Wybór miejsc w samolocie a komfort podróży
Dla niektórych podróż samolotem może być dość stresującym doświadczeniem.
My latając kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt razu w roku, można powiedzieć, poznaliśmy temat lotów od podszewki.
Wiemy, co i jak i jesteśmy tu po to, aby zebraną tajemną wiedzą, się z Tobą podzielić.
Na podstawie zebranych informacji będziesz w stanie zminimalizować ewentualny podróżniczy dyskomfort, wyzbyć się obaw, a Twoje podróże staną się czystą przyjemnością już na starcie.
Dziś na tapetę ląduje temat miejsc w samolocie, a konkretne, które miejsca w klasie ekonomicznej będą najlepsze, a których powinno się unikać za wszelką cenę.
Wybór miejsca w samolocie ma znaczenie!
Zacznijmy od tego, że najczęściej spotykanym samolotem na trasach europejskich są samoloty Boeing, czy Airbus.
Są to samoloty, które posiadają dwa rzędy foteli, a każdy z rzędów posiada trzy miejsca.
Miejsce przy oknie, miejsce w środku, oraz miejsce w przejściu.
Kupując bilet, masz możliwość wyboru miejsca, najczęściej za dodatkową opłatą.
Większość ludzi zdaje się na los, bo szkoda kasy, jednak poniżej zobaczysz, że to gdzie siedzisz, ma znaczenie i dobry, bądź zły wybór może mieć wpływ na przebieg Twojego całego lotu.
Na krótkich dystansach można się “przemęczyć”, jednak lecąc dłużej, dzięki moim poradom i wskazówkom, unikniesz dyskomfortu i stresu.
(Aby zminimalizować stres na lotnisku, koniecznie zobacz wpis „PIERWSZY LOT SAMOLOTEM, KROK PO KROKU„).
Zalety siedzenia przy oknie
- Siedząc przy oknie, całą drogę masz cudowny widok. Możesz obserwować, jak samolot przebija warstwę chmur, jak wznosi się, opada, wschody i zachody słońca, bywa magicznie.
- Masz dodatkową opcję oparcia się na boku, co może okazać się niezwykle przydatne jeśli jesteś śpiochem.
- Masz łatwy dostęp do zasłony okna.
- Masz więcej prywatności, to miejsce jest bardziej kameralne, spokojne, nikt z przejścia nie ma do Ciebie dostępu.
- Przez to, że nie jesteś w bezpośrednim kontakcie z całą resztą, możesz uniknąć potencjalnego złapania jakiegoś przeziębienia czy innej zarazy.
Miejsce przy oknie – minusy
- Jesteś mało mobilny. Jeśli jesteś osobą ruchliwą i nie potrafisz usiedzieć na miejscu przez kilka godzin lub często chodzisz do WC, proszenie współtowarzyszy podróży o wstanie za każdym razem, gdy zechcesz opuścić swoje miejsce, może być nieco kłopotliwe i uciążliwe. Taka sytuacja jest szczególnie niezręczna jeśli osoby obok śpią.
- Przy oknie jest, zdecydowanie chłodniej.
- Opuszczenie pokładu samolotu, trwa zdecydowanie dłużej jeśli siedzisz przy oknie.
- Siedząc przy oknie, będziesz obsługiwany jako ostatni.
Z uwagi na to, iż często nagrywamy materiały do filmów, miejsce przy oknie było dla nas świetną opcją, było, bo dziś jedynie jeśli posiadamy cały rząd dla siebie, jest to fajne rozwiązanie.
Siedząc obok mego męża Łukasza, miałam sporo prywatności, można oprzeć się na lewo, na prawo, do tyłu, sielanka.
Dziś zdecydowanie chętniej wybieram miejsce w przejściu i już wyjaśniam dlaczego.
Miejsce w przejściu – plusy
- Jeśli podobnie jak ja, jesteś osobą, która dość często robi siusiu, miejsce przy przejściu jest zbawienne. Wstaję kiedy chcę, nikogo nie proszę o ustąpienie miejsca, jest cudownie.
- Jeśli jesteś osobą, która ma problem z zaśnięciem w samolocie, lub nie znosisz siedzieć w jednym miejscu przez wiele godzin, miejsce w przejściu jest dla Ciebie. Możesz wstać, rozprostować nogi, przejść się, życie od razu wydaje się piękniejsze.
Siedząc w przejściu, możesz nawet wyprostować nogi na zewnątrz obszaru swojego miejsca, tzn. wystawiasz nogi na przejście. Możesz zmieniać pozycje, jednak warto nie nadużywać tego przywileju, bo pamiętaj, że z przejścia korzystają również inni pasażerowie i członkowie obsługi. - Z miejsca w przejściu jesteś w stanie opuścić samolot najszybciej, a to może mieć kluczowe znaczenie jeśli masz lot z transferem, lub czekasz na transport.
- Z tego miejsca masz również najprostszy i najlepszy dostęp do swojego bagażu, który jest tuż nad Tobą.
- Jeśli siedzisz w przejściu, jesteś również jako pierwszy obsługiwany przez stewardessę.
- Z tego miejsca jesteś w stanie najszybciej się ewakuować w razie jakiejś nagłej, niepożądanej sytuacji kryzysowej.
- Jeśli podobnie jak my w samolocie często pracujesz na laptopie, miejsce w przejściu daje Ci więcej swobody i przestrzeni na pracującą rękę.
- Ogólnie rzecz ujmując, siedząc w przejściu, masz poczucie większej przestrzeni. W tym miejscu jest mniej klaustrofobicznie, masz więcej swobody, jesteś bardziej mobilny i nie czujesz się osaczony tak, jakbyś siedział np. pomiędzy dwójką nieznajomych.
(Jak tanio podróżować, żeby nie zbankrutować, na czym zaoszczędzić i budżetowe podróżowanie, do przeczytania na blogu „TANIE PODRÓŻOWANIE„)
Miejsce w przejściu – minusy
- Siedząc w przejściu, to właśnie Ty będziesz tą osobą, która będzie musiała wstawać za każdym razem, jeśli dwie pozostałe osoby z Twojego rzędu, zechcą opuścić miejsce.
- Siedząc “na wylocie” będziesz również narażony na szturchania ze strony osób przechodzących, biegających dzieci, czy przemieszczającej się obsługi. Uważaj w momencie, kiedy ktoś z obsługi samolotu będzie przejeżdżał z wózkiem wypełnionym napojami oraz jedzeniem, ten sprzęt jest naprawdę ciężki i spotkanie z nim może okazać się bardzo bolesne. Tutaj dodam również, że jeśli Twoi współtowarzyszcze lotu, zapragną opuścić swój fotel, wstań ze swojego miejsca, a nie wciskaj się w swój fotel. Taka sytuacja może być bardzo krępująca dla obu stron, bo nie chcesz, żeby czyjeś krocze lub tyłek paradował Ci przed twarzą.
- Siedząc w przejściu, jesteś narażony na kontakt z większą liczbą osób, zawsze coś się dzieje, zawsze ktoś przechodzi, z drugiej strony ktoś chce wstać. Na tym miejscu przeważnie ciężko o chwilę wytchnienia. Jesteś również bardziej wyeksponowany na ewentualne zarazki i choroby wszelakie.
- Siedząc w przejściu, licz się z tym, że osoby z obsługi będą podawały zarówno napoje jak i posiłki osobie siedzącej w środku i przy oknie przez Ciebie. W takich momentach warto siedzieć spokojnie i unikać gwałtownych ruchów, bo nie chcesz, aby gorąca herbata wylądowała Ci na kolanach.
- Jeśli zmrużysz oko, nie masz również możliwości oparcia się, tak jak to bywa podczas siedzenia przy oknie. Dodatkowo jeśli obok Ciebie siedzi kompletnie obca Ci osoba, masz wyłącznie opcję oparcia się do tyłu, lub ewentualnie oparcia głowy o stoliczek, lub siedzenie z przodu.
Które miejsce w samolocie wybrać? Rząd środkowy
Siedzenie w środku nie ma, według mnie, żadnych plusów.
Nie masz dostępu do okna, ani do przejścia. Tak czy siak, musisz prosić jedną osobę o powstanie, jeśli zechcesz wybrać się np. do toalety. Czujesz się lekko uwięziony, pomiędzy dwójką nieznajomych, nie możesz oprzeć głowy na lewo, ani na prawo (oczywiście dotyczy to sytuacji, w której siedzące obok osoby są obce).
Wydaje mi się, że jedynym plusem sytuacji, może być fakt, że osoba siedząca w środku, ma przeważnie najlepszy dostęp do podłokietników z obu stron.
Gdzie siedzieć w samolocie? Lewa czy prawa strona?
Znasz już wszystkie za i przeciw, plusy i minusy, wady i zalety poszczególnych miejsc, teraz przejdźmy do tego, czy lepiej wybrać stronę lewą samolotu, czy prawą, bo to również ma znaczenie i może wpłynąć w dużym stopniu na komfort Twojej podróżny bądź jego brak.
Stronę samolotu warto wybrać na podstawie tego, na której stronie jest Ci najwygodniej spać. Na którą stronę wolisz się oprzeć, wtedy Twoja podróż będzie spokojniejsza i bardziej komfortowa.
Jeśli zdecydujesz się wybrać miejsce w przejściu, a zamierzasz korzystać z laptopa, warto wybrać tę stronę samolotu, która da Ci więcej swobody dla pracującej ręki, tzn. jeśli Twoją “scrollującą” ręką jest ręka prawa, wybierasz siedzenie po lewej stronie samolotu.
Wybór miejsc w samolocie ma znaczenie
Miejsca z przodu samolotu
Wybierając siedzenie z przodu samolotu, najsprawniej wejdziesz na pokład i zasiądziesz wygodnie w swoim fotelu. Najszybciej opuścisz samolot po wylądowaniu, co może być zbawienne, jeśli jest to Twój lot transferowy.
Przód samolotu, jest również obsługiwany jako pierwszy. Przód jest również teoretycznie “cichszy”, bo wszystkie silniki są z tyłu, lecz przeważnie rodziny z małymi dziećmi wybierają miejsca na przodzie także, z tym spokojem i ciszą może być różnie.
Miejsca na tyle samolotu
My uwielbiamy zajmować miejsca w tylnej części samolotu. Jest tu najspokojniej, to właśnie tu są największe szanse na to, że dostaniesz cały rząd dla siebie.
Są również minusy. Jeśli na pokład samolotu, osoby będą wpuszczane według kolejności miejsc i nie będzie możliwości wejść od tyłu, oznacza to, że wejdziesz jako ostatni, a to z kolei może oznaczać, że nad siedzeniem nie będzie miejsca na Twój bagaż. Obsługa znajdzie Ci miejsce w innej części samolotu, lub umieści Twój bagaż w luku bagażowym.
Siedząc z tyłu, może bardziej trząść podczas turbulencji, ale taka ciekawostka,
osoby siedzące z tyłu mają większą szansę na przeżycie katastrofy lotniczej.
Unikaj tych miejsc w samolocie!
Teraz przejdźmy do miejsc w samolocie, których powinno się unikać za wszelką cenę.
- Tył samolotu, ale taki naprawdę tył, tył przy samych toaletach.
Oczywiście głównym powodem będzie, delikatnie mówiąc, nieprzyjemny zapach.
To właśnie tutaj będzie również najtłoczniej, ludzie czekający nieustannie w kolejce do toalety. Tutaj są również miejsca obsługi, obsługa jest zajęta, rozmawia, przygotowuje napoje, posiłki, na tyłach zawsze dzieje się sporo i tu zapomnij o spokoju.
- Miejsce z przodu samolotu może mieć wiele zalet (zalety te wymieniłam już wcześniej) jednak pamiętaj, że siedzenie z przodu, mimo że masz sporo miejsca na nogi, wiąże się z pewnymi niedogonieniami. Tu będzie najwięcej rodzin z malutki dziećmi, tutaj nie masz miejsca ze swoje najpotrzebniejsze rzeczy, bo nie ma fotela z przodu, pod który możesz wsadzić torbę lub plecak, czyli wszystkie Twoje rzeczy muszą iść nad głowę. Ostatnim minusem, który przychodzi mi do głowy, to bardzo niestabilne i byle jakie stoliczki, które są wysuwane z boku siedzenia, a nie z fotela znajdującego się naprzeciwko.
-
Kolejnym miejscem, które jest przez nas omijane szerokim łukiem to miejsca przy wyjściu ewakuacyjnym. Oczywiście są pewne plusy, bo w razie wypadku, masz pierwszeństwo do wyjścia i masz nieco więcej miejsca, ale… Tu będzie najzimniej. Przy miejscach ewakuacyjnych znajduje się malutki taborecik dla obsługi, także ktoś może siedzieć naprzeciwko Ciebie. Dodatkowo siedząc na tym miejscu, jesteś zmuszony, aby wszystkie Twoje rzeczy, na czas startu i lądowania, znalazły się nad głową.
Najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie – podsumowanie
Mam nadzieję, że artykuł okazał się niezwykle pomocny i skorzystasz z naszych wszystkich porad podczas procesu wyboru miejsca w samolocie. Myślę, że drobnymi zmianami można sprawić by nasza, niekiedy niekomfortowa i długa podróż, może stać się czystą przyjemnością.
2 Responses
przy oknie zdecydowanie nie jest najchłodniej. jeśli słabo działa klima albo nie działa bo samolot czeka na płycie w kolejce do startu to jest tam najcieplej i można srogo pożałować że się tam siedzi. przy korytarzu jest znacząco chłodniej i więcej powietrza.
co do strony prawa/lewa to jeszcze ważne w jaką stronę się leci i gdzie będzie słońce…
Na płycie faktycznie może być najcieplej, jeśli przez okno wpada słońce. Ale lecąc, zawsze najchłodniej było właśnie przy oknie.
Pozdrawiam!