Jak się przygotować do safari – najważniejsze info prosto od przewodnika!

Jak się przygotować na safari w Afryce?

Spis treści

Jak się przygotować do safari? W dzisiejszym wpisie podpowiem, jak się przygotować do wyjazdu safari, co zabrać, czego nie zabierać i jak się ubrać, nie tylko ze względu na pogodę, ale też, a może głównie, aby nie drażnić swoim wyglądem zwierząt albo wizualnie nie wyglądać atrakcyjnie dla owadów.

Jest zatem kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć, wybierając się na afrykańskie safari.

Dzisiaj opowiem, jak takie przygotowanie powinno wyglądać, częściowo oparte na naszych doświadczeniach, ale głównie oprę się o zalecenia profesjonalnego przewodnika Franka, z którym zresztą mamy przyjemność współpracować przy organizacji takich wyjazdów na safari z Zanzibaru i całej Tanzanii.

JAk się przygotować do safari w Afryce?

Safari w Afryce, jak się przygotować

Safari to chyba największe przeżycie podczas naszego pobytu na Zanzibarze i póki co w Afryce. Od tamtej pory cały czas zastanawiamy się, kiedy ponownie może nam się uda wybrać na takie prawdziwe afrykańskie safari…

Widok tych dzikich zwierząt w swoim naturalnym środowisku, kiedy są wolne, a nie zamknięte w klatkach, jak to ma miejsce w zoo…

Takiego safari nie da się opisać słowami, tego po prostu przynajmniej raz w życiu trzeba spróbować.

A kiedy już się zdecydujesz na taki wyjazd, to jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć, aby pojechać na safari odpowiednio przygotowanym.

Osoby bardziej lubiące oglądać, niż czytać, zapraszamy na film na naszym kanale YouTube, który również porusza temat jak przygotować się do safari. Film znajduje się poniżej:

Odzież na safari w Afryce

Jak się ubrać na safari w Afryce?

Na safari najlepiej ubierać się w kolory, które można spotkać w naturze.
Staraj się unikać bieli oraz żółtego i czerwonego koloru, bo są one bardzo wyraźnie widoczne dla zwierząt.

W czasie okresu deszczowego i zaraz po nim, kiedy wykluwa się więcej owadów, dobrze jest też unikać koloru niebieskiego oraz czerni, jako że są one bardziej atrakcyjne dla owadów.

Różne sezony w Afryce różnią się nieco pogodowo od siebie, dlatego większość roku wystarczy raczej lekki ubiór, gdyż powinno być ciepło. Jednak w czerwcu i w lipcu zaleca się zabranie drugiej warstwy, bo wieczorem i rano może być chłodno.

Czapki i kapelusze też zawsze są zalecane, aby chronić głowę przed słońcem. Większość czasu oczywiście spędza się w samochodzie, ale uwierz lub nie, będą miejsca i momenty, kiedy będzie można z samochodu wysiąść.

Jeśli chodzi o obuwie, to zaleca się jakieś lekkie buty, lub ewentualnie sandały. Frank nie zaleca jednak jechania na safari w klapkach czy japonkach.

Charakterystyczne klapanie podczas chodzenia w japonkach, zwabia hipopotamy no i ciężko się w nich ucieka przed lwami…

To tylko taki suchar oczywiście. Nie ma się czego obawiać, Frank jest licencjonowanym przewodnikiem i organizuje bardzo bezpieczne wyjazdy na safari.

Tak na marginesie, proszę uważać na organizatorów, którzy oferują wycieczki na safari, a nie posiadają takiej licencji. W razie problemów można zostać na lodzie, a słyszałem też, że mogą być problemy z pokryciem kosztów przez ubezpieczalnię.

Jak się ubrać na safari aby nie drażnić zwierząt?

Skuteczny środek odstraszający owady na safari

Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą jakiś skuteczny środek odstraszający owady. My polecamy przetestowany przez nas środek na komary i insekty, który sprawdził się idealnie i nawet lepiej niż produkt, który kupiliśmy na miejscu w Afryce.

Ten produkt możesz znaleźć tutaj:

Środek sprawdzony na afrykańskie moskity lub ten środek, który też sprawdził się nam świetnie na afrykańskie komary.

Środek na komary na safari w Afryce

Na safari zabierze filtr przeciwsłoneczny

W tej części świata jest bardzo wysoki współczynnik UV, dlatego zalecane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych.

Afrykańskie słońce po prostu aż pali, dlatego czy to na Zanzibarze, czy jadąc na safari, warto pamiętać o filtrach.

Na safari w Afryce zabierz filtr przeciwsłoneczny.

Jakie leki zabrać na safari

Frank poleca zabrać ze sobą jakieś leki przeciwbólowe. W razie, gdyby kogoś rozbolała głowa na przykład, to tam na miejscu nie będzie możliwości kupienia czegokolwiek, a najbliższe miasto może być oddalone o kilka godzin drogi samochodem.

Jeśli ktoś ma jakieś alergie, to też warto zabrać jakieś środki przeciwalergiczne ze sobą.

Leki na safari w Afryce. Co może okazać się przydatne.

Pamiątki z afrykańskiego safari…

Oczywiście warto przywieźć też pamiątki z wyprawy na safari. Dlatego warto zabrać ze sobą dobry aparat lub kamerę. Ewentualnie oczywiście w dzisiejszych czasach wiele telefonów też ma bardzo dobre aparaty i kamery i też można zrobić wiele pięknych zdjęć i nagrać super filmiki takim sprzętem, ale należy pamiętać, że niektóre zwierzęta nie będą przy samym samochodzie.

Do zwierząt takich jak lwy, często udaje się podjechać na odległość dosłownie 2 – 3 metrów, ale na przykład antylopy, zebry czy choćby sępy są bardziej płochliwe i te zwierzęta, będzie można zobaczyć tylko z nieco większej odległości.

Dlatego dla osób, które chcą mieć piękne zdjęcia lub filmy, ważne jest, aby zabrać aparat lub kamerę z możliwością robienia zoomu.

Można też zabrać ze sobą statywy i inne sprzęty fotograficzne. Wystarczy o tym powiedzieć Frankowi, a on zadba o to, aby móc zrobić piękne zdjęcia lub nagrać ciekawe ujęcia wideo.

Przygotowanie do safari. Co zabrać, jak się ubrać i jak się przygotować do safari?

Jedzenie na safari w Tanzanii

Podczas safari, jakie organizuje Frank, zapewnione jest pełne wyżywienie. Po drodze na safari jest lunch, na miejscu jest obiadokolacja, a rano śniadanie itd.
Można jednak zabrać jakieś przekąski, jeśli ktoś lubi coś przegryźć pomiędzy posiłkami.

Podobnie z napojami. W aucie będzie woda do picia na cały wyjazd, ale jeśli ktoś lubi inne napoje, to można coś zabrać ze sobą.

Jedzenie na safari w Afryce

Co zrobić z walizkami jadąc na safari?

Jeśli nie chcesz na Zanzibarze płacić w hotelu za nocleg, kiedy i tak w tym czasie będziesz na safari, to Frank zawsze powtarza, że można zabrać bagaż ze sobą.

W dużym aucie terenowym nie ma problemu z miejscem, więc można zabrać swoje rzeczy ze sobą na wyprawę na safari.

Bagaż do 23 kilo można też zabrać ze sobą na prom i jest on także wliczony w cenę biletu lotniczego, którym wraca się na Zanzibar. Zatem każda osoba może mieć ze sobą bagaż podręczny i bagaż rejestrowany do 23 kilogramów.

Jak zorganizować udane safari w Tanzanii?

Jeśli zastanawiasz się jak zorganizować takie prywatne safari z Frankiem, ale w cenie podobnej, jaką oferuje konkurencja za jednodniowe safari w dużej grupie innych osób, zobacz wpis, gdzie opisujemy dokładnie jak zorganizować safari z Zanzibaru.

Tam znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby zorganizować super udane safari. A jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądało nasze safari z Frankiem, zapraszamy na film, który można obejrzeć poniżej. Jest to pierwsza część, z naszego dwudniowego safari w Tanzanii.

Jak się przygotować do safari – podsumowanie

Aby przygotować tą listę rzeczy, jakie warto zabrać ze sobą na safari, lub ogólnie jak się przygotować do safari w Afryce, rozmawialiśmy z Frankiem, czyli z przewodnikiem, z którym byliśmy na naszym wyjeździe na safari w Tanzanii.

Są to zatem sprawdzone informacje. 
Frank, to bardzo dobry przewodnik, który naprawdę solidnie wykonuje swoją pracę. Praktycznie wszystkie osoby wracające z safari, które organizujemy z Frankiem, są zachwycone.
Jest to zawsze o wiele lepiej zorganizowane safari, niż takie oferty wyjazdów, które z łapanki są oferowane na plaży na Zanzibarze, albo w hotelu. Jak to mówią, jedno safari, drugiemu nie równe, dlatego płacąc często przecież nie małe pieniądze, warto rozważyć, z kim na taką wycieczkę się pojedzie.

Safari w Afryce z Frankiem - przewodnik z którym organizujemy udane safari w dobrej cenie!

Jeśli jedziesz na Zanzibar, to ogólnie może też Ci się przydać lista rzeczy, które warto zabrać na Zanzibar. Wiele z tych rzeczy też będzie bardzo przydatnych na safari, ale nie wszystkie się pokrywają, dlatego myślę, że również warto przeczytać tamten wpis.

Dlaczego lepiej wybrać safari z noclegiem i jak to przygotować?

Zwierzęta w Afryce są najbardziej aktywne rano i wieczorem, w okolicach wschodu i zachodu słońca. Wybierając się na safari jednodniowe, jest się tylko kilka godzin na samym safari i są to godziny popołudniowe. Nie ma się zatem możliwości zobaczenia najciekawszych pór dnia i aktywności zwierząt.

Dodatkowo jednodniowe safari kosztują praktycznie tyle samo, co safari z noclegiem i pełnym wyżywieniem. Dlatego Frank zawsze poleca wybrać się na safari z przynajmniej jednym noclegiem.
Nie wspomnę już, jak piękne są wschody i zachody słońca, które zobaczysz podczas takiego safari.

Jak przygotować takie safari? Nic prostszego. Skontaktuj się z nami, ustalimy termin a organizacją całej reszty, zajmie się Frank. Kierowca przyjedzie odebrać Was spod hotelu, a po safari odwiezie Was pod sam hotel. Cała reszta będzie zorganizowana i dopięta na ostatni guzik.

Napisz do nas na email safarizfrankiem@gmail.com w celu wyceny i ustalenia daty takiego safari.

4 odpowiedzi

 1. Podczas pobytu na Zanzibarze skorzystaliśmy z pośrednictwa Łukasza i wybraliśmy się na safari organizowane przez Franka.
  Wszystko zorganizowane było perfekcyjnie. Zostaliśmy odebrani bezpośrednio z naszego hotelu na Zanzibarze i z powrotem odwiezieni pod sam hotel. Podczas pobytu ( my wybraliśmy opcje 2 dni) mieliśmy zapewniony transport, wyżywienie i nocleg w parku Mikumi. Była to niesamowita przygoda. Zobaczyliśmy więcej niż się spodziewaliśmy. Była lwica karmiąca małe lwiątka, słonie, bawoły , żyrafy , małpy, gazele, antylopy , szakale i wiele wiele innych zwierząt wprost na wyciagnięcie ręki. Do tego przepiękny zachód i wschód słońca i bezcenny widok zwierząt o poranku , które udają się do wodopoju. Trudno to wszystko nazwać słowami. Na początku mieliśmy obawy czy to wypali, bo przecież nie znaliśmy Łukasza a tylko jego filmiki na You Tube, ale po obejrzeniu całej serii z Zanzibaru stwierdziliśmy , że gość jest konkretny i wiarygodny 🙂 I nie zawiedliśmy się. Łukasz podaje informacje pewne, sprawdzone i naprawdę przydatne. Jeśli kiedykolwiek marzyło Wam się safari, nie wahajcie się i piszcie do Łukasza, jest to bardzo atrakcyjna alternatywa do zobaczenia zwierząt nie „w tłumie ludzi” i nie za zaporowe ceny jakie oferują biura podróży. Tutaj macie jeepa i przewodnika tylko dla siebie. Jeszcze raz polecamy. Pozdrawiamy Natalię i Łukasza, dzięki 🙂

  1. Ślicznie dziękujemy za komentarz i Waszą opinię. Niezmiernie cieszymy się, że safari z Frankiem tak bardzo Wam się spodobało. Muszę powiedzieć, że polecamy tylko osoby, miejsca i rzeczy, które naprawdę nam się sprawdziły, zatem cieszymy się, że podzielacie nasze zdanie.
   Mam nadzieję, że Wasza opinia ułatwi podjęcie decyzji innym osobom 🙂
   Pozdrawiamy Was również bardzo cieplutko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *