Zanzibar wycieczki lokalne, na które musisz się wybrać będąc na Zanzibarze

Zanzibar wycieczki lokalne i fakultatywne na wyspie

Spis treści

Zanzibar wycieczki lokalne

Zanzibar to nie tylko piękne plaże i relaks. Wyspa posiada wiele atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć, będąc na wyspie przypraw (tak też często nazywany jest Zanzibar).

Dzisiaj opiszemy, jakie Zanzibar wycieczki ma w swojej ofercie i na które z nich warto się wybrać z przewodnikiem, a na które można spokojnie wybrać się samemu, oszczędzając przy tym sporą kwotę.

Ile wycieczki lokalne / fakultatywne na Zanzibarze kosztują?

Zanzibar oferuje sporo atrakcji, a na każdej praktycznie plaży spotkasz osoby, które będą Ci takie wycieczki oferować. Niektóre ceny, jakie usłyszysz, będą wręcz z kosmosu, a inne, będą całkiem przyzwoite. Przeważnie jednak podane ceny będą do negocjacji.

Jeśli zatem usłyszysz cenę, która brzmi na zbyt wysoką, nawet na europejskie warunki, to prawdopodobnie, jest to oferta do sporej negocjacji. 

Zanzibar wycieczki fakultatywne

Poniżej opiszę, na które wycieczki na Zanzibarze naszym skromnym zdaniem warto pojechać, a które można odpuścić, a także, na które wybrać się z przewodnikiem, a na które lepiej taniej pojechać na własną rękę.

Zanzibar wycieczki fakultatywne / lokalne, z kim jechać?

My lubimy wycieczki lokalne, nie tylko na Zanzibarze, ale ogólnie, organizować sobie sami. Naszym zdaniem, wychodzi to sporo taniej, niż korzystanie z wycieczek fakultatywnych oferowanych przez biura podróży, no i jest okazja poznać lokalnych przewodników i organizatorów takich wycieczek. 

W tym wpisie przedstawimy kilka kontaktów, z których można skorzystać, wybierając się na lokalne wycieczki na Zanzibarze.

Lokalne wycieczki na Zanzibarze, które wybrać?

Jakie wycieczki lokalne na Zanzibarze wybrać?

Każda z tych lokalnych wycieczek na Zanzibarze będzie oferowała coś ciekawego, wiec, jeśli masz czas i budżet, to proponuję wybrać się na wszystkie.

Poniżej opiszę, co takie wycieczki lokalne oferują i przede wszystkim, czy brać na taką wycieczkę przewodnika, czy nie. Oraz ile my za taką wycieczkę zapłaciliśmy. W ten sposób będziesz mieć ogólne pojęcie, ile coś takiego może kosztować, aby mieć jakiś punkt odniesienia do tego, co mogą naganiacze zaoferować na plaży.

Wycieczka na wyspę Mnemba

Wybierając się na wyspę Mnemba, czyli Mnemba Island, należącą do Billa Gatesa, warto pamiętać, że cała wycieczka, nie jest konkretnie na wyspę, a na fary koralowe, które znajdują się niedaleko wyspy.

Na tą wycieczkę naszym zdaniem, zdecydowanie warto wybrać się z przewodnikiem. Można też oczywiście wynająć łódź i popłynąć tam samemu, ale wynajęcie łodzi pewnie też tanie nie będzie, a do tego trzeba wiedzieć, jak taką łodzią się poruszać, o czym my niestety nie mamy pojęcia.

Przypływając na wyspę Mnemba, pamiętaj, że można tam pływać, snurkować i podziwiać rafę koralową, ale nie można schodzić na plażę ani na wyspę, bez pozwolenia. Ponoć są za takie zejście na wyspę kilkuset dolarowe kary (czy to prawda, ciężko powiedzieć). 

Na wyspę można schodzić tylko, mając tam wykupiony nocleg, który jest bardzo drogi. Jeśli dobrze pamiętam, to cena za noc za osobę, to około 1200 dolarów amerykańskich.

Wyspa Mnemba to przede wszystkim snurkowanie na rafach koralowych otaczających wyspę. Zobaczysz pod wodą setki pięknych i kolorowych ryb, które można karmić chlebem, albo, jak się dowiedzieliśmy na miejscu, też bananem. Kiedy zaczniesz je karmić, dziesiątki tych małych rybek zbiorą się wokół Ciebie. Wygląda to naprawdę pięknie.

Wyspa Mnemba Zanzibar, wycieczki lokalne

My byliśmy na tej wycieczce dwa razy, bo oferuje ona snurkowanie, przerwę na sandbanku, czyli na piaskowej wyspie, która pojawia się podczas odpływu, a przy przypływie całkowicie znika pod wodą, oraz na tej wycieczce lokalnej, można też spotkać delfiny.

My za pierwszym razem tak się wciągnęliśmy w snurkowanie, że na sandbank już nie zdążyliśmy i nie udało się też spotkać delfinów. Dlatego popłynęliśmy jeszcze raz i tym razem były delfiny oraz udało się zrobić przystanek na piaskowej wyspie.

Dodam, że na wycieczkę na Mnemba Island może warto pomyśleć o własnym sprzęcie do snurkowania. W przeciwnym wypadku maskę i rurkę się dostanie, ale są one używane i czasami maska potrafi na przykład powoli przepuszczać wodę (co właśnie mi się przytrafiło).

Wycieczka lokalna / fakultatywna na piękną wyspę Mnemba niedaleko Zanzibaru

Wycieczka do Stone Town, stolicy Zanzibaru

Stone Town to miasto z naprawdę bardzo ciekawą historią, architekturą i ciekawymi miejscami. Tam spotkasz niedaleko stojące od siebie świątynie muzułmańskie i chrześcijańskie. Kościół i meczet stoją niedaleko siebie i z niektórych miejsc można zobaczyć obie budowle jednocześnie.

Wycieczka lokalna do Stane Town na Zanzibarze

Stone Town to także niezmiernie wzruszająca i przykra historia niewolnictwa. Są tam niewielkie pomieszczenia, w których byli przetrzymywani ludzie, zanim trafili na targ niewolników. W tych niewielkich pomieszczeniach było przetrzymywanych nawet kilkadziesiąt osób, przez kilka dni.

Wejście do tego miejsca jest dodatkowo płatne i kosztuje 10 tysięcy szylingów tanzańskich lub 5 dolarów, od osoby. To też przykład, dlaczego warto płacić w lokalnej walucie, bo 10 dolarów to ponad 23 tysiące szylingów, a płacąc w lokalnej walucie, za dwie osoby płaci się 20 tysięcy. Więc wychodzi taniej.

Zanzibar Stone Town pomnik niewolnictwa

Stone Town można jak najbardziej zwiedzić na własną rękę, ale polecamy wziąć sobie przewodnika. Można wtedy poznać naprawdę sporo historii miasta i przewodnik zabierze Cię do najciekawszych i najpopularniejszych miejsc w mieście. Za przewodnika na takiej wycieczce lokalnej po Stone Town my zapłaciliśmy 15 dolarów (pierwsza cena to 30 dolarów, ale oczywiście można się targować).

Przewodnika można znaleźć zaraz koło parkingu, za który, za cały dzień zapłaciliśmy 5000 szylingów tanzańskich. Taka sama wycieczka, tylko z odbiorem z Hotelu i transportem, często kosztuje 100 dolarów lub więcej (za dwie osoby), dlatego tę wycieczkę zdecydowanie polecamy zrobić na własną rękę (zwłaszcza, jeśli masz wynajęty samochód, a jeśli nie, to też można dojechać tanio na przykład Dala Dala).

Wycieczka lokalna na Prison Island

Ciekawą wycieczką lokalną na Zanzibarze może też być wyprawa na wyspę Prison Island, czyli więzienną wyspę, która, jak się okazuje, nigdy nie została więzieniem (chociaż w takim celu powstały tam budynki).

Na tej wycieczce można zobaczyć budynki niedoszłego więzienia, które jednak zostały miejscem kwarantanny dla osób chorujących na żółtą febrę.

Wycieczka lokalna na Prison Island Zanzibar

Główną atrakcją wyspy więziennej są jednak ogromne żółwie. W 1919 roku brytyjski gubernator na Seszelach wysłał na wyspę 4 żółwie, jako prezent. Dotąd populacja żółwi znacznie się rozrosła i stały się one jedną z głównych atrakcji tej niewielkiej wyspy znajdującej się około 5 kilometrów od Zanzibaru.

Prison Island jest kolejną lokalną wycieczką na Zanzibarze, którą łatwo zorganizować na własną rękę. Można ją zorganizować z przewodnikiem, który oprowadza również po Stone Town, a można też znaleźć transport na wyspę, za kilkanaście dolarów i popłynąć tam i z powrotem również bez przewodnika. 

Od przewodnika można co prawda dowiedzieć się nieco informacji na temat tego miejsca, ale można te rzeczy również przeczytać w Internecie. Na wyspie nie da się zabłądzić, więc znając fakty na jej temat, można równie dobrze obejść się bez przewodnika.

Zanzibar wielkie żółwie wycieczka lokalna na wyspę

Las Jozani, czyli wycieczka do Parku Narodowego na Zanzibarze

Kolejną wycieczką na Zanzibarze, którą, my uważamy, że warto zrobić na własną rękę, jest wyprawa do lasu Jozani, czyli jedynego Parku Narodowego na wyspie. Takie wycieczki często zaoferują Wam sprzedawcy na plażach na przykład, za pewnie 100 – 120 dolarów. W tej cenie przywiozą Cię z hotelu na miejsce i zaoferują przewodnika.

Jednak jeśli masz się jak dostać do lasu Jozani, to na miejscu za 12 tysięcy szylingów tanzańskich otrzymasz bilet wstępu z przewodnikiem.

Las Jozani wycieczka fakultatywna z przewodnikiem

W tym Parku Narodowym chyba największą ciekawostką jest to, że można tam spotkać małpy Red Colubus. Ten gatunek występuje tylko na Zanzibarze.

Wycieczka na safari do kontynentalnej Tanzanii

Wycieczka na safari z Zanzibaru była naszym największym przeżyciem, podczas wakacji na Zanzibarze.

Możliwość zobaczenia dziko żyjących zwierząt takich jak lwy, słonie, żyrafy, hipopotamy, bawoły, antylopy, szakale, zebry i wiele innych, było największym naszym przeżyciem podczas pobytu w Afryce.

Na naszym blogu podróżniczym znajdziesz inne wpisy, które dokładniej opisują takie safari, oraz mówią, jak można je zorganizować sporo taniej i często lepiej, niż te, które oferują biura podróży.

Wcześniej był link do strony, gdzie można przeczytać jak takie safari zorganizować, a tutaj podsyłam do wpisu Natalii, gdzie ona opisuje bardziej jakie wrażenia niesie za sobą takie safari w Afryce.

Zanzibarska wioska – lokalna wycieczka z przewodnikiem

Chociaż tej opcji wycieczki lokalnej nie widziałem nigdzie w ofertach biur podróży, to na miejscu możesz spotkać taką ofertę od lokalnego przewodnika. Podczas takiej wycieczki zobaczysz, jak mieszkają lokalni ludzie, jak gotują, w jakich warunkach żyją i czym się zajmują na co dzień.

Nam taką wycieczkę po lokalnej wiosce, z możliwością wejścia do jednego z domów, zaoferował chłopak na plaży o nicku kapitan Jack Sparrow. 🙂 Jeśli dobrze pamiętam, to ta wycieczka kosztowała nas 12 tysięcy szylingów tanzańskich.

Nakupenda Sandbank – wycieczka na piaskową wyspę niedaleko Zanzibaru

Sandbank Nukupenda, czyli piaskowa wyspa, znajduje się jakieś 20 minut łodzią ze Stone Town, to kolejna wycieczka wodna na Zanzibarze, na którą polecamy wybrać się z jakimś przewodnikiem.

Na tej piaskowej wyspie, można snurkować, opalać się, cieszyć się rajskimi widokami, a często w ofercie takiej wyprawy jest też obiad składający się z owoców morza.

Blue Safari, wycieczka wodna z Zanzibaru

Blue safari, to kolejna już wycieczka lokalna na Zanzibarze, na którą można wybrać się łodzią. Jest to podobna wycieczka, do Mnemba Island czy Nakupenda Sandbank, czyli oferuje ona snurkowanie, pyszne lokalne jedzenie w postaci na przykład owoców morza, ale nie tylko.

Podczas tej wycieczki, schodzi się też na ląd, gdzie można zobaczyć najstarsze drzewo baobab, na Zanzibarze.

Wycieczka lokalna na zanzibarską farmę przypraw

Jest to kolejna wycieczka, na którą polecamy pojechać na własną rękę, zwłaszcza jeśli masz własny transport na Zanzibarze.

Farma przypraw lub jak niektórzy ją nazywają, plantacja przypraw, to wycieczka, na której masz okazję zobaczyć wiele lokalnych owoców lub przypraw, w jednym miejscu. Normalnie, aby wszystkie te rośliny zobaczyć, trzeba by było jeździć od jednej plantacji do kolejnej. Tutaj jednak masz wszystkie te rośliny rosnące na małym obszarze, specjalnie, aby móc je wszystkie pokazać turystom.

Farma przypraw, to dość popularna wycieczka lokalna na Zanzibarze. Takich farm można znaleźć sporo, ale my zdecydowanie polecamy odwiedzenie farmy przypraw Tangawizi, na której poznaliśmy przewodnika o imieniu Tony, z którym zresztą do dzisiaj pozostajemy w kontakcie.

Z Tonym można skontaktować się przez WhatsApp pod numerem +255 778 453 611. Koniecznie daj mu znać, że przychodzisz z naszego bloga, z pewnością się ucieszy.

Zanzibar wycieczki lokalne – podsumowanie

Wycieczki lokalne, które tutaj przedstawiliśmy, są chyba najpopularniejszymi wycieczkami na Zanzibarze. Wiele z nich będzie oferowanych przez biura podróży, ale na własną rękę można to wszystko naprawdę o wiele taniej zorganizować. Taka wycieczka fakultatywna na Zanzibarze, kupiona w biurze podróży, może być kilka razy droższa, niż zorganizowanie jej na własną rękę.

Lokalne wycieczki na Zanzibarze

Do organizacji takich lokalnych wycieczek możemy polecić Tony’ego, którego poznaliśmy na farmie przypraw. Jest naprawdę sympatyczny i stara się jak najlepiej organizować takie wyprawy. Mieliśmy kontakt jeszcze do kilku innych osób, ale ich numery już nie są aktywne, a Tony przez cały czas pozostaje w kontakcie z nami.

Zapraszamy też na inne nasze wpisy, gdzie opisujemy na przykład jak zorganizować wakacje na Zanzibarze na własną rękę. Tam znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do wybrania się na Zanzibar, bez biura podróży. Piszemy, gdzie można się zatrzymać, gdzie wynająć samochód na Zanzibarze, jak się poruszać po wyspie, jak znaleźć tanie bilety do Tanzanii i wiele więcej. Zapraszamy.

Mamy też darmowy PDF z informacjami przydatnymi podczas organizacji wakacji na Zanzibarze. Link jak można ten poradnik pobrać, znajdziesz, klikając w obrazek poniżej:

Zanzibar porady na udane wakacje na własną rękę

Koniecznie odwiedź nasze inne wpisy o Zanzibarze, na tym blogu podróżniczy. Opisujemy tam między innymi, jak zorganizować podróż na Zanzibar na własną rękę, gdzie się zatrzymać, czy co warto zobaczyć na wyspie.

Dla osób zainteresowanych innymi, ciekawymi miejscami na Zanzibarze, załączam ten film o 17 top atrakcjach wyspy. Film znajduje się poniżej. Zapraszam!

Na dzisiaj to już tyle. Do zobaczenia w innych wpisach, tych starych i tych, które się dopiero pojawią, bo stale rozbudowujemy ten blog podróżniczy. Cześć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *