Jak bezpiecznie podróżować i jak zminimalizować ryzyko w podróży?

Jak bezpiecznie podróżować? Planowanie podróży.

Spis treści

Podróże na własną rękę, najważniejsze bezpieczeństwo

Jeśli tu jesteś, oznacza to, że podobnie jak my kochasz podróże. Odkrywanie, nieznanych zakątków Świata, poznawanie nowych kultur, nowe doświadczenia, ciekawi ludzie, to jest coś, co uwielbiamy, jednak niezwykle ważną, o ile nie najważniejszą kwestią w podróżowaniu na własną rękę będzie zadbanie o bezpieczeństwo.
Dziś wszystko o tym jak bezpiecznie podróżować i jak sprawić, by ryzyko w podróży było jak najmniejsze.

Bezpieczeństwo w podróży, kilka prostych zasad.

Bezpieczna podróż, planowanie

Pierwszą sprawą przed wyjazdem, powinno być skrupulatne zaplanowanie naszej podróży. Planowanie powinno rozpocząć się od wyboru kraju, oraz o dokładnie zapoznanie się z sytuacją panującą na miejscu.

W wyborze kraju nie powinniśmy kierować się wyłącznie naszą ciekawością, warto dowiedzieć się np. jaka jest sytuacja polityczna, czy kraj przez Ciebie wybrany jest bezpieczny dla turystów i jakie ewentualne ryzykowne sytuacje mogą Cię spotkać.

Warto zaznajomić się z warunkami atmosferycznymi, czyli unikać podróżowania w okresie pór deszczowych, huraganów, czy w szczytach sezonów, kiedy na miejscu panują wysokie temperatury, mogące zagrażać Twojemu zdrowiu.

Planowanie bezpiecznej podróży

Bezpieczny nocleg, planowanie podróży

Jeśli wybrany przez Ciebie kraj spełnia Twoje ogólne standardy bezpieczeństwa, warto byłoby zająć się wyborem miejsc noclegowych.

Przy planowaniu podróży na własną rękę, należy upewnić się, że hotel przez Ciebie wybrany, będzie mieścił się w bezpiecznej części miasta. Warto szukać opinii, informacji na temat okolicy, czy ta, aby na pewno jest bezpieczna, spokojna, czy wybrany przez Ciebie hotel nie znajduje się np. w głośnej i imprezowej części miasta. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, można wyszukać miejsca, które będą przyjazne dla najmłodszych.

Jakie dokumenty zabrać w podróż?

Kolejną ważną sprawą powinno być przygotowanie wszystkich odpowiednich dokumentów.
Upewnij się, czy do kraju, do którego się wybierasz, będzie potrzebna wiza, sprawdź, czy Twój paszport i dowód są ważne (niektóre kraje wymagają, aby paszport był ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).

Przygotuj wszystkie potrzebne bilety, rezerwacje, karty płatnicze, wypłać odpowiednią ilość gotówki, zrób zdjęcia i kopie ważnych dokumentów np. paszportu. Będzie to zabezpieczenie w razie kradzieży.

Jak zaplanować bezpieczną podróż co zabrać i co spakować blog podróżniczy

Ubezpieczenie podróżne i wymagane szczepienia

Jeśli na miejscu planujesz wypożyczyć własny środek transportu, warto dowiedzieć się, czy nie będziesz potrzebować konkretnych pozwoleń i czy europejskie prawo jazdy będzie honorowane przez lokalne władze.
Jeśli wybierasz się do krajów tropikalnych, należy dowiedzieć się, jakie szczepienia będą wymagane przed wyjazdem.
Oczywiście jeśli jesteś aktywnym podróżnikiem, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego, oraz ubezpieczenia podróżnego.
W razie odwołanych lotów, w razie choroby, czy nieszczęśliwego wypadku, warto wykupić odpowiednią polisę.

Wiele osób nas pyta, gdzie się ubezpieczamy i my na chwilę obecną korzystamy z ubezpieczenia podróżnego w Planeta Młodych.

Podróżna apteczka, co zabrać w bezpieczną podróż?

Przed wyjazdem skompletuj swoją podróżną apteczkę. Nigdy nie wiesz, co zastanie Cię na miejscu i zdecydowanie warto wziąć kilka medycznych niezbędników. Oczywiście jeśli zażywasz jakieś leki regularnie, zadbaj o odpowiedni zapas.

Zawsze przy sobie warto mieć środki antybakteryjne oraz leki przeciwbólowe.
Nie zapomnij również o lekach na biegunkę i zatrucia pokarmowe, a jeśli wybierasz się do upalnych krajów tropikalnych, zadbaj o odpowiedni zapas elektrolitów.

Bezpieczeństwo w podróży zasady

Jak bezpiecznie podróżować – gadżety

Gadżety, które sprawią, że Twoja podróż będzie bardziej bezpieczna.

 • Pasek z ukrytą kieszenią – idealny gadżet, jeśli masz przy sobie więcej gotówki. Świetna sprawa zarówno na kieszonkowców, jak i w razie innych nieprzewidzianych sytuacji. Taki pasek można zakupić tutaj.
 • Kłódka podróżna z szyfrem – idealna, aby zamknąć w szafce jakieś cenniejsze rzeczy. Co prawda nie zastąpi sejfu w hotelu, ale w wielu miejscach, gdzie takiego sejfu nie mieliśmy, sprawdziła się idealnie. Kłódkę można kupić tutaj.
 • Wodoodporny portfel, to gadżet, który sprawdzi się świetnie na plaży. Jeśli nie ma z kim zostawić dokumentów i pieniędzy, kiedy idzie się popływać, to można wtedy je zabrać ze sobą do wody. Takie portfele i etui znajdziesz tutaj.

W podróży bezpieczniej z VPN

Korzystanie z VPN w czasie podróży, to w dzisiejszych czasach bardzo ważna sprawa. Ma to wiele zalet, poza bezpieczeństwem, ale właśnie korzystanie z bankowości internetowej, kart kredytowych itp., podczas podłączania się do Wi-Fi na lotnisku czy w hotelu, to podstawa.

Poniżej tylko niektóre z zalet korzystania z VPN w podróży:

 • Zabezpieczenie danych podczas połączenia z nieznanymi sieciami Wi-Fi. Jeśli korzystasz w podróży z sieci Wi-Fi w hotelach lub na lotniskach, to VPN pomoże Ci zabezpieczyć Twoje dane w telefonie lub komputerze. Zwłaszcza logowanie się do banków, czy płacenie przez internet powinno być w podróży jak najlepiej chronione.
 • Dzięki VPN będziesz mieć dostęp do treści z innych regionów. Na przykład będzie można oglądać filmy na różnych platformach, do których z danego kraju normalnie nie ma dostępu.
 • VPN pozwala też uniknąć ograniczeń narzucanych przez niektóre sieci, co pozwala zachować pełną swobodę w korzystaniu z internetu w trakcie podróży w dowolne miejsce na świecie.

My korzystamy od jakiegoś czasu z NordVPN i sprawdza się u nas bardzo dobrze. Więcej na temat zalet korzystania z VPN znajdziesz na stronie NordVPN. Tam też można zakupić pakiet VPN, w atrakcyjnych cenach – im dłuższy pakiet, tym korzystniejsza oferta. NordVPN pomaga też w omijaniu niebezpiecznych stron internetowych i chroni przed przypadkowym pobraniem plików ze złośliwym oprogramowaniem.

Jak podróżować bezpiecznie z Nord VPN

Zasady bezpiecznego podróżowania

 • Uważaj na kieszonkowców. W metrze, w autobusie, w pociągu, na lotniskach i w miejscach, gdzie panuje wzmożony ruch, wszystkie wartościowe przedmioty trzymaj w miejscach niedostępnych dla złodziejaszków.
 • Jeśli korzystasz z bankomatów, pamiętaj, aby przed włożeniem karty sprawdzić, czy automat nie posiada jakichś podejrzanych elementów, zasłoń się kiedy wbijasz pin i upewnij się, że okolica jest bezpieczna.
 • Staraj się nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki.
 • W krajach biedniejszych unikaj obnoszenia się z drogimi ciuchami, dodatkami, czy biżuterią.
 • Jeśli korzystasz z lokalnych środków transportu, warto korzystać z aplikacji służących do przewozu osób np. Uber, gojek, grab. Uważaj na nieuczciwych kierowców taksówek i przed wyruszeniem w trasę, zawsze ustal cenę.
 • Unikaj samotnych spacerów w niebezpiecznych dzielnicach miast. Nie kupuj nielegalnych substancji, unikaj sytuacji niebezpiecznych i ryzykownych.
 • Miej na uwadze lokalną kulturę i obyczaje. Zachowaj szacunek do lokalnej społeczności jeśli chodzi o religię. Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi ubioru w odwiedzanym kraju.
 • Jeśli korzystasz z Wifi w hotelu, na lotniskach, w restauracjach nigdy nie loguj się do banków, poczty, czy innych aplikacji, w których są podane Twoje dane, unikaj przesyłania poufnych informacji.
 • Spożywaj jedzenie, które jest bezpieczne, unikaj podejrzanych miejsc nie do końca higienicznych, upewnij się, że spożywana przez Ciebie woda, jest do tego odpowiednia.

Bezpieczna podróż, o czym warto pamiętać i co zabrać w podróż?

 • Ważne dokumenty tożsamości, rezerwacje, bilety, karty szczepień, polisy i ubezpieczenia, karty płatnicze.
 • Apteczka, ładowarki, powerbank.
 • Przed wyjazdem zainstaluj wszystkie potrzebne aplikacje, mapy, przewodniki.
 • Warto zabrać ze sobą małą kłódkę, która często przydaje się w pokojach hotelowych, w których nie ma sejfu, bądź w hostelach, gdzie nie mamy możliwości, zostawienia swoich cennych przedmiotów w zamykanej na klucz szafce.
 • Jeśli wybierasz się w miejsca, w których jest podwyższone ryzyko kradzieży, przydatną rzeczą może być również pasek do spodni z ukrytą kieszenią. Sprawdzi się idealnie np. w zatłoczonym metrze.
 • Jeśli wybierasz się do krajów tropikalnych zabierz skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, oraz dobry środek na komary.
Bezpieczna podróż jak zorganizować?

Bezpieczeństwo w podróży, podsumowanie

To, jak bezpiecznie podróżować, powinno być naszym priorytetem. Zdaję sobie sprawę, że nie każdą sytuację jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak są sposoby, aby ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nieprzyjemnych okoliczności zminimalizować.

Na naszym przykładzie powiem, aby szczególnie uważać w metrach, na najbardziej uczęszczanych trasach. My niestety padliśmy ofiarą kieszonkowców w paryski metrze i na całe szczęście nie nosimy przy sobie sporych kwot, złodzieje ukradli jedynie 10 euro (cały odcinek z Paryża zobaczysz na naszym kanale na YouTube).

YouTube video

Kolejną nieprzyjemną sytuację miał nasz znajomy. W jednym z krajów Ameryki Południowej wybrał się świętować swoje urodziny z grupą nowo poznanych osób. Do lokalnej knajpy, zabrał swój plecak, gdzie znajdowały się jego wszystkie dokumenty oraz sprzęt video. Chwila nieuwagi, parę drinków i w sekundzie stracił wszystkie cenne rzeczy.

Podróże są cudowne, dostarczają nam cennej i wartościowej wiedzy o Świecie, jednak pamiętaj, że będąc w obcym kraju, nasza czujność powinna być wzmożona, a odpowiednie przygotowanie i uważność są w stanie zaoszczędzić nerwów i problemów na miejscu.
Bądźmy bezpieczni i trzymajmy się podstawowych zasad, jak bezpiecznie podróżować, a wszystko z pewnością będzie dobrze.

Przy planowaniu podróży może okazać się przydatny wpis jak szukać tanich biletów lotniczych, oraz jeśli to Twój pierwszy lot samolotem, to zobacz wpis, jak poruszać się po lotnisku.

2 odpowiedzi

  1. Nie ma sprawy, staramy się i cieszy mnie to, że tworzone przez nas treści są dla Ciebie pomocne. Pozdrawiam i cudownych podróży:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *