Bali wakacje, praktyczne informacje i poradnik w podróży

Blog o podróżach

Spis treści

Podróż na Bali, wszystko co musisz wiedzieć na start

Bali wakacje, dziś o tym jak wyglądały nasze pierwsze kroki na wyspie. Jak ogarnąć wizę, gdzie kupić kartę sim, jak wygląda wynajem skutera i czy na Bali istnieje transport publiczny?

Dowiesz się gdzie najlepiej wymienić pieniądze, gdzie wybrać się na zakupy i jak to jest z dostępnością „europejskich rzeczy” na wyspie.

Dla Ciebie zebrałam wszystkie potrzebne i podstawowe informacje, które sprawią, że Twoja podróż na Bali będzie łatwiejsza. Praktyczne informacje o Bali zaczynamy.

Klify na wyspie Bali co musisz wiedzieć o wyspie?

Podróż na Bali, pierwsze kroki

Dla kogoś kto odwiedza kontynent azjatycki po raz pierwszy, podróż do Indonezji, a konkretnie na Bali może być nie lada wyzwaniem.
Jednak jak to mówią najtrudniejszy pierwszy krok i jak tylko przebrnie się przez dość długą podróż i dotrze do swojego miejsca docelowego na wyspie, wszystko stanie się bajecznie proste.

My swoją podróż zaczęliśmy w Berlinie. Stamtąd wyruszyliśmy liniami Qatar Airways do Doha. Czekała nas dość długa przesiadka bo aż 8 godzinna, ale daliśmy radę.
(Jeśli nie do końca wiesz, jak szukać biletów lotniczych koniecznie zobacz wpis „Jak kupić tanie bilety lotnicze?”)

Po odczekaniu swojego czasu w Doha, wyruszyliśmy lotem bezpośrednim na lotnisko w Bali. Bali Ngurah Rai International Airport, znane również jako Denpasar International Airport mieści się w stolicy wyspy.

Wiza na Bali, to musisz wiedzieć?

Oczywiście najgorszym momentem, a przynajmniej tak było w naszym przypadku, jest ogarnianie spraw związanych z wizą na niesamowitym zmęczeniu, ale wszytko jest do przejścia, wystarczy jedynie nieco się skupić.

Wizę można załatwić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie – wiza na bali

Istnieje również opcja załatwienia tzw. Visa on Arrival (VOA) i taki dokument otrzymacie na lotnisku docelowym. Oczywiście kolejka jest dość spora, jednak cała procedura odbywa się w miarę szybko i sprawnie.
Aby legalnie wkroczyć na balijską ziemię (VOA uprawnia Cię do zostania na Bali przez maksymalnie 30 dni) udajesz się do odpowiedniego okienka na samym lotnisku, okazujesz paszport, płacisz 35 dolarów (taki jest koszt w momencie załatwiania przez nas wizy, czyli maj 2023) i otrzymujesz papierek z którym idziesz do następnego stanowiska.

(Istnieje możliwość przedłużenia wizy, jednak wtedy musisz ubiegać się o nią wcześniej przed wylotem na podanej przeze mnie stronie, oczywiście jest również opcja zamieszkania na Bali przed dłuższy czas, z tego co udało nam się dowiedzieć, wymaga to jedynie czasu, przejścia przez stos papierów oraz pieniędzy).

Bali wakacje, wiza tymczasowa

Tam należy dodatkowo okazać swój bilet lotniczy (bilet lotniczy dotyczący lotu na Bali, otrzymaliśmy również informację, że należy posiadać bilet wylotowy z Bali, nam tego biletu nie sprawdzano, jednak informuję Cię gdyż wiem, że podczas wydawania wizy na lotnisku, istnieje możliwość, że ktoś z obsługi sprawdzi i zweryfikuje czy takowy bilet posiadasz czy nie. My kupiliśmy bilet wylotowy także byliśmy spokojni) osoba Cię obsługująca robi Ci fotkę i idziesz dalej. Na ten moment (czyli maj 2023), przed wylotem na Bali, jeszcze na lotnisku w Berlinie, byliśmy zobowiązani do wypełnienia formularza online. 

Musieliśmy wpisać nasze dane i odpowiedzieć na kilka pytań, nie było to nic skomplikowanego. Po wypełnieniu formularza otrzymujesz kod QR i właśnie ten kod należy okazać na ostatnim stanowisku tuż przed wyjściem z lotniska. Niestety Łukasz zamknął stronę z kodem i nie byliśmy w stanie takowego okazać, ale sprawę dało się jakoś załatwić, Pani w okienku znalazła nasze dane w systemie i mogliśmy śmiało iść dalej.

Wakacje na Bali, przydatna aplikacja

Po odbiorze bagażu można udać się w stronę wyjścia. Mnie osobiście od razu uderzył zapach palonych kadzidełek i małe pakunki z kwiatami wyglądające jak podarunek. Okazało się, że były to dary dla bóstw, które można tutaj zaobserwować dosłownie wszędzie i na każdym kroku.

Już na samym lotnisku w Denpasar istnieje możliwość zamówienia taksówki, skutera czy zakupu karty Sim.
Co zrobiliśmy my? Po pierwsze, jeszcze w Berlinie, na telefon zainstalowaliśmy aplikację Gojek. Jest to apka, która daje nam możliwość zamówienia zarówno transportu, jedzenia jak i zakupów na Bali.

Zakup karty Sim – co warto wiedzieć?

Osobiście odradzam kupowania karty Sim na balijskim lotnisku, z uwagi iż jest ona znacznie droższa niż ta kupiona w mieście.
Aby połączyć się z jakąkolwiek siecią przez Wifi, można wyjść tuż poza obszar lotniska. Łączysz się z internetem, zamawiasz auto, bądź skuter i udajesz się do swojego miejsca docelowego.

Można również zakupić najtańszą kartę SIM na samym lotnisku a potem poprzez aplikację swojego operatora doładować sobie internet, taka opcja również się sprawdzi (oczywiście moje porady dotyczą wyłącznie sytuacji, w której chcesz zaoszczędzić, jeśli koszty nie grają dla Ciebie jakiejś istotnej roli, zarówno lokalny numer jak i transport polecam Ci zakupić i zamówić na lotnisku, to znacznie oszczędzi Twój czas. My jako podróżnicy na pełny etat staramy się kontrolować swe koszty i na takie rzeczy zwracamy szczególną uwagę, oszczędzamy gdzie tylko się da.
(Dla porównania taka sama karta na lotnisku kosztowała 500 000 rupii a w mieście 100 000).

Internet na Bali – jaką sieć wybrać, to musisz wiedzieć

My na drugi dzień udaliśmy się do pobliskiego Canguu i w sklepie o nazwie “Happy Cell”, który został nam polecony, zakupiliśmy kartę sim sieci Telkomsel, podobno działa wszędzie na wyspie i jest z nią najmniej problemów. Pamiętaj, aby zarejestrować kartę Sim należy mieć przy sobie paszport lub zdjęcie paszportu w telefonie. Sprzedawczyni pomoże Ci wszystko ogarnąć, włoży do telefonu kartę, zarejestruje numer. Należy również zaczekać na przyjście wiadomości tekstowej z aktywacją karty.

Tym sposobem masz już internet oraz aplikację przez którą zamówisz jedzenie bądź kierowcę, czas na następny krok, czyli zdecydowanie się na to jak na dłuższą metę będziesz poruszać się po wyspie?

Transport publiczny na Bali, jak poruszać się po wyspie?

Na Bali nie ma transportu publicznego.
Tutaj najpopularniejszą formą transportu jest skuter.
Skutery są wszechobecne. Możesz wynająć sobie swój własny skuter lub jeśli masz jakiekolwiek obawy i nie do końca ufasz swoim umiejętnościom, możesz zamawiać skuter lub auto z kierowcą właśnie przez wspomnianą wyżej aplikację Gojak lub Grab.

Miejsca gdzie można wynająć skuter są praktycznie na każdym kroku, a przynajmniej tak było w obrębie popularnego miasta Canguu. My otrzymaliśmy numer kontaktowy do człowieka, który zajmuje się wynajmem skuterów i dostarcza go pod samo miejsce zamieszkania.

Koszt wynajmu skutera to około 2 miliony rupii indonezyjskich czyli około 100 dolarów za 30 dni.
Trzeba pamiętać, że żadna firma nie daje Ci tutaj ubezpieczenia na skuter. W razie kradzieży, uszkodzenia itp. Ty ponosisz wszystkie koszty (z naszych źródeł dowiedzieliśmy się, że nikt tutaj nie kradnie skuterów, a jeśli zdarzy się jakiś wypadek to wierzchnia osłona skutera, którą będzie trzeba ewentualnie wymieć kosztuje naprawdę niewielkie sumy pieniędzy).

Jazda skuterem na Bali, koszt wynajmu, parkingi, co musisz wiedzieć?

Wypożyczając skuter, pamiętaj o tym aby nakładać kask. Na ulicach potrafi być niezły młyn i wiadomo bezpieczeństwo oraz zdrowie są najważniejsze (stłuczki i wypadki w szczególności w bardziej zatłoczonych miastach zdarzają się tutaj naprawdę często).

Ulice na Bali są niekiedy bardzo wąskie a skuterów jest wiele. Należy jeździć ostrożnie, mieć oczy dookoła głowy. Na miejscu panuje ruch lewostronny jednak lokalni wyprzedzają z której strony im na rękę. Nie chcę Cię zniechęcać, jednak miej to na uwadze, jazda skuterem np. w zatłoczonym Canguu potrafi delikatnie mówiąc “zmęczyć”.

Parkingi dla skuterów masz na każdym kroku. Można również bez problemu parkować pod restauracjami, czy sklepami.
Tankować można zarówno na oficjalnych stacjach benzynowych jak i mniejszych stoiskach, na których kupisz paliwo w butelce (najczęściej jest to butelka po wódce;) Trzeba wziąć pod uwagę to, że decydując się na zakup paliwa z butelki, nie zawsze otrzymasz równy litr, jeśli zatem chcesz mieć konkretną ilość za konkretną cenę polecam stacje benzynową.
Z drugiej strony takie małe stanowiska przydrożne mają swoją ogromną przewagę nad “legalnymi” stacjami benzynowymi a mianowicie jeśli nieoczekiwanie zabraknie Ci paliwa pośrodku niczego, można uraczyć się kilkoma butelkami paliwa z budki, które są praktycznie na każdym zakręcie (koszt jednej butelki paliwa to na chwilę obecną 15 000 rupii czy jakieś 1 euro).

Oprócz praktycznych informacji, warto zapoznać się z tym czego nie robić na Bali, oraz co warto mieć, aby wakacje były przyjemniejsze i prostsze. Wpisy Bali niezbędniki, oraz wszystko to, czego nie robić na wyspie, już na blogu.

Skuter na Bali, dlaczego warto?

Plusy wynajęcia skutera:
– Cena, zarówno cena samego wynajmu jak i koszt paliwa jest niewielki porównując z kosztami wynajęcia auta (za około 5 euro masz pełny bak paliwa).
– Korki, nie ma co ukrywać, Bali z roku na rok staje się coraz popularniejsze tym samym, korki i ruch uliczny bywają brutalne. Skuterem istnieje możliwość ominięcia niekiedy dramatycznie długich korków.
– Parking, skuterem zaparkujesz wszędzie, nie ma najmniejszego problemu, bez zbędnego marnowania czasu na poszukiwania miejsca, znajdujesz, stajesz i parkujesz.

Bali wakacje, jazda skuterem na wyspie

Poruszanie się skuterem po wyspie ma też swoje minusy. Moim zdaniem to jednak w aucie można czuć się bezpieczniej. Jazda skuterem po wyspie wymaga naprawdę dużego skupienia uwagi przez długi czas. Inni kierowcy wyprzedzają Cię z każdej strony. Długa jazda może być niekiedy naprawdę mocno stresująca i wyczerpująca.

W aucie jest również zdecydowanie wygodniej, do auta możesz zabrać więcej rzeczy, w aucie można się zdrzemnąć, oczywiście jeśli jesteś pasażerem:). Autem można pokonać zdecydowanie większe odległości naraz. Wszystko ma swoje plusy i minusy, to co mogę stwierdzić to to, że skuter jest z całą pewnością najpopularniejszym środkiem transportu na Bali.

Skuterem jeżdżą turyści, skuterem przemieszczają się lokalni, mężczyźni, kobiety, dzieci, niekiedy całe rodziny, czasami ze swoimi pupilami (raz widzieliśmy pana, który jechał na skuterze a jego pasażerami było chyba 10 psów:)

Jak jeszcze można poruszać się po wyspie? Istnieje opcja wynajęcia auta – koszt wypożyczenia auta na miesiąc to około 300 dolarów.

Jaki sposób transportu wybierzesz, zależy od Twoich preferencji, ale każdy z nich jest dobry, aby dowiedzieć się, co warto zobaczyć i zwiedzić na Bali, a atrakcji ta wyspa oferuje naprawdę sporo…

Co jest niebezpieczne, co lekkomyślne, co nie wypada, a o czym po prostu warto pamiętać? Jeśli interesuje Cię więcej na temat Bali, koniecznie przeczytaj: Bali, czego nie robić na wyspie?

Bali waluta, gdzie wymieniać pieniądze?

Dotarliśmy na wyspę, mamy już ogarnięta kartę Sim, wiemy jak poruszać się po wyspie, mamy własny skuter, jednak jak za to wszystko zapłacić?
Lokalna waluta to rupia indonezyjska.
Na ten moment, czyli na maj 2023, 100 000 rupi indonezyjskich to około 7 dolarów amerykańskich.
Już na samym lotnisku będziesz miał możliwość wymiany waluty na lokalną jednak ponownie tak jak w przypadku karty Sim, warto się wstrzymać i pieniądze wymienić w jakimś większym mieście.
Przelicznik na lotnisku jest zdecydowanie mniej korzystny. Jeśli masz większe kwoty, warto również udać się do banku lub specjalnej placówki wymiany walut. W takim miejscu otrzymasz do wypełnienia niewielki kwit, w którym należy wpisać swój numer telefonu oraz adres zamieszkania. W przydrożnych budkach otrzymane pieniądze warto przeliczyć dwa razy, z uwagi na to, iż zdarzały się oszustwa, warto być czujnym.

Wakacje na Bali, gdzie na zakupy?

Wybierając się na Bali, nie wiedzieliśmy zupełnie czego oczekiwać i czego się spodziewać. Jak się okazało na miejscu, nie ma problemu z dostępnością rzeczy, które są dla nas na wyciągnięcie ręki w Europie. Wszędzie znajdziesz sklepy, markety, oczywiście w zależności od tego w jakim miejscu się zatrzymasz wybór sklepów będzie proporcjonalny do wielkości miasta. W małych wioskach zawsze będzie jakiś lokalny sklepik w którym kupisz wodę, przekąski, coś do jedzenia oraz rzeczy pierwszej potrzeby.
Większe miasta nie ustępują w niczym tym europejskim. Supermarkety oferują naprawdę spory wybór artykułów spożywczych i nie tylko. Świeże owoce, warzywa, pieczywo, mięsa, chemia, kosmetyki, tutaj znajdziesz naprawdę wszystko. Naszym ulubionym marketem był “Pepito Market”. To właśnie tam wybieraliśmy się najczęściej na nasze codzienne zakupy.

Na Bali znajdziesz również ogromny wybór świeżych owoców i warzyw na lokalnych bazarach. Na wyspie również bez najmniejszego problemu znajdziesz apteki, sklepy z kosmetykami, drogerie, czy centra handlowe, największe i najwięcej tego typu sklepów znajdziesz w miejscowości Kuta. Restauracje, bary, street food, sieciówki jak Mc Donalds, Burger King – do wyboru do koloru, jednak o tym co warto zjeść i jak wygląda oferta gastro na wyspie w kolejnym wpisie, czyli Bali jedzenie, na który zapraszamy.

A jeśli czujesz niedosyt, zapraszam Cię do kolejnego wpisu Bali świątynie. Tam wszystko, co warto wiedzieć o zwiedzaniu świątyni na Bali, ceremonie, dary, bogowie, zobacz koniecznie. Na blogu podróżniczym także wpis Wyspa Bali dla kogo? 

Jeśli marzysz o podróży na Bali i szukasz noclegu, zostawiam Ci link, przez który możesz zarezerwować swój wymarzony hotel, apartament, domek czy hostel. Bukując nocleg przez ten link, płacisz tyle samo, nic Cię to kosztuje, a dorzucasz małą cegiełkę, która pomoże nam kontunuować podróż oraz tworzyć więcej przydatnych treści na Youtube oraz blog.

Tutaj zabukuj swój nocleg na wyspie Bali

8 Responses

  1. Świetny wpis! Pierwszy raz widzę tak wyczerpujący opis istotnych informacji o Bali. Na większości blogów są tylko piękne zdjęcia i byle jakie opisy. Na pewno skorzystamy. Dzięki!

    1. Bardzo dziękuję. Staram się zawierać jak najwięcej przydatnych informacji w każdym artykule i niezmiernie mi miło, że jest to docenione:) pozdrawiam

  2. Bardzo interesujący artykuł o wakacjach na Bali! Autorka dobrze opisuje piękno i różnorodność tej wyspy, podkreślając zarówno jej naturalne atrakcje, jak i bogatą kulturę. Cieszę się, że podzieliła się swoimi doświadczeniami i poradami dotyczącymi podróżowania po Bali. Z pewnością rozważę ten cel podróży na moją następną wakacyjną przygodę!

    1. Dziękuję za miłe słowa, zapraszam również na Youtube, już jutro film o tym jak zorganizować wakacje na Bali 🙂 pozdrawiam

  3. Świetny wpis. Bardzo cenne informacje. Jak wyglada kwestia rowerów na Bali? Jesteśmy amatorami kolarstwa i tak chcielibyśmy się tam przemieszczać.

    1. W kwestie poruszania się rowerem po wyspie, szczególnie się nie zagłębialiśmy, bo nigdy nie przemieszamy się w ten sposób. Myślę, że jeśli są drogi, po których jeździliśmy skuterem, to równie dobrze można nimi jechać na rowerze. Pozdrawiam:)

  4. Bardzo wartościowe informacje. za równo ja YT jak i na blogu można się dużo dowiedzieć. Wybieram sie za kilka dni i już kilka powróciłam aby coś doczytać. 🙂 dziękuję

    1. Fajnie, dzięki za miłe słowa, staramy się. Zapraszam również na insta: szewczyk_travel 🙂 pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *