Zanzibar ciekawostki, 40 faktów, które musisz znać, zanim pojedziesz

Zanzibar ciekawostki i informacje o wyspie

Spis treści

40 rzeczy i ciekawostek, które warto wiedzieć o Zanzibarze

Aby dostać się na Zanzibar, wystarczy przetrwać jakieś 13 godzin lotu samolotem. 13 godzin i znajdziesz się na tej malowniczej wyspie otoczonej Oceanem Indyjskim. 

Na miejscu egzotyka w pełnym tego słowa znaczeniu. Zanzibar to miejsce nie tylko odległe od nas geograficznie, ale również kulturowo. Idealne miejsce na wypoczynek. Wspaniałe miejsce na wakacje – cudowny kolor Oceanu, przecudowne piaszczyste plaże, wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych, eksploracji i odkrywania lokalnych smaków i zapachów.

Dziś Zanzibar ciekawostki, czyli 40 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o Zanzibarze.

Ciekawostki o Zanzibarze, które z pewnością mogą się przydać na wakacjach…

1. Zanzibar wyspa przypraw

Zanzibar był niegdyś głównym ośrodkiem handlu przyprawami. Dziś na wyspie można wybrać się na eksplorację wielu farm przypraw, lecz obecnie są to przeważnie turystyczne farmy pokazowe. Obecnie Zanzibar jest producentem takich przypraw jak goździki, gałka muszkatołowa czy czarny pieprz.

2. Narodziny gwiazdy

Na Zanzibarze a konkretnie w Stone Town 5 września 1946 roku jako Farrokh Bulsara urodził się lider zespołu Queen Freddie Mercury.

Na Zanzibarze urodził się Freddy Mercury.

3. Język urzędowy na Zanzibarze

Językiem urzędowym na Zanzibarze jest suahili, jednak z łatwością porozumiesz się w języku angielskim, mało tego. Coraz większa część lokalnej społeczności chętnie uczy się języka polskiego. Jak to powiedział nam jeden ze spotkanych tubylców „dla Polaków nie ma sezonu niskiego” i tu pojawia się możliwość zarobku. Na wyspie jest już wielu lokalnych przewodników, którzy rozmawiają w naszym ojczystym języku.

4. Religia na Zanzibarze

Zanzibar jest w większości muzułmański. Na wyspie jest około 80% Muzułmanów, reszta to chrześcijanie i wyznawcy innych religii. Warto mieć to na uwadze wybierając się na wyspę. Mieszkając w pobliżu meczetu, możesz się spodziewać donośnych dźwięków modlitw o różnych porach dnia i nocy. Warto pamiętać również o tym, aby nie wybierać się do miast lub wiosek w skąpych strojach kąpielowych, opalanie topless jest również niemile widziane.

Na wioskę na Zanzibarze, pamiętaj, aby nie iść w stroju kąpielowym.

5. Waluta na Zanzibarze

Oficjalną walutą w Tanzanii jest szyling tanzański (na chwilę obecną 1000 szylingów to około 1,85 zł). Na wyspie można operować również dolarami amerykańskimi i są one również powszechnie akceptowane.

Waluta na Zanzibarze to Szyling Tanzański

6. Wyspa Billa Gatesa, czyli Mnemba Island

Wyspa Mnemba jest prywatną wyspą leżącą na północno-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru. Wycieczki w okolice wyspy są niezwykle popularne w szczególności jest to świetne miejsce do snorkelingu – piękna rafa koralowa. Na wyspie znajduje się 10 bungalowów tak położonych, aby nie było ich widać od strony Oceanu. Na miejscu może przebywać w jednym czasie około 20 osób a z tego, co się dowiedzieliśmy, cena za dobę wynosi około 1200 dolarów. Podobno za postawienie nogi na prywatnej plaży, jeśli nie jesteś gościem, grozi grzywna w wysokości około 500 dolarów.

7. Odpływy na Zanzibarze

Na Zanzibarze a w szczególności na wchodzie wyspy doświadczysz bardzo sporych odpływów sięgających nawet 5 km. Warto mieć to na uwadze wybierając hotel, gdyż korzystając z miejsc bez basenów, możesz nie uświadczyć kąpieli wodnych. Podczas odpływów warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i eksplorować plażę. To właśnie podczas odpływów kobiety z wiadrami wybierają się w poszukiwanie różnych gatunków skorupiaków.

Kolejną ciekawostką o Zanzibarze, są jego jakże duże odpływy.

8. Polacy na Zanzibarze

Na Zanzibarze jest coraz większa grupa naszych rodaków. Polacy posiadają na Zanzibarze własne biznesy, na Zanzibarze pracuję zdalnie, to właśnie Zanzibar jest coraz częściej wybieraną wyspą jako wakacyjna destynacja. 

Zanzibar ciekawostki dla miłośników podróży – w formie wideo:

YouTube video

9. Temperatura na Zanzibarze

Na Zanzibarze cały rok temperatura oscyluje pomiędzy 24 a 35 stopniami Celsjusza.

10. Ludzie na Zanzibarze

Na Zanzibarze spotkasz bardzo dużo pomocnych ludzi, tutaj najczęściej pytając lokalsów o drogę, zostaniesz przez nich podprowadzony pod samo miejsce. Wiele osób ma dla Ciebie czas, ludzie są pomocni i życzliwi.

11. Pora deszczowa na Zanzibarze

Na Zanzibarze są dwie pory mokre. Pierwsza pora deszczowa trwa od marca do maja, druga – listopad/grudzień. Podczas pory deszczowej możliwe są bardzo intensywne opady i lokalne podtopienia.

12. Odległa bogata Europa

Często od ludzi spotkanych na Zanzibarze słyszeliśmy, że to właśnie tu się urodzili i najprawdopodobniej to właśnie tu spędzą całe swoje życie. Ludzie nie podróżują, znają wyłącznie swoją okolicę, bo najzwyczajniej w Świecie nie stać ich na zwiedzanie Świata. Dla nas dla osób kochających podróże było to bardzo smutne wyznanie. Jednocześnie ludzie mieszkający na Zanzibarze są bardzo ciekawi zewnętrznego Świata. Interesuje ich nasze życie w Europie, zwyczaje czy zarobki.

13. Moskitiera zamiast okna

Często w hotelach, hostelach, bądź domkach można zauważyć moskitiery (niekiedy metalowe) zamiast klasycznych szklanych okien. 

14. Wspólne oglądanie

Pamiętam opowieści mojego taty, który wspominał jak za czasów jego dzieciństwa, kiedy jeden sąsiad posiadał telewizor, podczas gdy inni wokół takowego nie posiadali, wszyscy zbierali się na tak zwane wspólne oglądanie przy jednym odbiorniku. Właśnie takie zjawisko wciąż można zauważyć na Zanzibarze z tą różnicą, że telewizor jest przeważnie wystawiany na zewnątrz domostwa.

15. Życie na plaży na Zanzibarze

Naszym wieczornym rytuałem było podziwianie niezapomnianych zachodów słońca. Jak się okazało, na miejscu nie byliśmy w tej czynności osamotnieni, mało tego. Mieszkańcy, turyści tłumnie, każdego dnia zbierali się przed zachodem słońca na plaży, by spędzać czas z rodziną, z przyjaciółmi, by biesiadować przy posiłku, trenować, biegać … życie toczyło się swoim życiem do zachodu słońca właśnie na plaży.

16. Stacje benzynowe na Zanzibarze

Będąc na Zanzibarze, wynajęliśmy auto, które tuż po opuszczeniu terenu lotniska należało zatankować. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu po dotarciu do pierwszej lepszej stacji benzynowej w Stone Town ujrzeliśmy ochroniarza z bronią, normalnym sporych rozmiarów karabinem, także niech Cię nie zdziwi taki widok:)

Stacje benzynowe na Zanzibarze chronione są często przez strażników z bronią maszynową.

17. Prąd na Zanzibarze

Na Zanzibarze możesz się spodziewać przerw w dostawie prądu nawet w najmniej oczekiwanych momentach. Nam taka krótka pauza zdarzyła się np. podczas zabawy w jednym z hotelowych barów, muzyka gra w najlepsze, drinki leją się strumieniami a tu nagle całkowita ciemność… na szczęście tylko na krótką chwilę.

18. Internet na Zanzibarze

Będąc na Zanzibarze i chcąc korzystać w internetu należy zaopatrzyć się w lokalną kartę Sim. My taką kartę zakupiliśmy pod lotniskiem, czego osobiście nie polecamy, bo wychodzi to drożej niż gdzieś w mieście, ale jednak taniej niż na samym lotnisku. Potrzebowaliśmy jednak internet, aby móc się skontaktować w sprawie wynajmowanego przez nas samochodu.

Za kartę z 20 GB internetu zapłaciliśmy w owym czasie 60 000 szylingów tanzańskich, czyli niecałe 30 dolarów. Niestety z internetem na wyspie bywa różnie. Często brak sieci, gubi zasięg itp. Warto mieć to na uwadze.

19. Czym wabią ryby na Zanzibarze?

Będąc na Zanzibarze, polecamy eksplorowanie nie tylko lądu, ale również oceanu. Wycieczek łódką jest bez liku, można zwiedzać pobliskie wyspy bądź udać się na snorkeling. My skorzystaliśmy z obu tych opcji, a co nas zaskoczyło to sposób zwabiania ryb, tak by móc podziwiać je z bliska. Kapitan brał garść bananów, które swoją drogą są przesłodkie na Zanzibarze i właśnie bananami kusił cudowne kolorowe rybki, którym zdaje się, bardzo smakowała słodka owocowa przekąska. 🙂

Podczas snurkowania na wyspie Mnemba nasz przewodnik wabił rybki bananami - ciekawostki o Zanzibarze.

20. Oni wszystko pamiętają

Na Zanzibarze ludzie mają czas. Mają czas wskazać Ci drogę, mają czas prowadzić z Tobą długie rozmowy, opowiadać o swoim życiu, zadawać pytania o życie Twoje. Wiele osób będzie Cię zaczepiało na plaży z ofertą wycieczki czy najzwyczajniej w Świecie będą Ci chcieli coś sprzedać. Jeśli skusisz się na rozmowę, zapytają Cię o Twoje imię, o to, w jakim hotelu się zatrzymujesz. Co zdziwiło nas bardzo – wybierając się na Safari na dwa dni opuściliśmy nasz hotel. Po powrocie udaliśmy się na spacer po plaży i spotkaliśmy lokalnego „kapitana”, który na nasz widok zawołał „Łukasz nie widziałem Cię dwa dni, myślałem, że już wyjechaliście”. 

21. Bezpieczeństwo na Zanziabrze

Wyjeżdżając na Zanzibar, czytaliśmy mnóstwo na temat wyspy, oglądaliśmy vlogi, przeglądaliśmy artykuły. W wielu materiałach przewijało się kilka nagłówków – Uważaj na złodziei ! Tam nie jest bezpiecznie ! Poczuliśmy lekki niepokój. Na miejscu zaskoczyliśmy się bardzo. Z pewnością należy być uważnym i wiadomo, że kradzież może zdarzyć się wszędzie, ale pozbądźmy się stereotypów, że człowiek biedny a jeszcze w Afryce to już na pewno złodziej ! Na wyspie czuliśmy się bardzo bezpiecznie, a codziennie kręciliśmy się z dość drogim (zwłaszcza na ich zarobki) sprzętem wideo.

22. Życie na wiosce po zachodzie słońca

Tu nawiązując do punktu poprzedniego, obawa i strach często powstrzymuje turystów przed opuszczeniem murów swojego hotelu i eksplorowaniem pobliskich wiosek a co dopiero mówić o wyjściu po zachodzie słońca. My zachęcamy Cię do tego niezmiernie. Tylko wtedy poznasz i doświadczysz prawdziwego życia lokalnej społeczności. Będąc w Nungwi uwielbialiśmy udać się na wioskę po zachodzie słońca. Wtedy przed domy wynoszone są grille, paleniska, naczynia. Powietrze przesiąka zapachami aromatycznych potraw z rusztu, ryb, kurczaka, grillowanej kukurydzy. Wszyscy gromadzą się, rozmawiają, biesiadują razem. Cudowne doświadczenie.

Zanzibar po zachodzie słońca, ciekawostki.
Życie na Zanzibarze po zachodzie słońca.

23. Lokalne przysmaki

Dla nas jednym ze sposobów na poznawanie nowych miejsc jest poznawanie lokalnej kuchni. To, co nas zaskoczyło (między innymi) to sposób, w jaki podaje się kukurydzę grillowaną. Lokalni jedzą ją z kilkoma kroplami soku z limonki oraz szczyptą chilli – pychaa. Podobnie zielone pomarańcze często widziane na lokalnych stoiskach można spożyć na miejscu z odrobiną chilli, która zawsze znajduje się gdzieś w pobliżu w małej miseczce.

Lokalne przysmaki na Zanzibarze
Na Zanzibarze jedzą pomarańcze maczane w przyprawie chilli.

24. BHP na Zanzibarze

Standardy bezpieczeństwa pracy na Zanzibarze zdecydowanie różną się od tych w Europie. Pracując np. w Holandii (bo tu obecnie mieszkamy) na magazynie w biurze jesteś zobowiązany (przeważnie) posiadać obuwie ochronne z blachą. Na Zanzibarze wybierając się do Stone Town zauważyliśmy grupę mężczyzn kopiących kilofami dziurę przy drodze, praktycznie wszyscy posiadali na nogach ….. JAPONKI !

25. Z czego domy na Zanzibarze?

Na Zanzibarze jest bieda, to fakt. Udając się na pobliską wioskę, da się to zauważyć na pierwszy rzut oka. Oczywiście można spotkać domy murowane z dachem z blachy, jednak większość domów na Zanzibarze (zwłaszcza na wioskach) budowanych jest z gliny. Klasyczny dach natomiast wykonany jest z liści palm kokosowych.

Jak wyglądają domy na Zanzibarze i na zanzibarskiej wiosce?

26. Rybacka wioska Nungwi

Nungwi to rybacka wioska, w której mieliśmy przyjemność spędzić kilka nocy. Było to nasze ulubione miejsce na wyspie. To właśnie w Nungwi produkowane są ręcznie, tradycyjnymi metodami łodzie rybackie dau.

Łodzie na Zanzibarze i ich wytwarzanie w miejscowości Nungwi
Zanzibar i łodzie, którymi lokalni wypływają na połowy ryb. Zanzibar ciekawostki i informacje o wyspie.

27. Ekologia na Zanzibarze

Od 2019 na Zanzibar, ale również do kontynentalnej Tanzanii nie można wwozić plastikowych toreb jednorazowych. Robiąc zakupy w sklepie lub na lokalnych stoiskach wszystko jest pakowane w recyklingowe torebki wielokrotnego użytku. 

Na Zanzibarze nie używa się już plastikowych torebek jednorazowych.

28. Jazda autem na Zanziabrze

Na Zanzibarze panuje ruch lewostronny a maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się po wyspie to 60 km/h.

29. Jazda autem po zmroku

Przylatując na Zanzibar z Holandii gdzie ludzie, udając się na spacer, po zmroku, idąc po oświetlonym chodniku, przyodziewają wszystkie możliwe odblaski, w jaki szok wbiliśmy się, przemierzając wyspę autem i mijając ludzi idących poboczami na totalnie nieoświetlonych drogach, dostrzegaliśmy ich praktycznie w ostatniej chwili. Jeżdżąc autem po ciemku, trzeba niesamowicie uważać i pamiętać, że na Zanzibarze chodników nie uświadczysz podobnie z resztą jak odblasków.

30. Wymiana walut na Zanzibarze

Aby wymienić pieniądze w kantorze, należy mieć przy sobie dowód osobisty bądź paszport. Oczywiście mowa tutaj o oficjalnych kantorach, w tzw. „Wakala” kasę wymienisz bezproblemowo bez żadnych dokumentów.

Wymiana walut na Zanzibarze, gdzie, co i jak?

31. Zakupy na Zanzibarze

Wybierając się do lokalnego sklepiku bądź stoiska z pamiątkami, częstym widokiem jest brak cen na towarach. Warto upewnić się przed zakupem ile kosztuje dana rzecz, targowanie się jest również wskazane.

Należy też pamiętać, że nie wszystkie produkty uda się kupić na Zanzibarze, dlatego są rzeczy, które lepiej przywieźć z Europy. Jakie to rzeczy, dowiesz się ze wpisu co zabrać na Zanzibar na wakacje.

32. Lokalny alkohol

Dla ciekawych odkrywania nowych lokalnych trunków dowiedzieliśmy się od lokalnego mieszkańca wyspy, że „Gongo” to taki ichniejszy bimber, coś dla smakoszy i ludzi o mocnej głowie.

33. Muzułmanie i Chrześcijanie na Zanzibarze

Zanzibar ma bardzo ciekawą historię, historię smutną, bolesną jednak dziś życie na wyspie wygląda zupełnie inaczej. W Stone Town można spotkać Meczet oraz Kościół katolicki stojące tuż obok siebie, ramię w ramię, na wyspie ludzie różnych wyznań żyją w zgodzie i harmonii.

34. Ile trwa dzień na Zanzibarze?

Będąc na wyspie, musieliśmy nieco zmienić swój tryb dobowy. Zanzibar leży blisko równika, dlatego różnica pomiędzy najdłuższym a najkrótszym dniem wynosi niecałe 40 minut. Słońce wstaje przeważnie o 6 rano, a zachodzi o 18. Warto mieć to na uwadze wybierając się na wyspę, jest tego ogromny plus, bo codziennie można się raczyć cudownymi wschodami i zachodami słońca bez większych wyrzeczeń,

Zanzibar ciekawostki i ile trwa dzień i noc na Zanzibarze?

35. Dawna stolica handlu niewolnikami

Miasto Stone Town na Zanzibarze było niegdyś centrum wschodnioafrykańskiego handlu niewolnikami. Dziś można zwiedzać miejsca takie jak dawny targ niewolnikami czy cele, w których przetrzymywani byli ludzie tuż przed licytacjami. 

36. Zwroty które warto znać na Zanzibarze

Najczęściej słyszanymi na Zanzibarze zwrotami będą: „Jambo” (cześć), „Hakuna Matata” (nie ma problemu), „Pole, Pole” (powoli, powoli), „Karibu tena” (do widzenia), „Asante Sana” (dziękuję bardzo).

37. Zanzibarska Pizza

Typowa zanzibarska pizza w niczym nie przypomina tej włoskiej (no może łączy je jedynie kształt owalny). Na Zanzibarze pizzą nazywany jest placek z mąki z nadzieniem często mięsnym, warto spróbować jednak akurat ta, którą my mieliśmy zaszczyt spróbować, nie zrobiła na nas większego kulinarnego wrażenia.

38. Wycieczki na Zanzibarze

Poszukując wycieczek bądź atrakcji, warto najzwyczajniej w Świecie spacerować po plaży, słuchać ofert lokalnych sprzedawców, porównywać ceny i targować się. My nie kupowaliśmy żadnych wycieczek przed wyjazdem, nic nie było przez nas bukowane zawczasu. Słuchając ofert na plaży, możesz się również natknąć na bardzo interesujące pseudonimy kapitanów, my mieliśmy okazję poznać Marco Polo, Jamesa Bonda i wielu innych. 🙂

39. Moda na Zanzibarze

Afryka od dawna kojarzyła mi się z wyrazistymi kolorami i niespotykanymi tkaninami. Kolor materiałów, strojów i odzieży na Zanzibarze oraz w Tanzanii kontynentalnej zachwycił mnie. Wzornictwo jak nigdzie indziej i te połączenia kolorystyczne, cudo. Na Zanzibarze napotkasz ogromną ilość małych lokalnych zakładów krawieckich, w których można zakupić cudowne gotowe stroje bądź materiały.

40. Jaszczurki na Zanzibarze

Pamiętam naszą pierwszą noc na Zanzibarze w hotelu Kendwa Rocks. Przyszedł późny wieczór a Ja zmęczona po długiej podróży pragnęłam jedynie wziąć ciepły prysznic i oddać się w objęcia Morfeusza. Weszłam pod prysznic, ale po chwili okazało się, że nie jestem w nim sama i nie, to nie był Łukasz;) Sporych rozmiarów jaszczurka przyglądała mi się bacznie, nie myśląc nawet o opuszczeniu lokalu. Lekko spanikowałam no bo do tej pory takiego towarzysza w hotelu nie mieliśmy. Z czasem przyzwyczajasz się już do obecności tych gagatków, powiem więcej, jest to bardzo przydatny pupil wyjadający np. komary, także jaszczurek w pokojach się nie boimy.

Zanzibar na własną rękę

O Zanzibarze można pisać bez końca. Piasek jak mąka, cudownie przyjemny i wyjątkowo drobny. Kolor Oceanu jak nigdzie indziej, ciekawa kultura, interesujący ludzie, historia, klimat i palące słońce. Mam nadzieję, że ciekawostki bardzo Cię zaintrygowały i zachęciły do eksplorowania miejsca na własną rękę. Mam nadzieję, że sam/sama odkryjesz jeszcze więcej informacji na temat tego odległego zakątka Świata i koniecznie podzielisz się z nami tym wszystkim w komentarzu.

Zanzibar i największe ciekawostki na temat wyspy i wakacji tam.

Jeśli wybierasz się na Zanzibar, to koniecznie zobacz nasz wpis jak zorganizować wakacje na Zanzibarze, a jeśli będąc już na wyspie, myślisz również o odwiedzeniu safari z Zanzibaru, to zobacz ten wpis.

Mamy jeszcze bardzo wiele wpisów z Zanzibaru na naszym blogu podróżniczym, które mogą się zdecydowanie przydać, podczas organizowania takiej wycieczki na własną rękę do Afryki. Dlatego zapraszamy do odwiedzenia na blogu działu Zanzibar.

Polecamy też serię filmów o tej tematyce, do której link znajdziesz tutaj, oraz playlistę znajdziesz też poniżej:

Na dzisiaj to już tyle na temat Zanzibaru. Jeśli masz jakąś ciekawostkę, którą warto dodać do tej listy, to oczywiście daj nam znać w komentarzu. Do zobaczenia w kolejnych wpisach na naszym blogu podróżniczym. Cześć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *