję nagrywania w 10 bitach kolorów, posiada 2 sloty na karty SD, a matryca posiada stabilizację obrazu. Wszystko to udało się zamknąć w tak małej obudowie, dzięki matrycy mikro 4/3.
Mały rozmiar matrycy ma też swoje minusy, bo matryca mikro 4/3 będzie zdecydowanie gorzej wypadać w otoczeniu z małą ilością światła. Matryce z pełną klatką poradzą sobie tutaj zdecydowanie lepiej. No ale coś za coś.
Aktualna cena aparatu Panasonic Lumix GH5
Obiektywy do Panasonic Lumix GH5
Do mojego Lumixa GH5 mam 2 obiektywy. Jeden to kitowy 10mm – 60mm, który na matrycy mikro 4/3 będzie miał właściwości jak obiektyw 20mm – 120mm na matrycy z pełną klatką. Bardzo uniwersalny obiektyw, który jednak niestety nie jest bardzo jasnym obiektywem, dlatego uzyskanie rozmycia tła będzie bardzo trudne do uzyskania na tym obiektywie.
Drugi obiektyw w moim zestawie podróżnika, to Panasonic 25mm f1.7. Ten obiektyw posiada dość niski parametr fi, co oznacza, że przepuszcza do matrycy sporo światła. Można więc łatwo uzyskać efekt rozmycia tła. Fajnie zatem się sprawdza zarówno w fotografii jak i w wideo.
Link do aktualnej ceny obiektywu Panasonic Lumix 25mm f1.7
DJI Ronin SC do stabilizacji obrazu w ruchu
Panasonic Lumix GH5 ma wbudowaną stabilizację obrazu i można nim nagrywać naprawdę fajne i stabilne wideo z ręki. Jednak w przypadku kiedy chcę uzyskać stabilny obraz podczas poruszania się – chodzenia z aparatem, potrzebna już jest dodatkowa stabilizacja.
Tutaj z pomocą przychodzi gimbal DJI Ronin SC, dzięki któremu nagrania z mojego Lumixa są przeniesione na wyższy poziom.
DJI Ronin SC to jeden z mniejszych elektrycznych gimbali na rynku, dlatego idealnie sprawdzi się w podróży. Waży mniej i po rozłożeniu zmieści się do mojego plecaka LowePro Protactic 350AW II.
Na rynku jest oczywiście wiele innych myślę, że pewnie równie dobrych, a czasami nawet mniejszych gimbali. Jednak ja mam już kilka sprzętów of firmy DJI i chyba mam już zaufanie do ich sprzętów. Dlatego u mnie właśnie padło na model Ronin SC.
Aktualna cena gimbala DJI Ronin SC
Dron DJI Mavic Mini
Dron DJI Mavic Mini ze względu na swoje rozmiary jest idealnym dronem na podróże. No może przydał by się upgrade do wersji Mavic Mini 2, ale nowe sprzęty wychodzą tak często, że szybko bym poszedł z przysłowiowymi torbami, jak bym chciał każdy sprzęt upgrade’ować, jak tylko pojawia się na rynku nowa wersja. Poza tym Mavic Mini 2 ma większy kontroler, co mogło by spowodować problemy z pomieszczeniem wszystkiego do mojego modelu plecaka w takiej konfiguracji jak to ma miejsce teraz.
O dronie DJI Mavic Mini nagrałem już dwa filmy na kanał YouTube, które możecie zobaczyć poniżej:
DJI Mavic Mini w wersji Fly More Combo to 3 baterie w zestawie, które pozwalają na lot do 30 minut każda. Daje to sporo czasu na nagranie pięknych ujęć każdego dnia.
Aktualna cena drona DJI Mavic Mini
Tutaj DJI Mini 2 a tutaj DJI Mini 3 Pro – można sobie porównać cenowo i zastanowić się którą wersję opłaca się wybrać najbardziej.
Mikrofon shotgun Deity D3
Kiedy potrzebne jest dobrej jakości audio, to nie ma co liczyć na wbudowany w aparat lub kamerę mikrofon.
Jeśli nagrywam aparatem Lumix GH5 to podłączam do niego shotgun mikrofon Deity D3. Moim zdaniem jeden z lepszych mikrofonów na rynku w swojej kategorii cenowej.
Aktualna cena tego mikrofonu znajduje się tutaj: Deity D3 Mikrofon
DJI Osmo Pocket – mini kamera z gimbalem
Kolejnym niezastąpionym sprzętem w moim plecaku jest kamera DJI Osmo Pocket. Tak małych rozmiarów kamera która posiada wbudowany gimbal, czy może w tym przypadku gimbal, posiada wbudowaną kamerę… 😉
Stabilność nagrywanego obrazu tą kamerą naprawdę zachwyca. Jakość, jak na tam mały sprzęt z tak małą matrycą też jest moim zdaniem zadowalająca.
Osmo Pocket sprawdza się idealnie jako podręczna kamera, którą zawsze mam pod ręką podczas podróży. Można ją uruchomić w dosłownie kilka sekund i cieszyć się naprawdę stabilnym i gładkim wideo.
DJI Osmo Pocket może też służyć jako aparat, bo ma kilka ciekawych funkcji do tego celu stworzonych. U mnie jednak ta kamera służy tylko do nagrywania wideo. Więcej na temat DJI Osmo Pocket znajdziesz w filmach które na jej temat nagrałem na YouTube:
Aktualna cena kamery DJI Osmo Pocket
Chociaż osobiście już przesiadłem się na nowszą wersję, czyli DJI Pocket 2, którą bardziej polecam.
Mikrofon krawatowy Rode SmartLav+
Swoje miejsce w moim plecaku fotograficznym i wideo znalazł także mikrofon krawatowy Rode SmartLav+.
Nadaje się idealnie na przykład do vlogowania, po podłączeniu do kamery DJI Osmo Pocket. Mogę go też podłączyć do Panasonic Limix GH5 jeśli chcę nagrać jakiś wywiad. Aby to zrobić komfortowo, bez kupowania bezprzewodowych transmiterów do mikrofonu, w plecaku mam jeszcze kilkumetrowy kabel przedłużający do mikrofonu.
Można w ten sposób podłączyć SmartLav+ bezpośrednio do aparatu (używając jeszcze przejściówki, gdyż Rode SmartLav+ posiada wejście mini Jack z trzema pierścieniami izolującymi a do aparatu podłącza się mini Jack z dwoma pierścieniami izolującymi).
Mikrofon można też podpiąć do telefonu i za pomocą aplikacji nagrywać dźwięk na smartfona a później zsynchronizować całość z obrazem w post produkcji.
Aktualna cena mikrofonu Rode SmartLav+
Filtry ND do DJI Osmo Pocket
Każdy kto troszkę interesuje się tematyką wideo, wie, że aby filmy miały ten kinowy wygląd (z angielskiego cinematic look), trzeba je nagrywać w takich ustawieniach, aby czas naświetlania pojedynczej klatki był mniej więcej dwukrotnie wyższy niż ilość klatek na sekundę.
Jeśli materiału nie będziemy spowalniać w post produkcji (slow motion) to najlepszym wyborem będzie ustawienia kamery aby nagrywała w 24 klatkach na sekundę (jest to najczęściej wykorzystywana liczba klatek w produkcjach filmowych z Hollywood). Zatem aby uzyskać ten kinowy wygląd, czas otwarcia migawki przy 24 klatkach na sekundę powinien wynosić 1/48 sekundy. Jako, że przeważnie kamery mają tą liczbę zaokrągloną, trzeba wybrać najbliższą wartość do tej liczby. Większość kamer pozwoli ustawić szybkość migawki na 1/50 sekundy.
Aby w jasny słoneczny dzień, kamera mogła nagrywać z takimi właśnie ustawieniami, potrzebne będą filtry ND. Bez użycia filtrów obraz z kamery będzie „przepalony” czyli zbyt jasny a czasami wręcz nie będzie na nim nic widać.
W wielu kamerach jest możliwość zmniejszenia przysłony aby ograniczyć wpadanie zbyt dużej ilości światła na matrycę. Jednak DJI Osmo Pocket nie posiada możliwości sterowania przysłoną. Nawet jeśli taką możliwość Osmo Pocket by miał, to ja wolę nagrywać na maksymalnie otwartej przysłonie, bo daje to kolejny fajny efekt a mianowicie rozmyte tło za nagrywanym obiektem.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą właśnie filtry ND które ograniczą ilość wpadającego światła na matrycę.
Ja w moim plecaku mam zestaw 4 filtrów od PGY Tech a w skład wchodzi filtr ND 8, 16, 32 i 64. W zależności od natężenia światła lub ustawień w ilu klatkach na sekundę chcesz nagrywać, przydatny będzie inny filtr.
Link do aktualnej ceny filtrów ND PGY Tech
Ta sama zasada dotyczy nagrywania aparatem Panasonic Lumix GH5 (czy każdym innym oczywiście), dlatego w moim plecaku znalazł się jeszcze:
Zmienny filtr ND na obiektyw aparatu
Aby nagrywać filmy aparatem Lumix GH5, które będą miały kinowy wygląd, czyli w ustawieniach gdzie czas naświetlania klatki jest dwukrotnie wyższy niż liczba klatek na sekundę z jaką nagrywasz…
Czyli nagrywając film w 60 klatkach na sekundę czas migawki powinien być ustawiony na 1/120 sekundy.
Dodatkowo jeśli chcesz uzyskać efekt rozmytego tła za nagrywanym obiektem, to trzeba maksymalnie otworzyć przysłonę. Takie ustawienia w jasny słoneczny dzień, bez użycia filtra ND nie będą możliwe do spełnienia, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej kompozycji obrazu.
Dlatego z pomocą przychodzi zmienny filtr ND. U mnie wybór padł na filtr od firmy JJC.
Zmienne filtry ND charakteryzują się tym, że można dostosować ilość przepiszczanego do obiektywu światła. Obracając pierścień na filtrze, zmniejszamy lub zwiększamy jego przepustowość światła.
Możliwość szybkiej zmiany ustawień filtra będzie dużym plusem, kiedy warunki oświetleniowe mogą się szybko zmieniać. Na przykład kiedy niebo się zachmurzy, ilość światła gwałtownie się zmniejszy. Tak samo będzie jeśli nagrywany obiekt się porusza i przejdzie z rozświetlonej promieniami słońca łąki w na przykład cień drzew.
Wtedy wystarczy obrócić nieco pierścień na filtrze ND i dostosować ilość przepiszczanego światła do nowych warunków oświetleniowych.
Kamera action cam
Niezastąpioną kamerą w podróżach, zwłaszcza tam, gdzie jest dużo wody, albo dużo szybkiej akcji (jak na przykład sporty wodne, narty, jazda rowerem itp.) będzie kamera action cam.
Ja do tej pory używałem dość taniej kamery Nikkei X6, która pozwala zapisywać obraz w rozdzielczości nawet 4K, ale nie posiada żadnej stabilizacji obrazu, co znacznie wpływa na jakość nagranych filmów.
To się jednak obecnie zmienia, bo w momencie pisania tego wpisu w drodze do mnie już jest kamera GoPro Hero 9. Zatem nagrania w wodzie, sporty wodne i zimowe czy nagrania z wycieczek rowerowych, wkroczą teraz na wyższy poziom.
Aktualna cena kamerki action cam GoPro Hero 9 Black
Akcesoria fotograficzne
W każdym plecaku fotograficznym powinno się znaleźć trochę miejsca na akcesoria. W wielu sytuacjach sprzęt taki jak power bank, dodatkowe baterie do aparatu, kable i przejściówki, mogą okazać się wręcz niezbędne, aby nagrać lub sfotografować piękne miejsca do których podróżujemy.
Mój plecak posiada także miejsce na takie drobniejsze, ale często niezastąpione akcesoria. W bocznej kieszonce znajduje się na przykład mini statyw na kamerkę DJI Osmo Pocket. Z drugiej strony plecaka mam schowany power bank, bo często będąc w trasie trzeba podładować niektóre sprzęty.
Kiedy tylko nie podróżuję samolotem, to zabieram ze sobą również podróżny, niewielkich rozmiarów statyw, który po złożeniu przyczepiam na zewnątrz plecaka. Statywu jednak nie przyczepiam do plecaka kiedy jest to podróż samolotem, bo plecak mógł by wtedy „stracić status” bagażu podręcznego.
Jeśli potrzebny mi statyw, a wybieram się w podróż samolotem, to wrzucam go do walizki.
Dodatkowo w plecaku znajdą się też zapasowe akcesoria do drona. Czasami mały wypadek może uszkodzić śmigło, a nie posiadając zapasowych może to na resztę wyjazdu wyeliminować całkowicie możliwość nagrywania pięknego b-roll’u z powietrza. Tego chyba nikt by nie chciał.
Sprzęt fotograficzny i wideo na podróże – podsumowanie
Film o sprzęcie foto wideo jaki się znalazł w moim plecaku LowePro Protactic, możesz też zobaczyć w filmie który przygotowałem na YouTube:
Jeśli temat sprzętu jaki używam podczas naszych podróży Cię interesuje, to daj znać w komentarzach na dole pod wpisem. Postaram się przygotowywać wtedy więcej takich recenzji i ciekawostek sprzętowych.
Jak wykorzystujemy ten sprzęt w praktyczny sposób znajdziecie też na blogu Natalii w dziale podróże.
Jakie są Twoje ulubione sprzęty fotograficzne i wideo? Co się znajduje w Twoim plecaku lub co by się znalazło w Twoim plecaku marzeń?
Daj znać w komentarzach, być może uda nam się stworzyć ciekawą dyskusję na ten temat.
Na dzisiaj to już tyle. Do zobaczenia w kolejnych wpisach na tym blogu podróżniczym, lub na filmach na YouTube, gdzie możesz zobaczyć jak się sprawdza sprzęt w akcji. Cześć!