Malta city break – Valletta na weekend

Valletta Malta city break czyli weekend na Malcie

Spis treści

Malta Valletta – świetny wybór na weekendowy city break

Valletta, czyli stolica Malty, to naprawdę świetne miejsce na weekendowy city break. W ciągu powiedzmy 2 – 3 dni możesz zasmakować zwiedzania, świetnej kuchni, życia nocnego, a nawet plażowania.

Takie wakacje w pigułce 😉

Malta Valletta city break
Malta na weekend Valletta city break
Valletta weekend w stolicy Malty

Jak zorganizować taki Valletta Malta city break

Aby zorganizować taki Malta city break, najpierw trzeba się na Maltę dostać i tutaj chyba jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest samolot.

Tanie loty na Maltę

Na Maltę czasami można kupić naprawdę niedrogie bilety. Dużo zależy oczywiście od terminu, w jakim chcesz się tam dostać. Szczyt sezonu wakacyjnego z pewnością będzie najdroższy. Znaczenie ma też w jaki dzień chcesz lecieć. 

Z Eindhoven skąd my przeważnie latamy na Maltę, są połączenia lotnicze w środy i w soboty. Loty na weekend są przeważnie droższe, zatem sporo też będzie zależeć od dnia, w jakim chcesz polecieć.

Najtańszą opcją będzie przeważnie wylot w środę i powrót w środę, no ale nie każdemu taka opcja może pasować. My chcąc lecieć na weekendowy city break, musimy kombinować też z innymi lotniskami 😉

Tanie loty na Maltę

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak kupić tanie bilety lotnicze, to zapraszam na wpisy gdzie opisuję jak używać popularnych porównywarek cen takich jak Skyscanner czy Google Loty.

Wszystko jest tam dokładnie opisane, zatem nie ma sensu powielać tych informacji ponownie w tym miejscu.

Transport z lotniska na Malcie

Valletta mieści się niedaleko od lotniska na Malcie, zatem najszybszym sposobem, aby się dostać z lotniska, do centrum jest taksówka.

My w sierpniu 2020 za taki kurs zapłaciliśmy 17 euro. Opuszczając lotnisko, zobaczysz stoisko TAXI, gdzie musisz się udać i poprosić o kurs do Valletty.
Opłata jest uiszczana z góry, więc nie będzie żadnych niespodzianek takich jak na przykład korki, przez które czas transportu się wydłużył i została przez to naliczona większa opłata.

Transport z lotniska na Malcie

Można oczywiście wsiąść w autobus i w ten sposób dostać się z lotniska do Valletty. Będzie to tańsze rozwiązanie, bo jednorazowy bilet kosztuje w sezonie wakacyjnym 2 euro za osobę.

Taki transport jednak na pewno będzie trwał dłużej, a osobiście nie lubię marnować czasu, jak przyjechałem gdzieś tylko na weekend. Tę dodatkową godzinę, którą z pewnością potrwa transport publicznym autobusem, wolę przeznaczyć na spacerowanie po mieście lub leżenie na leżaku przy plaży.

Ale jeśli planowałbym bardziej budżetowy wyjazd, to wtedy zdecydowanie wybrałbym autobus.

Więcej opcji transportu z lotniska na Malcie wraz z cenami (również w inne regiony Malty) znajdziesz we wpisie jak zorganizować wakacje na Malcie.

Jaki hotel lub apartament w Valletcie wybrać

Gdzie się zatrzymać w stolicy Malty będzie zależało od tego co na jakich rozrywkach chcesz się skupić i jaki jest Twój budżet.

Valletta oferuje spory wybór hoteli, oczywiście jak na tak niewielkie miasto. Znajdziesz tam hotele w centrum, które mają basen na dachu. Także można spędzać czas w centrum miasta i korzystać z kąpieli, tych w basenie i tych słonecznych.

Malta Valletta hotel z basenem i plażą
Malta Valletta Grand Excelsior Hotel

W Valletcie znajdziesz też hotele, które mają dostęp do morza. My podczas naszego pobytu na Malcie w 2020 roku zatrzymaliśmy się w Grand Excelsior Hotel, który oferuje dostęp do niewielkiej plaży, oraz całkiem sporego basenu.

Zatrzymując się w takim hotelu, podczas weekendowego city break można doświadczyć wszystkich smaczków wakacji, pomimo pobytu tylko 2 lub 3 dni.

Valletta hotel z dostępem do morza, plażą, basenem i spacerkiem do centrum
Plaża przy hotelu Grand Excelsior, Valletta

Rano wstawaliśmy na wczesne śniadanie, później był czas na zwiedzanie Valletty.
Kiedy w okolicach południa robiło się strasznie gorąco, wracaliśmy do hotelu na plażowanie i odpoczynek, aby później wieczorem wyruszyć ponownie do centrum miasta na obiadokolację, drinki i wieczorne i nocne życie miasta.

Bardzo intensywne kilka dni, ale było warto. Po powrocie czułem się jak bym był tam prawie tydzień 🙂

Malta Valletta typowa architektura i balkony

Atrakcje i rozrywki w Valletcie

Cała Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a wiele osób nazywa ją „muzeum pod gołym niebem”. 

Znajdziesz tam masę atrakcji turystycznych, zabytków i miejsc do zwiedzania oraz pięknych widoków.

Malta Valletta fontanna Trytona city break
Fontanna Trytona, Valletta
Górne Ogrody Barrakka w Valletcie - Malta city break
Górne Ogrody Barrakka, Valletta
Ulice Valletty Malta na weekend
Weekend na Malcie Valletta stolica wyspy

Więcej informacji na temat atrakcji Valletty znajdziesz we spisie na tym blogu podróżniczym, pod tym linkiem Valletta Malta atrakcje.

Dolne Ogrody Barrakka Valletta Malta zwiedzanie
Dolne Ogrody Barrakka, Valletta
Valletta Malta Dolne Ogrody Barrakka
Dolne Ogrody Barrakka, Valletta, Malta

Valletta city break Malta – podsumowanie

City break Valletta, pomimo niewielkich rozmiarów stolicy Malty z pewnością przyniesie masę rozrywki, zabawy i wypoczynku.

Można tam naprawdę świetnie spędzić czas.
Zwiedzanie zabytków, podziwianie pięknych widoków na przykład z Dolnych i Górnych Ogrodów Barrakka, czy chociażby odwiedzenie Malta Experience, gdzie można dowiedzieć się sporo o historii Malty.

Malta to także świetna kuchnia. Osobiście mamy już tam swoje ulubione restauracje, ale szczerze mówiąc, gdzie nie poszliśmy, to zawsze trafialiśmy na coś pysznego.

Malta Valletta na weekendowy city break
Valletta 2 dni na pięknej wyspie Malcie

Malta to także dość przystępne ceny. Zależy oczywiście, gdzie pójdziesz na obiad czy jaki hotel wybierzesz, ale ogólnie jak to się mówi, z cenami nie ma tragedii 😉

Chociaż na przykład hotel z dostępem do morza w Valletcie nie należy do najtańszych, to jeśli jesteś w stanie zrezygnować z dostępu do morza, to z pewnością dostaniesz coś w bardziej atrakcyjnej cenie.

Valletta to też jedne z droższych hoteli na wyspie, zatem jeśli zdecydujesz się spędzić weekend w innym miejscu na Malcie, to na pewno też będzie nieco taniej.
Jak mówiłem już wcześniej, wszystko zależy od tego, ile chcesz na taki weekend na Malcie przeznaczyć.

Hotel na Malcie jaki wybrać - Sliema z widokiem na Vallettę
Hotel w Sliema, Malta – po drugiej stronie zatoki Valletta

Malta wakacje czy Malta city break?

Malta przypadła nam do gustu do tego stopnia, że praktycznie co roku tam jesteśmy. Czy to na weekend, czy na dłuższe wakacje.

Obie formy wyjazdów na Maltę są świetne i zawsze się świetnie bawimy, niezależnie czy jedziemy na 10 dni, czy na weekendowy city break.

Jeśli interesowałyby Cię wpisy, jak wyglądały nasze wyjazdy na Maltę z perspektywy mojej żony Natalii, to wpadnij też na jej blog lifestylowy, gdzie możesz poczytać sporo ciekawostek o Malcie oraz jak dokładniej te nasze wyjazdy wyglądały. Link bezpośrednio do wpisu o Malcie znajdziesz tutaj: https://mojlifestyle.blog/stolica-malty/

Dużymi plusami Malty, przynajmniej dla nas, poza oczywiście piękną pogodą i widokami, jest to, że wszyscy tam mówią dobrze po angielsku. Nie trzeba się martwić, że coś będzie trzeba załatwić albo pójść na zakupy i będzie problem z komunikacją – co zdarzyło nam się już w Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech.

Minusem, ale to znowu z naszego punktu widzenia, jest ruch lewostronny. Dla kogoś mieszkającego w UK albo Irlandii to będzie akurat plus. 

Mam nadzieję, że nieco opowiedziałem jak taki Valletta city break, czyli weekendowy wyskok na Maltę może wyglądać. Jeśli wybierasz się po raz pierwszy, to myślę, że się nie zawiedziesz.
Dodatkowo polecam wpis na naszym blogu podróżniczym, o tym, gdzie zatrzymać się na Malcie, bo przecież wyspa ma jeszcze wiele innych pięknych miejsc.

Jeśli pojawią się jakieś pytania, to śmiało pisz w komentarzach. Na wszystkie postaram się odpowiedzieć, jak najlepiej będę umieć.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat, jak zorganizować wakacje na Malcie, to poniżej znajdziesz odpowiedzi na większość pytań, które możesz mieć 🙂

Do zobaczenia w kolejnych wpisach na naszym blogu podróżniczym! Cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *