Wietnam na własną rękę, jak zorganizować?

Spis treści

Podróż do Wietnamu na własną rękę, jak to zrobić?

Wietnam to naprawdę bardzo przystępny cenowo kraj (przynajmniej dla przeciętnego Europejczyka).
Dziś o tym jak zorganizować podróż do Wietnamu samemu, bez biura podróży, od A do Z. Wietnam na własną rękę, wszystko co musisz wiedzieć przez wylotem do Wietnamu.

Jak zorganizować podróż do Wietnamu na własną rękę?

Jak już pisałam w moim poprzednim wpisie „Wietnam dlaczego warto odwiedzić właśnie teraz?”,
Podróż do Wietnamu była naszą pierwszą tak odległą zarówno kulturowo jak i geograficznie wyprawą.
Był to również (jak się okazało na miejscu) najtańszy kierunek, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny.

Zdaję sobie sprawę, że zorganizowanie podróży do Wietnamu na własną rękę, od A do Z, może być nieco przytłaczające, przerażające i skomplikowane. Dziś jednak wychodzę naprzeciw obawom Twym i opiszę, na podstawie naszych doświadczeń jak to zrobić dobrze i ile za to wszystko zapłacisz?

Jak zorganizować podróż do Wietnamu bez biura podróży i ile to kosztuje

Wietnam, wszystko co musisz wiedzieć przed wylotem

W Wietnamie spędzamy miesiąc, zatrzymujemy się w największych miastach w kraju, oraz w mniejszych miejscowościach, co daje nam świetny ogląd na to, jak wygląda baza noclegowa i jak kształtują się ceny. W Wietnamie wypożyczamy skuter, korzystamy ze środków transportu publicznego, przemierzamy kraj od południa po północ.

Dziś opowiem Ci, jakie aplikacje okażą się niezbędne poruszając się po Wietnamie, co ile kosztuje, polecę Ci fajne hotele w przystępnej cenie, jakich miejsc unikać i na co uważać. Będzie też o lotach i potrzebnych wizach, zaczynamy.

Wiza do Wietnamu

Planowanie podróży do Wietnamu, zaczęliśmy od złożenia wniosku o wizę. W internecie jest wiele stron, które oferują taką usługę, jednak zazwyczaj kosztuje to 2 do 4 razy więcej, niż złożenie wniosku samemu na oficjalnej stronie (wiza do wietnamu online).

Do takiego wniosku jest potrzebne zdjęcie na białym tle. Wystarczy zrobić je smartfonem na tle białej ściany – u nas zadziałało.

Wypełnia się kilka informacji, między innymi datę i miejsce wjazdu na terytorium Wietnamu oraz datę i miejsce wyjazdu. Z rozwijanego menu należy wybrać lotnisko lub przejście graniczne.

My nie mieliśmy biletu wylotowego z Wietnamu, wiedzieliśmy tylko, że chcemy przejechać cały Wietnam i opuścić go z lotniska w Hanoi. Wpisaliśmy więc datę po 30 dniach od daty wlotu na terytorium Wietnamu, oraz wybraliśmy lotnisko w Hanoi.

Wylecieliśmy z Wietnamu 2 dni wcześniej, niż podane było w tym formularzu, bo w ten dzień mieliśmy dużo tańsze bilety i nie ma z taką zmianą daty najmniejszego problemu.

Słyszeliśmy, że wlatując do kraju, mogą poprosić o okazanie biletu wylotowego. Nas nikt o to nie prosił, ale informujemy, że słyszeliśmy, że tak może być.

Wtedy na miejscu pewnie trzeba byłoby kupić jakiś bilet, albo jeden z tych fejkowych biletów, które są oferowane na niektórych stronach internetowych.

Składając wniosek o wizę, warto zatem znać czas przylotu do Wietnamu.

Jak znaleźć lot w dobrej cenie do Wietnamu?

Bilety lotnicze będą chyba najdroższym składnikiem takich wakacji, no chyba, że ktoś lubi się zatrzymywać w luksusowych i ekstremalnie drogich hotelach.

Mamy osobny artykuł, w którym opisujemy, bardzo szczegółowo, jak szukać tanich biletów lotniczych i z jakich narzędzi korzystamy najczęściej. Zobacz wpis: „Jak kupić tanie bilety lotnicze?”.

Mamy również film na youtube, jeśli wolisz formę video:

Jak dostać się z lotniska do hotelu?

Opcji dostania się z lotniska, będzie całkiem sporo. Jednak w Wietnamie, ze względu na cenę, proponujemy wziąć po prostu Graba albo GoJacka (te aplikacje zainstaluj sobie koniecznie), które są odpowiednikami Ubera czy Bolta.

Taki transport jest na tyle tani, że chyba nie warto tracić czasu, szukając autobusów lub innych pojazdów.

Na lotnisku w Sajgonie, czyli obecnie Ho Chi Minh City, czy w Hanoi było dostępne darmowe wi-fi, więc można zamówić sobie transport, będąc jeszcze na terenie portu lotniczego.

Można też kupić kartę SIM zaraz po wylądowaniu, żeby mieć internet, również poza lotniskiem. Taka opcja będzie jednak nawet kilkukrotnie droższa, niż kupienie karty SIM później w mieście.

Ale jak ktoś woli mieć nieco mniej stresu, to jest to oczywiście też dobre wyjście.

Jak poruszać się po Wietnamie?

Podstawową rzeczą do zrobienia przed przyjazdem do Wietnamu, będzie zainstalowanie sobie dwóch aplikacji. Mowa o apkach Grab i GoJek. Te aplikacje będą bardzo przydatne w wielu krajach Azji, nie tylko w Wietnamie.
Warto też podłączyć sobie do nich jakąś kartę kredytową, lub inną formę płatności, aby nie martwić się o posiadanie gotówki na przejazd.

Transport po mieście lub w jego niedalekich okolicach, polecamy właśnie za pośrednictwem Graba lub GoJeka. My z Graba korzystaliśmy najczęściej. Za pomocą tych aplikacji zamówisz sobie również jedzenie na dowóz z ulubionej restauracji, czy zakupy z supermarketu.

Transport za pomocą  aplikacji jest na tyle tani, że kiedy przylecieliśmy na lotnisko w Da Nang i nie mogliśmy już wieczorem znaleźć autobusu, to przejechanie 30 kilometrów do hotelu, kosztowało nas tylko około 52 złote.

Jak dostać się z południa na północ Wietnamu?

Jeśli masz zamiar przemieszczać się na większe odległości, na przykład z Sajgonu do Hanoi lub Hoi An, to polecamy linie lotnicze takie jak VieJetAir lub AirAsia.

Jeśli rezerwuje się loty na przynajmniej tydzień lub dwa przed to ceny zazwyczaj są bardzo atrakcyjne. U nas lot z Sajgonu do Da Nang, wyszedł taniej, niż podróż pociągiem. Lot trwał tylko godzinkę.

Jazda pociągiem była kusząca, bo zapewne sama trasa jest niesamowicie atrakcyjna, jednak mój stan zdrowia po przebytej chorobie nie pozwalał na podjęcie takiego, dość wyczerpującego wyzwania.

Odległości około 100 czy nawet 200 kilometrów można pokonywać autobusami. My skorzystaliśmy kilka razy z usług firmy Sapa Express, która też organizuje wycieczki lokalne.

Jechaliśmy z nimi z Hanoi do Ha Long Bay i z powrotem, oraz do miejscowości Ninh Binh. Plusem jest to, że ich niewielkie autobusy odbiorą Cię z hotelu i zawiozą pod wskazany adres. Wysadzą Cię dosłownie pod Twoim hotelem w docelowej miejscowości.

Ma to też wpływ na bezpieczeństwo, bo nie trzeba błąkać się po dworcach, ale o bezpieczeństwie nieco później.

Jak wybrać zakwaterowanie w Wietnamie?

W Wietnamie jest duży wybór miejsc noclegowych i zazwyczaj będą one sporo tańsze niż w Europie, zachowując przy tym podobny standard.

Wybierając hotel, sprawdź, czy nie jest przypadkiem w jakiejś imprezowej dzielnicy. My właśnie taki błąd popełniliśmy w Sajgonie (w środku nocy, po dość długiej podróży wylądowaliśmy w sercu dzielnicy Bui Vien) i musieliśmy szukać innego hotelu o 1:00 w nocy, bo w tym nie było szans na to, by zmrużyć oko.

Nocleg w Sajgonie, gdzie zatrzymać się w Ho Chi Minh City?

W środku nocy udało nam się znaleźć inny hotel kilka minut drogi Grabem od dzielnicy imprezowej. Był on nieco droższy, bo za noc płaciliśmy jakieś 140 złotych, ale w cenie było śniadanie i ogólnie miejsce miało świetną lokalizację. Pokój był przestronny, kompletnie wyposażony, obsługa była bardzo miła, miejsce czyste i w miarę spokojne (w Sajgonie panuje gwar i zgiełk praktycznie w każdym jego zakątku). Link do hotelu poniżej:

Zabukuj swój nocleg w Sajgonie

(O tym co warto zobaczyć w Sajgonie, największe atrakcje i miejsca, których nie warto przegapić, w naszym wpisie „Ho Chi Minh plan zwiedzania„).

Hotel w Hoi An, Wietnam zakwaterowanie

W Hoi An zatrzymaliśmy się w malutkim hotelu z basenem. Tutaj za 8 noclegów, wraz z wynajęciem skutera, śniadaniami, praniem, które dość często oddawaliśmy i napojami z lodówki w recepcji, zapłaciliśmy 7 milionów dongów, czyli jakieś 1140 złotych, co daje około 140 złotych za dobę, za pokój plus skuter plus napoje. Pokój był bardzo przestronny, obsługa niezwykle miła i pomocna, śniadania bardzo smaczne. Hotelik mieścił się w bardzo spokojnej dzielnicy. Na miejscu do dyspozycji gości były również rowery, którymi można zwiedzić okolicę. Link do hotelu:

Zarezerwuj swój nocleg w Hoi An

Nocleg w Hanoi, zakwaterowanie w stolicy Wietnamu

W Hanoi zatrzymaliśmy się w samym centrum miasta, w bardzo fajnym hotelu. Dostaliśmy darmowy upgrade od bookingu i później jeszcze darmowy upgrade od hotelu i w sumie za 19 dolarów za noc, mieliśmy świetny pokój z najlepszymi śniadaniami w Wietnamie. Był to chyba nasz najbardziej fancy pokój podczas całej wietnamskiej przygody. Wystrój był świetny, w łazience wielka wanna, obsługa bardzo miła. Pokój czyściutki w świetnej okolicy. Hotel zobacz na booking:

Zobacz hotel w Hanoi

Świetny nocleg w Hanoi

Hotel w Ha Long Bay

W Ha Long zatrzymaliśmy się również na chwilkę, aby udać się w rejs po zatoce. Wybrany przez nas hotel prezentował się znacznie lepiej na fotografiach niż na booking, jednak nie można powiedzieć, że był tragiczny, mogłoby być nieco czyściej i nasze wrażenie byłoby bardziej pozytywne. Tu płaciliśmy 140 zł za noc. W cenę były wliczone śniadania. Link do hotelu na booking:

Zarezerwuj nocleg w Ha Long

Gdzie zatrzymać się w Ninh Binh?

Odwiedzając Ninh Binh zatrzymaliśmy się w bardzo fajnym hotelu, oddalonym nieco od centrum, ale jeśli wybierasz się tam zwiedzić tylko atrakcje, to jest to bardzo przyzwoita i niedroga baza wypadowa. Za noc zapłaciliśmy tam mniej więcej 77 złotych i w tej cenie były śniadania. Obsługa była bardzo miła, pokój był mega przestronny, klimatyzacja, czyściutko. Plusem była możliwość zamówienia ciepłego posiłku z restauracji hotelowej z menu znajdującego się w pokoju. Z tej usługi korzystaliśmy dość często i jedzenia było całkiem smaczne. Link do hotelu:

Zarezerwuj nocleg w Ninh Binh

Taka porada, żeby nie sugerować się tylko zdjęciami hoteli w Wietnamie, bo są oni mistrzami Photoshopa. Zawsze poczytaj opinie i ewentualnie znajdź zdjęcia zrobione przez osoby odwiedzające, bo te oficjalne, praktycznie zawsze wyglądały o klasę lepiej, niż to, co zastaliśmy na miejscu.

Pamiętaj rówież, że jako klient masz prawo zobaczyć pokój przez dokonaniem zapłaty. My z tej opcji korzystamy bardzo często. Przychodząc do hotelu, prosimy pana w recepcji, aby ten pokazał nam pokój nad którym się zastanawiamy. Jeśli wszystko nam odpowiada, płacimy. Masz do tego prawo i nie jesteś skazany kupować kota w worku.

Szczepienia i ubezpieczenia zdrowotne

Aby wjechać do Wietnamu, nie musisz posiadać żadnych szczepień obowiązkowych.

Jakie szczepienia mogą być zalecane, radzę wyszukać sobie na własną rękę, lub udać się do odpowiedniego lekarza.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to oczywiście jest to pozycja obowiązkowa. Nam świetnie sprawdza się ubezpieczenie podróżne w Planeta Młodych.
Polecam odwiedzić ich stronę. Mają wiele opcji ubezpieczeń, dla osób w różnym wieku, nie tylko dla młodych, jakby mogła sugerować nazwa.
My, póki co, jesteśmy bardzo zadowoleni.

Ile kosztuje jedzenie w Wietnamie?

Jedzenie w Wietnamie może być bardzo tanie. Stołując się na mieście i racząc się przysmakami street foodowymi wydasz grosze i ceny jedzenia, naprawdę zaskakują. W takiej małej, mobilnej budce, sporą bagietkę z nadzieniem, można było kupić już za około 3 zł.

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że kuchnia wietnamska różni się od polskiej. Przyznam szczerze, że nam najpopularniejsze dania przypadły bardzo do gustu i w pełni zaspokajały nasze kubki smakowe. Ryż, makaron ryżowy, sycąca Pho, przepyszne Banh Mi, Bun Cha, czy świeże owoce morza, to z pewnością dania, które trzeba skosztować, będąc w Wietnamie.

Jeśli stęsknisz się za jedzeniem typowo europejskim, nie ma co panikować, znane nam przysmaki jak pizza, burgery czy makarony, również dostępne na miejscu, tylko licz się z tym, że za dania z takiego manu, przyjdzie Ci zapłacić nieco więcej (ceny podobne do tych w Europie).

My za naszą ulubioną Pho, którą spożywaliśmy praktycznie każdego dnia w ulubionej knajpie w Sajgonie, płaciliśmy około 79 000 dongów, czyli jakieś 13 zł. Pyszna, sycąca, wyrazista zupa zaspokajała nasz apetyt na długie godziny.

Kawa w Starbucks, na którą skusiliśmy się raz, kosztowała około 14 zł, zdecydowanie odradzam wizyty w takich popularnych, europejskich sieciówkach, oczywiście jeśli podróżujesz budżetowo.

Ulubione restauracje w Wietnamie

Podsumowując, w Wietnamie można zjeść naprawdę tanio, dobrze i pysznie, podrzucam kilka naszych ulubionych restauracji:

  • Sajgon „Bánh Mì Huynh Hoa”.
  • Sajgon „Pho Quynh”.
  • Hoi An „Banh Mi Phuong”.
  • Hoi An „A Little Kitchen Restaurant – Bếp Nhỏ”.
  • Hanoi „Cafe Giảng”.
  • Ninh Binh „Tôm Bôp Bar – Restaurant”.

Czy Wietnam jest bezpieczny?

Tak jak wspomniałam, w Wietnamie spędziliśmy miesiąc. Po największych miastach poruszaliśmy się przeważnie na pieszo, często również po zmroku. Odwiedziliśmy również małe miasteczka, wioski i dziury zabite dechami i nigdzie, w żadnej sytuacji nie czuliśmy się w żaden sposób zagrożeni.

Ludzie w Wietnamie mają swój specyficzny styl bycia, jednak nie są agresywni, czy nieuprzejmi. Zawsze, pomimo dość sporej bariery językowej, starali się pomóc, zagadać, wskazać drogę, czy polecić ulubioną knajpę.

Oczywiście zawsze zalecam zachowanie ostrożności i niekuszenie losu, jednak z naszego doświadczenia, kraj jest bardzo bezpieczny i przyjazny.

Wietnam na własną rękę, czy warto?

W organizowaniu podróży do Wietnamu, na własną rękę, zdecydowanie najdroższym elementem będzie bilet. Jeśli uda Ci się znaleźć coś w przystępnej cenie, reszta, to już pestka.

Za grosze można spędzić niesamowity czas, zwiedzając zapierające dech w piersiach miejsca, lub odpoczywać na piaszczystych plażach sącząc słodką i orzeźwiającą wodę kokosową wprost ze świeżutkiego kokoska.

Jest to niesamowicie odmienny, intrygujący, zaskakujący zakątek naszego globu i jeśli masz możliwość i nieco odwagi, by zrobić ten pierwszy krok, zachęcam Cię do wybrania się do Wietnamu.

Jeśli marzysz o takiej wyprawie, a wciąż się wahasz, to koniecznie przeczytaj wpisy:

Wietnam, dlaczego warto odwiedzić właśnie teraz?”

Wietnam, co musisz wiedzieć przed wyjazdem?”

4 Responses

  1. Cudownie się czyta Wasze przygody z Wietnamem! Opisując podróż „na własną rękę”, dzielicie się cennymi wskazówkami i pomysłami, które na pewno pomogą każdemu podróżnikowi planującemu własną wyprawę. Spostrzeżenia na temat kultury, lokalnej kuchni i miejsc wartych odwiedzenia tworzą inspirujący obraz tego fascynującego kraju. Dzięki!

  2. Dziękuję za Wasze pełne treści i piękna filmy i blogi. Filmiki wałukuję na okrągło :-), bo wybieramy w listopadzie-grudniu do Wietnamu na 3 tygodnie. Zastanawiamy się od której strony zacząć zwiedzanie…Pozdrawiam
    Ula

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *