Wschodnia Sycylia – 7 miejsc które warto zobaczyć

Sycylia wschodnia co zobaczyć

Spis treści

Wschodnia Sycylia atrakcje i przewodnik po wyspie

Sycylia atrakcje turystyczne co warto zobaczyć

Na wschodniej części tej całkiem sporej wyspy jaką jest Sycylia, mieliśmy okazję spędzić 11 dni (10 nocy), z czego zdecydowaną większość czasu przeznaczyliśmy na zwiedzanie miejsc, które wcześniej sobie wyznaczyliśmy.

Dzisiaj przedstawię Ci naszą listę najciekawszych miejsc które zdecydowanie warto zobaczyć i zwiedzić będąc na Sycylii, ale wrzucę też jedno miejsce na które szkoda czasu i lepiej wybrać się w tym czasie w inne miejsce.

Wschodnia Sycylia atrakcje które warto zobaczyć

W tym wpisie atrakcje Sycylii będą opisane raczej ogólnie. Cały czas piszę bardziej szczegółowe posty wszystkich tych miejsc na tym blogu podróżniczym, więc jak tylko będą już dostępne to je tutaj podlinkuję.

Atrakcje i ogólnie miejsca warte zobaczenia opiszę chronologicznie, tak jak je zwiedzaliśmy. Nie jest to absolutnie lista od najciekawszych do mniej ciekawych czy odwrotnie 😉

Syrakuzy i Ortygia

Ortygia

Na początek naszej listy miejsc do zwiedzenia na Sycylii padło na Syrakuzy, i trzeba jeszcze wspomnieć o małej wysepce o nazwie Ortygia, która połączona jest z resztą miasta mostem.
Znajdziesz tam wiele pięknych miejsc i zabytków, jak na przykład Świątynia Apolla, Fontanna di Diana, Źródło Aretuzy czy Castello Maniace.

Świątynia Apolla Ortygia Syrakuzy Sycylia wschodnia
Świątynia Apolla, Ortygia, Syrakuzy, Sycylia
Fontanna di Diana Fontanna Diany Ortygia Syrakuzy Sycylia wschodnia atrakcje
Fontanna di Diana, Ortygia, Syrakuzy, Sycylia
Sycylia Syrakuzy Ortygia co zobaczyć atrakcje
Katedra w Syrakuzach, Ortygia, Sycylia
Co zobaczyć we wschodniej Sycylii atrakcje Syrakuzy Ortygia
Katedra w Syrakuzach, Ortygia, Sycylia
Wnętrze katedry w Syrakuzach, Ortygia, Sycylia
Wnętrze katedra w Syrakuzach, Ortygia, Sycylia
Ortygia, Syrakuzy uliczki miasta zwiedzanie atrakcji Sycylii

W skrócie o Ortygii powiem tak, malutka wysepka, która, jeśli się zagapisz, to nie zauważysz, że to wyspa 😉 bo most wygląda to jakby przechodził nad rzeką 🙂

Znajdziesz tam wiele pięknych miejsc i widoków, atrakcji i zabytków. Bardzo dobre jedzenie i świetnie spędzony czas.

Kiedy powstanie wpis na blogu o miejscach Syrakuzy i Ortygia, to tam też pokażę Ci, gdzie możesz zaparkować auto a z parkingu można obejść na pieszo zarówno Ortygię jak i zwiedzić Teatr Grecki w Syrakuzach.

Ortygia Fontanna Diany wyspa Ortygia atrakcje turystyczne
Fotanna di Diane – Fontanna Diany, Ortygia, Syrakuzy, Sycylia
Syrakuzy Ortygia Castello Maniace atrakcje wschodniej Sycylii blog podróżniczy
Castello Maniace, Ortygia, Syrakuzy, Sycylia

Syrakuzy

Syrakuzy to druga część tego pięknego miasta. Podczas zwiedzania tej części złapał nas deszcz…
Tak, niestety we wrześniu mieliśmy 2 dni pochmurne i czasami popadało. Ale to właśnie dzięki temu trafiliśmy na małą knajpkę gdzie mieliśmy okazję skosztować przepyszną lasagne.

W miejscowości Syrakuzy zwiedziliśmy 3 bardzo ciekawe miejsca. Pierwszą atrakcją jest wspomniany już wcześniej Teatr Grecki. Jest całkiem spory i bardzo ciekawie się prezentuje.

Teatr Grecki w Syrakuzach Sycylia co zobaczyć co zwiedzić
Teatr Grecki, Syrakuzy, Sycylia
Sycylia Syrakuzy Teatr Grecki atrakcje które warto zobaczyć
Teatr Grecki, Syrakuzy, Sycylia
Teatr Grecki Syrakuzy Sycylia
Teatr Grecki, Syrakuzy, Sycylia

Niedaleko Teatru Greckiego znajduje się Amfiteatr Rzymski. Jest on nieco bardziej zniszczony i mniejszy, no i na mnie nie zrobił już aż takiego wrażenia jak Teatr Grecki. Możesz spróbować zwiedzać te miejsca w odwrotnej kolejności, może wtedy Amfiteatr Rzymski będzie lepiej przez Ciebie odebrany 😉

Ciekawym miejscem do którego też warto się przespacerować jest Ucho Dionizosa. Jest to bardzo wysoka łukowata jaskinia w której powstaje donośne echo.

Ucho Dionizosa Syrakuzy atrakcje co warto zobaczyć Sycylia
Ucho Dionizosa, Syrakuzy, Sycylia
Syrakuzy Ucho Dionizosa co warto zwiedzić na Sycylii
Ucho Dionizosa, Syrakuzy, Sycylia

Katania

Katania to największe miasto we wschodniej Sycylii, mające ponad trzysta tysięcy mieszańców. Znajdziesz tam wiele ciekawych atrakcji i chociaż spotkałem się z komentarzami pod moim filmem o Sycylii na YouTube, że Palermo jest o wiele ładniejsze a Katania nie ma takiego uroku, to moim zadaniem i tak warto jest Katanię odwiedzić.

Katania plac dell'Elefante Sycylia co warto zwiedzić na wschodniej części wyspy
Plac dell’Elefante, Katania, Sycylia
Katania Sycylia blog podróżniczy targowiska z podwieszanymi parasolkami
Katania Sycylia obrzeża miasta i wulkaniczne wybrzeże
Katania, obrzeża miasta i wulkaniczne wybrzeże

Znajdziesz tam na przykład słynny plac dell’Elefante czy Klasztor Benedyktynów. Fajnym uatrakcyjnieniem pobytu jest też spacer po targowiskach z lokalnymi produktami. Nad uliczkami rozwieszone są setki kolorowych parasolek, co tworzy bardzo ciekawy i atrakcyjny widok.

Katania atrakcje turystyczne Klasztor Benedyktynów
Klasztor Benedyktynów, Katania, Sycylia
Katania, wnętrze Klasztoru Benedyktynów
Wnętrze Klasztoru Benedyktynów, Katania, Sycylia
Atrakcje Katanii Porta garibaldi
Porta garibaldi, Katania, Sycylia

Wulkan Etna

Wulkan Etna na Sycylii

Etna to największy aktywny wulkan w Europie. To, że jest to aktywny wulkan jednak nie oznacza, że będziesz oglądać płynące rzeki lawy czy jeziora lawy, no chyba, że akurat trafisz na erupcję.
W sumie jedyną formą lawy jaką oglądaliśmy na wycieczce na Etnę, to zastygła lawa. Co jednak nie oznacza, że nie jest warto…

Na mnie całe pola zastygłej lawy, które wyglądają jak powierzchnia innej planety działają bardzo magnetyzująco. Bardzo lubię zwiedzać wulkany, nie wiem w sumie dlaczego, ale coś w nich jest, co mnie do nich przyciąga.

Etna Sycylia wulkan widziany z dużej odległości
Wulkan Etna, Sycylia
Etna wulkan wycieczka Jeepami
Wulkan Etna wycieczka z GoEtna z przewodnikiem
Wulkan Etna Sycylia jak wejść na Etnę

Na Etnę możesz się wybrać na kilka sposobów. Można wjechać samochodem, następnie wyciągiem, a jeśli chcesz dostać się jeszcze wyżej to kursują tam specjalne terenowe pojazdy, które dowiozą Cię na wysokość około 3000 metrów nad poziomem morza.

Jeśli chcesz wejść na sam szczyt, to ostatnie 300 metrów w górę będzie trzeba przejść na pieszo, ale jak poinformował nas nasz przewodnik, zajmuje to około 4 godziny.

Na Etną można się także wybrać wraz z zorganizowaną wycieczką Jeepami. Nasza wycieczka była zorganizowana przez firmę Go Etna, którą zdecydowanie mogę polecić. Mają bardzo miłych kierowców i przewodników, a całość jest bardzo fajnie zorganizowana.

Wulkan Etna wycieczka na Etnę Sycylia
Wulkan Etna Sycylia
Wulkan Etna, Sycylia

Villa Romana

Villa Romana Sycylia atrakcje wschodniej części wyspy
Villa Romana, Sycylia

Aby dotrzeć do kolejnej atrakcji Sycylii, czyli do Villa Romana, będzie trzeba wjechać nieco w głąb wyspy.

Villa Romana to posiadłość wybudowana około trzy setnego roku naszej ery. Należała najprawdopodobniej do rzymskiego senatora, a być może nawet do członka rodziny cesarskiej.

Podłogi tej zabytkowej posiadłości są wyłożone wielkimi mozaikami. Są to jedne z największych mozaik rzymskich na świecie i między innymi dzięki temu trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Villi Romana wiele mozaik przedstawia łapane i transportowane dzikie zwierzęta. Dlatego też można spotkać się z teorią, że właściciel posiadłości był handlarzem dzikich zwierząt.

Villa Romana jest to bardzo ciekawe miejsce, oblegane zazwyczaj przez tłumy turystów.

Villa Romana Sycylia podróże i zwiedzanie blog
Villa Romana atrakcje turystyczne Sycylii
Mozaiki na podłodze w Villa Romana Sycylia
Mozaiki Villa Romana co zobaczyć na Sycylii

Taormina

Antyczny Teatr Grecki w Taorminie Sycylia wschodnia

Taormina to piękne malownicze miasteczko położone na zboczu wzgórza. Miasto jest wręcz oblegane przez turystów. W kilku miejscach w Internecie czytałem, że lepiej pojechać w jakieś spokojniejsze miejsce, gdzie jeszcze nie ma aż tylu turystów. Prawda, turystów w Taorminie jest zatrzęsienie, ale muszę przyznać, że jest ku temu powód.

Sycylia Taormina miejsca widokowe co warto zobaczyć
Taormina Sycylia miasteczko turystyczne na wschodzie Sycylii

Na Sycylii Taormina jest bardzo znanym miejscem, bo jej piękno po prostu zachwyca. Moim zdaniem warto się „przemęczyć” i zwiedzić to miejsce wśród tłumów turystów.

Miasto ma przepiękny Teatr Grecki, kolejnkę linową, aby szybko dostać się z góry na dół na plażę, lub odwrotnie. No i w Taorminie znajdziesz piękną plażę z małą wysepką czyli Isola Bella, co znaczy „piękna wyspa”.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszam na wpis Taormina atrakcje.

Isola Bella plaża i wysepka w Taorminie
Plaża w Taorminie Isola Bella Sycylia

Savoca – czyli śladami filmu „Ojciec Chrzestny”

Savoca Sycylia atrakcje turystyczne
Savoca kościół w którym Michael Corleone brał ślub w filmie Ojciec Chrzestny
Kościół z filmu Ojciec Chrzestny

Savoca to malutkie miasteczko oddalone około 20 kilometrów od Taorminy.

Miejscowość Savoca swoją popularność zawdzięcza filmowi „Ojciec Chrzestny”, do którego niektóre sceny były nagrane właśnie tam.
Między innymi scena ślubu Michela Corleone była nagrywana koło kościółka, który można teraz zwiedzić.

W kościele jest nawet osobne pomieszczenie dedykowane filmowi, gdzie znajdziesz zdjęcia z filmu czy nawet telewizor na którym są odtwarzane fragmenty filmu nagrane w Savoca.

Savoca Sycylia co warto zwiedzić
Savoca bar z widokiem na wzgórza i morze Sycylia podróże

Nie spodziewałem się, że będzie to tak turystyczne miejsce. Przyjeżdżają tam wycieczki dosłownie pełnymi autobusami.

Na szczęście udało nam się usiąść i zjeść osławione na Sycylii Cannolo i napić się kawy. Niestety nie załapaliśmy się na wolne miejsca w barze Vitelli, znanego właśnie z filmu „Ojciec Chrzestny”, ale na przeciwko jest drugi lokal, z widokiem na osławiony bar Vitelli a z drugiej strony na wzgórza, morze i kościół w którym były nagrywane już wcześniej wspomniane sceny z filmu.

Bar Vitelli Savoca Sycylia
Bar Vitelli z filmu Ojciec Chrzestny
Savoca kamerzysta tablica upamiętniająca reżysera filmu Ojciec Chrzestny
Tablica upamiętniająca reżysera filmu Ojciec Chrzestny – Francis Ford Coppola

Wschodnia Sycylia plaża Fontane Bianche

Plaże na Sycylii Fontane Bianche
Plaża Fontane Bianche, Sycylia

Jeśli naberzesz chęci odpocząć nieco pomiędzy zwiedzaniem kolejnych atrakcji Sycylii, to możemy zaproponować odpoczynek w zatoce z piękną i świetną do całodniowego relaksu plażą o nazwie Fontane Bianche.

Plaża Fontane Bianche to najfajniejsze miesce do plażowania na wschodniej Sycylii na jakie trafiliśmy.
Nie mam tutaj na myśli dzikiej i pustej plaży, tylko o typowej turystycznej plaży z leżakami, parasolami i tak dalej. 🙂

Sycylia najlepsze plaże do plażowania Fontane Bianche
Piaszczyste plaże na Sycylii Fontane Bianche

Plaża przypadła nam tak bardzo do gusty ze względu na wygodę jaką oferuje.
Zaraz za linią leżaków znajdziesz restauracje, bary, prysznice, toalety. Wszystko co potrzebne aby spędzić cały dzień odpoczywając na plaży.
Zimny napój czy zimne piwo? Nie ma problemu, kilka kroków od leżaków i można zamówić coś zimnego do picia. Można też usiąść przy stolikach i wygodnie zjeść, bez konieczności opuszczania plaży i zabierania wszystkich rzeczy ze sobą.

Na plaży też przechadzały się panie azjatyckiego pochodzenia oferujące masaże. Można więc naprawdę się zrelaksować podczas takiego dnia spędzonego na kąpielach morskich i słonecznych. 🙂

Atrakcje wschodniej Sycylii – podsumowanie

To są główne atrakcje które udało nam się zwiedzić we wschodniej części Sycylii. Wiemy, że kilka rzeczy jeszcze jest polecanych w tej części wyspy, ale będą musiały zaczekać na kolejną naszą wizytę na Sycylii.

Jeśli interesują Cię ciekawostki o Sycylii to zapraszam na wpis Natalii. Na jej blogu przeczytasz więcej na temat historii i tradycji Sycylii. Opisuje ona wiele ciekawych informacji o wyspie, ale także jej osobiste wrażenia i jak to od ciężkich początków na wyspie, jej nastawienie do Sycylii zmieniło się w końcu w prawdziwą miłość…

Wiele fajnych informacji o Sycylii znajdziesz też na blogu Warsztat Podróży.
Jest to bardzo ciekawy blog podróżniczy, który zdecydowanie możemy polecić.

Zwiedziliśmy jeszcze kilka pięknych miejsc w środkowo południowej części wyspy i środkowej północy, ale wpis w tytule mówi o atrakcjach we wschodniej części Sycylii, więc tamte miejsca zostaną już na inny post.

Atrakcje które lepiej sobie odpuścić

Jak wspomniałem na początku, podam jedno miejsce które nas rozczarowało i na które naszym zdaniem szkoda czasu. Chodzi mianowicie o plażę w Katanii. Jeśli nie jesteś w jednym z hoteli które posiadają tam prywatne odcinki plaż, to lepiej sobie podaruj plażowanie w tym miejscu.

Katania Sycylia plaża

Publiczna część plaży była brudna, a w piasku widzieliśmy nawet potłuczone butelki. Jeśli masz wynajęte auto, to o wiele lepiej w tym czasie wybrać się na plażę Fontane Bianche, wcześniej już wspomnianą w tym wpisie.
My zresztą dokładnie tak zrobiliśmy. Jak tylko zobaczyliśmy jak wygląda plaża w Katanii, to wsiedliśmy w auto i pojechaliśmy na znalezioną na szybko w Internecie plażę Fontane Bianche.

Na koniec jeszcze dla osób które wolą wideo od czytania, zapraszam na film z ciekawymi miejscami na Sycylii. Jest ich tutaj kilka więcej, bo dorzuciłem w tym filmie też miejsca w centralnej części wyspy.

6 odpowiedzi

  1. Dziękujemy za miły komentarz.
   Kiedyś mieliśmy firmę a konkretnie Centauro Rent a Car, ale później jak sprawdzałem, to ceny poszły mocno w górę. Ale oferowali chociaż ubezpieczenie bez ryzyka własnego itp. Można rzucić okiem. Dawno z ich usług nie korzystaliśmy, także może mają coś ciekawego w ofercie.
   Pozdrawiamy cieplutko!

 1. cześć, bardzo fajny opis i film również 🙂
  mam pytanie, jak z parkingami w Taorminie? nie ma problemu ze znalezieniem miejsca?
  chcemy tam spędzić cały dzień, czy warto zostawić auto w jednym miejscu czy lepiej np. pobyć w dolnej Taorminie a później np przeparkować i podjechać autem w okolice centrum miasta i teatru? będziemy z 2 małych dzieci.
  a może polecasz jakiś konkretny parking w dobrej lokalizacji?

  1. Cześć. No właśnie z miejscami jak my byliśmy to był raczej problem. Nam udało się znaleźć w miarę szybko, bo akurat ktoś wyjeżdżał, ale wyobrażam sobie sytuacje, kiedy pewnie będzie nieco trudniej z wolnymi miejscami. Dlatego pewnie jak już znajdziecie fajne miejsce, to chyba zostawiłbym tam samochód. Ale oczywiście zależy czy będziecie w wysokim sezonie czy nie. Jeśli nie, to pewnie będzie o wiele łatwiej z parkingami.
   Pozdrawiam cieplutko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *