Zanzibar 15 rzeczy które trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Zanzibar co warto wiedzieć przed wyjazdem

Spis treści

Co trzeba wiedziec przed wyjazdem na Zanzibar

Wybierając się na Zanzibar, zwłaszcza po raz pierwszy, dobrze jest dowiedzieć się kilku rzeczy.
Jakie informacje warto wiedzieć, zanim wyląduje się na Zanzibarze? Poniżej przedstawiamy listę 15 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim wybierzesz się na „wyspę przypraw”.

Zanzibar porady i co warto wiedzieć zanim pojedziesz

Zanzibar jakie szczepienia są wymagane

Zanzibar szczepionka na żółtą febrę

Zanzibar zarówno jak i cała Tanzania nie wymaga szczepienia się na żółtą febrę. Obowiązek takiej szczepionki pojawia się dopiero w sąsiadującej z Tanzanią Kenii. 

Taka szczepionka nie jest rekomendowana, ale oczywiście osoby, które chcą mieć pewność, mogą się zaszczepić przed wyjazdem. Należy jednak wiedzieć, że nie ma takiego obowiązku i nikt tego na miejscu nie będzie sprawdzał.

Ogólnie podróżując do Tanzanii czy na Zanzibar z Europy nie ma obowiązku żadnych szczepień. Zatem jeśli nie chcesz, nie musisz się na nic szczepić przed wyjazdem. (nie licząc oczywiście obecnie panującej zarazy 😛 )

Zanzibar jakie szczepionki są wymagane żółta febra

Malaria na Zanzibarze

Sami mieliśmy pewne obawy dotyczące malarii na Zanzibarze. Przed wyjazdem martwiliśmy się o to jak duży to może być problem tam na miejscu. Jak się jednak dowiedzieliśmy, malaria na Zanzibarze już prawie nie występuje. Zdarzają się czasem pojedyncze przypadki, ale problem ten występuje w o wiele większym stopniu w kontynentalnej Tanzanii.

Mnie wielokrotnie na Zanzibarze pogryzły komary. Któregoś razu jak się zapomniałem spryskać środkiem przeciwko komarom i poszedłem wieczorem na piwo do baru, to po powrocie miałem całe nogi pogryzione. Na szczęście nic mi nie było.
Także nie ma co panikować, jeśli ugryzie Cię komar. 

Oczywiście nie mówię, żeby całkowicie zignorować zagrożenie. Najlepiej po prostu wziąć jakiś dobry środek na komary i wieczorami się spryskiwać. W naszym przypadku świetnie się sprawdził środek, który kupiliśmy już w Polsce. Po spryskaniu się nim nie mieliśmy najmniejszych problemów z komarami. Poniżej podaję linki do tych produktów:

Spray na komary

(jest to link afiliacyjny, czyli Ty płacisz dokładnie tyle samo, ile produkt kosztuje w sklepie, a ja otrzymuję małe wynagrodzenie za polecenie Amazon.pl – „Jestem Partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.”)

Spray na komary

Mleczko na komary

Zanzibar a malaria czy można zachorować? Czy ryzyko malarii jest duże na Zanzibarze?

Wiza na Zanzibar – ile kosztuje i jaką wybrać?

Na Zanzibar można wybrać dwie różne wizy zjazdowe. Jedna to wiza turystyczna, a druga to wiza biznesowa.

Mieliśmy pytania typu, czy może lepiej wybrać wizę biznesową, to będzie łatwiej wjechać bez obostrzeń związanych z zarazą… Od razu mówię, że różnicy to raczej żadnej nie zrobi, a wiza biznesowa kosztuje $250 za osobę.

Także najlepiej na Zanzibar wybrać wizę turystyczną, która kosztuje 50 USD za osobę. 
Wizę można wykupić już online, jest to tak zwana eWiza, ale naszym zdaniem nie ma takiej potrzeby. Na miejscu bardzo szybko się wyrabiają z wydawaniem wizy. Całość trwa może 15 minut. Więc spokojnie można sobie taką wizę wykupić na miejscu.

Jedynie, aby sobie nieco ułatwić życie i proces jeszcze przyśpieszyć, to można wniosek sobie wydrukować online i przyjechać już z wypełnionym formularzem.

Wiza na Zanzibar. Ile kosztuje, jak wyrobić.

Jaką walutę zabrać na Zanzibar?

Często pytani jaką walutę zabrać na Zanzibar, odpowiadamy, że najlepszym znanym nam rozwiązaniem jest zabranie na Zanzibar dolarów amerykańskich. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobie na Zanzibar tylko banknoty wydane po 2009 roku. Z wymianą starszych może być problem, bo na miejscu, jak nam powiedzieli, może być problem ze sprawdzeniem ich oryginalności.

Gdzie najlepiej wymieniać pieniądze na Zanzibarze?

Pieniędzy najlepiej nie wymieniać jeszcze na lotnisku, bo dostaniesz gorszy przelicznik. Lepiej chwilę się wstrzymać i wymienić walutę dopiero na parkingu przed lotniskiem, ale nawet później, gdzieś w Stone Town.

Mniejsze ilości gotówki wymienisz często też w sklepikach na wiosce,https://podrozniczy.blog/zanzibar-stone-town-atrakcje-co-zobaczyc/ ale z wymianą większej gotówki może tam być już problem.

My wymieniliśmy nawet Euro w małym sklepiku w wiosce Jambiani. Zapytaliśmy tam tylko, gdzie znajdziemy jakieś miejsce na wymianę waluty. Sprzedawca powiedział, że możemy wymienić u niego, podał nam przelicznik, który okazał się taki sam, jaki widzieliśmy wcześniej w kantorze w Stone Town.
Kiedy sprzedawaliśmy u niego 100 euro, musiał gdzieś pójść po gotówkę, wrócił za 3 minuty i dokonaliśmy transakcji.

Zanzibar jaką walutę zabrać ze sobą

Inną walutą, którą można zabrać na Zanzibar, jest Euro. Dolary przeważnie wymienialiśmy na Zanzibarze za około 2300 szylingów tanzańskich za 1 dolara, a Euro za mniej więcej 2700 szylingów tanzańskich za 1 euro.

Kursy walut oczywiście się wahają, więc można sobie sprawdzić przed wyjazdem, jaki jest aktualny kurs.

Jeszcze innym pomysłem na gotówkę na Zanzibarze jest wypłata pieniędzy z bankomatu. Wiem, że na w Stone Town są darmowe bankomaty, więc to nie jest złe rozwiązanie. Ale jeśli będziesz wypłacać pieniądze w Nungwi albo w Jambiani, to przyjdzie zapłacić od 10 000 do 17 000 szylingów tanzańskich prowizji (w zależności od bankomatu, jaki wybierzesz). Także warto policzyć, czy takie rozwiązanie będzie opłacalne.

Jakią walutę najlepiej zabrać na Zanzibar

Czy na Zanzibar można zabrać drona?

Z informacji, jakie znalazłem w Internecie, to aby latać w Tanzanii dronem (Zanzibar jest autonomiczną częścią Tanzanii) jako obcokrajowca, to należy mieć specjalne pozwolenie. Wydanie takiego pozwolenia kosztuje 100 USD i trwa przeważnie (z tego co udało mi się znaleźć) od 30 do 60 dni.

To tak oficjalnie. Nieoficjalnie się dowiedziałem (są to informacje nieoficjalne, więc zaznaczam, że nie ponoszę żadnej odpowiedzialności jeśli coś pójdzie inaczej), że problem z dronami jest w kontynentalnej Tanzanii, bo tam są bazy wojskowe itp.
Jak sam się dowiedziałem przed wyjazdem, na Zanzibarze nie robią z tym problemu. Znalazłem kilka osób, które były na Zanzibarze z dronem i mówiły, że nikt niczego nie sprawdzał.

Czy na Zanzibar można zabrać drona?

Ja o konieczności posiadania pozwolenia na drona na Zanzibarze i w Tanzanii dowiedziałem się na kilka dni przed naszym wyjazdem. Nie było więc już szans na załatwienie wszystkiego.
Postanowiłem zatem zaryzykować i wziąłem drona ze sobą, bez posiadania żadnego pozwolenia.

Na lotnisku mój plecak, w którym był dron, był skanowany, więc na 100% służby graniczne wiedziały, że jest tam dron, jednak nikt o nic nie pytał. Mogłem normalnie wjechać na Zanzibar z dronem i nie było najmniejszego problemu.

Jednak jadąc na safari w Tanzanii, wolałem już zostawić drona w hotelu, więc nie będę w stanie powiedzieć nic na temat wjazdu do kontynentalnej Tanzanii z dronem.

Czy na Zanzibarze można latać dronem?

Wynajem samochodu na Zanzibarze – pozwolenie na prowadzenie auta

Czy na Zanzibarze można prowadzić samochód w polskim prawem jazdy?

Na Zanzibarze, jeśli posiadasz europejskie prawo jazdy, wymagane jest specjalne pozwolenie – permit – na prowadzenie samochodu. Takie pozwolenie to zwykła formalność i kosztuje 10 dolarów, ale największym problemem jest to, że wyrobienie takiego pozwolenia trwa około 24 godzin. Zatem jeśli chcesz wynająć samochód od razu na lotnisku, to może powodować problem.

Znaleźliśmy jednak firmę wynajmującą samochody na Zanzibarze, która załatwi Ci od razu pozwolenie na prowadzenie samochodu. Wystarczy wysłać im zdjęcie prawa jazdy na WhatsApp i po przyjeździe permit będzie czekał już razem z samochodem na lotnisku (lub gdziekolwiek chcesz odebrać auto).

Jeśli wynajmujesz auto na przynajmniej tydzień, to taki permit będzie już w gratisie. Dodatkowo udało mi się z właścicielem firmy otrzymać rabat dla naszych czytelników. Wspomniałem mu, że mamy bloga podróżniczego i podróżniczy kanał YouTube i zgodził się dla naszych czytelników i widzów dać dodatkowo 5% rabatu na hasło „Lukasz”.

Zanzibar pozwolenie na prowadzenie samochodu na wyspie

Link do tej wypożyczalno samochodów na Zanzibarze znajdziesz tutaj:
https://www.zanzibarcars.co.tz/carhire.php

Pamiętaj o lokalnej kulturze na Zanzibarze

Trzeba pamiętać, że społeczeństwo na Zanzibarze jest w ponad 90% muzułmańskie. Dlatego należy pamiętać, żeby nie chodzić po wioskach czy mieście w stroju kąpielowym.

W końcu jesteśmy na Zanzibarze tylko gośćmi, więc myślę, że należy uszanować lokalną kulturę.

Zanzibar i lokalna kultura. Jak nie łamać panujących tam obyczajów?

Pory deszczowe na Zanzibarze

Planując wyjazd na Zanzibar, należy pamiętać, a przynajmniej wziąć pod uwagę, że występują tam dwie pory deszczowe. 

Długa pora deszczowa na Zanzibarze

Długa pora deszczowa na Zanzibarze występuje mniej więcej od marca do połowy maja. Należy jednak pamiętać, że to nie oznacza, że w tym czasie będzie cały czas padać. Często pomiędzy opadami pojawia się słońce i można spodziewać się kilku godzin słońca nawet w porze deszczowej, chociaż można znaleźć też informacje, że opady mogą trwać nawet kilka dni.

W czasie długiej pory deszczowej na Zanzibarze wiele hoteli przeprowadza remonty, a niektóre restauracje mogę być zamknięte. Jednak to nie znaczy, że będzie zamknięte wszystko. Wciąż można znaleźć w tym czasie hotel i będzie gdzie zjeść, a ceny zakwaterowania czy wynajmu samochodu będą często niższe w porze deszczowej.

Długa pora deszczowa na Zanzibarze

Krótka pora deszczowa na Zanzibarze

Krótka pora deszczowa na Zanzibarze występuje od listopada do grudnia. W tym okresie są to przeważnie krótkie, ale dość intensywne opady, po których zazwyczaj szybko ponownie pojawia się słońce. 

Pora deszczowa na Zanzibarze, czy to krótka, czy długa, nie oznacza, że będzie padało całymi dniami bez przerwy. Niektóre hotele mają w tym czasie oferty promocyjne i dzięki temu można zaoszczędzić sporo na takim wyjeździe, wciąż ciesząc się pięknem Zanzibaru.

Krótka pora deszczowa na Zanzibarze

Bankomaty na Zanzibarze – wypłata gotówki

Pamiętaj, że na Zanzibarze Twoja karta bankomatowa może nie działać. Dlatego warto jest zabrać ze sobą kartę kredytową (lub wystarczająco gotówki). 

Moja karta bankomatowa nie działała w bankomatach zanzibarskich, ale na całe szczęście miałem kartę kredytową MasterCard i z niej mogłem wypłacać pieniądze.

Bankomaty na Zanzibarze i wypłacanie pieniędzy. Czy karty bankomatowe normalnie działają na Zanzibarze?

Na Zanzibarze warto się targować praktycznie o wszystko

Zanzibar to zupełnie inna kultura niż w Europie Rzadko w sklepach zobaczycie ceny na towarach, chyba że traficie na sklep zrobiony pod obcokrajowców, gdzie można płacić kartą i są produkty typowo europejskie (trafiliśmy na taki w Paje). Jednak większość sklepów będzie wyglądała tak, że jeśli coś Cię interesuje, to trzeba sprzedawcę zapytać o cenę.

Podana cena za towar zazwyczaj będzie sporo wyższa niż ta ostateczna, za którą sprzedawca będzie w stanie sprzedać produkt (czy usługę). Zwłaszcza kiedy lokalni widzą białego człowieka, to podają tak zwaną „muzumgu price”, czyli cenę dla białych.

Dlatego widząc, że cena przypomina tą z Europy lub jest nawet wyższa, to znak, ze trzeba zacząć się targować. No, chyba że chcesz dać nieco zarobić lokalnym sprzedawcom. Ale uwierz mi, czasami cena będzie tak absurdalnie wysoka, że trzeba będzie się targować, żeby nie czuć się oszukanym 😛

Przykładowo słyszałem o napoju Red Bull za 50 tysięcy szylingów tanzańskich, czyli ponad 80 złotych, czy magnes na lodówkę za 20 tysięcy szylingów, czyli ponad 35 złotych.

Zanzibar co warto wiedzieć - targuj się na Zanzibarze

Gdzie leży Zanzibar

Warto pamiętać, że Zanzibar leży blisko równika, co sprawia, że dzień i noc są prawie równe. Najdłuższy dzień na Zanzibarze różni się od najkrótszego tylko mniej więcej o 20 minut, więc sytuacja ta nie zmienia się przez cały rok.

Jasno się robi około godziny 6:00 rano a ciemno już po godzinie 18:00 wieczorem. Warto o tym pamiętać zwłaszcza planując zwiedzanie Zanzibaru.

Gdzie leży Zanzibar

Jeśli wiesz już, gdzie leży Zanzibar, ale cały czas zastanawiasz się gdzie się zatrzymać, to koniecznie odwiedź nasz wpis Zanzibar gdzie najlepiej pojechać i zatrzymać się na Zanzibarze.
Opisujemy tam wszystkie miejscowości, w których się zatrzymywaliśmy lub które odwiedzaliśmy. Opisujemy ich charakterystykę oraz co tam znajdziecie, czy też atrakcje w okolicy.

Jeśli natomiast rozważasz safari z Zanzibaru, to koniecznie odwiedź ten wpis. Znajdziesz tam informacje na temat Franka, z którym byliśmy na safari. Organizuje on naprawdę wysokiej jakości wycieczki na safari w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli szukasz dobrze zorganizowanej wycieczki, z dobrym jedzeniem, noclegiem i wygodnym transportem, to Frank jest osobą, z którą chcesz pojechać na afrykańskie safari.

Internet na Zanzibarze

Jaki jest Internet na Zanzibarze? Hmm. Bez względu czy wykupisz Internet na kartę, czy będziesz korzystać z Wi-Fi w hotelu, to raczej nie ma co liczyć na super szybki Internet.

Co prawda czasami w niektórych miejscach dało się na Internecie z telefonu, oglądać na przykład YouTube’a, albo rozmawiać z wideo za pośrednictwem WhatsApp, ale to były pojedyncze sytuacje. Większość czasu raczej jednak męczyliśmy się z wolnym Internetem i problemami z szybkim otwarciem jakiejś strony itp.

Dlatego jeśli masz zamiar pracować zdalnie z Zanzibaru, warto wziąć pod uwagę, że Internet jest tam raczej wolny.

Internet na Zanzibarze. Zanzibar czy jest szybki Internet?

Jakie są wtyczki do prądu na Zanzibarze

Na Zanzibarze widać duży wpływ Wielkiej Brytanii. Mają tam brytyjskie wersje kontaktów z prądem. Dlatego warto pamiętać, aby zabrać ze sobą przejściówkę do prądu.

Jakie są wtyczki na Zanzibarze?

Jaki jest ruch drogowy na Zanzibarze

Zanzibar jak i Tanzania były pod wpływem Wielkiej Brytanii, zatem zarówno kontakty są w wersji w wysp brytyjskich, oraz mają tam lewostronny ruch drogowy, tak samo jak właśnie na wyspach.

Należy zatem pamiętać o tym, zwłaszcza jeśli planuje się wynająć samochód na Zanzibarze.

Jaki jest ruch drogowy na Zanzibarze. Czy ruch jest lewo czy prawo stronny?

Podpowiem tylko, że automatyczna skrzynia biegów potrafi zrobić naprawdę różnicę jeśli ktoś nie ma doświadczenia w lewostronnym ruchu drogowym. Dlatego polecam wynajem właśnie auta z automatyczną skrzynią biegów. Przynajmniej nie trzeba się skupiać na zmianie biegów lewą ręką. 🙂

Policja na Zanzibarze

Jeśli na Zanzibarze zdecydujesz się wynająć samochód albo motor czy skuter, to z pewnością prędzej czy później trafisz na kontrolę policji. My czasami jadąc z Nungwi do Stone Town, czy z Jambiani do Stone Town trafialiśmy na 3 takie kontrole po drodze. 

Podczas naszej podróży na Zanzibar połowa wycieczki odbyła się z dużą ilością kontroli policji, a część druga to dni, kiedy policja dostała od prezydenta zakaz zatrzymywania turystów. Zatem jeśli nawet nas zatrzymali, to tylko życzyli miłego dnia i kazali jechać dalej.

Jeśli jednak trafisz na taki czas, kiedy to policja będzie kontrolować również turystów, to z pewnością szybko zobaczysz, że szukają tylko przyczyny, aby wymusić na Tobie jakąś łapówkę.

Policja na Zanzibarze.

My raz mieliśmy kontrolę, gdzie policjant, który nie mógł nic znaleźć, w końcu przyczepił się o to, że samochód był brudny. Jednak ja uparcie powtórzyłem mu kilka razy, że drogi są brudne to i samochód jest brudny i po chwili kazał nam jechać i życzył miłego pobytu na Zanzibarze.

Innym razem, kontrolujący nas policjant wprost powiedział, że stoją tam już 8 godzin i są głodni i spragnieni i czy nie mamy jakichś pieniędzy dla nich na coś do jedzenia i picia. Dałem mu wtedy kilka tysięcy szylingów tanzańskich i zachwycony podziękował i powiedział, że jesteśmy dobrymi ludźmi.

Warto pamiętać, że policja na Zanzibarze jest raczej skorumpowana i będą szukać jakiegokolwiek sposobu na łapówkę. Jeśli przekroczysz prędkość to będą mówić o mandacie w wysokości 75 dolarów, który trzeba zapłacić na komisariacie. Jest to zazwyczaj wstęp, aby Cię nieco postraszyć i aby łatwiej było wyciągnąć łapówkę. Przeważnie 10 do 20 dolarów spokojnie wystarcza na „przyjacielskie” załatwienia sprawy.

Darmowy poradnik PDF – 21 porad na udane wakacje na Zanzibarze! Zapisz się na nasz newsletter i otrzymaj poradnik na maila

Zanzibar porady na udane wakacje

Jeśli po kilku minutach nie otrzymasz wiadomości z poradnikiem, proszę, sprawdź folder „spam”.

Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Proszę spróbować ponownie.
Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Otrzymaj darmowy PDF – 21 porad na udany wyjazd na Zanzibar!

Zanzibar co warto wiedzieć przed wyjazdem – podsumowanie

Jeśli interesują Cię informacje, co warto wiedzieć, zanim pojedzie się na Zanzibar, to może też Cię zaciekawi nasz wpis Zanzibar co zabrać. Opisujemy tam listę bardzo przydatnych rzeczy, które pomogły uniknąć komarów, ułatwimy pobyt w hotelu i nawet zapobiegły problemom ze zdrowiem.

Oto nasze 15 porad i rzeczy, które warto lub trzeba wiedzieć, zanim wybierzesz się na Zanzibar. Niektóre rzeczy, gdybym wiedział przed wyjazdem, z pewnością zaoszczędziłyby mi nieco pieniędzy lub stresu 🙂

Jeśli wybierasz się tam na wakacje, polecam jeszcze wpis o ciekawostkach na Zanzibarze, gdzie opisujemy wiele faktów i przydatnych informacji na temat wyspy.

Dla osób, lubiących oglądać nasze porady w wersji wideo, zapraszamy oczywiście na film na naszym kanale YouTube, który znajduje się poniżej:

Zapraszamy też na wpis gdzie zobaczysz jakie ceny są na Zanzibarze, albo miejsca które warto zobaczyć na Zanzibarze.

Mamy na naszym blogu podróżniczym już całkiem sporą liczbę wpisów które mogą się przydać, jeśli wybierasz się na Zanzibar. Wszystkie są oparte naszymi własnymi doświadczeniami, zatem sprawdzone 🙂

Zapraszamy zatem na pozostałe wpisy z Zanzibaru i Tanzanii, ale oczywiście nie tylko. Do usłyszenia ponownie! Cześć!

6 odpowiedzi

 1. Cześć, jesli chce isc twoja droga i wziac nielegalnie drona to epiej jest go dac do bagazu rejestrowanego czy podrecznego?

   1. cześć,
    z tymi szczepieniami jest zamieszanie i wiele sprzecznych informacji, na stronach naszego MSZ https://www.gov.pl/web/tanzania/idp tak piszą:

    Turyści, którzy przejeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę.
    W praktyce osoby nieposiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym. W takich sytuacjach należy poinformować urzędników granicznych, że jest się świadomym, kiedy szczepienie jest wymagane.

    Zalecane jest sczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

    jadę niebawem więc chyba z ostrożności się zaszczepię by uniknąć przygód na miejscu.

    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *