Ravenna atrakcje, 11 miejsc, które musisz zobaczyć…

Włochy Ravenna atrakcje, które warto zobaczyć

Spis treści

Ravenna miasto, które zachwyca

Ravenna, turystyczny kurort na północy Włoch, w regionie Emilia Romania. Nazywana miastem mozaiki. Tutaj zgubisz się w uroczych uliczkach, zjesz tradycyjne dania regionalnej kuchni włoskiej, zrelaksujesz się na jednej z pobliskich plaż, oraz zwiedzisz cudowne zabytki, kościoły i muzea.

Ravenna zachwyciła nas i zauroczyła, tak, że zapragnęliśmy powrócić tu raz jeszcze w niedalekiej przyszłości. Miasto Ravenna oferuje sporo, a dziś przedstawię kilka atrakcji godnych uwagi. Ravenna atrakcje, czyli 11 miejsc, które trzeba zobaczyć.

11 atrakcji Ravenny, których nie możesz przegapić

Kościół św. Witalisa

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jeden z najważniejszych zabytków Ravenny. W środku niesamowite bizantyjskie mozaiki pochodzące z V wieku. Zdobne wnętrze kościoła z pewnością robi wrażenie. Budowę kościoła rozpoczęto w 527 roku.

Bazylika Sant’Apollinare Nuovo

Wielkimi fanami kościołów nie jesteśmy, jednak ten zrobił na nas dość spore wrażenie. Wyjątkowy sposób przedstawienia 3 króli (bardzo ciekawe stylizacje), postać Łazarza powstającego z grobu, który jest, UWAGA, mumią, czy pominięcie momentu ukrzyżowania Jezusa, wszystko to sprawia, że miejsce jest dość wyjątkowe i nie warto go pomijać, zwiedzając okolicę. Bazylika została wybudowana na początku VI wieku jako prywatna kaplica króla Ostrogotów Teodoryka. Po przejęciu władzy przez Bizantyńczyków kościół został przerobiony i przekazany katolikom.

(Wszystkie atrakcje regionu Emilia Romania, które udało nam się zwiedzić, znajdziesz we wpisie atrakcje Emilia Romania, tam najpiękniejsze miejsca, których nie można przegapić. Dodatkowo, gdzie zaparkować i gdzie zjeść, gotowy plan zwiedzania regionu Emilia Romania).

Mauzoleum Galli Placydii

Jeden z ośmiu zabytków miasta Ravenna, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz jedne z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych mozaik. Galia była królową Wizygotów oraz cesarzową rzymską (rządziła Rzymem w imieniu małoletniego syna).
Córka Teodozjusza. Kopuła skrywa piękną niebieską mozaikę, złoty krzyż, gwiazdy oraz symbole ewangelistów. Poza tym ośmiu apostołów oraz często pojawiający się motyw pijących gołębi. Galia zmarła w Rzymie 27 listopada w 450 roku.

Baptysterium Neońskie (Ortodoksów)

Obiekt jest jednym z najlepiej zachowanych baptysteriów i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Baptysterium zostało wybudowane w V w., co czyni je najstarszym zabytkiem w Rawennie. Pośrodku znajduje się ogromny basen, w którym udzielano chrztu, a cały budynek został przebudowany z łaźni rzymskiej. Oczywiście nie może zabraknąć mozaiki, te na kupule pochodzą z II połowy V w.

Archiepiscopal Museum, Ravenna

Pierwotny budynek muzeum pochodzi z V wieku, jednak na przestrzeni lat przeszedł dość sporo renowacji. Wystawa, która jest prezentowana w Muzeum, robi ogromne wrażenie. Budynek skrywa między innymi srebrny krzyż arcybiskupa Agnello z VI wieku, marmurową tablicę, na której widnieje kalendarz wielkanocny (VI w.), a także posąg bez głowy pamiętający czasy bizantyjskie. Posąg najprawdopodobniej przedstawia cesarza Justyniana. W muzeum w Ravennie zachowały się między innymi fragmenty mozaiki z pierwszego kościoła katedralnego oraz kaplica Sant’Andrea.

Grób Dantego Alighieri

Tu, we włoskim mieście Ravenna spoczywa w grobowcu ciało twórcy Boskiej Komedii. O ciało Dantego, bo o nim mowa, wciąż upominają się władze Florencji (artysta pochodził właśnie z tego miasta). W środku grobowca pali się lampa wotywna, zasilana oliwą z Toskanii, która jest dostarczana do Ravenny każdego roku przez florencką delegację.

Mauzoleum Teodoryka

Mauzoleum z V wieku, powstało za czasów króla Teodoryka. Budowla powstała na planie dziesięcioboku, a w środku, w górnej części mieści się pusta urna (prochy Teodoryka zostały przetransportowane do Konstantynopola). Wielkie wrażenie robi kopuła mauzoleum, która jest jednym kawałkiem marmuru o wadze około 270 ton i o średnicy 11 metrów. Kopuła jest pęknięta, legenda głosi, że król, który schronił się wewnątrz podczas burzy, został rażony piorunem i właśnie w taki sposób dokonał swego żywota.

Pracownia Koko Mosaico

Pracownia mozaiki w Ravennie, w której do dnia dzisiejszego tworzy się niesamowite dzieła dawnymi metodami. W atelier można zamówić obraz bądź kupić jeden z wielu z istniejącej tam galerii. Piękne miejsce, w którym sztuki mozaiki uczą się studenci z całego Świata. Zespół tworzą między innymi Luca Barberini, artysta, który wraz z żoną Arianną Gallo otworzył Koko Mosaico w 2005 roku. Piękne miejsce, pełne ludzi z pasją i wyjątkowym talentem.

Muzeum sztuki w Ravennie Mar Museo d’Arte della citta di Ravenna

Prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i nie tylko. W muzeum zarówno dzieła sztuki dawnej jak i nowoczesnej. Prawdziwy skarb Ravenny gromadzony przez dziesiątki lat i powiększany między innymi dzięki darowiznom. Ponad 300 dzieł w tym obrazy i rzeźby.

O tym dlaczego warto odwiedzić region Emilia Romania, jak zorganizować wyjazd na własną rękę? Transport, wynajem auta, jedzenie, ceny i atrakcje w artykule: Gdzie na wakacje do Włoch?

Piazza Del Popolo

Główny plac miasta. Na placu ludu (tak tłumaczona jest nazwa) tętni życie, a mieszkańcy Ravenny niezmiennie, od ponad 7 wieków spotykają się tu tłumnie. Początki placu sięgają XIII wieku, a to jak wygląda obecnie, zawdzięczamy Wenecjanom, którzy przebudowali miasto. Plac znajduje się w pobliżu Via Cavour, Via Diaz oraz Via Matteotti. Na placu Palazzo Comunale z XV wieku, Palazzetto Veneziano, kamienna fontanna oraz dwie kolumny z patronami miasta Sant’Apollinare i San Vitale.

Kościół świętego Franciszka

Kościół został wybudowany na przełomie IX oraz X wieku na ruinach dawnego religijnego obiektu pochodzącego z V w. naszej ery. Kościół powstał na zlecenie Biskupa Neone. Od roku 1261, kościół został dedykowany świętemu Franciszkowi z Asyżu. W 1321 roku odbył się tu pogrzeb Dantego Alighieri, a miejsce do dziś przynależy do „części miasta Dantego”. Istotne renowacje kościoła miały miejsce w 1793 roku. W kościele wciąż zostały zachowane podziemne krypty ze średniowiecznej bazyliki. Wewnątrz kościoła można podziwiać jego zalaną część, która została zachowana po to, aby wciąż móc cieszyć oko pięknymi mozaikami. Widok robi ogromne wrażenie, bo jest to swego rodzaju „akwarium”, w którym pływają złote rybki.

Ravenna atrakcje i wiele więcej

Ravenna to sporo więcej niż zabytkowe budynki, które wymieniłam powyżej. Miasto to również cudowne, klimatyczne uliczki z charakterystycznymi okiennicami, urocze hoteliki we włoskim stylu, restauracje i markety z cudownym, świeżym i lokalnym jedzeniem, butiki z pięknymi ubraniami i dodatkami. Miasto potrafi zauroczyć i z pewnością warto wziąć zarówno samą Ravennę jak i cały region Emilia Romania pod uwagę planując kolejne włoskie wakacje. 

Aby dowiedzieć się nieco więcej o włoskim regionie Emilia Romania, koniecznie zobacz artykuł Włochy gdzie na wakacje, wszystko o regionie Emilia Romania, co nas zauroczyło? Gdzie warto się zatrzymać? Dla kogo region Emilia Romania będzie wymarzony na wakacje? Poza tym restauracje i miejsca, gdzie jedliśmy przepyszną regionalną kuchnię.

Ravennę i jej okolicę, mieliśmy szansę eksplorować dzięki współpracy. Zarówno my, jak i inny podróżujący „influencerzy”, nie tylko z Polski, przybyliśmy do Włoch na zaproszenie regionu Emilia Romana.

Celem było pokazanie całego piękna, dobrej kuchni, oraz upewnienie się, że po powodziach, które nawiedziły północ Włoch wiosną, nie ma śladu. Mało tego, Ravenna jako jedyne miejsce została cudownie pominięta przez wodę.
Region jest gotowy na przyjęcie turystów, plaże są piękne, a sama Ravenna jak i cały region Emilia Romania, są wręcz wymarzone do spędzenia włoskich wakacji idealnych.

Podczas naszej podróży do tego regionu Włoch, mieliśmy okazję też odwiedzić 2 świetne miejsca na kemping. Dlatego, jeśli się zastanawiasz, gdzie na kemping do Włoch się wybrać, to koniecznie odwiedź nasz wpis poświęcony temu tematowi.

2 Responses

  1. Kościół świętego Franciszka zrobił na mnie wielkie wrażenie. Nie miałem zbyt wiele czasu na zwiedzanie, ale coś jednak udało się zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *