Teneryfa co warto wiedzieć? 15 rzeczy które warto znać

Teneryfa co warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Spis treści

Teneryfa informacje turystyczne

Teneryfa informacje które warto znać wybierając się na najpopularniejszą z wysp kanaryjskich

15 rzeczy, które warto wiedzieć o Teneryfie, jeśli wybierasz się tam w podróż. Są to głównie informacje, których sami szukaliśmy, jadąc tam po raz pierwszy w 2017 roku. W 2021 byliśmy tam ponownie i stąd inspiracja do napisania wpisu „Teneryfa co warto wiedzieć”. Zapraszam.

Teneryfa co warto wiedzieć wybierając się na wakacje na wyspy kanaryjskie

Teneryfa często nazywana jest kontynentem w pigułce

O Teneryfie, podobnie jak też o Gran Canarie mówi się, że jest to kontynent w pigułce. Zróżnicowanie klimatu od suchego i prawie pustynnego południa po zieloną i dziką północ. Z jednej strony tropikalny las Anaga a kilkadziesiąt kilometrów dalej po lawowe tereny wyglądające jak powierzchnia Marsa.

Teneryfa ma także miejsca ze swoim mikroklimatem. Także w zależności, na jaką część wyspy się wybierzesz, to możesz trafić na zupełnie inne widoki i klimat.

Jeśli wybierasz się na Teneryfę w okresie zimowym, to szanse opadów na południu wyspy będą o wiele mniejsze niż na jej północnej części. Dlatego zimną jeśli szukasz ucieczki za odrobiną słońca, to polecam południową część wyspy.
Latem, jeśli cenisz sobie spokój i mniejszą ilość turystów, a także nieco więcej zieleni, to północna część Teneryfy może być udanym wyborem.

Teneryfa klimat czyli wyspa jak kontynent w pigułce

Teneryfa – wulka El Teide zatrzymuje chmury na północy wyspy

To wulkan El Teide zatrzymuje chmury na północnej części Teneryfy, przez co to północ jest bardziej deszczowa, wilgotna i zielona w porównaniu z pustynnie suchą południową częścią wyspy.

Zatem jeśli szukasz słońca, to zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy na Teneryfie może częściej popadać, lepiej udać się na południe wyspy. 

Teneryfa wulkan El Teide zatrzymuje chmury na północnej części wyspy

Południowa część Teneryfy jest bardziej turystyczna

Południowa część Teneryfy jest bardziej słoneczna, z powodu wulkanu El Teide, który zatrzymuje chmury na północy. Dlatego też właśnie ta część wyspy przyciąga więcej turystów szukających słońca. 

Na Teneryfie można znaleźć masę turystów na przykład z wysp brytyjskich. Południe jest oblegane przez turystów, a co za tym idzie, jest też droższe. 
Przeważnie oferty biur podróży będą tańsze, jeśli hotel znajduje się na północy wyspy. Południe będzie przeważnie nieco droższe.

Teneryfa południowa część wyspy jest bardziej turystyczna

Czy na Teneryfie można się porozumieć w języku angielskim?

Na Teneryfie, a zwłaszcza w jej południowej części nie powinno być problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim.  Wiele restauracji, hoteli czy punktów takich jak na przykład mini golf, są obsługiwane przez rodowitych Brytyjczyków, co słychać po akcencie.
Często spacerując sobie promenadą, tak zwani naganiacze do restauracji, mówią z brytyjskim akcentem.

Teneryfa czy można się dogadać po angielsku?

El Teide na Teneryfie to aktywny wulkan

El Teide to aktywny wulkan, a jego ostatnia erupcja miała miejsce 18 listopada 1909 roku, czyli ponad 100 lat temu.

Są dane na temat 4 erupcji wulkanu na Teneryfie, w ciągu ostatnich kilkuset lat. Żadna z nich nie przyniosła ofiar śmiertelnych.

Czy wulkan Teide na Teneryfie jest wciąż aktywnym wulkanem?

Teneryfa z paszportem czy z dowodem?

Teneryfa jak i całe wyspy kanaryjskie posiadają autonomię, jednak przynależą do Hiszpanii. Dzięki czemu Teneryfę możemy odwiedzić tylko z dowodem osobistym, tak jak wjeżdżając do innych krajów które należą do strefy Schengen.

Jeśli natomiast interesuje Cię, co warto zobaczyć na Teneryfie, to zapraszam na ten wpis.

Czy na Teneryfę potrzeba mieć paszport?

Jaka jest populacja Teneryfy?

Teneryfę zamieszkuje około 966 tysięcy ludności, co stanowi 43% populacji całego archipelagu. Jest to także najliczniej zamieszkana i największa wyspa hiszpańska.

Jak mówi też wielu turystów, ma ona najwięcej atrakcji do zaoferowania.

Populacja Teneryfy. Ile ludzi mieszka na Teneryfie?

Turystyka na Teneryfie

Teneryfę odwiedza rocznie około 5 milionów turystów!

Jeśli chcesz się wybrać na Teneryfę jako jedna z tych osób i chcesz to zrobić bez biura podróży, to we wpisie Teneryfa na własną rękę jak zorganizować wakacje dowiedz się wszystkiego, co trzeba na ten temat wiedzieć.

Teneryfę odwiedza rocznie 5 milionów turystów

Wulkan Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii

Wulkan Teide na Teneryfie jest najwyższym szczytem Hiszpanii i trzecim najwyższym wulkanem na świecie – licząc od jego podłoża na dnie oceanu.

Teneryfa wulkan Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii

Teneryfa i wtorek 13-tego

Na Teneryfie i reszcie wysp kanaryjskich wtorek 13 tego uznawany jest za pechowy, nie piątek 13 tego jak w wielu innych krajach na świecie.

Teneryfa i ciekawostka jaką jest, iż wtorek 13-tego jest uważany za pechowy, a nie piątek 13-tego jak w wielu innych krajach.
dav

Jaka strefa czasowa na Teneryfie?

Na wyspach kanaryjskich jest godzina różnicy czasu w porównaniu do Polski. Jest to jedna godzina do tyłu, czyli kiedy w Polsce jest 10:00, to tam jest 9:00.

Strefa czasowa na Teneryfie i wyspach kanaryjskich.

Narodowy Park Teide na Teneryfie

Narodowy Park Teide jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest drugim najczęściej odwiedzanym parkiem na świecie. Pierwszym jest Mount Fuji w Japonii.

Park Narodowy Teide jest drugim najczęściej odwiedzanym parkiem na świecie.

Cień wulkanu El Teide

Wulkan Teide na Teneryfie, z powodu swoich ogromnych rozmiarów rzuca największy na świecie cień na morze – czy w tym przypadku ocean.

Wulkan El Teide na Teneryfie rzuca największy na świecie cień na morze

Najwyższa na świecie fala stworzona przez człowieka na Teneryfie

Największy park wodny na Teneryfie, czyli Siam Park oferuje najwyższą na świecie falę stworzoną przez człowieka. Ma wysokość około 3,3 metra.
Siam Park został również wielokrotnie okrzyknięty przez Trip Advisor najlepszym parkiem wodnym na świecie.

Teneryfa największa stworzona przez człowieka sztuczna fala w Siam Park

Plaże na Teneryfie

Większość naturalnych plaż na Teneryfie ma czarny piasek. Są jednak też plaże z żółtym piaskiem, które zostały stworzone przez ludzi.

Najpopularniejszą będzie Playa de las Teresitas, na którą przywieziono 270 tysięcy ton piasku z Sahary – jakieś 5 milionów worków.

Powstała ona w czasach kiedy Teneryfa konkurowała z Gran Canarią o najpiękniejszą plażę na wyspach kanaryjskich.

Plaże na Teneryfie z żółtym piaskiem

Teneryfa co warto wiedzieć przed wyjazdem na wyspy kanaryjskie?

Mam nadzieję, że tak garstka ciekawostek i informacji o Teneryfie podanych w tym wpisie okaże się przydatna podczas planowania wakacji na tej pięknej wyspie kanaryjskiej.

Dla osób lubiących nasz kontent w formie wideo, oczywiście zapraszamy na film na naszym kanale YouTube, który znajduje się poniżej:

Zapraszamy oczywiście na pozostałe wpisy o Teneryfie na naszym blogu podróżniczym, oraz na filmy na podróżniczy kanał YouTube.

4 odpowiedzi

  1. Super, bardzo przydatny wpis! Ja pokochałam wyspy kanaryjskie – na Teneryfie jeszcze nie byłam, dlatego też wpis bardzo mi się przyda! 😉
    Pozdrawiam, Ada

  2. Ciekawy artykuł o Teneryfie! Bardzo dobrze opisane najważniejsze atrakcje i informacje praktyczne. Cieszę się, że autor wspomniał o różnorodności krajobrazów i możliwościach aktywnego spędzania czasu na wyspie. Na pewno wezmę pod uwagę te wskazówki przy planowaniu swojej podróży na Teneryfę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *