Pierwszy lot samolotem – jak się poruszać po lotnisku i odprawa krok po kroku

Jak się poruszać po lotnisku jak ekspert?

Spis treści

Lotnisko, jak się poruszać — bezstresowo podczas pierwszego lotu (i nie tylko)

„Pierwszy lot samolotem? Jak poruszać się po lotnisku – krok po kroku”

Pamiętam czasy, kiedy lotnisko kojarzyło mi się z wielkim stresem. Nigdy nie wiesz, tak do końca gdzie masz się udać, niczym dziecko we mgle błąkasz się od bramki do bramki No i ten security check. Pobyt na lotnisku może być stresujący, jednak nie musi.

Dla nas chwile spędzone na lotnisku stały się przyjemnością. Tu możemy odpocząć, podłączyć się do wifi, zjeść, niekiedy uciąć sobie krótką drzemkę Wiem, że dla niektórych z was (wiem, bo często o tym mówicie i piszecie) czas samego dotarcia do celu jest mocno negatywny i pełen stresu. My wychodzimy naprzeciw wszystkim oczekiwaniom i dziś pokażę Ci, że może być pięknie i całkowicie stress free. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad, wbić sobie do głowy garść banalnie prostych reguł i życie podróżnika staje się piękne.

Pierwszy lot samolotem? Jak ogarnąć lotniskowe życie? Jak poruszać się po lotnisku? Odprawa, krok po kroku!

Pierwszy lot samolotem i pierwszy raz na lotnisku w podróży na własną rękę

Wybierasz się w podróż samolotem po raz pierwszy, lub chcesz zacząć podróżować na własną rękę? Dziś o tym, na co zwracać uwagę na lotniskach, gdzie iść, czego unikać, a nawet jak się spakować, aby uniknąć kłopotów lub konieczności zostawienia rzeczy na lotnisku, czyli jak przejść szybko i sprawnie przez kontrolę bezpieczeństwa.

Myślę, że nie tylko osoby podróżujące pierwszy raz znajdą tutaj coś dla siebie, ale też ci, którzy mają za sobą już kilka lotów. Zaczynajmy.

Pierwszy lot samolotem i jak poruszać się po lotnisku blog podróżniczy

Lotniska i terminale oraz loty z przesiadką

Zanim zaczniesz podróżować na własną rękę, to warto wiedzieć, jak kupić tanie bilety lotnicze. Na ten temat mamy osobny artykuł, który jest już na blogu.
Jeśli posiadasz lot z przesiadką po pierwsze, upewnij się, z jakiego terminala będzie twój drugi lot. Tutaj uczymy się na własnych błędach, gdyż o mały włos nie zdarzylibyśmy na drugi terminal, oddalony 20 minut jazdy autobusem. Całe zamieszanie miało miejsce na lotnisku w Barcelonie.
Duże lotniska mogą mieć kilka terminali, więc pamiętaj, aby sprawdzić, z którego z nich masz wylot, lub jeśli kupujesz bilety z przesiadką, zwłaszcza u różnych przewodników, na który przylatujesz i z którego wylatujesz.

Jak szukać tanich biletów lotniczych na blogu podróżniczym

Pierwszy lot i check-in na lotnisku – krok po kroku

OK, więc docierasz na właściwy terminal i wchodzisz do środka. Co dalej?
Najlepiej podejść do tablicy z informacją o odlotach, jeśli nie jesteś w Polsce, szukaj tablicy departures.
Tam odszukaj swój lot, a zaraz obok będzie podany numer, gdzie możesz zrobić check-in, czyli nadać bagaż – jeśli bagaż rejestrowany posiadasz.

Pamiętaj też, aby jeszcze przed przyjazdem na lotnisko zrobić check-in online, jeśli twoja linia taki check-in oferuje. Czasami check-in online nie jest dostępny, wtedy robi się go już na lotnisku na stanowisku, gdzie się nadaje bagaż.
Jednak jeśli check-in online jest dostępny, a się go nie zrobiło, to niektóre linie, za check-in na lotnisku, mogą za to pobierać dodatkowe opłaty.

Check-in online można zrobić zazwyczaj pomiędzy 24 godziny a kilka dni przed odlotem.
Wprowadza się tam podstawowe dane, jak na przykład numer i datę ważności paszportu, imię i nazwisko itp.

Na wielu lotniskach można znaleźć też urządzenia do zrobienia check-inu przed odprawą.

Pierwszy raz na lotnisku odprawa krok po kroku na blogu podróżniczym

Jak poruszać się po lotnisku, podstawowe zwroty

Na tablicy informacyjnej zobaczysz numery bramek, gdzie możesz nadać bagaż. Będzie to przykładowo 31-35. Znaczy, że na tych kilku stanowiskach nadasz bagaż i zrobisz check-in dla Twojego lotu.

Zwróć uwagę, że stanowiska mogą być podzielone i niektóre z nich będą dla biletów w biznes klasie, inne w klasie ekonomicznej, a na innych będzie napis “

Kiedy na tablicy widnieje informacja check-in, to znaczy, że można nadać bagaż i przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Kiedy na tablicy pojawi się informacja “boarding”, to znaczy, że już wpuszczają pasażerów do samolotu.

Mniej miłym widokiem na tablicy będzie informacja o opóźnieniu lotu, czyli Delayed, lub jeszcze gorszym będzie Cancelled, czyli lot anulowany. Na szczęście nie zdarza to się często.

(O tym jak wybrać odpowiednie dla siebie miejsce w samolocie, najlepsze i najgorsze miejsca, oraz takie, których warto unikać za wszelką cenę, we wpisie ” UNIKAJ TYCH MIEJSC W SAMOLOCIE„)

Jak spakować bagaż na podróż samolotem?

Po nadaniu bagażu możesz udać się na kontrolę bezpieczeństwa. Jeśli nie posiadasz bagażu do nadania, a masz zrobiony check-in online i wydrukowany, bądź pobrany bilet na telefon, to możesz przeskoczyć check-in i udać się od razu na kontrolę bezpieczeństwa.

Pamiętaj, aby do bagażu rejestrowanego, czyli tego, który nadajesz przy check-inie, nie wkładać żadnych baterii ani urządzeń z bateriami. Takie rzeczy jak laptop, tablet, dron czy aparat, powinny być zawsze w bagażu podręcznym.
Natomiast do bagażu podręcznego nie wkładaj żadnych kosmetyków, napojów czy innych płynów o pojemności większej niż 100 mililitrów. Nie zabieraj do niego również żadnych ostrych rzeczy, jak nożyczki.
Wszystkie większe kosmetyki możesz włożyć do bagażu rejestrowanego. Jeśli bagażu rejestrowanego nie masz, to pozostaje przelanie sobie wszystkich potrzebnych kosmetyków do mniejszych podróżnych buteleczek, lub kupienie kosmetyków w rozmiarach podróżnych, czyli do 100 mililitrów.

(Więcej o tym jak spakować walizkę znajdziesz na blogu).

Pierwszy lot samolotem? Jak spakować bagaż podręczny

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Na kontroli bezpieczeństwa przeważnie każą wyciągnąć laptop czy tablet z plecaka, czy walizki, ale nie jest to reguła, bo na niektórych lotniskach, na przykład w Amsterdamie czy Doha w Katarze, nie każą wyciągać niczego z torby czy plecaka.
Na większości lotnisk będzie też trzeba wyciągnąć kosmetyki i najlepiej mieć wszystko spakowane w przeźroczystą torebkę.

Po przejściu kontroli można udać się do tablicy z informacją na temat lotów i sprawdzić, z której bramki jest Twój lot.

Świetnym gadżetem na lotnisku i ogólnie na wyjazdach na wakacje, w podróż, czy nawet na piknik, będzie butelka termiczna, którą my zawsze zabieramy ze sobą. Butelka trzyma temperaturę jak termos, dzięki czemu możemy cały dzień cieszyć się zimniutką wodą podczas naszych podróży. Na lotnisku też sprawdza się idealnie, bo można przed odprawą bezpieczeństwa wypić zawartość, a po przejściu na strefę bezcłową na wielu lotniskach są stacje z wodą pitną, gdzie można sobie zapas wody uzupełnić.

Butelki tej używamy od dłuższego czasu. Jest bardzo wytrzymała, bo zrobiona ze stali i naprawdę świetnie trzyma temperaturę. Butelkę tę można zamówić tutaj: https://amzn.to/3R7u2TH

„Jesteśmy Partnerem Amazon i otrzymujemy wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za naszym pośrednictwem.”

Pierwszy lot samolotem i jak się poruszać po lotnisku — podsumowanie

Przy podchodzeniu do bramki miej przygotowany bilet i paszport do kontroli. Czasami jeszcze przy wejściu do samolotu sprawdzają ponownie bilet, aby mieć pewność, czy ktoś się nie zagubił i nie wsiadł do niewłaściwego samolotu.

W samolocie zajmij swoje miejsce, które jest widoczne na bilecie i ciesz się lotem i pięknymi widokami.

Na miejscu, jeśli to lot wewnątrz unii europejskiej, po prostu wysiadasz z samolotu i idziesz odebrać bagaż. Zawsze przy pasie z bagażami znajdziesz informację, z jakiego lotu wyjeżdżają tam bagaże. Jeśli masz tylko bagaż podręczny, to możesz udać się prosto do wyjścia.

Jeśli lot był poza Unię Europejską, to trzeba jeszcze przejść przez kontrolę paszportową i ewentualnie wykupić wizę, jeśli nie trzeba było wizy załatwić sobie jeszcze przed wylotem. Niektóre kraje oferują visa on arrival, czyli po przylocie, a inne wymagają posiadania wizy, zanim wsiądzie się do samolotu.

Jak poruszać się po lotnisku bez stresu, podczas pierwszego lotu samolotem i nie tylko...

Pierwszy lot samolotem, jak się poruszać po lotnisku i jak wygląda odprawa, kontrola bezpieczeństwa krok po kroku. Jak się spakować, aby uniknąć kłopotów, czyli lotniska dla początkujących. Mamy nadzieję, że nasz wpis na temat pierwszego lotu samolotem okazał się przydatny.
Jeśli uważasz, że czegoś w nim brakuje, to koniecznie nam daj znać w komentarzu.

Zapraszamy też na inne wpisy na naszym blogu podróżniczym – nie tylko na temat pierwszego lotu, ale też jak szukać tanich biletów lotniczych, albo ogólnie jak tanio podróżować.

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *