Zanzibar co trzeba wiedzieć – 10 błędów na Zanzibarze

Zanzibar co trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Spis treści

Zanzibar co warto wiedzieć, zanim pojedziesz na wakacje?

Zanzibar co trzeba wiedzieć… w dzisiejszym wpisie poruszymy temat błędów, których lepiej nie popełniać jadąc na wakacje na Zanzibar. Jest to 10 punktów, które spisaliśmy na podstawie naszej podróży do Afryki.

Pamiętaj, że nie wszystko musi się Tobie przytrafić, ale lepiej uważać i zaoszczędzić sobie czasami sporych problemów. Zanzibar co warto wiedzieć, zanim pojedziesz, aby uniknąć różnych nieprzyjemności…


Zapraszamy też na wpis jak zorganizować wakacje na Zanzibarze na własną rękę.
Więc zaczynajmy…

Zanzibar co trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Na Zanzibarze nie zostawiaj cennych rzeczy na widoku i blisko okien

Na szczęście kradzież na Zanzibarze nam się nie przytrafiła, ale robiąc research, znaleźliśmy kilka osób, które straciły cenne rzeczy w ten sposób. 

Jedna z osób zostawiła plecak zbyt blisko drzwi i złodzieje rozdarli moskitierę i ukradli plecak z całą zawartością. Druga osoba, która miała problem ze złodziejami, opowiedziała, jak w nocy kiedy spali, złodzieje próbowali wyciągnąć z pokoju cenne rzeczy, które były zostawione na wierzchu. Złodzieje używali jakiegoś długiego narzędzia z pewnego rodzaju chwytakiem na końcu. W ten sposób byli w stanie sięgnąć nawet kilka metrów w głąb pokoju.

Zanzibar porady co warto wiedzieć przed wyjazdem hotele

Dlatego pamiętaj, żeby trzymać cenne rzeczy albo w sejfie, albo chociaż żeby nie zostawiać ich na wierzchu.

Problem będzie z pewnością w mniejszym stopniu występował na Zanzibarze w hotelach, gdzie jest ochrona, która pilnuje, aby nikt podejrzany się nie kręcił. Jeśli natomiast wynajmujesz apartament lub domek i nie ma tam żadnej ochrony, a masz troszkę cennych rzeczy ze sobą, to warto rozważyć wynajęcie Masaja, który w nocy będzie pilnował budynku. Taki Masaj powinien kosztować 5000 – 10000 szylingów tanzańskich (od 8,89 PLN do 17,77 PLN) za noc — więc chyba niewielka cena jeśli ma się sporo cennych rzeczy.

Zakwaterowanie na Zanzibarze co trzeba wiedzieć

Jaszczurki na Zanzibarze – nie bój się jak wejdą do pokoju

Druga nasza porada to aby nie bać się jeśli jaszczurka wejdzie do pokoju. Jaszczurki na Zanzibarze są zupełnie nieszkodliwe, a przy okazji pomogą się pozbyć wszelkich insektów i owadów, które mogłyby się dostać do pokoju.

Nam taka jaszczurka weszła do pokoju kiedy zatrzymaliśmy się w hotelu Kendwa Rocks w miejscowości Kendwa w północnej części Zanzibaru. Na początku Natalia troszkę się wystraszyła, ale jak nam później powiedzieli, są one wręcz pożyteczne.

Zanzibarskie jaszczurki czy wchodzą do pokoju?

Na Zanzibarze nie kupuj produktów ani usług bez wcześniejszego ustalenia ceny

Ta porada nie dotyczy się w sumie, tylko Zanzibaru i już tłumaczę, o co dokładnie chodzi.
W hotelu Amaan Beach Bungalows w Nungwi poznaliśmy pewnego Niemca o imieniu Isi (nie wiem, jak to się pisze, więc napisałem po prostu fonetycznie 😛 ). Isi pewnego dnia na plaży dostał ofertę masażu stóp. Zgodził się, nie pytając o cenę. Po zakończeniu masażystka zażyczyła sobie za usługę 100 tysięcy szylingów tanzańskich (177,76 PLN). Dodam tutaj tylko, że na Zanzibarze można znaleźć bardzo dobrą masażystkę, która za godzinny masaż całego ciała bierze 40 tysięcy szylingów tanzańskich (71,10 PLN).

Dlatego nie tylko na Zanzibarze, pamiętaj o tym, aby najpierw zapytać o cenę. Zwłaszcza uważaj na to na Zanzibarze właśnie, bo tam w większości sklepów nie znajdziesz żadnych cen na półkach sklepowych i sprzedawca podaje ceny na bieżąco z głowy — czyli pewnie je sobie wymyśla, w zależności od nastroju i klienta ;P

Na Zanzibarze nie wchodź do oceanu bez obuwia ochronnego

Na niektórych plażach na Zanzibarze, zwłaszcza blisko brzegu, nie powinno być tego problemu. Jednak należy uważać zwłaszcza podczas odpływów. Wtedy można wejść do oceanu nawet na 500 metrów (a kto wie, może i dalej). Trzeba wtedy bardzo uważać, na jeżowce, których jest na Zanzibarze bardzo dużo.

Nadepnięcie na takiego jeżowca gołą nogą może spowodować nawet kilkudniowy pobyt w szpitalu. Więc lepiej uważać i zakładać obuwie ochronne, zwłaszcza wchodząc podczas odpływu daleko do oceanu.

Zanzibar jeżowce w oceanie i obuwie ochronne przy wchodzeniu do wody
Zanzibar czy trzeba obuwie ochronne do wody? Ocean Indyjski.

Nie chodź po wiosce zanzibarskiej w stroju kąpielowym

Mieszkańcy Zanzibaru to w ponad 90% muzułmanie, zatem należy pamiętać, że mają inną kulturę niż my, a, jako że my jesteśmy u nich gośćmi, to trzeba uszanować ich obyczaje. 
Należy zatem pamiętać, aby nie chodzić po wiosce w stroju kąpielowym. W Nungwi nawet widzieliśmy takie znaki przy wejściu do wioski, w język angielskim i rosyjskim.

Na plaży nie ma problemów z noszeniem „naszych” strojów kąpielowych, ale należy pamiętać, że Zanzibar to też nie jest miejsce do opalania się topless 😛

Zanzibar czego nie robić stroje kąpielowe w wiosce

Nie traktuj źle miejscowych sprzedawców – chociaż będą chcieli cały czas coś Ci sprzedać

Na Zanzibarze co chwilę ktoś będzie chciał Ci coś sprzedać. Miejscowi jak widzą białych ludzi na plaży, to od razu widzą szansę na jakiś zarobek. Czasami mieliśmy chęć przejść się po plaży i pospacerować w spokoju, ale było to praktycznie niewykonalne.

Mimo wszystko staraj się nie zbywać chamsko miejscowych ludzi. Przeważnie żyją oni w biedzie a przeciętny Polak to dla nich bogaty człowiek, więc nie ma się co dziwić, że próbują zarobić na życie. Nie są oni natarczywi i jeśli grzecznie powiesz „nie dziękuję”, albo „nie dzisiaj”, to raczej nie będą natarczywi.

Na Zanzibarze z tego co się dowiedzieliśmy od miejscowych właśnie, to Rosjanie często już z daleka jak ich widzą, to krzyczą „Niet”. A można z nimi kulturalnie porozmawiać i grzecznie odmówić.

Zanzibar porady co warto wiedzieć wybierając się na Zanzibar
Zanzibar lokalni sprzedawcy jak się z nimi obchodzić

Na Zanzibarze nie ograniczaj się do pobytu tylko w resortach i hotelach

Będąc na Zanzibarze, można spędzić czas na rajskich plażach i w pięknych hotelach. Naszym zdaniem jednak ograniczenie się do tego typu czynności jest błędem — no, chyba że ktoś tylko tak lubi wypoczywać…

Naszym zdaniem warto jest wyjść i zwiedzić lokalną wioskę, zobaczyć jak ludzie żyją, jak wygląda ich codzienne życie. Czym się zajmują i jak na przykład wygląda myjnia samochodowa (jeśli będziesz w Nungwi).
Warto zjeść w lokalnej restauracji w wiosce, albo u miejscowego sprzedawcy street foodu.

Jedzenie w restauracji w wiosce będzie praktycznie o połowę tańsze niż w restauracjach na plaży. Wybierając się na street food można najeść się w dwie osoby do syta z napojem za 4,5 dolara. Ale to nie o cenę tutaj w tym wszystkim chodzi, a o to, żeby zobaczyć, jak ten jakże inny niż nasz świat wygląda. Wspomnienia do końca życia gwarantowane.

Jeśli natomiast ceny na Zanzibarze Cię interesują, to koniecznie odwiedź ten wpis na naszym blogu podróżniczym.

Zanzibar resorty i wypoczynek tylko w hotelu? Warto wyjść na wioskę.

Warto jest też zwiedzić wyspę. Zanzibar posiada naprawdę wiele atrakcji, których lepiej nie przegapić będąc na wyspie. Są to atrakcje, które różnią się zupełnie od tych spotykanych w Europie, dlatego myślę, że naprawdę warto zobaczyć, jakie atrakcje oferuje Zanzibar.
Cała lista polecanych przez nas miejsc, które warto zobaczyć na Zanzibarze, znajduje się pod linkiem powyżej.

Jednym z miejsc, które uważamy, że trzeba zobaczyć na Zanzibarze, to jego stolica, czyli Stone Town. Jest tam masa historii i kultur, przenikające się nawzajem. Można znaleźć kościół katolicki niedaleko meczetu. Atrakcje Stone Town Zanzibar to zdecydowanie kierunek, którego nie należy pomijać, zwiedzając wyspę.

Jakie jest ograniczenie prędkości na Zanzibarze?

Już w pierwszy dzień na Zanzibarze dostałem mandat za przekroczenie prędkości i to wcale nie dlatego, że taki ze mnie kierowca rajdowy… Na szybko wpisałem w Google, jaka jest maksymalna prędkość na Zanzibarze no i dostałem w odpowiedzi 80 km/H. Nie wiem, gdzie to znalazłem wtedy, ale okazało się niestety, że nie jest to prawda.

Jak powiedziała mi miejscowa policja, która wystawiła mi mandat, maksymalna prędkość na wyspie to 60 km/H. Oczywiście poza terenem zabudowanym i miejscami, gdzie są inne ograniczenia.

Także pamiętaj, aby nie przekraczać 60 kilometrów na godzinę kiedy prowadzisz samochód na Zanzibarze.

Jakie jest ograniczenie prędkości na Zanzibarze?

Malaria i komary na Zanzibarze

Przed przyjazdem na Zanzibar zastanawialiśmy się, jak dużym problemem może na miejscu być malaria. Jak się okazało, na miejscu dowiedzieliśmy się, że na Zanzibarze malaria występuje bardzo rzadko. Także nie ma co panikować, jeśli ugryzie Cię komar. Mnie na przykład wielokrotnie pogryzły komary w Kendwa i w Nungwi i na szczęście nic mi nie było.

Tylko nie zrozum mnie źle, nie mówię, żeby całkowicie zignorować zagrożenie, ale weź jakiś dobry środek na komary, który będzie skuteczny na afrykańskie moskity i nie panikuj jak Cię coś ugryzie.

W naszym przypadku bardzo dobrze sprawdził się środek na komary zakupiony jeszcze w Polsce. Jeśli szukasz takiego produktu, to poniżej umieszczam linki do tych środków na komary:

VACO STRONG 50 Płyn na kleszcze, komary i meszki DEET 50% + Geraniol – 80 ml

(jest to link afiliacyjny, czyli Ty płacisz dokładnie tyle samo ile produkt kosztuje w sklepie, a ja otrzymuję małe wynagrodzenie za polecenie Amazon.pl – „Jestem Partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.”)

Skuteczny spray na komary

Skuteczne mleczko na komary

Zanzibar a malaria czy można zachorować?

Mnemba Island na Zanzibarze – kara za wejście na wyspę

Ostatnim już błędem, którego radzimy unikać, będąc na wakacjach na Zanzibarze, to wchodzenie na wyspę Mnemba bez wykupienia tam noclegu.

Wyspa Mnemba należąca do Bila Gatesa posiada swój hotel, na którym można wykupić nocleg za około 1200 dolarów za osobę za noc. 
Jeśli nie posiadasz takiego noclegu, to zejście na wyspę jest karane grzywną 400 dolarów. 
Jeśli pojedziesz na wycieczkę na snurkowanie koło wyspy Mnemba, to przewodnik wycieczki z pewnością o tym powie, ale jeśli wynajmiesz łódź i popłyniesz tam na własną rękę, to pamiętaj, że można podziwiać rafę koralową koło wyspy, ale na samą plażę nie wolno schodzić.

Zanzibar Mnemba Island czego nie robić na wyspie
Zanzibar wyspa Mnemba należąca do Billa Gatesa zakaz wejścia na wyspę

Darmowy poradnik PDF – 21 porad na udane wakacje na Zanzibarze! Zapisz się na nasz newsletter i otrzymaj poradnik na maila

Zanzibar porady na udane wakacje

Jeśli po kilku minutach nie otrzymasz wiadomości z poradnikiem, proszę, sprawdź folder „spam”.

Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Proszę spróbować ponownie.
Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Otrzymaj darmowy PDF – 21 porad na udany wyjazd na Zanzibar!

Zanzibar co trzeba wiedzieć i czego nie robić na Zanzibarze? – Podsumowanie

To nasze 10 błędów, których radzimy nie popełniać, będąc na Zanzibarze. Jeśli coś jeszcze przychodzi Ci do głowy, to prosimy, podziel się tym z nami w komentarzach.

Zapraszamy jeszcze na wpis „15 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed wyjazdem na Zanzibar„. Wpis jak tylko będzie dostępny na naszym blogu podróżniczym, to tutaj go podlinkuję.

Koniecznie zobacz też naszą listę 14 rzeczy, które warto zabrać na Zanzibar, a także wpis, w którym poruszamy temat ciekawych informacji i faktów na temat wyspy, czyli Zanzibar ciekawostki.

Zapraszamy też na film na naszym kanale YouTube, gdzie znajdziesz te informacje w formie wideo. Film znajduje się poniżej:

Zapraszamy też na dział Zanzibar blog podróżniczy, gdzie znajdziesz więcej wpisów i informacji na temat Zanzibaru i Tanzanii.

Na dzisiaj to już tyle. Zapraszamy ponownie na naszego bloga podróżniczego. Cześć.

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *