Tanie podróżowanie, czyli jak podróżować, żeby nie zbankrutować?

Spis treści

Jak tanio podróżować? Podróże to nie luksus

Myślisz, że podróże to luksus? Uważasz, że trzeba mieć miliony monet, aby spędzić wymarzone wakacje, gdzieś na egzotycznej wyspie? Jeśli wciąż sądzisz, że dalekie podróże są zarezerwowane wyłącznie dla elity, a Ty jesteś do końca życia skazany na wakacje pod gruszą, gdzieś na mazowieckiej wsi, czytaj dalej, od teraz Twoje podróżnicze życie wskoczy na następny level.

Dziś o tym jak tanio podróżować? Na czym można zaoszczędzić, jak nie spłukać się doszczętnie i wreszcie wyruszyć na wymarzone wakacje nie martwiąc się przy tym o nadwyrężenie domowego budżetu. Lecimy.

1. Tanie podróżowanie = Tanie loty

Jeśli już o leceniu mowa to pierwszą i najważniejszą kwestią będzie, znalezienie taniego lotu. O tym jak kupić tanie bilety lotnicze mamy już osobny artykuł, także zachęcam Cię do zapoznania się z tematem. Tutaj dodam jeszcze, że warto obserwować, śledzić, każdego dnia cena może być inna. Warto poświęcić nieco czasu, a można znaleźć naprawdę świetne okazje.
Zachęcam Cię również do szukania połączeń z innych europejskich lotnisk, poza Polską. Niekiedy naprawdę opłaca się dojechać do Berlina, czy wybrać lot z przesiadką, bo cena może zaskoczyć, na plus.

2. Wakacje poza sezonem, jak tanio podróżować?

Kolejną opcją, na której można sporo zaoszczędzić to wybieranie wakacji oraz podróży w terminach mniej popularnych. Tutaj mowa o wakacjach poza sezonem. Ceny noclegów, bilety lotnicze, ceny w restauracjach, bądź bilety wstępu do popularnych atrakcji turystycznych są nieporównywalnie niższe niż te same ceny w tzw. sezonie wysokim. Podobna rzecz tyczy się wypraw w dalsze kierunki podczas pór deszczowych. Nigdy nie jest, aż tak źle jak to malują, na miejscu nie spotyka nas deszcz lejący 24 godziny na dobę, warto zrobić reaserch i rozważyć swój wyjazd właśnie poza sezonem, nie dość, że taniej to i mniej turystów.

3. Podróżowanie z bagażem podręcznym, esencja taniego podróżowania

Linie lotnicze powariowały, powiedzmy to głośno i wyraźnie. Przytoczę przykład. Tydzień temu tj. 1.08.203 wchodzimy na stronę Wizzair, szukamy tanich lotów. Nasze oko przykuwa świetna promocyjna cena, bilet za 69 polskich złotych do Lizbony. Postanowione, lecimy, dorzucamy bagaż i w sposób magiczny cena wzrasta, bagatela, o 500 zł.

Właśnie w takich momentach przypomnienie sobie wszystkich pakowniczych trików i upychających skilów powinno znaleźć swoje uzasadnienie. Ograniczenie swojego podróżniczego ekwipunku do minimum zaoszczędzi nie tylko pieniądze, lecz również czas (nie trzeba czekać na odbiór bagażu nadanego), unikniesz również niepotrzebnego stresu związanego z potencjalnym zaginięciem bagażu. Powiem również jako bonus, że czasem nie warto brać ze sobą całej letniej garderoby, jak to czyniłam niegdyś. Niekiedy w miejscach przez nas eksplorowanych ciuchy można kupić za grosze.

(O tym jak spakować walizkę w podróż, przeczytasz na blogu podróżniczym).

4. Nocleg na każdą kieszeń, budżetowe nocowanie w podróży

Pamiętaj, że nie zawsze trzeba wybierać najdroższą możliwą opcję noclegową na planecie. Obniż nieco standard, może warto zerknąć na ofertę hostelową, bądź guest housową. W sieci istnieje cała przestrzeń portali, stron wszelakich typu Couchsurfing, dzięki któremu można znaleźć osoby oferujące nocleg we własnym domu lub mieszkaniu w wielu miejscach świata. Jeśli jesteś freelancerem, influencerem, fotografem, latasz dronem, możesz zaoferować swoje artystyczne usługi Hotelom w zamian za nocleg bądź wyżywienie. Szukając hoteli na booking.com, istnieje również coś takiego, jak zniżka na urządzenia mobilne, oznacza to, że swój wymarzony nocleg, możesz mieć taniej, bukując go. np ze swojego smartphona. Jeśli chcesz podróżować budżetowo, warto przypomnieć sobie również o niewidzianych dawno, bądź widzianych członkach rodziny lub też znajomych. Często nie mamy czasu na odwiedziny cioci, a np. taka ciocia może mieszkać w miejscu, które już od dawien dawna jest na Twojej bucket list. Zatrzymywanie się u osób bliskich, daje Ci możliwość zaoszczędzenia lwiej części podróżniczego budżetu. My skorzystaliśmy z takiej opcji i dzięki uprzejmości naszej ukochanej kuzynki zza wielkiej wody Kasi mieszkającej na Florydzie, mieliśmy szansę spełnić jedno z naszych marzeń, polecieliśmy do USA!.

Seria filmów z USA w tym, mecz NBA, Floryda, Miami, Nowy Jork na kanale Youtube:

5. Transport w podróży, na czym zaoszczędzić na wakacjach?

Pamiętaj, że nie jesteś skazany wyłącznie na taksówki, które są najdroższą możliwą opcją przemieszczania się. Przed przyjazdem do wymarzonego miejsca urlopowego, zapoznaj się ze środkami transportu, które w danym kraju, bądź regionie są najpopularniejsze wśród lokalnej społeczności i właśnie taka forma przemieszczania się będzie najtańsza. Przykładowo na Malcie i Gozo, rewelacyjnym i tanim sposobem poruszania się po wyspie będzie autobus (już na lotnisku warto zaopatrzyć się w kartę na tygodniowe przejazdy autobusowe). Na Zanzibarze najtańszą opcją transportu będzie Dala Dala (lokalny mały bus), bądź Boda Boda, czyli motor. Na Bali, najlepiej wynająć własny skuter, a w Wietnamie świetnym wyjściem będzie korzystanie z aplikacji takich jak “gojek” lub “grab”. Są również ubery, bolty, pociągi. Wynajęcie skutera będzie również korzystniejsze niż wynajęcie auta. Każdy kraj daje nam wiele możliwości taniego przemieszczania się, no i oczywiście pozostaje jeszcze autostop.

6. Jedzenie w podróży, jedz jak król za grosze!

Wiem, że wielu z Was, w tym być może również Tobie, wakacje kojarzą się z All Inclusiv. Taka opcja ma oczywiście swoje plusy, jednak według nas, jest zdecydowanie więcej minusów, bo tak serio, ile jesteś w stanie zjeść? Kuchnia hotelowa nigdy nie da Ci możliwości poznania przepysznej kuchni danego regionu, czyli prawdziwej kuchni lokalnej. Masowe przygotowywanie posiłków równa się gorsza jakość. Jedząc lokalny street food nie tylko poznajesz smaki danego kraju, jest to również opcja nieporównywalnie tańsza. Szukanie restauracji poza obszarem największego, turystycznego tłumu sprawi, że rachunek będzie niższy. Wynajęcie np. pokoju w Guest Housie ze wspólną kuchnią będzie również cudowną opcją na zaoszczędzenie paru groszy. Wtedy robiąc zakupy na lokalnych marketach, przygotujesz sobie pyszny posiłek od podstaw za ułamek ceny restauracyjnej.
Zakupy spożywcze warto robić na bazarach, lokalnych stoiskach, wszędzie tam, gdzie chodzą lokalni, jeść uliczne tanie posiłki, nie bać się próbować i poznawać nowych smaków. Warto zasięgać porady mieszkańców, pytać się ich gdzie warto zjeść, gdzie jedzą miejscowi, gdzie robią zakupy i jeść w miejscach przez nich polecanych.
Polecam również zaopatrywać się w przekąski na drogę lub robić sobie własne kanapki, będąc w podróży np. ceny na lotniskach, są niekiedy porażające.

7. Podróżowanie w grupie, razem nie tylko raźniej

W grupie nie tylko raźniej i bezpieczniej, w grupie również taniej. Wynajmując apartament, auto, wszystkie koszty możecie podzielić pomiędzy członków wyprawy. Planując kolejną podróż, warto zastanowić się nad tym, czy może będzie to świetna okazja na zacieśnienie rodzinnych więzi, bądź spędzenie niesamowitego czasu z przyjaciółmi.

8. Podróżowanie nocą, tak zaoszczędzisz na noclegu w podróży!

Jeśli planujesz zwiedzić dany kraj wzdłuż i wszerz warto rozważyć przemieszczanie się pod osłoną nocy. Tym sposobem zaoszczędzisz kasę, którą normalnie wydałbyś na nocleg, a dystans do pokonania, pokonasz podczas snu. Nocne pociągi bardzo popularne w Azji, czy autobusy przemierzające spore trasy nocą to będzie również świetna opcja na zaoszczędzenie pieniędzy w podróży.

9. Kamperem przez Świat, gdzie to się sprawdzi?

Co łączy Skandynawię i Stany zjednoczone? No jest tam drogo (oczywiście biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce). Zarówno noclegi jak i żywność w krajach amerykańskich jak i skandynawskich stanowią lwią część podróżnego budżetu, co robić? Właśnie w takich wypadkach można udać się w podróż kamperem. Są oczywiście miejsca przystosowane do zaparkowania takiego cacka, jednak niekiedy możesz najprościej w świecie, zanocować w swoim domku na 4 kółkach na parkingu, przed marketem, lub gdziekolwiek dusza zapragnie (oczywiście wcześniej należy upewnić się, czy takowe manewry są w danym kraju dozwolone). Do kampera dodatkowo można zabrać swój własny prowiant i spożywać tanie, przygotowane własnoręcznie dania.

10. Parking przy lotnisku

Wybierając się w podróż własnym autem, warto uprzednio zorientować się, jakie będą ceny parkingów. Często wybierając parking oddalony nieco od samego lotniska, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić (warto porównać sobie ceny parkingów przy lotniskach na stronie porównywarki parkingi.pl, mamy dla was również kod rabatowy, który znajdziesz we wpisie parking przy lotnisku.
W wielu miastach europejskich są również parkingi P+R (park and ride), właśnie na takich parkingach zostawisz auto za grosze, a na miejsce docelowe można dojechać pojazdem transferowym, metrem, lub autobusem).

11. Zbieraj mile i punkty w liniach lotniczych

Wiele linii lotniczych posiada swoje programy lojalnościowe. Zbieranie tzw. mili czy punktów w programie lojalnościowym danej linii lotniczej, mega się opłaca, bo nic Cię to nie kosztuje, a punkty za wykupiony lot realnie zbierają się na Twoim koncie. Niektóre tańsze linie nie posiadają własnych programów, ale np. Qatar Airways, linia lotnicza, z której korzystamy dość często, pozwala nam na gromadzenie tzw. punktów Avios. Linia lotnicza Qatar Airways oferuje np. 2000 punktów za pierwszą rezerwację online, a 500 za każdą kolejną. Punktami można płacić za przeróżne artykuły na lotnisku w Doha lub wymieniać je na bilety lotnicze (ja ostatnio zakupiłam butelkę moich ukochanych perfum Chanel Allure). 

Dla osób, które nigdy wcześniej nie podróżowały samolotami i stresuje ich pierwszy lot samolotem i to jak się poruszać po lotnisku, mamy wpis, który zdecydowanie pomoże podróżować samolotem, bez stresu. Odwiedź koniecznie!

12. Revolut, jak płacić w podróży?

Karta revolut będzie idealnym rozwiązaniem nie tylko płatniczym, dla każdego podróżnika. Revolut daje nam możliwość wymiany walut, oszczędzania kasy, inwestowania oraz realizacji płatności. Z kartą kredytową Revolut możesz wybierać pieniądze z bankomatu bez prowizji (do określonej kwoty). Z revolutem możesz wymieniać walutę po średnim kursie. Mamy również możliwość robienia przelewów na konta innych posiadaczy kart Revolut na całym Świecie. Przy płatnych opcjach konta, masz również dodatkowe ubezpieczenie. Fajną opcją będzie również możliwość wygenerowania jednorazowej karty kredytowej, w ten sposób, nawet jeśli Twoje dane zostaną przechwycone, gagatek nie będzie mógł zapłacić nią ponownie.

(Podrzucam Ci link, przez który możesz założyć konto na Revolut: załóż konto na revolut, Ciebie to nic nie kosztuje, a my mamy od Revolut drobną kwotę, która pomaga nam w dalszej podróży).

13. Darmowe atrakcje i karty city pass

Niektóre atrakcje potrafią dość odczuwalnie nadwyrężyć nasz podróżny budżet. Oczywiście jednymi z najdroższych atrakcji, będą te, które pragniemy zwiedzić, będąc w kraju, w którym ogólnie za tanio nie jest. Niewątpliwie jednym z tychże krajów będą Stany Zjednoczone. Mecz NBA, wejścia do muzeów, podziwianie niesamowitych zachodów słońca z Empire State Building, czy Everglades, wszystko to kosztuje sporo. Jak zaoszczędzić? Oczywiście można szukać atrakcji, które są darmowe, a jest ich ogromna ilość. Kody zniżkowe, noce otwartych muzeów kiedy to wstęp jest darmowy, wchodzenie na strony typu Groupon (my właśnie tam kupiliśmy bilety do Everglades). Świetną opcją jest również kupienie karty City Pass, my właśnie taką kartę kupiliśmy, będąc w Nowym Jorku, dzięki temu udało się  zaoszczędzić całkiem przyzwoitą ilość dolarów.  

14. Zakupy na lotnisku, dlaczego nie warto?

Zakup lokalnej karty z pakietem danych, wynajem auta, zakupy pamiątek, jedzenia, pamiętaj, że na lotniskach ceny są szalenie wysokie i nie warto. Jeśli zaplanowałeś swoją podróż na własną rękę, przylatujesz do obcego kraju i nie masz pojęcia jak wbić się w lokalną sieć, przychodzę z radą. Podłącz się do lotniskowego Wifi, skorzystaj ze wspominanej wcześniej jednej z aplikacji do zamawiania transportu (uber, grab, gojek, bolt), zamów auto. Lokalną kartę Sim kup sobie na spokojnie w pobliżu swojego miejsca pobytu, będzie znacznie taniej, masz to jak w banku. Po pamiątki najlepiej udać się na lokalne bazary, targowiska, czy markety. Wynajęcie auta, lub skutera również warto odłożyć i porównać sobie ceny na spokojnie, chyba że załatwiłeś to już wcześniej online i transport czeka na Ciebie pod lotniskiem, bo taka opcja również wchodzi w grę.

Tanie podróżowanie, podsumowanie

Podróże nie są luksusem. Podróże są dla każdego. Według nas podróże to inwestycja, bo nie ma lepszego sposobu na poznanie Świata. „Podróże kształcą” i jest wielka moc w tym zdaniu. Dzięki podróżowaniu dostrzegasz rzeczy, na które wcześniej nie zwracałeś uwagi. Doceniasz różnorodność, nauczysz się akceptowania pewnych rzeczy, zauważysz, że każdy człowiek ma inny pomysł na siebie i to jest piękne, każdy kraj to odrębna kultura, religia, sposób bycia. Jeśli raz spróbujesz, uzależnisz się jak my i pamiętaj, z tego uzależnienia nie warto się leczyć.

4 odpowiedzi

  1. Chyba wszystkiego można się nauczyć, tak jak taniego podróżowania. Mi płacenie kartą pomaga zaoszczędzić dużo pieniędzy. Czasem są jakieś bonusy, i korzystne przewalutowanie w danym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *