Gdzie Na Wakacje w Hiszpanii? – te miejsca sprawią, że zakochasz się w Costa Blanca

Gdzie na wakacje w Hiszpanii?

Spis treści

Hiszpania wakacje w Costa Blanca, czyli w jaki region Hiszpanii warto się wybrać na urlop?

Wakacje w Hiszpanii w Costa Blanca – co warto zobaczyć

Jeśli nurtuje Cię pytanie, gdzie na wakacje w Hiszpanii pojechać, to z po przeczytaniu tego wpisu, będziesz mieć świetny pomysł na odwiedzenie Hiszpanii kontynentalnej!

Co warto zobaczyć i zwiedzić odwiedzając Costa Blanca? My mieliśmy okazję spędzić tydzień czasu w miasteczku La Zenia w Costa Blanca i zwiedziliśmy sporo pięknych miejsc w Costa Blanca, ale też w Costa Calida, kolejnym regionie Hiszpanii, który znajduje się o rzut beretem od La Zania.

Czego się można spodziewać po tym regionie Hiszpanii? Cóż, różowe jeziora, turkusowe jeziora, zamki, ogromne działa broniące wybrzeża Hiszpanii, czy domy wyżłobione w skale… to tylko niektóre z miejsc i atrakcji turystycznych, które mieliśmy okazję odwiedzić i o których napiszę w tym wpisie.

Wakacje w Hiszpanii gdzie warto pojechać

Co warto zobaczyć i zwiedzić w regionie Costa Blanca i Costa Calida

Z miejscowości La Zenia (gdzie się zatrzymaliśmy w Hiszpanii), można w przeciągu maksymalnie godziny z haczykiem dojechać do wielu pięknych miejsc i atrakcji turystycznych. Niektóre znajdują się w regionie Costa Blanca, niektóre już w regionie Costa Calida. ..

Gaj palmowy w Elche – Hizpania Costa Blanca

Pierwszym miejscem, które polecamy odwiedzić w regionie Costa Blanca (chociaż kolejność miejsc jest zupełnie przypadkowa) jest Gaj Palmowy w Elche.
My sporo czasu spędziliśmy w jednym z ogrodów botanicznych Jardin Huerto del Cura. To właśnie w tym ogrodzie rosną największe i najstarsze palmy. Niektóre z nich mają nawet 300 lat.

W samym sercu ogrodu wyrasta palma cesarska. To drzewo robi niesamowite wrażenie. Jego jeden pień dźwiga aż 8 odnóg. Całość wsparta została metalową konstrukcją, aby zabezpieczyć drzewo przed zapadnięciem się.

Palmera Imperial, czyli Palma Imperialna Cesarska, nazwana została na cześć Elżbiety Bawarskiej, czyli księżnej Sisi, która niegdyś odwiedziła to miejsce.

Dla miłośników przyrody, palm i dla wszystkich miłośników eksploracji odwiedzanych miejsc, Gaj Palmowy w Elche jest zdecydowanie wart zobaczenia, a i całe miasteczko ma bardzo przyjemny klimat. Warto zatem tam zostać na chwilę i pokręcić się nieco po okolicy.

Jeśli będziecie w Elche w sezonie, to pewnie będzie spory problem z zaparkowaniem niedaleko na przykład ogrodu botanicznego. Wtedy polecamy wbić sobie w nawigację podziemny parking Saba. Z niego macie tylko kilka minutek spacerem do ogrodu botanicznego Jardin Huerto del Cura.

Link Google Maps do parkingu Saba: https://www.google.pl/maps/search/parking/@38.26416,-0.6952225,19.97z

Atrakcje Hiszpanii kontynentalnej Gaj Palmowy w Elche

Cabo de Palos i latarnia morska

Cabo de Palos jest to dawna wioska rybacka znajdująca się na przylądku należącym do gminy Cartagena w regionie Murcia. Jest to już zatem region Costa Calida. Miasteczko leży 60 km na południe od La Zenia.

Sama latarnia morska na tle błękitnego morza wygląda naprawdę pięknie, ale jest tam o wiele więcej robiących wrażenie widoków. Piękne skaliste wybrzeże i krystalicznie czysta woda, dają naprawdę cudowne połączenie.

Pod samą latarnią jest parking, ale uprzedzam, że na weekendy jest on bardzo zatłoczony nawet poza głównym sezonem i może być dość ciężko znaleźć miejsce. Kiedy my byliśmy tam w maju, na weekend było bardzo ciężko z parkingiem, ale byliśmy tam po raz drugi w tygodniu i wtedy nie było już problemu.

U stóp wzgórza, na którym usytuowana jest Latarnia, znajduje się przyjemna kawiarenka z tapas, kawą i zimnym piwkiem. Poza sezonem była jednak otwarta tylko na weekend.

W pobliżu znajdziesz również bardzo urocze plaże znajdujące się między skałami. Na Latarnię wstęp jest darmowy, można przespacerować się na nią dość łagodnym wejściem i rozkoszować się cudownymi widokami… morze, skały oraz widoczna gołym okiem sąsiadująca z Cabo de Palos – La Manga.

Więcej informacji na temat Cabo de Palos znajdziesz w osobnym wpisie poświęconym temu miejscu.

Hiszpania i atrakcje które warto odwiedzić będąc tam na wakacjach, czyli Cabo de Palos i latarnia morksa.

Laguna Salada de Torrevieja czyli różowe jezioro w Costa Blanca

Laguna Salada jest jednym z najbardziej słonych jezior w Europie. Popularność wśród turystów zdobyło swoim mocno różowym kolorem. Jest on spowodowany obecnością różnych minerałów w wodzie, a także obecności bakterii Halobacterium i alg Dunaliella Salina.

Z jeziora wydobywana jest sól, przy użyciu ciężkiego sprzętu, dlatego kąpiele w tym jeziorze są zabronione.

Woda w jeziorze zawiera aż 350 gram soli na litr, co stanowi bardzo wysokie stężenie, nieodbiegające wiele od stężenia w Morzu Martwym.

Laguna Salada de Torrevieja dostarcza rocznie aż 700 tysięcy ton soli, która jest głównie eksportowana za granicę.

Wysokie stężenie minerałów i jodu na tym obszarze stworzyło jeden z najbardziej unikalnych mikroklimatów na świecie, dzięki czemu powietrze ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy. Nawet błota naniesione na dno laguny są doskonałym lekarstwem na choroby skóry i stawów.

Jak już wcześniej wspomniałem, w tym jeziorze jest zakaz kąpieli, ale są inne miejsca, gdzie takich kąpieli zdrowotnych można zażywać. O tym będzie nieco później w tym wpisie.

Najlepszym czasem na odwiedzenie tego miejsca jest późne lato, kiedy kolory jego wód osiągają maksymalną intensywność różu, aż do mieniącej się fuksji. Od połowy sierpnia do końca września krajobraz nabiera maksymalnej okazałości wraz z przybyciem ponad 2000 flamingów, które spędzają tam swój sezon lęgowy.

Po okolicy można też wykupić przejażdżkę pociągiem turystycznym, na który bilet kosztuje niecałe 9 euro.
https://www.visitasalinasdetorrevieja.com/en/train-visit

Tego niestety już nie pokażemy na zdjęciach, bo dowiedzieliśmy się o tym pociągu niestety już po odwiedzeniu Laguna Salada.

Różowe / czerwone jezioro Hiszpania Costa Blanca - gdzie na wakacje w Hiszpanii

Mirador Barrancos de Gebas – punkt widokowy z cudownym jeziorem w oddali

Miejsce to, jak udało nam się dowiedzieć bezpośrednio od osoby, która napisała przewodnik o tej części Hiszpanii, nie jest dość mocno rozpowszechnione wśród turystów. Chociaż naszym zdaniem zdecydowanie jest warte odwiedzenia. Myślę, że można je zatem nazwać ukrytą perełką tego regionu Hiszpanii.

Barranco de Gebas oddalone jest o godzinę i 10 minut drogi samochodem z miejscowości La Zenie.

Obszar ten jest dość mocno pofałdowany stromymi zboczami jasnej kredy. Aparat, jak to zazwyczaj bywa, niestety nie oddaje do końca uroków tego miejsca.

Barranco de Gebas to punkt widokowy, od którego oddalone jest mniej więcej o dwa kilometry, piękne turkusowe jezioro, otoczone wzgórzami. 

Można się w jego kierunku wybrać na spacer, jednak warto zabrać ze sobą zapas wody, bo potrafi tam konkretnie przygrzać, a odległość to jednak ponad 2 kilometry w jedną stronę.

Gdzie na wakacje do Hiszpanii, piękne jezioro między górami Mirador Barrancos de Gebas

Batería de Castillitos – czyli ogromne działa obronne

W przypadku tego miejsca już sam dojazd tam robi niesamowite wrażenie. Wąska kręta droga, a w niektórych miejscach od przepaści dzieli samochód tylko niewielki murek. Muszę powiedzieć, że momentami przypominało to nieco trasę do miejscowości Masca na Teneryfie. 

Miejsce to jest oddalone o mniej więcej godzinę i 20 minut drogi samochodem od La Zenia. Znajduje się ono na szczycie góry na półwyspie Cabo Tiñoso, niedaleko Cartageny.

Batería de Castillitos to historyczne umocnienie wojskowe wyposażone w dwa ogromne działa, mogące wyrzucić pocisk ważący tonę na odległość 35 kilometrów. Działa są naprawdę potężne!

Wybudowane w latach 1926 – 1933, zostały użyte tylko raz w 1937 roku. Całość została wybudowana tak, aby była praktycznie niewidoczna od strony morza.

Znajduje się tym miejscu też zamek, który można zwiedzić za darmo. Jest tam parking, jednak nie znaleźliśmy żadnych śladów miejsc, gdzie można coś zjeść lub czegoś się napić. Również brakuje tam toalety.

Jak znalazłem w internecie, zwiedzanie tego miejsca podejmuje się na własne ryzyko.

Poza kilkoma grupami turystów, których tam spotkaliśmy, miejsce praktycznie świeciło pustkami. Jednak należy mieć na uwadzę, że my byliśmy w Hiszpanii w drugiej połowie maja, więc w szczycie sezonu może to wyglądać nieco inaczej.

Niedaleko można wypatrzeć też Bateria del Jorel, czyli kolejne mury i kolejne, już nieco mniejsze działa, które zostały wycofane ze służby w 1994 roku.

Widoki z tego miejsca są przecudowne. Warto tam pojechać choćby tylko właśnie dla nich. Jednak jeśli dodać do całości zamek i te potężne działa, to robi nam się miejsce, którego lepiej nie pominąć, zwiedzając atrakcje tego regionu Hiszpanii.

Hiszpania dobre miejsce na wakacje Batería de Castillitos

Cuevas del Rodeo w Rojales – domy wyżłobione w skale w Costa Blanca

Hiszpania wakacje w Costa Blanca

Cuevas del Rodeo w Rojales to miejsce, gdzie znajdują się domy wyżłobione w skale. Zostały one zbudowane przez górników z Murcji, którzy przybyli tam pracować w rolnictwie.

W końcówce XX wieku jaskinie stały się domami i warsztatami dla artystów i rzemieślników.

Część jaskiń jest otwarta dla turystów. Można tam kupić ręcznie wyrabiane pamiątki, takie jak obrazy, lampy, bransoletki, zdobione kamienie i inne ręcznie wyrabiane akcesoria.

Od czasu do czasu organizowane są tam koncerty czy parady. Wtedy zdecydowanie więcej będzie się tam działo. W zwykły dzień panuje tam raczej spokój i cisza, co też ma zdecydowanie swój urok.

Kąpiele błotne w San Pedro – zdrowotne kąpiele dobre dla skóry i stawów

Wcześniej kiedy pisałem o różowym jeziorze w Torrevieja wspomniałem o leczniczych właściwościach błota, które tam się znajduje. W Torrevieja nie można się kąpać czy wchodzić do wody, ale takie kąpiele są dozwolone w miejscowości San Pedro.

Ponoć te kąpiele błotne potrafią naprawdę pomóc, tak przynajmniej słyszałem od osób, które poznałem tam na miejscu. Niestety nie zdążyliśmy z nich skorzystać, więc musieliśmy to odłożyć na nasz kolejny pobyt w tym regionie.

Jednak osoby, które mają jakieś problemy skórne lub ze stawami, a może chcą po prostu poprawić kondycję skóry, polecam rozważyć skorzystanie z takich kąpieli błotnych. Naprawdę słyszeliśmy dużo dobrego na ich temat.

Zdrowotne kąpiele błotne w Hiszpanii w San Pedro

Podczas naszego kolejnego pobytu w tym regionie, będziemy chcieli z tych kąpieli zdrowotnych skorzystać, dlatego śledź naszego bloga (przez zapisanie się na newsletter) i kanał YouTube (link do niego w menu), bo z pewnością jeszcze coś na ten temat się pojawi.

La Manga Hiszpania

Kolejnym miejscem na naszej liście jest mierzeja La Manga, czyli miejsce które bardzo przypomina mi meksykańskie Cancun. 

Mierzeja La Manga ma około 24 kilometry długości i jest bardzo gęsto zabudowana hotelami, apartamentowcami i ośrodkami wypoczynkowymi.

Znajdują się tam wielokilometrowe plaże, sporty wodne czy rejsy na pobliskie wysepki. Nie brakuje tam też barów, restauracji czy sklepów.

La Manga ciągnie się od Cabo de Palos do Arenales San Pedro del Pinatar.
Można zaplanować zwiedzenie tego miejsca razem z odwiedzinami Cabo de Palos, bo są położone bardzo blisko siebie.

Hiszpania gdzie na wakacje. Atrakcje i miejsca takie jak La Manga w Hiszpanii kontynentalnej

Wakacje w Hiszpanii, gdzie najlepiej szukać apartamentu…

W Costa Blanca zatrzymaliśmy się w miasteczku La Zenia, w bardzo fajnym i atrakcyjnie cenowym apartamencie do wynajęcia na krótki termin, czyli właśnie na wakacje.

Apartament ma bardzo fajną lokalizację, bo jest kilka minut drogi do centrum handlowego, supermarketów, restauracji i barów. Do morza jest może z 20 minut na pieszo. 

Apartament ma bardzo atrakcyjną cenę, a trzeba pamiętać, że może tam nocować do 6 osób. Więc przy pełnym obłożeniu to naprawdę niewiele. 

Link do tego apartamentu znajdziesz tutaj.

Gdzie na wakacje w Hiszpanii kontynentalnej? Co warto zobaczyć i zwiedzić?

YouTube video

Hiszpania kontynentalna podczas naszego ostatniego pobytu w tym regionie, całkowicie nas w sobie rozkochała. Miejsca i atrakcje turystyczne, które tutaj przedstawiamy, zdecydowanie warte są odwiedzenia. To jednak nie wszystko, co kryje Hiszpania i region Costa Blanca oraz Costa Calida. Będziemy chcieli tam wrócić, aby wybrać się jeszcze w kilka ciekawych miejsc i wtedy zrobimy listę TOP 10 najlepszych miejsc do zobaczenia i odwiedzenia w Costa Blanca i Costa Calida w Hiszpanii kontynentalnej.

Dlatego pamiętaj, żeby nas częściej odwiedzać, aby nie przegapić tego wpisu.

Na dzisiaj to już tyle. Do zobaczenia w kolejnych wpisach z Hiszpanii na naszym blogu podróżniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *