Bali świątynie i religia, duchowa część wyspy

Spis treści

Bali wyspa tysiąca świątyń

Wyspa Bali hipnotyzuje. Hipnotyzują natura, jedzenie, kultura, tradycje, religia. Dla nas był to skok w nieznane. Nowy kontynent, nowe otoczenia i właśnie całkowicie nowa wiara. 

Dziś o tym, jaka religia jest na Bali religią dominującą. Ceremonie, bogowie, rodzaje świątyń. Intrygujące zwyczaje i rytuały, które ciekawią, inspirują, a mnie pochłonęły bez reszty. Dziś Bali świątynie, religia, bogowie i dary, zaczynamy.

Bali religia

Indonezję w całości zdominował muzułmanizm, jednak na Bali najpopularniejszą wyznawaną religią jest hinduizm. Hinduizm nie byle jaki, bo specjalnej odmiana nazywanej Agama Tirtha, czyli „religia świętej wody”.

Bali świątynie

Świątynie na Bali spotkasz wszędzie (niektóre źródła podają, że jest ich nawet 50 tysięcy). Jest to według mnie pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy turyście, który opuszcza mury lotniska.
Świątynia będzie w hotelu, przed siłownią, tuż przy aptece, w restauracji, supermarkecie czy wypożyczalni skuterów.
Świątynie mniejsze i te wielkie, budzące ogromny zachwyt na stałe wpisały się w krajobraz wyspy.

Co to jest Canang sari?

Dary zwane Canang sari składane są tu każdego dnia, bez względu na święto czy dzień tygodnia. Małe kolorowe pakunki można dotrzeć na każdym kroku, dosłownie, czasami nie patrząc pod nogi, można wdepnąć w paczuszkę, która leży np. na chodniku.

Canang sari (nazwa pochodzi od słów sari, czyli esencja, oraz Canang, czyli mały koszyczek z liści palmowych) W bardzo precyzyjnie skonstruowanych miseczkach znajdziesz przeważnie kwiaty w różnych kolorach, a każdy kolor ma swoje znaczenie. Niekiedy w środku ujrzysz inne dary, których widok może zaskakiwać (mnie najbardziej zaskoczył papieros) Podarunki leżą wszędzie na chodnikach i po zmroku, trzeba uważać, gdyż często w takich naczyniach będzie również zapalone kadzidło.

Kobiety precyzyjnie tworzą te małe arcydzieła każdego dnia. Poświęca się tutaj na to wiele czasu i widać, że nic nie jest na siłę. Każdy rytuał i każda ceremonia jest odprawiana z radością, miłością i wielkim szacunkiem.

Pura – Bali świątynie i ich rodzaje

Świątynie (Pura to świątynia) na Bali są miejscem oddawania czci bogom. Piękne, główne Świątynie na wyspie często spotkasz w okolicy Oceanu bądź na wzgórzach, w niesamowitych okolicznościach przyrody. Taka Świątynia oceaniczna będzie na skale, wśród tętniącej życiem zieleni.

Jest wiele rodzajów Świątyń. Każda Pura ma tu swoje znaczenie, każda z nich będzie również pełniła określone funkcje. Świątynie będą również pogrupowane pod względem lokalizacji oraz przeznaczenia.

Pura Kahyangan jagad będzie świątynią, która wybudowana została na terenie górzystym, często w pobliżu wzniesień lub wulkanów.

Pura Tirta to świątynia wodna.

Pura desa powstała, by czcić boga Brahmę, a Pura puseh ku czci Wisznu. Do pury dalem, wierzący udają się, aby oddać pokłon między innymi Śiwie.
Istnieje również Pura mrajapati rodzaj świątyni stworzony do wielbienia pana ludzi lub kosmicznej potęgi oraz Pura segara – świątynia morska.

Kontrast między czarnym kamieniem budowli, jaskrawą wręcz zielenią i błękitem wody jest niepowtarzalny.

Bali świątynie – zasady i reguły, które warto znać

Tylko nieliczne Świątynie są otwarte do zwiedzania dla turystów. Przed wejściem do większości z nich często można dostrzec znak zakazu wstępu.

Przed zwiedzaniem świątyni warto również zapoznać się z kilkoma zasadami. Oczywiście należy zachować szacunek dla wiernych, którzy mogą znajdować się w środku. Nie „ładować” się z obiektywami i telefonami przed ich nosy i twarze. Należy pamiętać o założeniu odpowiedniego stroju. Kobiety podczas menstruacji lub osoby z otwartymi ranami (krwawiące) również nie mają wstępu do świątyni. Taka osoba jest uznawana za nieczystą. Do wielu miejsc kultu wstęp będą miały tu wyłącznie osoby wierzące.

Turysta nie będzie miał wstępu do każdej świątyni. Niektóre z nich będą dla nas niedostępne, inne można podziwiać za drobną opłatą. Aby wejść do każdej ze świątyń, należy przywdziać odpowiedni strój zwany „sarong”. Sarong można przeważnie wypożyczyć na miejscu i jest to nic innego jak chusta, którą przewiązujesz się w pasie. Jeśli posiadasz długie spodnie, bądź długą spódnice, wystarczy przewiązać się w pasie znacznie mniejszą chustą, a niekiedy nie trzeba zakładać niczego jeśli masz długi rękaw i długie spodnie lub spódnice zasłaniającą kostki.

Wyspa Bali, ceremonie i rytuały

Ceremoniom i rytuałom, które można wymieniać bez końca, towarzyszy często śpiew, taniec, akompaniament instrumentów. Każde wydarzenie jest bardzo spektakularne, głośne i dla nas ludzi z zewnątrz intrygujące oraz ciekawe.

Najbardziej zaskakującymi ceremoniami, będzie np. Ceremonia usuwania zębów, samookaleczenia, czy pogrzeb. Ceremonia pochówku osoby zmarłej jest radosna, bo właśnie nadchodzi kolejna inkarnacja, a osoba powróci na ziemię w swoim kolejnym wcieleniu.

W Świątyniach można dostrzec często motywy zwierzęce lub typowe dla buddyzmu pagody. Bardzo mocno zdobione ornamenty, bramy, złoto, wszystko jest zrobione z rozmachem, strojne, spektakularne.
Wszystkie pury posiadają bardzo charakterystyczne wejścia i tego typu „bramy”, „wejścia” można z resztą zauważyć na całej wyspie.

Bali bogowie

Tutaj obiektami kultu są trzej bogowie Brahma, Wisznu i Śiwa (oczywiście ogólnie bogów, bóstw, bogini jest niezliczona ilość).

To Brahma stworzył, Wisznu utrzymuje, Śiwa niszczy, ale jednocześnie odnawia.

Wisznu-jeden z najważniejszych postaci w hinduizmie. Symbol trwania, jego kult nosi nazwę wisznuizm. Wisznu posiada swoich awatarów-Krisznę oraz Ramę. Postać Wisznu przedstawiana jest jako przystojny mężczyzna o niebieskiej skórze. Wisznu jest bogiem dobrym, pomaga, walczy ze złem.

Śiwa, zaraz po Wisznu jest równie ważną postacią. Śiwa reprezentuje zarówno zniszczenie czy unicestwienie jak i odnowienie, odrodzenie. Bóg ten ma naturę dwoistą, z jednej strony śmierć z drugiej płodność.

Na Bali znajdziesz wiele posągów i statuy bogów. O nich i wielu innych miejscach i atrakcjach Bali przeczytasz we wpisie poświęconym temu tematowi. Znajdziesz tam nie tylko atrakcje wyspy Bali, ale też inne ciekawe miejsca i miasta, które będąc na Bali, warto zobaczyć i zwiedzić.

Wyspa Bali, mistyczna przygoda

Symbolika, postacie, mistyczna tajemnica, religia na wyspie Bali hipnotyzuje, a przynajmniej tak właśnie działa na mnie. Obserwując jedną z ceremonii, słuchając dźwięków dzwonków, widząc odświętnie ubranych ludzi, można zatracić się całkowicie i zgubić poczucie czasu.

Dla mnie, kogoś, kto z tym rodzajem czczenia i kultu spotyka się po raz pierwszy, dla osoby ciekawej Świata, obyczajów, jedzenia, ludzi, bycie pośrodku tego wszystkiego było i jest niesamowicie inspirujące. Mam chęć zgłębiać, poznawać i odkrywać jak najwięcej.

Zadziwiający jest również ten kontrast -z jednej strony my Europejczycy, wiecznie w pędzie, z naszymi zegarkami, terminami, deadlinenami, ustawionymi przypomnieniami, nieposiadający często czasu, by porozmawiać z najbliższymi, z drugiej oni. Balijczycy mający czas na modlitwę, na przygotowanie darów dla swoich bogów i posiłków dla najbliższych, ciężko pracujący, odprawiający swoje ceremonie i rytuały, mają na to wszystko czas.

Tutaj w ciągu tygodnia z okazji ważnych ceremonii zamyka się ulicę, nie zważając na ruch.
Bali pachnie kadzidłem, a silna wiara mieszkańców wyspy jest widoczna i odczuwalna na każdym kroku.

Jeśli wybierasz się na Bali, jeśli Twoja wielka podróż właśnie przed Tobą, bądź jeśli marzysz, ale zastanawiasz się nad tym czy to wszystko ogarniesz, masz obawy jak poradzić sobie na miejscu, koniecznie zobacz wpis, który jest już na blogu, Bali wakacje, praktyczne informacje poradnik w podróży. W artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na start, jak wyglądały nasze pierwsze kroki na wyspie, jak ogarnąć kartę sim, internet, skuter, przeczytaj koniecznie.

A jeśli interesuje Cię, co i za ile można zjeść na Bali, to koniecznie wpadnij przeczytać wpis, gdzie bardzo dokładnie opisujemy jedzenie na Bali. Tak rozbudowanego wpisu nie znajdziesz nigdzie indziej w Internecie…

Bali świątynie blog podróżniczy

Jeśli marzysz o podróży na Bali i szukasz noclegu, zostawiam Ci link, przez który możesz zarezerwować swój wymarzony hotel, apartament, domek czy hostel. Bukując nocleg przez ten link, płacisz tyle samo, nic Cię to kosztuje, a dorzucasz małą cegiełkę, która pomoże nam kontunuować podróż oraz tworzyć więcej przydatnych treści na Youtube oraz blog.

Zabukuj swój nocleg na Bali

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *