Tokio na własną rękę, prostsze i tańsze niż myślisz!

Spis treści

Podróż do Tokio bez biura podróży

Tokio, największe miasto Świata, stolica Japonii. Tradycja, nowoczesność, technologia, oraz intrygująca pop kultura sprawiły, że podróż w to miejsce, stała się naszym wielkim marzeniem. 

Czy wyjazd do Tokio na własną rękę, bez biura podróży, jest prosty do zorganizowania?

W dzisiejszym wpisie udowodnię, że jest i w dodatku jest to o wiele prostsze i tańsze niż myślisz. Wystarczy tylko odrobina informacji, troszkę czasu, szczypta cierpliwości i zapoznanie się z gotowym przepisem na podróż do Tokio na własną rękę.

PLANOWANIE PODRÓŻY DO TOKIO

1. Kiedy najlepiej jechać do Tokio?

Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. W zależności czego oczekujesz, każda pora roku ma swoje wady i zalety. 

Wiosna w Japonii

Ta pora roku będzie idealna jeśli chcesz doświadczyć hanami, czyli obserwować drzewa wiśni w rozkwicie. Właśnie wtedy temperatura będzie przyjemna, idealna do zwiedzania, między 10 a 20 stopni, opady w niewielkiej ilości. Z drugiej strony, w tym okresie trzeba liczyć się z tym, że będzie mnóstwo turystów, a także ceny atrakcji oraz hoteli mogą być wyższe. Jeśli chcesz wylecieć w tym terminie, rezerwuj wszystko ze sporym wyprzedzeniem. 

Podróż do Japonii latem

Licz się z tym, że latem będzie gorąco, wilgotno, a temperatura może często przekraczać 30 stopni. Czerwiec jest również miesiącem rozpoczęcia pory deszczowej. Warto liczyć się z tym, że w tym okresie rozpoczynają się wakacje szkolne, także wszędzie czekają Cię spore tłumy. 

Jesień w Japonii

Jesienią czeka Cię mniejsza wilgotność i przyjemne 15-25 stopni. Wtedy drzewa przybierają piękne barwy, czeka Cię bajeczny krajobraz, mniej turystów, czyli bardziej komfortowe zwiedzanie. 

Japońska zima

Zima w Japonii jest zbliżona do naszej. Temperatura może spadać do zera i poniżej w zależności od regionu. Będzie przeważnie sucho i słonecznie. Czeka Cię mniej turystów. W tym okresie będzie również sporo festiwali zimowych, świetlnych pokazów, ceny zakwaterowania będą niższe, a atrakcje mniej zatłoczone. 

My Tokio odwiedziliśmy we wrześniu i było pięknie. Słońce każdego dnia i był to wyjątkowo upalny wrzesień. 

Seria filmów z Tokio już na naszym kanale:

2. Jak długo zostać w Tokio?

Ja zawsze powtarzam im dłużej, tym lepiej. Tokio jest największym miastem na Świecie. Metropolia jest niesamowicie różnorodna, każda dzielnica oferuje inne doznania, a jeśli chcesz poznać je jak najlepiej, warto zostać tu minimum tydzień. Oczywiście to wszystko będzie zależało od tego co chcesz zobaczyć, czego doświadczyć i oczywiście ile masz czasu. 

3. Czy Tokio jest drogie, budżet na podróż do Japonii?

Tokio okazało się bardziej przyjazne cenowo, niż nam się wydawało. Ceny będą podobne jak te w Polsce, lub w jakimkolwiek innym kraju w Europie, niekiedy będzie nawet taniej. Jak w każdym innym miejscu na Świecie, możesz wydać sporo, a możesz wydać mniej, w zależności od wielu czynników. 

W jakiej dzielnicy się zatrzymasz, jak będziesz się poruszać po mieście, gdzie jadł etc. 

Przykładowe ceny:

My jedząc posiłek w tzw. convinient storach typu seven eleven sporo zaoszczędzaliśmy, bo za około 6 dolarów mieliśmy lunch, także nie jest tak drogo jak to malują. 

Jedząc w restauracjach za 2 zupy ramen, które były przepyszne, płaciliśmy około 53 złote.

Wybierając się na pyszne japońskie sushi, za dwie osoby zapłaciliśmy około 91 złotych i to było w turystycznym miejscu, wcale nie szukając czegoś poza szlakami turystycznymi.

Także naprawdę ceny jedzenia na miejscu, były dla nas ogromnym zaskoczeniem, na plus oczywiście.

Więcej o cenach w Tokio, zobaczysz w naszym filmie:

4. Wiza do Japonii

Na chwilę kiedy powstaje ten wpis (7.12.2024) nie ma obowiązku załatwiania wizy przed przyjazdem do Japonii. Na lotnisku zostanie Ci wbita pieczątka wjazdowa do paszportu. Można pozostać w Japonii do 90 dni.

Nie ma obowiązkowych szczepień, które są wymagane do wjazdu do Japonii. 

Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego, bo jeśli zajdzie potrzeba skorzystania z usług medycznych, rachunki mogą być spore.

Więcej o ubezpieczeniach podróżnych, przeczytasz na naszym blogu: ubezpieczenie turystyczne.

5. Lot do Japonii

Zazwyczaj loty do Tokio z Warszawy czy z Berlina mieszczą się w przedziale cenowym od 2800 złotych do 3500 złotych w dwie strony. Oczywiście loty do Japonii mogą być zroższe, a jeśli się nieco dłużej poszpera i pokombinuje, może być sporo taniej.

Lot bezpośredni z Warszawy do Tokio, to już około 4500 złotych lub więcej. Jest tutaj jednak komfort lotu bez przesiadek. W niecałe 13 godzin lądujesz w Japonii. 

Taki bezpośredni lot do Tokio ma w swojej ofercie nasza rodzima firma LOT.

Ceny lotów w kwietniu i maju, czyli w czasie, kiedy kwitną wiśnie, są znacznie droższe.
Także okres w roku, w którym chcesz się wybrać do Japonii oczywiście będzie miał tutaj spore znaczenie.

Coraz więcej osób, łączy odwiedzenie Tokio ze zwiedzaniem Seulu.

Loty do Seulu są tańsze i nawet w kwietniu czy maju można polecieć w 2 strony liniami Qatar Airways za około 2500 złotych.

Można zatem zwiedzić Seul, a następnie wykupić tani lot z Seulu do Tokio i zwiedzić 2 metropolie podczas jednej podróży. 

Jeśli masz więcej czasu, to myślę, że jest to opcja warta rozważenia, my skorzystaliśmy właśnie z takiej opcji lotu. Jeśli zdecydujesz się na lot do Seulu, koniecznie przeczytaj: Seul atrakcje, plan zwiedzania miasta.

O tym jak szukać tanich biletów lotniczysz przeczytasz tutaj:

6. Jak dostać się z lotniska do centrum Tokio?

W Tokio, najprawdopodobniej wylądujesz na lotnisku Narita.

Opcji transportu z tego lotniska jest oczywiście kilka. Najszybszym będzie taksówka czy Uber, ale będą to również opcje najdroższe. Za taki przejazd zapłacisz przynajmniej 400, 500 złotych (tak podają różne źródła w internecie).

Istnieje również opcje dostania się do centrum Tokio pociągiem. Niektóre z pociągów będą tańsze, inne nieco droższe. Nie będę ich jednak opisywała, bo nie mieliśmy okazji z nich skorzystać, a jedynie o nich czytaliśmy. 

My wybraliśmy transport autobusem, bo oferował dla nas najlepsze połączenie i zabrał nas spod samego lotniska, a wysadził na stacji Tokyo City Air Terminal w skrócie T-CAT, oddalonej o 17 minut spacerem od naszego hotelu. Jeśli nie lubisz chodzić, to na dworcu jest również stacja metra. Nasz hotel był jeden przystanek dalej, także postanowiliśmy się przespacerować. 

Kupując bilet autobusowy na lotnisku, jeśli wytłumaczysz osobie w okienku, gdzie masz hotel, to osoba ta pomoże Ci wybrać autobus i bilet do najbliższego dworca. 

7. Gdzie zatrzymać się w Tokio?

My szukając połączenia dobrej ceny, fajnego hotelu i wygodnej do zwiedzania lokalizacji, znaleźliśmy hotel, który sprawdził nam się naprawdę idealnie.

Mieści się dosłownie 2 metry od sklepu czynnego całą dobę i 4 kroki od stacji metra.

Pokój może nie był duży, ale łóżko wygodne, było miejsce do coworkingu lub odpoczynku poza pokojem. W cenie dobre śniadania może poza jajecznicą no i spora część obsługi mówiła przynajmniej komunikatywnie w języku angielskim.

Hotel był świetną bazą wypadową do zwiedzania miasta. Nocka kosztowała nas około 340 złotych, więc jakoś super tanio nie jest, ale spodziewaliśmy się o wiele wyższych cen w stolicy Japonii.

Link do naszego hotelu w Tokio znajdziesz tutaj: hotel w Tokio

8. Jak poruszać się po Tokio?

W recepcji wspomnianego przed chwilą hotelu, w recepcji kupisz bilety na metro, dzięki którym można bez ograniczeń poruszać się większością linii metra w Tokio. 

Bilety można zakupić w wersji 24-godzinnej za 800 jenów, 48-godzinnej za 1200 jenów lub na 72 godziny za 1500 jenów.

Inną opcją jest wykupienie karty Suica na lotnisku, którą można doładować i używać za każdym razem podróżując metrem. Jednak już przy 3 przejazdach dziennie, taniej zaczyna wychodzić wykupienie karty do poruszania się metrem bez ograniczeń.

Minusem kart oferujących przejazdy bez ograniczeń jest to, że niektóre linie metra w Tokio, obsługiwane przez inne firmy, nie będą akceptować tych kart i jeśli trafisz na tę linię, to będzie trzeba wykupić jednorazowy, dodatkowy bilet. 

My jeżdżąc po Tokio przez tydzień, trafiliśmy na taką linię tylko raz.

Zdecydowanie polecamy poruszać się po Tokio metrem, bo jest to szybki i tani sposób na przemieszczanie się. Miasto jest zbyt duże, aby zwiedzać je spacerem, a taxi będzie zdecydowanie droższym rozwiązaniem (nie wspominając o tym, że będzie to również opcja wolniejsza, z uwagi na korki).

W przeciwieństwie do Seulu, w Tokio Google Maps działa bezbłędnie, jest więc idealną aplikacją wspomagającą orientację w mieście.

9. Atrakcje Tokio, plan zwiedzania miasta

Jak wspomniałam Tokio jest największym miastem na Świecie, także można się domyślić, że dzieje się tu sporo. Każda dzielnica oferuje turyście inne wrażenia. Rozrywka, kultura, shopping, tradycja, nowoczesność. 

O tym co warto zwiedzić w Tokio, przeczytasz w kolejnym wpisie, dziś zachęcam Cię do przeczytania Atrakcje Tokio, dzielnica Shibuya, czyli wszystko co warto zobaczyć i zwiedzić na jednej z dzielnic stolicy Japonii – Shibuya właśnie, oraz dzielnica Akihabara, co zobaczyć i co zwiedzić na naszej ulubionej dzielnicy Tokio.

10. Internet i karta Sim – Tokio na własną rękę

Wybierając się do Japonii można wykupić już przed wylotem kartę e-sim, która w tym kraju sprawdziła nam się idealnie, bo internet działa bardzo szybko i bezproblemowo.

Można też na miejscu, czy to na lotnisku, czy w sklepach ze sprzętem elektronicznym, kupić standardową kartę SIM.

Na lotnisku wyjdzie pewnie nieco drożej, jak to zawsze bywa, ale ceny nie znam, bo kartę SIM zakupiliśmy dopiero w sklepie z elektroniką, oddalonym 2 przystanki metrem od naszego hotelu, a konkretnie w sklepie Yodobashi, zaraz niedaleko wyjścia z Kinshichō Station.

Karta na 8 dni z ilością danych 7 GB, kosztowała nas 3000 jenów, czyli około 81 złotych.

11. Jak dogadać się w Tokio? Komunikacja i język w Japonii

Porozumiewanie się w Japonii w języku angielskim może być trudne. Chociaż w większości atrakcji i hoteli nie było z tym większego problemu, to w wielu miejscach, poza turystycznym szlakiem,  trafialiśmy wciąż na całkowity brak znajomości tego języka. 

Warto zatem wesprzeć się jakimś translatorem lub tłumaczem. My zabraliśmy ze sobą Vasco Translator i sprawdził nam się bardzo dobrze, ratując nas z niejednej opresji.

12. Kuchnia japońska, czego warto spróbować będąc w Tokio?

Od lat wielu powtarzam z uporem maniaka, że poznawanie lokalnych smaków jest nieodłączną częścią poznawania odwiedzanych miejsc.  Nie inaczej było w przypadku Tokio i jest kilka potraw, których warto spróbować, będąc w tym fascynującym zakątku świata. 

Oczywiście jedną z tych dań będzie sushi. W mieście znajdziesz niezliczone ilości miejsc, serwujących to wyśmienite japońskie danie, my wybraliśmy się do baru typu belt sushi, gdzie zamawiane pyszności dojeżdżają do nas do stoliczka, specjalnym pasem, świetna zabawa i wyśmienita uczta.

Kolejnym japońskim daniem wartym skosztowania będzie ramen. Cudowna, rozgrzewająca, wyrazista, sycąca zupa z makaronem i dodatkami. My ramen jedliśmy praktycznie codziennie, znaleźliśmy, zupełnie przypadkiem rewelacyjną knajpę, do której specjalnie jeździliśmy metrem aż na shibuyę, było tak pysznie. 

Naszym trzecim topowym daniem japońskim był grill. W przybytkach o nazwie yakiniku, można sobie grilować samodzielnie mięsko (coś na kształt koreańskiego bbq), do mięska serwowane są różne dodatki w tym ryż. To była nasza ulubiona kolacja, którą ze smakiem spożywaliśmy praktycznie każdego wieczoru. Znaleźliśmy świetne, klimatyczne miejsce, ze świetną muzyką i właśnie tam mieliśmy okazję skosztować po raz pierwszy wołowiny Waguy – rewelacja.

Oczywiście Tokio to cała masa wyśmienitych potraw, ja wymieniam tu wyłącznie kilka takich naszych ulubionych. Dodam jeszcze, że jeśli szukasz miejsca gdzie zjesz szybko, napiszesz się piwka to szukaj przybytków typu izakaya, to taki rodzaj pubu lub baru japońskiego. Warto również wspomnieć, że jeśli szukasz budżetowych opcji jedzeniowych, to w tzw convinient storach typu seven eleven, zjesz dania za grosze. Zakupiony posiłek można sobie odgrzać na miejscu, a niektóre ze sklepów mają specjalne strefy i miejsca do ucztowania. 

Jeśli znudzi Ci się kuchnia japońska, w Tokio znajdziesz restauracje z daniami z całego Świata, także z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Stolica Japonii oferuje jedzenie na każdą kieszeń i na każdy gust.

13. Praktyczne wskazówki

W restauracjach płaci się przy kasie, nie zostawia się napiwków. W Tokio bez problemu zwiedzisz miasto za pomocą google maps. 

Podczas planowania eksploracji miasta, skup się na poznaniu konkretnej dzielnicy, spaceruj, zgub się, nie nakładaj na siebie presji zobaczenia wszystkiego, bo w kilka dni to niemożliwe. 

Japończycy są cisi i nieśmiali, nie spodziewaj się, że ludzie będą zaczepiali Cię na ulicy, ale jeśli już zdarzy Ci się interakcja, to są niezwykle mili, przyjaźni i uśmiechnięci. Nie wszyscy Japończycy mówią po angielsku. Z dogadaniem się może być ciężko, dlatego warto poznać podstawowe zwroty lub zaopatrzyć się w dobrego translatora. 

W przeciwieństwie do Seulu, w Tokio sporo nazw jest tłumaczonych na język angielski (nazwy atrakcji, ulice, itp.)Najlepszą formą transportu będzie metro. Metrem dojedziesz wszędzie. Warto pamiętać, aby w metrze zachowywać się spokojnie, nie hałasować. Unikaj jazdy w godzinach szczytu, bo może być hardcorowo, w szczególności na najbardziej zatłoczonych stacjach. Toalety są faktycznie tak odjechane jak to głosi wieść:) Do Tokio polecam przylecieć z pustą walizką, bo pamiątki, ubrania, obuwie, gadżety, kosmetyki i maskotki są tu nieziemskie i będziesz chciał kupić wszystko. 

Tokio jest niesamowitym miksem bogatej kultury, tradycji i nowoczesności. Miasto nas zachwyciło, bo oferuje tak wiele doznań. Z jednej strony czuliśmy się znów jak dzieci, zafascynowani technologią, anime czy mangą, z drugiej strony, niesamowicie mistyczne świątynie, zapachy kadzidła i lokalne tradycje, wzbudzały w nas ogromną ciekawość. Wszystko sprawiło, że pomimo tej naszej intensywnej eksploracji, czujemy ogromny niedosyt i chcemy powrócić do Japonii, któregoś dnia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *