Zanzibar jak się przygotować na wakacje w Afryce?

Zanzibar co zabrać i jak się przygotować do wyjazdu na wakacje

Spis treści

Zanzibar co zabrać na wakacje do Afryki

Zanzibar co zabrać ze sobą na wakacje na słonecznym Zanzibarze?

Kiedy jedziemy w wiele miejsc na świecie, zawsze mówię, że najważniejsze to żeby zabrać paszport i portfel. Resztę zawsze można kupić.

W przypadku Zanzibaru, sytuacja jest troszkę inna. Wiele rzeczy nie łatwo jest na miejscu dostać. Na przykład obeszliśmy pół miejscowości Nungwi i pytaliśmy w każdym sklepie o zmywacz do paznokci. Dowiedzieliśmy się, że takie coś to tylko w Stone Town. Na szczęście okazało się, że jeden sklep w Nungwi miał zmywacz, więc obyło się bez 50 kilometrowej przejażdżki. Ale nie zawsze może tam dobrze się kończyć 😉

Zanzibar co zabrać na wakacje

Skuteczny środek na afrykańskie komary

Mieliśmy okazję przetestować na Zanzibarze kilka różnych środków na komary. Zarówno tych kupionych tam na miejscu, jak i takich które przywieźliśmy ze sobą z Polski.

Większość z nich miała jakąś skuteczność, ale niektóre, na przykład środek kupiony tam na miejscu, trzeba było co jakiś czas dosmarowywać, bo dość szybko tracił swoją skuteczność.

Zanzibar jaki spray na komary najlepszy

Najlepiej sprawdził nam się jeden z tych wszystkich środków i jeśli ktoś mnie zapyta, który bym wybrał, to byłby to właśnie ten środek na komary, który znajdziesz pod linkiem tutaj.

Drugi produkt na komary, który świetnie nam się sprawdził w Afryce to spray Vaco
Dzięki tego typu skutecznym sprayom na komary, zminimalizowaliśmy ryzyko ukąszenia. 

(są to linki afiliacyjne, czyli Ty płacisz dokładnie tyle samo, ile produkt kosztuje w sklepie, a ja otrzymuję małe wynagrodzenie za polecenie Amazon.pl – „Jestem Partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.”)

Na Zanzibar zabierz przejściówkę do prądu

Przejściówek znajdziesz oczywiście całą masę. Ja kiedyś woziłem kilka przejściówek w plecaku, bo trzeba podładować mój telefon, Natalii telefon, aparat, GoPro i tak dalej.

Ostatnio jednak wypróbowałem coś nowego. To urządzenie zastąpiło wszystkie przejściówki i od tamtej pory nie potrzebuję nic więcej.

Jaką przejściówkę do prądu zabrać na Zanzibar?

Taka przejściówka do gniazdka na Zanzibarze, to dokładnie taka sama jak te używane przy wyjazdach do UK, więc jeśli już taką masz, to nie musisz kupować nowej.

Ale jeśli jeszcze takiej przejściówki nie masz, to polecam taką jak na obrazku powyżej. Posiada ona kilka portów USB, a nawet 1 USB typu C, jeśli masz do ładowania telefon iPhone. Dzięki temu możesz ładować jednocześnie kilka telefonów i dodatkowo używać jeszcze jakiegoś urządzenia na prąd. Jedna przejściówka a potrafi zastąpić nawet pięć.

Link gdzie kupiliśmy taką przejściówkę do prądu, znajdziesz poniżej:
https://amzn.to/3cYJNdu

(jest to link afiliacyjny, czyli Ty płacisz dokładnie tyle samo, ile produkt kosztuje w sklepie, a ja otrzymuję małe wynagrodzenie za polecenie Amazon.pl – „Jestem Partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.”)

Krem z filtrem, to obowiązkowy punkt na Zanzibarze

Bardzo ważne jest, aby zabrać na Zanzibar dobry krem z filtrem. Słońce jest tam bardzo mocne i aż czuje się, jak ono pali, kiedy spaceruje się po plaży albo po wiosce.

Znalazłem gdzieś w otchłaniach internetu informację, iż miejscowe sklepiki często odlewają filtr z butelki i mieszają z tańszymi filtrami, kremami, balsamami. W ten sposób dodatkowo mogę zarobić. 
Nie wiem, czy to prawda, ale jeśli tak, to taki filtr może okazać się o wiele mniej skuteczny.

Filtr przeciwsłoneczny na Zanzibar

Dlatego my woleliśmy tego nie testować na sobie i zabraliśmy zapas kremów z filtrem.
Jeśli ktoś chce dać zarobić lokalnym sprzedawcom, to przecież można to zrobić w inny sposób 😉

Na Zanzibar zabierz też buty do wody

Jeśli planujesz kąpiele na Zanzibarze, to bardzo wskazane jest mieć buty ochronne do wody. Są one bardzo przydatne w unikaniu ran po nadepnięciu na jeżowce, których jest na Zanzibarze mnóstwo i są też bardzo pokaźnych rozmiarów.

Takie nadepnięcie na jeżowca gołą stopą, może wiązać się nawet z pobytem w szpitalu, dlatego zdecydowanie polecam zabrać buty do wody.

Buty do wody, które świetnie sprawdziły się podczas naszej podróży, znajdziesz tutaj.

Odzież zakrywająca ciało przyda się w zanzibarskich wioskach

Na Zanzibarze mieszkają w 90% muzułmanie, dlatego, aby szanować lokalne zwyczaje, nie powinno się chodzić po wiosce w stroju kąpielowym. 

Na plażach nie ma z tym najmniejszego problemu, ale przy wejściach do wioski są nawet tablice przypominające, aby szanować lokalne zwyczaje. Warto zatem mieć coś, co można narzucić na siebie, aby nie chodzić po lokalnych miejscowościach w stroju kąpielowym, lub w zbyt skąpych ubraniach.

Zanzibar jak się przygotować do wyjazdu do Afryki

Żel antybakteryjny

Afryka, Tanzania, Zanzibar… to troszkę inne miejsce niż Europa. Często może się zdarzyć, że nie będzie mydła w lokalnej toalecie w restauracji, albo w ogóle nie będzie wody. Warto zatem mieć przy sobie coś, czym można odkazić ręce, zwłaszcza że lokalna flora bakteryjna może co niektórym przysporzyć problemów — jak na przykład ta w Egipcie.

Mały żel antybakteryjny, może być zatem przydatną rzeczą, którą warto zabrać na Zanzibar.

Elektrofumigator na komary

Dzięki elektrofumigatorowi pozbyliśmy się praktycznie problemów z komarami w naszym pokoju hotelowym. Moskitiery nad łóżkiem nie użyliśmy ani razu, bo dzięki temu urządzeniu na komary, nie mieliśmy ani jednego owada w pokoju.

Jest na nim napisane, że działa nawet przy otwartych oknach, ale tego woleliśmy na afrykańskich moskitach już nie testować. Jednak przy zamkniętych oknach, w pokoju hotelowym, nie miałem ani jednego ugryzienia i nie słyszałem w nocy, ani jednego komara.

Zanzibar Afryka co na komary?

Okulary słoneczne z filtrem UV

Zdaję sobie sprawę, jak błaho to brzmi. „Zabierz okulary słoneczne na wakacje do słonecznego kraju…”. Jednak w tym przypadku to naprawdę ważna sprawa. Nie tylko oczy się męczą od słońca, ale wręcz, kiedy wyszedłem na plażę w pochmurny dzień bez okularów, to było i tak bardzo jasno.
Tan jasny, prawie biały piasek, bardzo mocno odbija światło. Jak na tej plaży, po jakimś czasie wyszło słońce, to nie mogłem praktycznie otworzyć oczu i musiałem się wrócić do hotelu po okulary.

Karta kredytowa bardzo przydatna na Zanzibarze

Na Zanzibarze może okazać się bardzo przydatna karta kredytowa. Chociaż sklepów i restauracji gdzie można płacić kartą, jest jak na lekarstwo, to jeśli zabraknie Ci gotówki, to może być problem z użyciem karty debetowej w bankomacie.

Moja karta debetowa była tam całkowicie bezużyteczna i pieniądze mogłem wypłacać tylko dzięki temu, że zabrałem ze sobą kartę MasterCard.

Czy warto zabrać na Zanzibar kartę kredytową?

Leki — jakie zabrać na Zanzibar?

Nie będę tutaj pisał, że jak ktoś bierze jakieś leki, to żeby zabrać ich zapas na Zanzibar, bo to chyba oczywiste. Wspomnę raczej o tym, żeby zabrać jakieś podstawowe tabletki przeciwbólowe, jakieś leki na biegunkę, które co niektórym mogę się bardzo przydać na Zanzibarze i w Afryce ogólnie.

Większość leków można kupić też tam na miejscu, także to nie tak, że tam nic nie ma, ale po co później latać po wiosce i szukać. A w dodatku, jak lokalny sprzedawca zobaczy, że jesteś w potrzebie, to usłyszysz kosmiczną wręcz cenę.

Jakie leki zabrać na Zanzibar?

Coś dla dzieci w zanzibarskiej szkole

Na Zanzibar można zabrać jakieś prezenty dla tamtejszych biednych dzieci. Jednak nie polecają zabierać im słodyczy, bo mają tam ograniczony dostęp do dentysty, więc wiesz…

Warto natomiast zabrać jakieś przybory szkolne, zeszyty, notesy. Spotkaliśmy nawet w Jambiani nastolatka, który pytał nas, czy nie mamy jakichś książek do nauki języka polskiego. W Jambiani zawsze było dużo Polaków, dlatego znajomość naszego języka tam, jest przez lokalnych bardzo pożądana.

To nie jest tak, że musisz zabierać cokolwiek, ale jak zobaczysz, w jakich warunkach żyją lokalne dzieci, to pewnie aż będzie Cię kusić, żeby umilić im w jakiś sposób dzień.
Jednak należy pamiętać, aby nie uczyć ich żebrania pieniędzy, aby nie nauczyły się zależności od białych ludzi, którzy im zawsze coś dadzą.

Power bank

Na Zanzibarze power bank może okazać się niezmiernie przydatny. Z jednej strony, ze względu, na częste braki w dostawie prądu. Kiedy nie będzie energii elektrycznej w hotelu, chociaż telefon będzie można „utrzymać przy życiu”.

Z drugiej strony, jeśli wybierzesz się na zwiedzanie wyspy, czy to skuterem, czy samochodem i nie będziesz mieć portu USB w aucie, to power bank może się okazać zbawienny, aby nie stracić w terenie nawigacji. 
Próżno na Zanzibarze szukać Starbucks’a, gdzie podładujesz sobie telefon, jak bateria padnie.

Tutaj znajdziesz ciekawe modele power banków:

https://amzn.to/3Q6b4Je

(jest to link afiliacyjny, czyli Ty płacisz dokładnie tyle samo, ile produkt kosztuje w sklepie, a ja otrzymuję małe wynagrodzenie za polecenie Amazon.pl – „Jestem Partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.”)
Co warto zabrać na Zanzibar

Rozważ wygodny plecak zamiast walizki, w podróż na Zanzibar

Jeśli lubisz dużo się przemieszczać podczas swoich podróży, to może, zamiast pakować się w walizkę, warto rozważyć zabranie w podróż dużego plecaka podróżnego?

Na Zanzibarze drogi są po prostu ubitym piachem z mieszanką skał, czy pozostałości po rafie koralowej. Bardzo niewygodne podłoże do poruszania się po nim z walizką.

W naszym przypadku świetnie sprawdziły się zamówione specjalnie właśnie na ten wyjazd plecaki podróżnicze, które znajdziesz w linku poniżej:

Coś cieplejszego do ubrania

Pomimo iż Zanzibar jest cały rok ciepły, to wieczorami jak zawieje, to może się zrobić chłodniej. Jak byliśmy w Jambiani to wieczory były bardzo wietrzne i wtedy jakaś bluza jak najbardziej może się przydać.

Również, jeśli wybierzesz się na safari z Zanzibaru, to tam wyruszając na poranne safari o świcie, też potrafi być chłodno. Dlatego ja bym jedną bluzę wrzucił do torby. 

Trzeba tutaj jednak wziąć pod uwagę, że ja jestem raczej zmarzluchem.

Zanzibar jakie ubrania zabrać ze sobą na wakacje?

Darmowy poradnik PDF – 21 porad na udane wakacje na Zanzibarze! Zapisz się na nasz newsletter i otrzymaj poradnik na maila

zanzibar porady Zanzibar co zabrać
Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Proszę spróbować ponownie.
Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Otrzymaj darmowy PDF – 21 porad na udany wyjazd na Zanzibar!

Jeśli po kilku minutach nie otrzymasz wiadomości z poradnikiem, proszę, sprawdź folder „spam”.

Co warto zabrać na Zanzibar, a co się nie przyda?

Na Zanzibarze są sklepy, w których wiele rzeczy można kupić. Są różne leki, są produkty takie jak podpaski, zmywacz do paznokci czy nawet kabel USB, który kupiłem w Stone Town, kiedy bateria w kamerze zaczęła powoli „padać”, a się zorientowałem, że nie mam kabla do ładowania.

Dlatego myślę, że nie ma co panikować i zabierać ze sobą kilku bagaży z rzeczami, ale też trzeba mieć na uwadze, że po niektóre rzeczy, może będzie trzeba pojechać do Stone Town, czy na przykład Paje, lub jakiejś innej większej miejscowości. Wszystko zależy, gdzie na Zanzibarze się zatrzymasz.

Co zabrać na Zanzibar? Czy w sklepach można kupić podstawowe rzeczy?

Dla osób lubiących nasze treści w formie wideo:

Zanzibar i najbardziej przydatne rzeczy, które warto zabrać

Myślę, że produkty, które przedstawiliśmy w tym wpisie, to taka podstawowa lista rzeczy, które warto zabrać ze sobą na Zanzibar. 

Mamy też wpis z listą, jakich błędów nie popełniać na Zanzibarze i 15 rzeczy, które warto wiedzieć o Zanzibarze. Mogą one być też bardzo pomocne jeśli wybierasz się na Zanzibar, dlatego zapraszamy też do zapoznania się z nimi.

Jeśli są jeszcze jakieś rzeczy, które warto zabrać na Zanzibar, to proszę, daj znać w komentarzu. Nie chcemy jednak stworzyć listy z tak oczywistymi rzeczami jak kąpielówki czy ręcznik plażowy, więc prosimy o sugestie, które nie są oczywistymi przy każdym wyjeździe na wakacje ;P

O czym nie zapomnieć wyjeżdżając na Zanzibar. Co zabrać i jak się przygotować?

Zanzibar jak się przygotować i co zabrać – podsumowanie

Moim zdaniem, jeśli to Twój pierwszy wyjazd na Zanzibar, to i tak zabierzesz więcej, niż potrzeba. Tak samo było z nami i pewnie z każdym, kto pierwszy raz wybiera się do Afryki albo na Zanzibar.

Na szczęście nie zabraliśmy dużo za dużo, ale w naszym przypadku na szczęście nie przydały się leki na rozwolnienie i środki przeciwbólowe.

Jeśli wybierasz się na Zanzibar, to zapraszamy na nasze inne wpisy z tego miejsca. Opisujemy wiele wycieczek lokalnych, porad dotyczących Zanzibaru i ogólnie naszych przygód na „wyspie przypraw”.
Mamy też sporą playlistę filmów z Zanzibaru na naszym podróżniczym kanale YouTube.

Jeśli wybierasz się na Zanzibar, to myślę, że zdecydowanie warto zobaczyć również wpis Zanzibar ciekawostki, gdzie przedstawiamy wiele ciekawych informacji i faktów o Zanzibarze.

Zapraszamy!

10 odpowiedzi

 1. Sama też polecam.
  Zanzibar to wyspa, która zachwyca kolorami. Białe, piaszczyste plaże, z piaskiem tak miękkim i drobnym, że przypominał mąkę. Woda o najpiękniejszych odcieniach błękitu i turkusu jakie kiedykolwiek widziałam.
  Planujecie wakacje na Zanzibarze i szukacie informacji? Do wyjazdu na Zanzibar i do Tanzanii kontynentalnej przygotowywałam się dość długo. Mimo wszystko były rzeczy, których nie byliśmy do końca świadomi i wolelibyśmy wiedzieć o nich wcześniej. Dzięki temu uniknęlibyśmy niepotrzebnego stresu, straty czasu, czy dziwnych sytuacji.

 2. Wybieramy się na Zanzibar we wrześniu. Dzięki za świetne informacje, już z wielu rad skorzystałem. Chciałem jeszcze o jedno zapytać. Jak wygląda na Zanzibarze sprawa z komórkami. Oczywiście w wynajętym przez nas domku jest wifi, ale przecież będziemy poruszać się po wyspie. Rozumiem, że najlepiej kupić lokalną kartę i włożyć do aparatu (chociaż mam iPhone i będzie to pewien kłopot). Jak Wy sobie radziliście. Pozdrawiam.

  1. My kupiliśmy jeszcze pod lotniskiem kartę z internetem. Działało elegancko, chociaż w niektórych miejscach (Nungwi i Jambiani) czasami były problemy z lepszymi transferami. Ale w Kendwa nawet można było YouTuba oglądać 🙂
   Pozdrawiam!

   1. Dziękuję za odpowiedź. I jeszcze jedno pytanie, też o kartę, ale płatniczą. Czy Revolut działa na Zanzibarze? Pozdrawiam serdecznie.

 3. Jeśli chodzi o przygotowanie się do podróży po Zanzibarze – co ze szczepieniami? Trzeba je wykonać?
  Bo w necie jest dużo sprzecznych informacji. Nie wiem czy jest sens wydawać pieniądze skoro i tak mogę się czymś zarazić.

  1. To prawda, że internet jest pełen sprzecznych informacji. Powiem tak, jeśli nie mówimy o aktualnej zarazie, bo nie wiem, jakie są aktualnie wymagania pod tym względem, aby wjechać na Zanzibar czy do Tanzanii, to my nie szczepiliśmy się na nic. Byliśmy na Zanzibarze, z Zanzibaru płynęliśmy promem do Tanzanii, a później lecieliśmy na Zanzibar samolotem i w żadnym miejscu nikt nie pytał o żadne szczepienia.
   Pytaliśmy też Franka – przewodnika safari, z którym współpracujemy i on mówił, ze jakieś 5 lat temu było potrzebne szczepienie na żółtą febrę, podróżując z Zanzibaru na kontynent lub w drugą stronę, ale teraz, powiedział, że potrzebne jest tylko dla osób przybywających ze stref zagrożonych tą chorobą.
   Także proszę nie brać tego jako legalnej porady, bo nie jestem osobą kompetentną, aby takich porad udzielać, ale mogę powiedzieć, że my się nie szczepiliśmy na nic i nikt od nas takich szczepień nie wymagał.
   Pozdrawiam cieplutko!

 4. Czy to prawda że na safari nie wolno wykonywać zdjęć telefonem że względu na sygnał GPS i obawy przed kłusownikami, którzy będą polować na zwierzęta? Mamy tylko telefony komórkowe, nie mamy niestety araratu cyfrowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *