Zanzibar wakacje bez biura podróży – 14 rzeczy które musisz wiedzieć

Zanzibar wakacje na własną rękę jak zorganizować podróż

Spis treści

Zanzibar bez biura podróży czyli podróż na własną rękę

Zanzibar na własną rękę, czyli wszystko, co musisz wiedzieć, aby zorganizować Zanzibar wakacje na własną rękę — bez biura podróży.

Jak zorganizowaliśmy nasz wyjazd na Zanzibar i do kontynentalnej Tanzanii?
Ile nas kosztowała podróż na Zanzibar. Lot, transport na wyspie, hotele, ceny w sklepach i restauracjach, bankomaty, jaką zabrać walutę, i gdzie warto się zatrzymać, a także testy i jakie wymagania były, aby móc polecieć do Tanzanii w dobie zarazy.
A na koniec jeszcze gdzie i jak zrobić test na podróż powrotną (chociaż mam nadzieję, że kiedy to czytasz, nie ma już takich wymagań 🙂 ). Zapraszam do lektury 🙂

Zanzibar wakacje na własną rękę informacje

Loty na Zanzibar – jak szukać tanich biletów na Zanzibar i do Tanzanii

Lot na Zanzibar — tutaj cena będzie oczywiście zależała od tego jak tani bilet uda wam się kupić (ale nowość co? 😀 ).
My znaleźliśmy kilka opcji lotów do Tanzanii, które nam odpowiadały. Można polecieć na Zanzibar z Warszawy, Berlina czy Amsterdamu. Dla nas te trzy lotniska były do zaakceptowania. Padło na Berlin ze względu na to, że bilet był tańszy, a my będąc w Polsce, (okolice Zielonej Góry) do Berlina mamy o wiele bliżej niż do Warszawy. 

W obu przypadkach, czyli zarówno z Warszawy jak i z Berlina znaleźliśmy loty tylko z przesiadką. Głównie rozważaliśmy loty Turkish Airlines i Qatar Airways, bo w naszym terminie oferowali najniższe ceny. Przesiadka w przypadku linii tureckich była w Stambule, a w przypadku Qatar Airways w Doha w Katarze.

Znaleźliśmy też lot bezpośredni z Amsterdamu liniami KLM, jednak w momencie kiedy kupowaliśmy bilety, Tanzania nie wymagała jeszcze testów a w przypadku, chociażby tylko samej przesiadki na lotnisku w Amsterdamie trzeba było już ten test posiadać. Tak samo jeśli leciało się z tego właśnie lotniska.

Nie będę tutaj powielał informacji jak szukać tanich biletów lotniczych, bo już jest wpis na tym blogu na ten temat. Poniżej podlinkuję też film z naszego kanału YouTube, który mówi o tym jak szukać tanich biletów lotniczych. Można go obejrzeć poniżej:

U nas ostatecznie padło na Qatar Airways z przesiadką na trzecim najlepszym lotnisku na świecie w Doha, a tak to lotnisko okrzyknięto w 2020 roku.

Jak ogólnie wygląda lot tymi liniami i na co można liczyć w cenie biletu w klasie ekonomicznej, przedstawię w osobnym wpisie na tym blogu. Jeśli interesują Cię nasze przygody i podróż na Zanzibar, to zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie jest już wiele odcinków z tego miejsca.
Zatrzymujemy się tam w 3 różnych miejscowościach, odwiedzamy wiele ciekawych miejsc na wyspie, a także ruszamy na kontynent na safari do Narodowego Parku Mikumi (z którego też wpis się pojawi na tym blogu oczywiście).

Co zabrać na Zanzibar?

My mamy naszą sprawdzoną listę niezbędników, bez których nie ruszamy się na Zanzibar, ale też w sumie w większość naszych podróży.

Na tej liście można znaleźć przetestowane przez nas środki na komary afrykańskie, przejściówki do prądu, a także rzeczy które zwiększą bezpieczeństwo takiego wyjazdu.

Wszystkie te rzeczy można znaleźć w filmie poniżej:

A we wpisie, co zabrać na Zanzibar, znajdziesz rozszerzoną wersję przydatnych rzeczy na wakacje na Zanzibarze.

Transport z lotniska na Zanzibarze

Jak już ogarniecie sobie jakiś transport powietrzny, to trzeba się jeszcze jakoś dostać z lotniska do hotelu.
Tutaj jak zwykle jest kilka opcji. Najtańszą będzie podróż Dala Dala — czyli takiego ich lokalnego transportu. Bilet do Jambiani z tego co się dowiedziałem, kosztuje 2000 szylingów tanzańskich, także poniżej jednego dolara. Jest to jednak opcja najmniej chyba komfortowa, bo przeważnie Dala Dala są pełne ludzi i ciasne. Bagaże kładą na dachu, ale z zabezpieczeniem ich różnie bywa, bo raz widzieliśmy jak pędzące Dala Dala zgubiło taki leżący na dachu bagaż.

Inną formą transportu będzie autobus. Po całej wyspie kursują autobusy, jednak ich cen wam nie podam, bo nie mieliśmy okazji nimi podróżować, ani nie znamy nikogo, kto by mógł nam powiedzieć ile kosztują.

Można oczywiście na lotnisku wziąć taksówkę. Tylko po wyjściu na plac przed lotniskiem spotkacie pełno taksówkarzy oferujących transport. Taxi będzie najdroższą opcją transportu, bo za kurs do Jambiani czy do Nungwi często wołają od 35 do 50 dolarów.
Jest to jednak cena wywoławcza, że tak powiem, bo na Zanzibarze o wszystko można i powinno się targować.
Nie jechaliśmy z lotniska taksówką, ale widziałem jednego anglika na YouTube który jechał do Jambiani za 20 dolarów. Zatem jeśli będziecie podróżować taxi, to pamiętajcie, aby się targować i negocjować cenę.  Zwłaszcza jeśli pierwsza podana cena wyda się podejrzanie wysoka. Miejscowi tam często jak widzą białego człowieka, to myślą, że ma on nieograniczone fundusze… Dlatego trzeba zawsze pytać o cenę przed wykonaniem jakiejkolwiek usługi.

Na miejscu na Zanzibarze poznaliśmy jednego Niemca, który mieszkał tam już od 3 miesięcy. Opowiedział nam, jak na początku podszedł ktoś do niego z pytaniem, czy chce masaż. Zgodził się, nie pytając o cenę, więc na koniec ktoś powiedział 100 tysięcy szylingów. 
Powiem Wam tylko, że można znaleźć panią masażystkę, która robi to naprawdę profesjonalnie, za 20 tysięcy szylingów za godzinę. Także 100 tysięcy to była bardzo mocno naciągana cena.

Zanzibar na własną rękę – w formie wideo

Dla osób, które lubią bardziej przyswajać informacje w formie wideo, mamy też film o tym jak zorganizować wakacje na Zanzibarze na własną rękę, który można obejrzeć poniżej i na naszym kanale podróżniczym na YouTube.

Wynajem samochodu na Zanzibarze

Kolejną opcją na poruszanie się po wyspie jest wynajęcie samochodu. Znaleźliśmy firmę, która dostarczyła nam auto na lotnisko i później mieliśmy je na lotnisku oddać, tuż przed naszym odlotem z Zanzibaru.

Tutaj pewnym problemem jest to, że aby móc prowadzić samochód na Zanzibarze posiadając europejskie prawo jazdy, trzeba wyrobić sobie specjalne pozwolenie — permit.
Takie pozwolenie kosztuje 10 dolarów i jego wyrobienie trwa zazwyczaj do 24 godzin. Zatem utrudnia to wynajęcie auta od razu na lotnisku.
Na szczęście firma, która nam wynajęła auto, zajęła się wszystkim za nas. Przesłaliśmy tylko zdjęcie prawa jazdy przez WhatsApp i kiedy przyjechaliśmy na Zanzibar czekało na nas już auto wraz z pozwoleniem na jego prowadzenie na wyspie przypraw (tak inaczej czasami nazywany jest Zanzibar).

Cenę auta również można negocjować. Biorąc samochód na dłuższy okres, udało nam się zejść z ceną do 23 dolarów za dobę i koszt permitu był już wliczony w cenę wynajmu samochodu.

Samochód, jaki wynajęliśmy to Toyota RAV4. Cena może być różna w niskim i w wysokim sezonie, bo wcześniej na stronie widniała cena 25 dolarów za dobę, a teraz za to auto widzę cenę 35 dolarów na ich stronie.
Firma nazywa się Zanzibar Cars a link do ich strony znajdziecie tutaj.

Dodatkowo na hasło „Lukasz otrzymasz 5% rabatu na wynajem samochodu. Poniżej podaję także numer kontaktowy do firmy. Z tą osobą można negocjować cenę oraz zabookować auto tak, aby na miejscu je odebrać i na miejscu zapłacić całość.

Podobała mi się u nich prosta umowa, bez dodatków małym druczkiem…

Gdzie się zatrzymać na Zanzibarze

W okresie na przełomie maja i czerwca jeśli lubicie miejsca bardziej turystyczne, to polecamy zdecydowanie Nungwi. Najwięcej tam się działo, zarówno w wiosce, jak i na samej plaży i w jej okolicach. Jest też blisko do Kendwa, jeśli ktoś planowałby się wybrać na Full Moon Party, które odbywa się raz w miesiącu w hotelu Kendwa Rocks. 
Z Nungwi można tam się nawet przejść plażą spacerem, ale pod warunkiem, że nie ma akurat przypływu.

W tym wpisie kwestię miejsca, gdzie najlepiej pojechać na Zanzibarze, opisujemy tylko z grubsza. Jeśli interesuje Cię ten temat, to zapraszamy na wpis podlinkowany powyżej. Tan opisujemy dokładniej miejscowości, w których mieliśmy okazję się zatrzymać na Zanzibarze, oraz te miejsca turystyczne, które tylko odwiedzaliśmy. 
Opisujemy tam atrakcje w samych zanzibarskich miejscowościach, jak i w ich okolicach.

Jeśli chcielibyście odpocząć w spokoju z dala od turystycznego zgiełku, to mogę polecić Kendwa lub Jambiani. Zatrzymywaliśmy się po kilka dni w obu tych miejscowościach i w obu nie było tłumów i było bardzo spokojnie. Można w spokoju poczilować i odpocząć.

Najwięcej ludzi zarówno lokalnych jak i wielu turystów można spotkać w Stone Town, czyli w stolicy wyspy.
Jest tam też kilka miejsc wartych odwiedzenia. Na przykład moim zdaniem zdecydowanie warto jest zobaczyć pomnik, który poświęcony jest niewolnictwu na wyspie. Na pomniku nałożone są oryginalne łańcuchy, które kiedyś były używane na prawdziwych niewolnikach.
Warto też jest posłuchać historii o tym największym w tej części Afryki miejscu, w którym kwitł handel niewolnikami. To jednak niejedyne atrakcje stolicy Zanzibaru i zdecydowanie warto tam zobaczyć nieco więcej miejsc, ale to już historia na inny wpis.

Zanzibar jaki hotel wybrać na wakacje na Zanzibarze

Ceny hoteli na Zanzibarze

Jak wszędzie, również na Zanzibarze ceny noclegów będą się różniły w zależności od lokacji i standardu, jaki oferują. Można na przykład wybrać hotel Hilton w Nungwi, za który przyjdzie zapłacić oczywiście nieco więcej.
Można wybrać też hostel, gdzie najczęściej zapłacicie kilkanaście dolarów za noc z wliczonym już w cenę śniadaniem.

My przykładowo zatrzymywaliśmy się kilka dni, troszkę z przymusu, w hotelu Kendwa Rocks. Jest to dość drogi hotel i nocka tam kosztowała jakieś 130 dolarów. W cenę było już wliczone śniadanie.
Zostaliśmy tam z przymusu, bo inny hotel, który mieliśmy zabukowany, jak się okazało na miejscu, był w remoncie, a zapomniano go zdjąć z Booking.com.

Ceny hoteli na Zanzibarze - Kendwa

Następnie przenieśliśmy się do Nungwi, do hotelu Amman Beach Bungalows gdzie za pokój z widokiem na basen płaciliśmy 64 dolary za noc. Tam również w tej cenie było śniadanie.

Cena o połowę niższa niż za Kendwa Rocks i nie da się ukryć, że standard nieco niższy. Moim jednak zdaniem było czysto i spokojnie mogę to miejsce polecić.

Ile kosztują hotele na Zanzibarze - Nungwi

Następnie przenieśliśmy się do miejscowości Jambiani, gdzie zatrzymaliśmy się w Kupaga Villas Butique Hotel. To miejsce jest prowadzone przez dwie panie z Belgii — matkę z córką. Od kilku lat już mieszkają na Zanzibarze. 

Miejsce jest naprawdę w wysokim standardzie. Mieli najlepsze śniadania na wyspie, chociaż za niektóre dodatki do śniadania trzeba było kilka tysięcy szylingów dopłacić.

Panie, które prowadzą ten hotel, są bardzo miłe i nie próbują zedrzeć z gości jak najwięcej. My na samym wstępie dostaliśmy zniżkę od ceny na Bookingu. Następnie dostaliśmy kolejną zniżkę za brak działającego światła do czytania przy łóżku… Razem za noc zatem płaciliśmy 85 dolarów, przy moim zdaniem wyższym standardzie niż w Kendwa Rocks.

Na koniec jeszcze mogliśmy zostać w pokoju do godziny 18:00 naszego ostatniego dnia. Normalnie trzeba się wyprowadzić do godziny chyba 11:00, ale, że po nas pokój nie był przez nikogo zarezerwowany, a my lot mieliśmy dopiero o 23:05, to mogliśmy zostać, jak to pani właścicielka powiedziała „do której chcemy”, bez dodatkowej opłaty.

Hotele na Zanzibarze jaki wybrać w Jambiani

Zatem zakwaterowanie można znaleźć w najróżniejszych cenach. Jeśli szukacie czegoś tańszego, to moim zdaniem można coś znaleźć zdecydowanie taniej niż nad polskim morzem czy w Europie.
Jeśli szukacie wysokiego standardu, to jak najbardziej to też znajdziecie. Wszystko zależy od tego, ile na zakwaterowanie chcecie wydać.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej na temat Zanzibaru, cen, lokacji, hoteli i ludzi, to zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie można znaleźć całą playlistę z serią z Zanzibaru:

Ceny w restauracjach na Zanzibarze

Na Zanzibarze ogólnie nie jest drogo. Oczywiście zależy, do czego porównywać, ale jedzenie czy napoje są sporo tańsze niż na wakacjach w Europie Zachodniej, czy nawet nad polskim morzem.

Ceny jednak będą się różnić, w zależności gdzie pójdziecie zjeść. W restauracjach na samej plaży będzie oczywiście najdrożej. Przykładowo przystawka taka jak samosa z wołowiną kosztowała w restauracji na plaży 14 tysięcy szylingów tanzańskich, czyli jakieś 23 złote.
Wystarczy jednak zejść z plaży i iść w kierunku wioski i w napotkanej tam restauracji M&J Cafe w Nungwi zapłaciliśmy już 7 tysięcy szylingów, czyli jakieś 11,50 w złotówkach, za taką samą porcję samosy z wołowiną.

Wiele restauracji, które odwiedziliśmy, można zobaczyć w naszej serii vlogów z Zanzibaru. Tutaj podaję link do całej serii podróż na Zanzibar.

Muszę jeszcze dodać, że zazwyczaj dalej od plaży nie tylko było taniej, ale też smaczniej. Naszym zwycięzcą jeśli chodzi o stosunek jakość-cena, jest restauracja M&J Cafe w Nungwi. Jedliśmy tam przepyszną grillowaną ośmiornicę.
Jednak to nie jest jedyne miejsce, gdzie smacznie zjedliśmy, bo w Jambiani w Cafe Yellow Card jadłem najlepsze coconut curry z krewetkami.

Zarówno w jednej jak i w drugiej restauracji ceny były podobne. Grillowane owoce morza kosztowały w zestawie z frytkami lub ryżem około 12 tysięcy szylingów, co daje w złotówkach jakieś niecałe 20 złotych.

Można zjeść jeszcze taniej oczywiście i wcale nie mniej smacznie jak mam być szczery. My w Nungwi na przykład u lokalnego sprzedawcy street foodu za 2 porcje kurczaka z frytkami i surówką, całość polana pysznym sosem chilli (baaardzo ostrym) i jeszcze z zimną Coca Colą z lodówki, zapłaciliśmy 10 tysięcy szylingów, czyli jakieś 16,50 zł.
Dodam, że wtedy nie daliśmy rady tego skończyć, bo porcje były tak duże, a jedzenie było też bardzo smaczne.

Cena 10 tysięcy to i tak pewnie była cena dla muzungu, czyli dla białych (w języku Suahili) i pewnie dałoby się coś jeszcze utargować. Ale jeśli ktoś nie przesadzał jakoś strasznie z ceną, bo czasem tacy sprzedawcy się trafiali, to dawałem im nieco zarobić i kupowałem bez targowania się.

Na Zanzibarze jest też bardzo popularna restauracja, w której ponoć mają też smaczne jedzenie, ale niestety nie mieliśmy okazji spróbować, bo akurat była remontowana. Restauracja nazywa się The Rock i za obiad dla 2 osób płaci się zazwyczaj z tego co słyszałem od 50 dolarów w górę. Także ceny jedzenia na Zanzibarze mogą się różnić dość znacznie, w zależności gdzie się wybierzecie na obiad czy kolację.

Zanzibar restauracja The Rock - jedzenie i ceny na Zanzibarze

Wiza na Zanzibar

Aby wjechać do Tanzanii czy na Zanzibar, trzeba wypełnić wniosek o wydanie wizy.
Można sobie taki wniosek wydrukować i wypełnić już w domu, aby zaoszczędzić troszkę czasu na lotnisku.
Jest to tylko formalność, a na lotnisku jest wiele stanowisk i idzie to dość szybko.

Taka wiza kosztuje 50 dolarów za osobę i jest wydawana na 90 dni. Po tym czasie trzeba opuścić Tanzanię.
Nie wpisujcie czasami, że jedziecie na Zanzibar czy do Tanzanii w interesach, bo wiza biznesowa kosztuje 250 dolarów.

Znajdziecie zapewne informacje, że wszyscy wjeżdżający do kraju są poddawani sprawdzaniu temperatury i sprawdzaniu stanu zdrowia i podróżni mogą zostać poddani szybkiemu testowi na miejscu — na koszt podróżującego. W rzeczywistości nikt nam nie sprawdzał temperatury ani nie widzieliśmy, aby kogokolwiek kierowali na jakiś dodatkowy test.

Po wyjściu z lotniska jakby czas się cofnął do czasów sprzed zarazy. Taksówkarze jeden na drugim będą oferowali wam transport. Na drogach zobaczycie zapełnione ludźmi, siedzącymi niemal jeden na drugim Dala Dala, i tak dalej. Ale najciekawszy jest fakt, że z tego co się dowiedzieliśmy na miejscu, nikt wyjeżdżający z Zanzibaru nie miał jeszcze pozytywnego wyniku, zatem jeśli to prawda, to faktycznie na chwilę obecną chyba nie mają tam dużego problemu z zarazą. Jednak tej informacji nie byłem w stanie w żaden sposób potwierdzić, więc potraktujcie to jako plotkę zasłyszaną na miejscu.

zanzibar wiza wymagania wjazdowe dokumenty zanzibar wakacje
Zanzibar czy trzeba nosić maseczki i obostrzenia na Zanzibarze

Ceny w sklepach na Zanzibarze

Sklepy Zanzibar ceny w sklepach

Większość sklepików, jakie napotkacie w wioskach czy również w Stone Town, nie będzie miała etykiet z cenami. O cenę każdego produktu trzeba się pytać, a w odpowiedzi otrzymacie zazwyczaj cenę przynajmniej dwukrotnie wyższą niż ta, za którą możecie to kupić.
W większości przypadków wszystko udawało mi się wynegocjować o połowę taniej, a w niektórych przypadkach, kiedy usłyszałem jakąś kosmiczną cenę na starcie, to stargowałem ją nawet o 75%. Zatem nie kupujcie od razu za cenę, jaką usłyszycie.

Tyczy się to nie tylko cen w sklepach na Zanzibarze, praktycznie wszystkiego na wyspie. Chociaż pewnie nie zawsze, bo w Jambiani trafił nam się pewien pan, który zaoferował nam wycieczkę na snurkowanie za 10 dolarów za osobę. Tak niskiej ceny nie spotkaliśmy nigdzie i pewnie tutaj możliwości negocjacji chyba nie wchodziły za bardzo w grę.

Na Zanzibarze można także znaleźć sklepy dla turystów, z typowymi europejskimi czy amerykańskimi produktami i alkoholem. Byliśmy w takim sklepie w Paje. Na wszystkich towarach w takim sklepie jest widoczna cena i można tam płacić kartą.

Przed wyjazdem miejcie na uwadze, że zwykła karta bankomatowa może nie działać. Pewnie zależy jaką kartę ktoś posiada, ale moja na przykład nie działała i wszędzie musiałem używać karty kredytowej MasterCard — również w bankomatach.

W wielu restauracjach da się też zapłacić kartą, ale często będą doliczać do ceny 5% wartości zamówienia. Także najbardziej opłacalne będzie używanie gotówki.

Sklepy na Zanzibarze - Paje

Jaką walutę zabrać na Zanzibar

Szukałem przed naszym wyjazdem, jaką walutę najlepiej zabrać na Zanzibar i przeczytałem, że najlepiej zabrać dolary, bo euro policzą po takiej samej wartości jak dolary.
To jednak nie jest prawdą, bo w kantorach można było sprzedać dolary za 2300 szylingów tanzańskich a euro za 2700  szylingów tanzańskich — tak mniej więcej, bo to zależy oczywiście od kantoru.
W nielicznych miejscach można było zauważyć, że wstęp kosztował, powiedzmy 20 tysięcy szylingów, lub 10 dolarów, lub 10 euro, jednak nie było to tak częstym procederem.

Jaką walutę zabrać na Zanzibar

Jeśli sobie policzycie, to wychodzi na to, że najbardziej opłaca się płacić w lokalnej walucie. Zabrać ze sobą jest najlepiej dolary, ale banknoty z roku 2009 lub nowsze. Jak się zapytałem organizatora naszego safari, dlaczego tylko nowsze banknoty, to powiedział, że starszych nie są w stanie tam sprawdzić, czy nie są podrabiane.

Pieniędzy nie wymieniajcie od razu na lotnisku, bo dostaniecie słabszy przelicznik. Lepiej wyjść na zewnątrz i koło parkingu znajdziecie kantor, gdzie policzą wam dolary już po lepszym kursie.

Bankomaty na Zanzibarze

Przeważnie bankomaty na Zanzibarze mają niestety dość wysokie prowizje. Na przykład w Nungwi, gdzie najczęściej mieliśmy okazję wypłacać pieniądze, były 3 bankomaty. Nie będę operował ich nazwami, bo mi najłatwiej było je rozróżnić kolorami. Więc pierwszy z nich, czyli ten z logo w kolorze czerwonym, pobierał 17 500 szylingów prowizji. Drugi z nich, czyli zielony pobierał 15 000 szylingów prowizji, a niebieski miał najniższą prowizję i pobierał 10 000 szylingów za każdą transakcję.

Są jednak bankomaty w Stone Town, w których nie ma prowizji za wybranie gotówki. Niestety w Stone Town tylko raz potrzebowaliśmy gotówki i nie udało się trafić akurat na któryś z tych bankomatów.
Znalazłem jednak wpis w języku angielskim, na którym ktoś opisuje jak takie bankomaty znaleźć. Poniżej link do tego wpisu:

https://www.planestrainsandautoreplies.com/tanzania/cash-is-king-tips-for-finding-no-fee-atms-in-stone-town

Zanzibar bankomaty gdzie wypłacać pieniądze

Bankomat w Nungwi pokazywał maksymalną kwotę, jaką można wybrać jednorazowo – 600 tysięcy szylingów tanzańskich. Kiedy jednak spróbowałem wybrać tę kwotę, bankomat zaczął mielić i mielić, tak jakby przygotowywał banknoty do wypłaty, ale po dłuższej chwili pojawił się komunikat, iż transakcja nie jest możliwa do zrealizowania.
Jak się później okazało, kwota 600 tysięcy szylingów została pobrana z mojego konta, pomimo że pieniędzy nie dostałem.

Co w takiej sytuacji? Po kontakcie z moim bankiem podali mi link do wypełnienia formularza online. Uzupełniłem kilka informacji i w ciągu 2 może 3 dni miałem pieniądze z powrotem na mojej karcie kredytowej. Dostałem też informację, że później bank zrobi dochodzenie, co się stało i że jeśli według ich dochodzenia okaże się, że zgłosiłem taki wniosek bezpodstawnie, to kwota zostanie ponownie zabrana z mojej karty. Także cała procedura trwała dość szybko, zwłaszcza zważając, że cała sytuacja miała miejsce na innym kontynencie.

W tej części wpisu z bankomatami — bo w sumie chodzi o pieniądze — dodam tylko, że jeśli interesują Cię informacje, ile kosztują wakacje na Zanzibarze, to koniecznie odwiedź wpis pod tym linkiem.

Bankomaty zanzibar Nungwi najmniejsza prowizja

Na safari z Zanzibaru – jak to zorganizować?

Jeśli chcesz się wybrać z Zanzibaru na safari do kontynentalnej Afryki, to można to wszystko fajnie zorganizować. Niedawno podjęliśmy współpracę z Frankiem — przewodnikiem, z którym my byliśmy na safari w Tanzanii (jak wyglądało nasze safari, możesz zobaczyć w filmie, który znajdziesz w dalszej części wpisu).
Jeśli zatem interesuje Cię ogólnie, jak zorganizować safari w Tanzanii, nie tylko z Zanzibaru, ale ogólnie z każdego miejsca w Tanzanii, to odwiedź ten wpis, bo tam opisujemy dokładniej cały proces. 

Znajdziesz tam zarówno więcej informacji na temat Franka — naszego kierowcy jak i przewodnika, oraz informacje o cenach ile takie safari może kosztować.

Możesz też napisać do nas, aby dowiedzieć się więcej. Wyślij swoje zapytanie pod adres kontakt@podrozniczy.blog, a my odpowiemy na wszelkie pytania i wraz z Frankiem wycenimy Twoje wymarzone safari.

Zanzibar safari - jak zorganizować safari w Tanzanii

Frank, bo tam ma na imię, to naprawdę przemiły i profesjonalnie podchodzący do swojego zajęcia przewodnik. Zna wiele bardzo ciekawych historii o zwierzętach i sytuacjach, jakie miały miejsce w parkach. Bardzo dobrze mówi po angielsku, jednak niestety nie zna języka polskiego.

Opowiedział nam ciekawą historię, jak kiedyś widział krokodyla, który wyszedł z wody, bo chciał, aby lwy podzieliły się z nim zdobyczą. To jednak rozwścieczyło lwy, które krokodyla zabiły i jak to powiedział Fran, miały teraz na deser jeszcze mięso krokodyla.
Takie i całą masę innych ciekawostek dowiedzie się od Franka, jeśli oczywiście zdecydujecie się na wyjazd na safari właśnie z nim.

Jeśli chcesz zobaczyć,  jak wyglądało nasze safari w Tanzanii to, pierwszy odcinek z tego wyjazdu znajdziesz poniżej:

Jeśli interesuje Cię więcej miejsc, które warto zobaczyć na Zanzibarze, to koniecznie odwiedź ten link — jest tam wpis właśnie o atrakcjach Zanzibaru i co warto zobaczyć i zwiedzić.

Zanzibar 100% po polsku i na własną rękę

Nasz ostatni pobyt na Zanzibarze pozwolił na poznanie wielu osób, czy to Polaków, czy mówiących po polsku lokalsów i nagraliśmy odcinek, dzięki któremu będziesz w stanie wszystko zorganizować po polsku. Możesz zarezerwować hotel prowadzony przez Polkę, pomaga ona również z biletami lotniczymi.
Na wycieczki lokalne pojedziesz z mówiącym biegle po polsku lokalnym przewodnikiem i tak dalej. Zresztą zobacz, wszystko jest w filmie:

Zanzibar wakacje na własną rękę – ile kosztuje Zanzibar

Czy Zanzibar jest drogi? Ile kosztują wakacje na Zanzibarze? Mam nadzieję, że chociaż po części udało nam się odpowiedzieć na to pytanie. 

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda organizacja takiego wyjazdu z perspektywy Natalii, to odwiedź jej blog lifestylowy i zobacz wpis Zanzibar na własną rękę.

Jeśli interesuje Cię więcej na temat Zanzibaru, to zapraszam na nasz kanał YouTube na serię filmów Zanzibar i Tanzania gdzie umieszczamy wszystkie filmy z naszymi przygodami z wakacji na Zanzibarze. Są tam wszystkie hotele, miejsca, ludzie czy restauracje, które mieliśmy okazję odwiedzić i poznać.

Myślę, że udało się w tym wpisie przedstawić wszystko, co musisz wiedzieć, wyjeżdżając na Zanzibar na własną rękę. Jeśli pojawiłyby się jakieś pytania, to zachęcam do zostawiania pytań w komentarzach. Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.

Tymczasem na dzisiaj to tyle z Zanzibaru. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wyspy przypraw, to zapraszamy na nasz kanał YouTube. Mam nadzieję, że zobaczymy się również tam.

Do usłyszenia. Cześć!

14 odpowiedzi

 1. Planujemy 4-6 tygodniowy wypad na własną rękę rodzinnie, z dwójką dzieci. Pierwsze kilka dni w zarezerwowanym wcześniej hotelu, a potem chcielibyśmy znaleźć coś na miejscu, lokalnie, wynajem bezpośrednio od 'lokalsów’. Gdzie najlepiej szukać i pytać o takie lokum na wynajem na 2-3 tygodnie?

  1. Hmm, jeden Niemiec którego poznaliśmy na Zanzibarze wynajmował mieszkanie na 3 miesiące, ale niestety nie wiem gdzie on znalazł tą ofertę. Może da się coś takiego znaleźć na AirBnB albo Bookingu? My zatrzymywaliśmy się tylko w kilku hotelach, zatem nie mieliśmy okazji wynajmować nic od lokalsów. Zresztą wydaje mi się, że takie fajniejsze mieszkania czy domy pod wynajem nie będą należały do lokalsów, bo oni żyją w takich domach, że raczej nikt nie chciałby czegoś takiego wynajmować…
   Pozdrawiam!

 2. Cześć, dziękujemy bardzo za namiary na Franka – właśnie jesteśmy po safari, gdzie oprowadzał całą naszą 8-osobową rodzinkę – Park Tarangire, Serengeti i krater Ngorongoro – było super! Widzieliśmy chyba wszystkie dzikie zwierzątka – lwy, słonie, żyrafy, zebry, antylopy i to w dużych stadach! Był również gepart, lampart, szakale no i co prawda z daleka – nosorożec!! Poza tym świetne noclegi, w szczególności namioty w Serengeti, gdzie rano wstajesz i obok przechadzają się m.in żyrafy:))) Polecamy!!!

  1. Bardzo się cieszę, że Frank świetnie wszystko dla Was zorganizował. To naprawdę świetny człowiek i super przewodnik. Gdyby tak nie było, to bym go nie polecił 🙂 Napisał do mnie, że udostępnicie jakieś zdjęcia na bloga do wpisu o safari. Czy to aktualne? 🙂 Jeśli tak to chętnie bym je umieścił na blogu.
   Pozdrawiam serdecznie!

 3. Witaj. Napisz proszę jaki jest orientacyjny koszt takiego safari z Dar es Salaam, oraz jak dostać się tam najprościej. Ile czasu trwa te safari ??

  1. Cześć. Safari może kosztować różnie, w zależności od tego ile ma trwać dni, czy będzie tam więcej osób (łączona grupa), czy chcesz takie safari mieć na przykład tylko we dwójkę itp.
   Safari, że tak powiem może być uszyte na miarę. Także najlepiej skontaktować się z Frankiem przez WhatsApp (numer jest w tekście wyżej), powiedzieć, że przychodzisz z mojego bloga i zapytać o wycenę 🙂 Jeśli chcesz pojechać wcześnie rano i wrócić tego samego dnia to z pewnością będzie taniej, niż zostawać na noc w domkach. Ale jest też opcja spania pod namiotami. Także naprawdę najlepiej zapytać Franka co może zorganizować podając mu na przykład jakiś budżet.
   My za safari z noclegiem w domkach, z promem do Dar es Salaam, samolotem z powrotem na Zanzibar, lunchami i wszystkimi posiłkami po drodze i na miejscu zapłaciliśmy 900 dolarów (za dwie osoby). Byłoby taniej, ale nie udało nam się znaleźć nikogo dodatkowego, więc mieliśmy wielkiego Jeep’a tylko dla siebie. Więcej jak to wszystko wyglądało można zobaczyć tutaj: https://youtu.be/bHCPpysZ-kM

   W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji 🙂

   Pozdrawiam!

    1. Proszę bardzo. Frank z pewnością pomoże zorganizować safari. On naprawdę wie co robi 🙂
     Jeśli wyjazd na afrykańskie safari się uda, to będę bardzo wdzięczny za informację w komentarzu na tem temat 🙂

     Pozdrawiam!

 4. Witam.
  Chciałbym się dowiedzieć czy trzeba wykupywać dodatkowe ubezpieczenie gdy wypożyczam auto?
  Dzięki za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  1. Cześć. To samo pytanie miałem kiedy wypożyczałem samochód na Zanzibarze. Dostałem odpowiedź, że samochód ma pełne ubezpieczenie. Nie chcieli chyba żadnej kaucji, także chyba mówią prawdę, bo całość odbyła się bez karty kredytowej całkowicie, więc nawet w razie czego nie mieli by jak ściągnąć jakichkolwiek pieniędzy.
   Pozdrawiam cieplutko!

 5. Cześć,
  czy wiecie może, czy w wypożyczalni samochodów, z której usług korzystaliście są dostępne foteliki dla dzieci? Wybieramy się w podróż z 4 letnim dzieckiem i planowaliśmy wypożyczyć samochód, ale czytając o przestrzeganiu różnych zasad bezpieczeństwa na Zanzibarze zaczęłam się zastanawiać, czy opcja fotelika jest w ogóle dostępna? Na stronie 2 wypożyczalni też nie znalazłam na ten temat żadnej informacji.
  Pozdrawiam!

  1. Witam serdecznie,

   Przepraszam, że dopiero odpisuję, ale akurat jesteśmy na Zanzibarze (ponownie). Zapytałem więc u źródła i mają dostępne foteliki wraz z samochodami.
   Pamiętajcie, że na hasło „Lukasz” dostaniecie 5% zniżki na samochód w tej firmie.

   Pozdrawiam cieplutko!

 6. czesc Lukasz. my wybieramy sie tego lata, my i dzieci. zastanawiam sie odn jakis extra szczepien? spotkalem sie na forum ze jedni sie szczepia a inni nie. masz jakas opinie?

  1. Wiesz co, my nie jesteśmy lekarzami, więc nie znamy się na tym. Sami się nie szczepiliśmy, ale jeśli chcesz wiedzieć, jak najlepiej postąpić, to trzeba to skonsultować z lekarzem 🙂
   Pozdrawiamy cieplutko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *