Zanzibar Stone Town co warto zwiedzić w stolicy wyspy

Stone Town Zanzibar atrakcje turystyczne co warto zobaczyć

Spis treści

Stone Town – stolica Zanzibaru

Stone Town jest starą częścią miasta Zanzibar City, czyli stolicy Zanzibaru. Jest to miejsce przepełnione historią i zabytkami. Już opisuję dokładniej, dlaczego Zanzibar Stone Town jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania tak zwanej wyspy przypraw.

Zanzibar Stone Town co warto zobaczyć i zwiedzić

Stone Town, czyli w tłumaczeniu na język polski Kamienne Miasto, posiada taką nazwę, ponieważ to właśnie tam pojawiły się pierwsze murowane budowle na wyspie. Zanzibar był także centrum handlem niewolnikami w tej części Afryki, więc można tam spotkać wiele wpływów obcych krajów na ich architekturę.

Przykładowo w jednym miejscu nasz przewodnik pokazał nam 3 stojące obok siebie budynki, a każdy z nich był wybudowany w innym stylu. Jeden z nich powstał w stylu, jaki prezentuje architektura portugalska, drugi architektura arabska, a ostatni, architektura indyjska. Wszystkie trzy widać stojąc w jednym miejscu, koło fortu arabskiego.

Jeśli interesuje Cię również, co warto zobaczyć i zwiedzić na Zanzibarze, to mamy pod tym linkiem osobny wpis, który omawia atrakcje Zanzibaru.

Zwiedzanie Stone Town – gdzie znaleźć parking i przewodnika

Jeśli planujesz odwiedzić Stone Town autobusem, dala dala, czy taksówką, to nie ma problemu z parkingiem, pozostaje jedynie znaleźć przewodnika po mieście. Jeśli natomiast przyjeżdżasz do Stone Town samochodem, to trzeba gdzieś zostawić auto.

Poniżej znajdziesz mapkę oraz link, gdzie można zostawić samochód na parkingu w Stone Town. Za cały dzień za parking zapłaciliśmy 5000 szylingów tanzańskich, czyli jakieś 8,30 w złotówkach. Więc tragedii nie ma.

Na tym samym parkingu można już spotkać przewodników, którzy zaoferują tour po mieście. W niskim sezonie z pewnością nie będzie problemu z przewodnikami w Stone Town, ale jeśli wybierasz się w wysokim sezonie, to może warto skontaktować się i umówić z przewodnikiem na zwiedzanie miasta, na kilka dni wcześniej.
Poniżej numer do Mussa — przewodnika, który mówi po angielsku i można się z nim skontaktować przez WhatsApp:
+255 777 078 861

Zanzibar Stone Town co warto zobaczyć zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Jeśli chcesz zorganizować wakacje na Zanzibarze na własną rękę, to koniecznie zajrzyj na inny wpis na naszym blogu podróżniczym. Znajdziesz tam wszystko, co musisz wiedzieć, planując podróż na Zanzibar bez biura podróży.

Na tym blogu można też znaleźć wiele informacji, na jakie lokalne wycieczki się wybrać będąc na Zanzibarze, albo co warto zobaczyć i zwiedzić na „wyspie przypraw”. Jako przykład przytoczę tutaj wpis Zanzibar plantacja przypraw, którą wybrać?

Dom cudów – House of Wonders Stone Town Zanzibar

Pierwszym miejscem, które odwiedzamy z naszym przewodnikiem, jest Dom Cudów, czyli House of Wonders. Jest to pierwszy budynek na Zanzibarze, w którym była elektryczność i widna, dlatego właśnie przez lokalnych został nazwany domem cudów.

Niestety kiedy go odwiedzaliśmy, nie można było wejść do środka, z powodu renowacji, która trwa po tym jak Dom Cudów zawalił się 25 grudnia 2020 roku.

Stone Town Zanzibar Dom Cudów - House of Wonders co warto zobaczyć w stolicy Zanzibaru

Fort Potugalski w Stone Town

Fort Portugalski to kolejne miejsce, w jakie przyprowadza nas nasz przewodnik. Opowiada nam, że Fort Portugalski był miejscem targu niewolników. W tej chwili są tam organizowane różne występu, a na co dzień można tam spotkać młodych ludzi tańczących break dance.

Fort Arabski w Stone Town

Fort Arabski został wybudowany jak sama nazwa wskazuje przez arabów, po usunięciu stamtąd Portugalczyków w 1699 roku. Był używany jako garnizon i w XIX wieku jako więzienie.

Na początku XX wieku fort był także używany jako magazyn, podczas budowania połączenia kolejowego pomiędzy Stone Town a miejscowością Bububu.

Targ niewolników Zanzibar Stone Town

Jedną z atrakcji, która zrobiła na nas naprawdę duże wrażenie, był targ niewolników, pomnik wykonany przez szwedkę, na upamiętnienie tego miejsca, oraz miejsce chłosty niewolników, na którym brytyjski biskup wybudował kościół katolicki

Można tam odwiedzić pomieszczenia, w których byli przetrzymywani niewolnicy, czasami nawet kilka dni, zanim odbyły się targi. W pomieszczeniu mniej więcej 4 na 5 metrów trzymano 50 mężczyzn, natomiast w niewiele większym pomieszczeniu, przetrzymywanych było 75 kobiet z dziećmi.

Więcej na ten temat i na temat Stone Town na Zanzibarze można zobaczyć również w naszym filmie ze stolicy wyspy przypraw, który możecie zobaczyć poniżej:

Darajani Market – pierwszy targ na Zanzibarze

Z komnat niewolników i kościoła anglikańskiego wraz z naszym przewodnikiem trafiamy na Darajani Market.  Ten targ mieści się dokładnie na granicy starego i nowego miasta na Zanzibarze. Darajani w języku suahili znaczy „most” i nazwa ta pochodzi właśnie od tego, że jest to niejako most pomiędzy starą i nową częścią miasta Zanzibar City.

Na targowisku Darajani można kupić świeże owoce i warzywa — ta część targu znajduje się jeszcze przed wejściem. Po wejściu do środka znajduje się dział z owocami morza. Można tam kupić ryby, ośmiornice czy kalmary. Nawet widzieliśmy tam małego rekina.

Wszystkie owoce morza są świeże i wyglądają bardzo dobrze, jednak są przetrzymywane bez lodówek, a sprzedawcy cały czas muszą odganiać z nich muchy. To troszkę psuje całość, no ale niestety, panująca tam ogólnie bieda, zapewne nie pozwala lokalnym sprzedawcom na zakup lodówek…

Następnie przechodząc przez Darajani Market trafiamy na można powiedzieć dział z przyprawami. Jako że targ Darajani jest dość popularnym turystycznie miejscem, nie ma co się spodziewać, że będzie można kupić tam przyprawy po jakiś atrakcyjnych cenach. 
Na początku sprzedawcy „wołają” nawet po 10 tysięcy szylingów tanzańskich za niektóre przyprawy. Oczywiście można się potargować i zejść sporo z ceny, ale jeśli chcesz kupić tanie przyprawy, to chyba lepiej to zrobić w innym miejscu.

Dom gdzie mieszkał Freddie Mercury – muzeum w Stone Town

Jednym z miejsc, do których zaprowadzi Was lokalny przewodnik jest dom, w którym mieszkał Freddie Mercury. W tej chwili znajduje się tam muzeum poświęcone jego osobie.

Z pewnością jest to punkt obowiązkowy dla fanów grupy Queen i samego Freddiego Merkurego.

Wąskie uliczki miasta Stone Town

To, co wymieniłem z pewnością to nie wszystkie miejsca, które warto odwiedzić w Stone Town. Z pewnością warto po prostu pospacerować tymi wąskimi klimatycznymi uliczkami miasta.
Warto przejść przez centralny punkt starego miasta, jakim jest „Jaws Corner”, gdzie lokalni mężczyźni (jak to bywa w kulturze muzułmańskiej, tutaj nie przychodzą kobiety) spotykają się na herbacie z przyprawami czy kawie i rozmawiają o polityce, bieżących problemach albo grają w grę DAMA.

Dla osób chcących zobaczyć, jak wygląda Stone Town z góry, można pójść do restauracji znajdującej się na dachu hotelu Maru Maru. Jest to jak na warunki afrykańskie bardziej luksusowy hotel, a na jego dachu mieści się bardzo elegancka restauracja. Ceny nie są jednak jakieś zabójcze i można śmiało się tam wybrać na chłodzący napój w przerwie zwiedzania Stone Town.

stone town maru maru hotel co warto zobaczyc zanzibar stone town

Bardzo dużo i bardzo ciekawie na temat Stone Town napisała również Natalia na swoim blogu. Nie konsultowaliśmy naszych wpisów, także u niej można znaleźć zupełnie inne wrażania i odczucia dotyczące miasta, dlatego koniecznie odwiedź również jej bloga, aby mieć pełnię obrazu i wszystkie informacje na temat stolicy Zanzibaru.

 

Ze Stone Town można również szybko na własną rękę zwiedzić wyspę Prison Island, ale to już historia na inny wpis.

Jeśli masz jakieś sugestie co jeszcze jest warto zobaczyć w Stone Town, to napisz koniecznie o tym w komentarzu, a jeśli jeszcze zainteresowałby Cię wpis Zanzibar ceny, to koniecznie odwiedź go pod tym linkiem.
Do usłyszenia w kolejnych wpisach na naszym blogu podróżniczym 🙂 Cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *